PDA

Zobacz pełną wersję : Metz 50 AF-1 - zdalne wyzwalanie



osiem1984
27.12.12, 01:06
Witam, zakupiłem lampę Metz 50 AF-1. Mam możliwość zdalnego jej wyzwalania. Wyzwalanie następuję przy użyciu błysku z lampy wbudowanej. Czy istnieje możliwość takiego ustawienia lampy i aparatu aby błysk z lampy wbudowanej nie miał wpływu na oświetlenie fotografowanego obiektu? Chciałbym aby na oświetlenie miał wpływ tylko i wyłącznie błysk z lampy błyskowej zdalnie sterowanej.

Thomasso
27.12.12, 09:07
Teoretycznie nie powinien mieć, choc faktycznie troszkę ma. Dla mnie jest to wpływ pomijalny. Jeśli Ci to przeszkadza, to... chyba będziesz musiał nauczyć sie z tym żyć.
Albo zacząć używać wyzwalaczy radiowych :)

T.

Bambus81
27.12.12, 09:50
Albo kabelka;-)

ew. lampa wbudowana - tryb manualny i min. poziom mocy.

bisoft_x
27.12.12, 10:01
Witam, zakupiłem lampę Metz 50 AF-1. Mam możliwość zdalnego jej wyzwalania. Wyzwalanie następuję przy użyciu błysku z lampy wbudowanej. Czy istnieje możliwość takiego ustawienia lampy i aparatu aby błysk z lampy wbudowanej nie miał wpływu na oświetlenie fotografowanego obiektu? Chciałbym aby na oświetlenie miał wpływ tylko i wyłącznie błysk z lampy błyskowej zdalnie sterowanej.

Możesz na lampę wbudowaną założyć klips który nie przepuszcza błysku, dokładniej to jest on bardzo ciemnoczerwony. Lampa wyzwala się nadal a błysku praktycznie nie widać.

Thomasso
27.12.12, 10:18
Możesz na lampę wbudowaną założyć klips który nie przepuszcza błysku, dokładniej to jest on bardzo ciemnoczerwony. Lampa wyzwala się nadal a błysku praktycznie nie widać.

Właśnie się zastanawiałem jak to jest. Bo Nikon ma np. sterownik zdalny na podczerwień. I to jest fajne, bo nie zakłóca błyskiem sterownika fotografowanej sceny.
Czyli teoretycznie (i praktycznie jak widać) fotocela lampy odbiera też IR i to wystarczy by przekazać sygnał sterujący. Fajnie!

T.

osiem1984
27.12.12, 11:56
Czyli reasumując nie uniknę wpływu lampy wbudowanej na fotografowany obiekt? Zrobiłem mały test, aby być w 100% pewnym, że ten wpływ jednak jest. Zrobiłem zdjęcie tego samego obiektu w takich samych warunkach, raz zasłaniając dłonią lampę wbudowaną, a raz ją odsłaniając. Zaznaczę, że natężenie światła lampy wbudowanej zostało ustawione na wartość -3. Zdjęcie z zasłoniętą lampą wbudowaną było ciemniejsze i oświetlone jedynie ze strony, z której działała lampa zdalna. Przy odsłoniętej lampie wbudowanej obiekt był nieco jaśniejszy. To pozwoliło mi stwierdzić, że lampa wbudowana ma wpływ na jasność fotografowanego obiektu. Czy naprawdę poza zaklejaniem lampy wbudowanej nie ma innej metody obejścia problemu. A tryb Slave? Nie bardzo się na nim znam, ale czy ustawienie lampy w ten sposób mogłoby pomóc? Może ktoś kto posiada lampę Metza miał podobny problem i mógłby w tej sprawie zabrać zgłoś? Z góry za wszystkie podpowiedzi dziękuję.

judasz
27.12.12, 12:52
nie, nie pomoze,niestety, chyba ze zainwestujesz w jakis wyzwalacz radiowy , jak ktos juz tam wspomnial, ja robilem tak ze zakladalem wizytowke na lampe w aparacie uzywajac jakiejs gumki ( cokolwiek ) zeby swiatlo z lampy aparatu skierowac tylko w strone lampy, nie jest to super wyjscie, ale wyjsc tez zabardzo nie masz. Mozesz tez kupic jakis rozpraszacz swiatla na wbudowana lampe i bawic sie w ten sposob ze bedziesz mial dwa zrodla swiatla,pzdr.

bisoft_x
27.12.12, 13:43
Czyli reasumując nie uniknę wpływu lampy wbudowanej na fotografowany obiekt? [...] A tryb Slave? Nie bardzo się na nim znam, ale czy ustawienie lampy w ten sposób mogłoby pomóc?

