PDA

Zobacz pełną wersję : Ostrzenie maualne w E M-5



janekwoj
22.12.12, 13:57
Witam.
Czytalem instrukcję M5 dostępną w sieci i mam watpliwości .Czy podczas ostrzenia na innych manualach,podpietych przez adapter działają opcje ułatwiające ostrzenie?
jest mowa o powiększeniu obrazu 5,7,14 razy,czy to działa? w jaki sposób? jest jakaś sygnalizacja?
Druga sprawa - obiektyw ok 200mm w cenie do 1500zł.Przy puszce M5 stabilizacja wydaje sie być zbędna,co można wybrać,polecić,i trzecia sprawa czy można kupić jedną część gripa (boczny uchwyt) lub coś podobnego?
Dziękuje za wszelkie podpowiedzi, a że świeta wkrótce,składam wszystkim Olimpusowiczkom i Olimpusowiczom
Najlepsze Życzenia Świateczne i Noworoczne !

alnico
22.12.12, 14:04
Witam.
jest mowa o powiększeniu obrazu 5,7,14 razy,czy to działa? w jaki sposób? jest jakaś sygnalizacja?


To działa. W zależności jak sobie w menu ustawisz. Możesz np. przyporządkować powiększenie któremuś z klawiszy - przy naciskaniu powiększa/pomniejsza. Inna możliwość to "Asystent MF" - po włączeniu tej opcji w momencie poruszenia pierścieniem ostrości obraz automatycznie się powiększa, a po naciśnięciu spustu zmniejsza do normalnego rozmiaru. Sygnalizacja jest taka, że w rogu pokazuje krotność powiększenia. Stopień powiększenia regulujesz kółkiem, a powiększony fragment możesz także dowolnie przesuwać po kadrze.
Z manualem nie komunikującym się z korpusem (o to Ci chyba głównie chodziło) nie włączysz funkcji "Asystent MF", reszta będzie działać - czyli powiększasz/pomniejszasz/przesuwasz klawiszem funkcyjnym/kółkiem.

janekwoj
22.12.12, 17:24
Z manualem nie komunikującym się z korpusem (o to Ci chyba głównie chodziło) nie włączysz funkcji "Asystent MF", reszta będzie działać - czyli powiększasz/pomniejszasz/przesuwasz klawiszem funkcyjnym/kółkiem.

Tak,mam podpiętego manuala Pentaxa.Poza zmianą X2 (teleconwerter) nie mogę uzyskać tych krotności ani w wizjerze(głównie o to mi chodzi) ani w LV.Ustawienia mam (chyba :wink:) prawidłowe ,wszędzie dołożony +MF. I kicha,nie katar.:lol:

nightelf
22.12.12, 19:58
Przeczytaj instrukcję, tam jest napisane który guzik trzeba nacisnąć by włączyć powiększenie.Na pewno ta opcja działa.

Jack
22.12.12, 20:10
... nie mogę uzyskać tych krotności ...Możesz uzyskać to, albo w trybie dotykowym - trzeba przełączyć ekran w tryb wybierania wielkości ramki (instrukcja obsługi, str. 27), albo przypisując powiększenie do przycisku Fn2 (instrukcja obsługi, str. 42/86). To, o czym napisał alnico dotyczy tylko obiektywów systemowych (M4/3 i 4/3) przy włączonej funkcji Asystent MF.

nightelf
22.12.12, 20:21
Co do gripa.
Oryginalny Olympusa możesz kupić tylko dwu częściowy.
Ewentualnie są jakieś wyroby firm trzecich, jak np opisana tutaj: http://omdem5.wordpress.com/e-m5-resources-in-sub-menus/olympus-omd-e-m5-accessories/jlm-grip-for-omd-e-m5-review-by-jonathan-hrovath/
Ja bym wolał kupić ten Olympusa, choćby dla dodatkowego spustu migawki.

Obiektyw koło 200 mm, to ma być zoom?
Wtedy masz do wyboru świetnego i taniego Olympusa 40-150, albo Panasonica 45-200.

alnico
22.12.12, 21:15
Tak,mam podpiętego manuala Pentaxa.Poza zmianą X2 (teleconwerter) nie mogę uzyskać tych krotności ani w wizjerze(głównie o to mi chodzi) ani w LV.Ustawienia mam (chyba :wink:) prawidłowe ,wszędzie dołożony +MF. I kicha,nie katar.:lol:


Możesz uzyskać to, albo w trybie dotykowym - trzeba przełączyć ekran w tryb wybierania wielkości ramki (instrukcja obsługi, str. 27), albo przypisując powiększenie do przycisku Fn2 (instrukcja obsługi, str. 42/86). To, o czym napisał alnico dotyczy tylko obiektywów systemowych (M4/3 i 4/3) przy włączonej funkcji Asystent MF.

W Menu-Menu własne-Spust/pokrętło-Funkcja przycisku przyporządkowujesz powiększanie ramki przyciskowi (nie musi to być F2) i hula z dowolnym obiektywem.

ciukacz
22.12.12, 22:48
z zoomów do 1500 i z grubsza w okolicach 200mm to jeszcze jest panas 45-175.
w porównaniu do 40-150 jest droższy, ale za to nie wysuwa się i przez to moim zdaniem bardziej pasuje do idei mikro.

janekwoj
23.12.12, 11:34
Zresetowanie i ponowne ustawienie pomogło w uzykaniu parametru X krotność.:lol: Natomiast jako ciekawostkę dodam że,z kilku działajacych z Olkiem manuali do Pentaxa , za pierona nie mogę uzyskać tego "X 2,5...." z Sigmą też do Pentaxa.Wszystkie manuale mają komplet styków,pułapkę ostrości do P,więc idea ich działania jest taka sama,choć w przypadku adaptera P/m4/3 (bez styków) jest to bez znaczenia,a jednak nie ma... i już.A od niej zaczynałem próby,stąd problem, którego nie było,choć ta Sigma?????
Jeszcze sprawa ustawiania zakresu manuala dla poprawnej stabilizacji (jak w P) gdzię mi to "mignęło" ale nie mogę znaleźć ??:cry:
Grip - przydał by się bardzo (zwłaszcza w wersji - silver) Ale dla mnie typowego amatora wydatek ok 1000 zł to przesada.myśle nad własnym patentem,dural #5mm,żywica poiliuretanowa i coś napewno stworzę (pomysłowy Dobromir:grin:)
Kolejne pytanie;czy ktoś używa szkła systemu 4/3 z adapterem do m4/3 ? czy jest wyraźne spowolnienie ostrzenia?
To pytania na okres świąteczny i po...
Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i jeszcze raz życzę

Zdrowych i Spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.
Janek W.