PDA

Zobacz pełną wersję : W jakim programie wywołujecie RAWy?



tomasziolkowski
10.12.12, 08:29
Jak w tytule.
I może od razu dodam czy jest to coś innego niż Olympus Studio i PS.
Pozdrawiam.

Darekw1967
10.12.12, 09:35
Witam !

Poza PS-em to: GIMP + UFRaw.
Czasem Raw Therapee.

Pozdrawiam

Olo73
10.12.12, 10:11
rawy ze wszystkich aparatów wywołuję w jednym programie silkypix developer studio pro i potem jak jeszcze trzeba to konwersja do tiff i corel paint shop pro photo Wersja XIV obecnie. Kiedyś używałem lightrooma ale silkypix mi bardziej podchodzi.

---------- Post dodany o 09:11 ---------- Poprzedni post był o 09:11 ----------

cube007
10.12.12, 10:27
Jak w tytule.
I może od razu dodam czy jest to coś innego niż Olympus Studio i PS.
Pozdrawiam.RawTherapee, Photivo, Darktable (Linux) - to te darmowe...

elfior
10.12.12, 10:47
A czy Photoshop Elements dla amatora jest wystarczający?

apz
10.12.12, 10:50
A czy Photoshop Elements dla amatora jest wystarczający?

Tak długo jak długo amatorowi wystarczy uzyskiwana zeń obróbka - będzie wystarczający.

tomasziolkowski
10.12.12, 11:17
A ogólnie do Olympusowego RAWera macie jakiejś uwagi na NIE?
Bo w sumie to byłem zadowolony do tej pory tyle że po zmianie systemu coś mi zaczyna świrować.(wywala się zbyt często)

BIKER
10.12.12, 11:38
Ja wszystkie rawy w Olympus Viewer wywołuję i jestem zadowolony. Na PS-y i Corele mnie nie stać.Ja mam ciekawe fotki to czasem je na hdr przerabiam głównie testową wersją Machinery hdr:grin:

AdSR
10.12.12, 12:11
Jakichś zasadniczych mankamentów OM/OV dla mnie nie mają. Niewątpliwą zaletą jest możliwość wywołania dokładnie tak, jak robi to korpus, ale z naniesieniem poprawek, filtrów artystycznych, itp. post factum. Plus instalowanie poprawek firmware.

Gdybym używał Windows, kupiłbym sobie Lightrooma - używałem kiedyś triala Lr3 i spodobał mi się. Natomiast przesiadłem się jakiś czas temu na Linuksa, gdzie nie są dostępne żadne z powyższych, za to jest darktable - o filozofii podobnej do Lr. Ostatnio tylko tego używam, ale z kolei nie ma i nie będzie go pod Windows (oficjalne stanowisko twórców). Jak komuś zależy, może się pobawić w VirtualBox.

Używałem jeszcze UFRaw (OK, ale wymaga dalszej obróbki np. w GIMP-ie), RawTherapee (jakoś nigdy nie udało mi się uzyskać nim dobrych efektów), Photivo (niezły kombajn, ale trochę wolny i brakuje mu dobrej lupki), dcraw (wiersz poleceń - jestem hardkorem :)). Oraz triali Bibble (na mój gust marne kolory) i Capture One (zbyt dawno, żeby to jeszcze miało znaczenie).


PS. Użytkownikom programów korzystających z lensfun mogę zaoferować profil do prostowania rawów z XZ-1 (dla obiektywu XZ-2 pewnie też zadziała); jest już oficjalnie w bazie, ale pewnie jeszcze nie jest dystrybuowany.