PDA

Zobacz pełną wersję : Adobe Camera RAW - problem z kolorami



rafrog
12.08.07, 23:10
Help !

Czy ktoś może mi podpowiedzieć dlaczego czasami zdarza mi sie tak, że jak wywołuję RAW w Photoshopie to po zapisaniu do JPG zmieniają się kolory.

Pewnie coś źle robię i nie wiem gdzie. Otwieram ORF'a w Photoshopie. Nastepnie wprowadzam zmiany podczas wywoływania a następnie zapisuje do JPG. To co widzę w Photoshopie różni się od tego co mam później w JPG.

JPG sprawdzałem w rożnych przeglądarkach i zawsze tak samo.

Dodam, że taka sytuacja nie zawsze sie zdarza. Czasami dostaje efekt w JPG identyczny z tym co widziałem w PS.

Załączam przykładowe foto.

tymin3
13.08.07, 00:31
Bo czasami uzywasz sRGB a czasami AdobeRGB... (zawsze uzywaj sRGB)

rafrog
13.08.07, 00:43
Raczej nie o to chodzi. Aparat mam ustawiony na sRGB. Zdjęcia pochodzą z tej samej serii. Nawet PS'a nie uruchamiałem podobnie. I jedne zdjęcia widać tak, a inne inaczej :(

tymin3
13.08.07, 00:50
Raczej nie o to chodzi. Aparat mam ustawiony na sRGB. Zdjęcia pochodzą z tej samej serii. Nawet PS'a nie uruchamiałem podobnie. I jedne zdjęcia widać tak, a inne inaczej :(

Ustawienia aparatu niemusza oznaczac ze jest ok przeciez w programie do wywolywania mozna to zmienic.... upewnij sie

Dempsey
13.08.07, 00:50
Dokładnie Rafrog plik w przestrzeni AdobeRGB oglądany w przeglądarce nie obsługującej tej przestrzeni (czyli większość, z podglądem windowsa na czele) będzie wyglądać jak wyprany z kolorów (blady, przytłumiony). Jeśli obrabiasz plik AdobeRGB w Photoshopie, to zapisując do jpg'a użyj opcji "save for web", która dokona konwersji do sRGB i wówczas powinno to wyglądać tak jak w Photoshopie w każdej przeglądarce.
P.S. Przecież robisz w RAW'ach - one nie mają przypisanej przestrzeni barwnej - a kiedy wywołujesz w PS'ie to jego standardowa przestrzeń barwna to AdobeRGB (ciekawe dlaczego ;-) :razz: ). Sprawdź przy wywoływaniu opcje modułu Camera Raw - jaką przestrzeń barwną masz tam ustawioną...

rafrog
13.08.07, 00:57
O fu** ! Zapomniałem w PS'ie zmienić przestrzeni :)

PS. Jeszcze pytanko mam czy wywołując RAW w PS ustawiacie Color 8 bit czy 16 bit ? Zauważyłem że pliki 16 bitowe ważą u mnie ponad 200 MB :)

No i jaką rozdzielczość? Bo domyślnie jest 240 px. A co potem do JPG czy do TIFF ? Zdjęcia mają lecieć do FotoLabu.

tymin3
13.08.07, 01:10
O fu** ! Zapomniałem w PS'ie zmienić przestrzeni :)

PS. Jeszcze pytanko mam czy wywołując RAW w PS ustawiacie Color 8 bit czy 16 bit ? Zauważyłem że pliki 16 bitowe ważą u mnie ponad 200 MB :)

No i jaką rozdzielczość? Bo domyślnie jest 240 px. A co potem do JPG czy do TIFF ? Zdjęcia mają lecieć do FotoLabu.

raczej 8bit.. ludzie mowia ze 16 ale niezaprzątaj sobie glowy rozdzielczosc jest nieistotna co wpiszesz to bedzie... a czy jpg czy tiff to tak samo jak wybor 8 czy 16 bit troche lepsza jakosc duzo wieksze pliki.. jezeli nie wiesz co wybrac to wybierz JPG i 8 bit

Jeronimo
13.08.07, 01:14
sRGB czy AdobeRGB to jedno... IMHO PS pierze kolory Olka... wedlug moich testów łopatologicznych oprogramowania Olympusa daje lepsze kolory. Zreszta pare osob podobnie stwierdziło (jednak juz sie tutaj na forum nie udzielają).

pozdrawiam

P.S.
mialem tez okazje podczas warsztatów fotograficznych testowac PSa (Camera Raw) z aparatami roznych firm i Olympus wypadl najgorzej (tj. najlatwiej gołym okiem mozna bylo zobaczyc roznice). Zdjecia byly robione w warunkach studyjnych przy tych samych ustawieniach.