Z tego co kojarzę lampa wbudowana w E-30 pracując w trybie master nie emituje "normalnego" błysku a jedynie sterujący. Jeśli więc ten Ci przeszkadza to inaczej już jej nie ustawisz. Natomiast tak jak pisałem mogę polecić klips Metza. Jest mały, lekki i siedzi na lampie dość pewnie więc nie jest to jakieś własnoręczne zaklejanie itp.
Jedyny problem to taki że nie wiem gdzie można go luzem kupić - ja dostałem w komplecie z Metzem 15. Używam go dość często, również z Metzem 50, głównie żeby nie błyskać ludziom po oczach z bliska i sprawuje się bardzo dobrze. Tu na zdjęciu można zobaczyć jak wygląda na lampie: http://fotozakupy.pl/lampa-blyskowa/metz-15-ms-1-digital,8366s,487d

osiem1984
27.12.12, 14:23
Z tego co kojarzę lampa wbudowana w E-30 pracując w trybie master nie emituje "normalnego" błysku a jedynie sterujący. Jeśli więc ten Ci przeszkadza to inaczej już jej nie ustawisz. Natomiast tak jak pisałem mogę polecić klips Metza. Jest mały, lekki i siedzi na lampie dość pewnie więc nie jest to jakieś własnoręczne zaklejanie itp.
Jedyny problem to taki że nie wiem gdzie można go luzem kupić - ja dostałem w komplecie z Metzem 15. Używam go dość często, również z Metzem 50, głównie żeby nie błyskać ludziom po oczach z bliska i sprawuje się bardzo dobrze. Tu na zdjęciu można zobaczyć jak wygląda na lampie: http://fotozakupy.pl/lampa-blyskowa/metz-15-ms-1-digital,8366s,487d

Widzę, że używasz Metza 50-tki z Olkiem. Mógłbyś m zdradzić, jakich dokonujesz ustawień, gdy chcesz pracować z lampą zdalną (chodzi mi o ustawienia i na aparacie i na lampie). Myślę, że to by mi bardzo pomogło.

bisoft_x
27.12.12, 17:39
Widzę, że używasz Metza 50-tki z Olkiem. Mógłbyś m zdradzić, jakich dokonujesz ustawień, gdy chcesz pracować z lampą zdalną (chodzi mi o ustawienia i na aparacie i na lampie). Myślę, że to by mi bardzo pomogło.

Nie mam teraz pod ręką tego zestawu żeby sprawdzić dokładnie nazewnictwo, ale
z tego co pamiętam w lampie ustawiasz tryb SL (slave) a w aparacie RC (remote control?)
czyli lampa wbudowana pracuje wtedy w trybie master. Kiedy już przełączysz RC na ON
będziesz miał dodatkowe menu ustawień gdzie ustawiasz kanał i grupę lampy (domyślnie jest
kanał 1 i grupa A) - musisz ustawić takie same jak w lampie.
A tak wogóle to jeśli lampa zewnętrzna się wyzwala to znaczy że to wszystko masz ustawione.
Dodatkowo możesz na tym menu przełączyć lampę w tryb SuperFP (czyli w terminologii
Metza HS = high speed). Wtedy można lampy używać z wszystkimi czasami. Gdzieś w menu E-30
jest też do zaznaczenia opcja żeby ustawienia ekspozycji zmieniały się razem z ustawieniami
mocy lampy, wtedy po włączeniu lampy kółkiem ekspozycji sterujesz mocą lampy bez potrzeby
wchodzenia w menu.

Thomasso
27.12.12, 18:20
No ja tera widze, ze tu jest problem z ustawieniem lampy do pracy w trybie RC.
Pewnie odpalasz jak jako zwyklego SLAVE - czyli na fotocele -> w lampie ustawiony tryb "SERVO". Blyska lampa na aparacie i rownoczesnie wzbudza sie Metz.
W Metzu musisz ustawic tryb (jak juz wspomniano) SL TTL. a W Olku wlaczyc w opcjach tryb RC i wtedy lampa z aparatu jest tylko sterownikiem lampy zdalnej. I dziala pelny pomiar TTL to raz, dwa mozna sterowac zdalnie moca Metza. Wszystko jest opisane w instrukcji. I to zarowno do Olka jak i do lampy Metza - no chyba ze masz Metza nie dedykowanego do Olka.