Dempsey
13.08.07, 01:52
Rafrog co do 8bit vs. 16bit, to zależy co chcesz dalej z plikiem zrobić... Jeśli będziesz miał w zamiarze mocne wyciąganie z cieni itp. zabawy (znaczne zmiany w tonacji) to najlepiej 16bit .Podczas zmian na 16bitach później wystąpi efekt posteryzacji, przy 8bitach już niewielkie korekty powodują charakterystyczny "grzebień" widoczny na histogramie, co ujawnia się brakiem łagodnych przejść tonalnych. Oczywiście po wszystkich manipulacjach - standardowo jpg :-).
Jeronimo AdobeRGB a sRGB to zdecydowanie nie to samo. PS nie do końca bierze kolory Olympusa, dokonuje konwersji z danych RAW do wybranej przestrzeni barwnej (czy to będzie AdobeRGB, czy węższa lecz powszechniejsza sRGB a może nawet ProPhotoRGB). Przestrzenie barwne zaś znacznie się różnią między sobą w wydruku i wyświetlaniu (przez programy nie dokonujące zarządzania kolorystycznego).
To, że oprogramowanie Olka da najlepsze rezultaty, to zasługa znajomości sensora... W PS'ie też możnaby uzyskać takie same wyniki, gdyby dokonać kalibracji modułu Camera RAW (opcja Camera Calibration). Widziałem w sieci do ściągnięcia ustawienia tej zakładki, tak by jak najwierniej odzwierciedlić charakterystyczną kolorystykę Olympusa.

P.S. co do rozdzielczości, to nie tyle liczy się to, czy to będzie 240, czy 300 dpi, lecz to jaki będzie miało rozmiar zdjęcie wywołane. Znając rozdzielczość lab'u - załóżmy 300dpi, chcąc wywołać zdjęcie w formacie 6x4cale (czyli w przybliżeniu 10x15cm) potrzebujesz pliku o rozmiarze 6x300 na 4x300 - czyli 1800x1200 pikseli. Podając plik o takich rozmiarach do lab'u ten nie powinien już dokonywać żadnych dalszych interpolacji (trzeba tylko pamiętać o marginesie technologicznym, czyli po ok. 1-2mm na około, które nie będą wydrukowane :!:)

Jeronimo
13.08.07, 02:14
Jeronimo AdobeRGB a sRGB to zdecydowanie nie to samo. no wiadomo... zle sie wyrazilem. Chodzilo mi o to ze jedna sprawa to tryby kolorow a druga to ze dany program tez ma wplywa na wywolanie... (zreszta ide spac bo malo co mysle... za 3h do pracy :P)

mariush
13.08.07, 07:23
PS. Jeszcze pytanko mam czy wywołując RAW w PS ustawiacie Color 8 bit czy 16 bit ? Zauważyłem że pliki 16 bitowe ważą u mnie ponad 200 MB :)

No i jaką rozdzielczość? Bo domyślnie jest 240 px. A co potem do JPG czy do TIFF ? Zdjęcia mają lecieć do FotoLabu.
1. Jeżeli zdjęcia nie będą obrabiane - 8 bitów.
Jeżeli konwertujesz RAWa do PSa, z zamiarem dalszej obróbki (jakiejkolwiek) - 16 bitów.

2. 240 px to przeciętna, dobra rozdzielczość do wywoływania zdjęć.



sRGB czy AdobeRGB to jedno... IMHO PS pierze kolory Olka...Bzdura. Nic nie pierze, efekty są podobne (jeśli nie jednakowe), tylko programami trzeba umieć się posługiwać...