Thomasso

osiem1984
27.12.12, 18:59
No ja tera widze, ze tu jest problem z ustawieniem lampy do pracy w trybie RC.
Pewnie odpalasz jak jako zwyklego SLAVE - czyli na fotocele -> w lampie ustawiony tryb "SERVO". Blyska lampa na aparacie i rownoczesnie wzbudza sie Metz.
W Metzu musisz ustawic tryb (jak juz wspomniano) SL TTL. a W Olku wlaczyc w opcjach tryb RC i wtedy lampa z aparatu jest tylko sterownikiem lampy zdalnej. I dziala pelny pomiar TTL to raz, dwa mozna sterowac zdalnie moca Metza. Wszystko jest opisane w instrukcji. I to zarowno do Olka jak i do lampy Metza - no chyba ze masz Metza nie dedykowanego do Olka.

Thomasso

Instrukcja jest bardzo skromna. Dokonuję dokładnie takich ustawień o jakich napisałeś i właśnie wtedy zauważam, że lampka wbudowana jednak ma nieznaczny wpływ na oświetlenie. No nic, widocznie tak ma być. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

Thomasso
27.12.12, 19:51
Instrukcja jest bardzo skromna. Dokonuję dokładnie takich ustawień o jakich napisałeś i właśnie wtedy zauważam, że lampka wbudowana jednak ma nieznaczny wpływ na oświetlenie. No nic, widocznie tak ma być. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc.

OK. No to w porzadku. Owszem lampka ma wplyw, ale nawet jak dla mnie nieznaczny mimo wszystko.
Jesli chcesz calkowicie wykluczyc jej wplyw no to tylko radiowe wyzwalanie, ale to znowu w olkowym systemie nie przenosi TTLu, ani nie pozwala zdalnie sterowac moca lampy blyskowej. Wszystko musisz ustawiac recznie.

Thomasso

osiem1984
27.12.12, 20:16
OK. No to w porzadku. Owszem lampka ma wplyw, ale nawet jak dla mnie nieznaczny mimo wszystko.
Jesli chcesz calkowicie wykluczyc jej wplyw no to tylko radiowe wyzwalanie, ale to znowu w olkowym systemie nie przenosi TTLu, ani nie pozwala zdalnie sterowac moca lampy blyskowej. Wszystko musisz ustawiac recznie.

Thomasso

Rozumiem. Wielkie dzięki. Dzisiaj udało mi się zakupić lampę studyjną sparka 300ws + stojak + softbox. Teraz pozostaje poszukać jakiejś piwnicy pod wynajem, żeby te zabawki wrzucić :)

Thomasso
27.12.12, 20:42
Rozumiem. Wielkie dzięki. Dzisiaj udało mi się zakupić lampę studyjną sparka 300ws + stojak + softbox. Teraz pozostaje poszukać jakiejś piwnicy pod wynajem, żeby te zabawki wrzucić :)

Nie wiem czy nie oplacaloby Ci sie bardziej kupic drugiego Metza, albo chocby prosta YongNuo YN560 (czy 580). Bardziej przenosne to i w sumie to do malego studia de facto tyle samo mocy co ten "grzmot" co zakupiles :P
No ale kazdemu wedle potrzeb.

T.

osiem1984
27.12.12, 21:04
Nie wiem czy nie oplacaloby Ci sie bardziej kupic drugiego Metza, albo chocby prosta YongNuo YN560 (czy 580). Bardziej przenosne to i w sumie to do malego studia de facto tyle samo mocy co ten "grzmot" co zakupiles :P
No ale kazdemu wedle potrzeb.

T.


Taki mi doradzono. Ja osobiście nie znam się na tym jeszcze specjalnie. Stawiam pierwsze kroki w tego typu fotografii, więc kieruję się radą innych. O Yongnuo słyszałem. No nie zobaczymy co z tego wyjdzie. Aktualnie szukam lokalu w Warszawie pod wynajem. Może jakaś piwniczka w spółdzielni :)

fret
27.12.12, 23:45
Ze dwie sztuki YN i tak sie przydadzą :)

Thomasso
28.12.12, 08:55
Ze dwie sztuki YN i tak sie przydadzą :)

Zdecydowanie popieram :)

T.

osiem1984
29.12.12, 00:07
Póki co zamykam wydatki w tym, co mam. Jak opanuję trochę tego typu fotografię, to dokupię to co będzie mi potrzebne. Jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc!