PDA

Zobacz pełną wersję : Wyzwalanie radiowe?



Mark
4.12.12, 22:07
Witam wszystkich :)
Pytanie brzmi - za pomocą jakich urządzeń mogę wyzwalać radiowo lampę aparatem OM-D?
Oczywiście wiem, że za pomocą nadajnika i odbiornika, ale nie potrafię za cholerę znaleźć nadajnika na gorącą stopkę, a zdaje się tylko taki wchodzi w grę. Przecież w przyrodzie takie chyba występują, tylko nie wiem gdzie... W związku z tym, pytanie drugie - jeśli na gorącą stopkę, to czy musi być dedykowany dla tego konkretnego aparatu, czy one są "uniwersalne"?
pozdr.
Marek

romek1967
4.12.12, 22:35
Słabo szukasz, minuta i dwa znalazłem. TUTAJ (http://www.mega-pixel.pl/product-pol-841-APUTURE-TRIGMASTER-PLUS-All-in-one-TX3L-Radiowy-Wyzwalacz-Lamp-Blyskowych-nadajnik-odbiornik-do-Olympus.html) i TUTAJ (http://www.mega-pixel.pl/product-pol-653-YongNuo-RF-602-3w1-Wyzwalacz-Radiowy-Lamp-Blyskowych-Studyjnych-oraz-Pilot-do-Olympus-O6.html).

alnico
4.12.12, 22:42
albo tutaj: http://www.cyfrowe.pl/aparaty/pixel-tf-364-pawn-olympus-panasonic-radiowy-system-wyzwalania.html

Mark
4.12.12, 22:47
No kurde... Dzięki :)
Ale tak - trafiałem na wyzwalacze "na gorącą stopkę", ale były dokładnie z takim mocowaniem jak ten z pierwszego linku TRIGMASTER, czyli nie widać, żeby był na gorącą stopkę.... Co innego drugi, RF-602, na stopce wyraźnie widać jakieś styki. Mam rację?...
Dzięki jeszcze raz :)

nightelf
5.12.12, 00:32
Ale tak - trafiałem na wyzwalacze "na gorącą stopkę", ale były dokładnie z takim mocowaniem jak ten z pierwszego linku TRIGMASTER, czyli nie widać, żeby był na gorącą stopkę.... Co innego drugi, RF-602, na stopce wyraźnie widać jakieś styki. Mam rację?...


Oba mają mocowanie na gorącą stopkę, choć faktycznie na zdjęciach w przypadku Trigmaster tego nie widać dokładnie.
Zauważ, że na pierwszym zdjęciu, to coś na dole, jest właśnie wpinane w stopkę.


To samo urządzenie może służyć zarówno jako odbiornik jak i nadajnik.

Mark
5.12.12, 01:31
Nightelf, być może, ale chyba nie ten na zdjęciu... Jakim cudem, skoro na RF-602 widać oprócz centralnego "pinu" jeszcze trzy inne i dodatkowo masę, podczas gdy na Trigmasterze wyraźne tylko jeden środkowy i nic więcej, nawet masy - bo ten przykręcany element jest raczej plastikowy...

romek1967
5.12.12, 07:38
Nightelf, być może, ale chyba nie ten na zdjęciu... Jakim cudem, skoro na RF-602 widać oprócz centralnego "pinu" jeszcze trzy inne i dodatkowo masę, podczas gdy na Trigmasterze wyraźne tylko jeden środkowy i nic więcej, nawet masy - bo ten przykręcany element jest raczej plastikowy...
To nie są wyzwalacze przenoszące TTL, nie komunikują się z lampą więc wystarcza środkowy styk, nim wyzwalana jest lampa.

Mark
5.12.12, 11:19
Tak, ja rozumiem, ale jeszcze przydałaby się masa chociaż, prawda? Co można zrobić jednym stykiem?...

alnico
5.12.12, 12:12
Tak, ja rozumiem, ale jeszcze przydałaby się masa chociaż, prawda? Co można zrobić jednym stykiem?...

Z tego co się orientuję to drugi styk-blaszka jest w sankach lampy/aparatu.

Mark
5.12.12, 12:20
Z tego co się orientuję to drugi styk-blaszka jest w sankach lampy/aparatu.

No pewnie że jest, ale nie ma go w stopce wyzwalacza...

Joki
5.12.12, 12:43
Jest też w stopce. Bardzo słabo widoczna sprężynka/blaszka, która robi za masę.
BTW: jakiś czas temu zauważyłem, że YongNuo i Pixel-e oszukują. Piszą, że to jest stopka do Olympusa a w rzeczywistości wykorzystują stopkę Canona.
Ma to tę wadę, że nadajnik jest cały czas wybudzony z uśpienia i stosunkowo szybko zżera baterię CR2032.
Sygnał wybudzenia w Canonie jest na piątym styku i pojawia się w momencie naciśnięcia spustu migawki do połowy. U nas jest zaszyty w transmisji i nie da się go łatwo: "wyłuskać". Piaty styk na stałe jest rozwarty i taki skutek...
Poza tym nie zawsze jest dobry kontakt, bo rozstaw styków w Canonie jest minimalnie, ułamek milimetra inny.
Gdybym wiedział to wcześniej kupiłbym do studio TrigMaster-a...
Pozdrawiam.

alnico
5.12.12, 12:43
No pewnie że jest, ale nie ma go w stopce wyzwalacza...

Tego to ja bym nie był pewien ponieważ:
1. Na podstawie tych zdjęć nie dał bym głowyz za to, że styku tam nie ma.
2. Często zdjęcia są przykładowe w tym sensie, że istnieje wiele wersji danego urządzenia, a zdjęcie jest jednej konkretnej często niestety nie tej oferowanej. Wystarczy wrzucić w google wyzwalacz o którym dyskutujemy aby się o tym przekonać.

Mark
5.12.12, 12:49
To jest bardzo konkretna informacja, dzięki. Czyli to są takie standardy, które to każdy ma swoje... :)

---------- Post dodany o 11:47 ---------- Poprzedni post był o 11:46 ----------


Tego to ja bym nie był pewien ponieważ:
1. Na podstawie tych zdjęć nie dał bym głowyz za to, że styku tam nie ma.
2. Często zdjęcia są przykładowe w tym sensie, że istnieje wiele wersji danego urządzenia, a zdjęcie jest jednej konkretnej często niestety nie tej oferowanej. Wystarczy wrzucić w google wyzwalacz o którym dyskutujemy aby się o tym przekonać.

Tak, brałem to oczywiście po uwagę, odnajdywałem już zdjęcia tego samego urządzenia z inną stopką...

---------- Post dodany o 11:49 ---------- Poprzedni post był o 11:47 ----------

Cóż, właśnie w tej chwili otrzymałem odpowiedź z mega-pixela, że nie posiadają ŻADNYCH wyzwalaczy dla mojego aparatu... :/

Ziootek1971
5.12.12, 16:11
Może się mylę, ale wydaje mi się, że trudno jest kupić wyzwalacz radiowy, który "komunikowałby się" z korpusem i lampą jak w przypadku założenia tej ostatniej bezpośrednio na sanki i korzystania z dobrodziejstw TTL.

lookee
5.12.12, 16:59
Korzystałem kiedyś w Canonie z wyzwalaczy radiowych, które nie tylko działały w trybie ttl, ale obsługiwały również tryb FP - ale to była inna bajka. Teraz Canon już odszedł na zawsze. ;)
Natomiast ważne w wyzwalaczach jest to, żeby była możliwość zdalnego wzbudzenia lamp z trybu uśpienia. Niestety do tego potrzebna jest kompatybilność systemowa przynajmniej w tym zakresie. Póki co nie znalazłem takiego rozwiązania, który po naciśnieciu spustu do połowy sygnał wybudzał zdalne lampy z uśpienia.

Mark
5.12.12, 17:40
Póki co nie znalazłem takiego rozwiązania, który po naciśnieciu spustu do połowy sygnał wybudzał zdalne lampy z uśpienia.

Ale masz na myśli konkretnie współpracę z Olympusem, czy w ogóle? Bo te ww. to ponoć robią...

A jeśli nie mam wpiętej lampy w aparat, TTL czy automatyka jakakolwiek mnie nie interesuje... :)
I dalej nie mogę znaleźć niczego, co by było w naszym kraju dostępne i działało z moim aparatem.. :(

lookee
5.12.12, 17:49
Ale masz na myśli konkretnie współpracę z Olympusem, czy w ogóle? Bo te ww. to ponoć robią...

Te canonowskie działały w 100%. W olympusie póki co nie ma podobnych rozwiązań. Przynajmniej ja nie znalazłem.



A jeśli nie mam wpiętej lampy w aparat, TTL czy automatyka jakakolwiek mnie nie interesuje... :)

Choć czasem automatyka się przydaje. Sam często korzystałem z manualnego ustawienia mocy lampy, ale wtedy przydaje się zdalne ustawianie lamp z poziomu aparatu lub sterownika. Nie trzeba się tak nabiegać ;)

Mark
5.12.12, 17:59
Te canonowskie działały w 100%. W olympusie póki co nie ma podobnych rozwiązań. Przynajmniej ja nie znalazłem.


Ale to chyba nie jest kwestia Olympusa, tylko wyzwalacza. No chyba że O. nie podaje na żadnym styku gorącej stopki takiej informacji, ale nie chce mi się wierzyć...

easy_rider
5.12.12, 19:05
Z tego co się orientuję to drugi styk-blaszka jest w sankach lampy/aparatu.


No pewnie że jest, ale nie ma go w stopce wyzwalacza...
No i znowu zmusiliście mnie do wzięcia aparatu w rękę :mrgreen:

Proszę bardzo - "czerwone" do Canona, "niebieskie" do Olympusa:

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/12/182trig-1.jpg
źródło (http://obrazki.wapnet.pl/images/182trig.jpg)

Kolory to mój wynalazek, żeby się nie myliły... bo niestety - mimo że wyglądają identycznie, to Canonowy nie współpracuje z OMD :evil:
Co dziwniejsze - z PL1 współpracują wszystkie doskonale :roll:

Mark
5.12.12, 19:24
Wszystko ok, generalnie już wiemy, że zdjęcia w sklepach nie pokazują zawsze dokładnie oferowanych akurat modeli, jedna mają styki, inne nie albo inny ich układ. Trza po prostu pytać o współpracę z konkretnym aparatem i tyle...

nightelf
5.12.12, 23:16
Kolory to mój wynalazek, żeby się nie myliły... bo niestety - mimo że wyglądają identycznie, to Canonowy nie współpracuje z OMD :evil:
Co dziwniejsze - z PL1 współpracują wszystkie doskonale :roll:

To mnie zadziwiłeś.
Ciekawe czemu OM-D jest bardziej wybredny.

Mark
6.12.12, 15:38
Zamówiłem Soldiera, ciekawym co to będzie...

ajt
6.12.12, 16:44
Zamówiłem Soldiera, ciekawym co to będzie...

Będzie strzelał, lampą po oczach :-)
A wracając do stopki z jednym stykiem i pozornie bez masy, to masa (zarówno w przypadku wyzwalaczy, jak i lamp z taką stopką), jest zwykle w postaci jednej lub dwóch blaszek, ukrytych w szczelinach, w które wsuwają się sanki aparatu.

lookee
6.12.12, 16:49
Zamówiłem Soldiera, ciekawym co to będzie...
My też jesteśmy, więc jak dojdzie i przetestujesz to się pochwal na forum.

Mark
6.12.12, 17:39
My też jesteśmy, więc jak dojdzie i przetestujesz to się pochwal na forum.

Uczynię to natychmiast. Czyli może za tydzień, może dwa...

Mark
10.12.12, 15:35
:lol: :lol:

Fajnie to to wygląda. Obudowy wyglądają solidnie, z niezłego tworzywa, jest naprawdę dobrze. Może oprócz włącznika/przełącznika grup w odbiorniku, ten sprawia wrażenie jakby miał zaraz się zatrzeć, rozsypać. Oby to tylko takie wrażenie.
Póki co działa bez zarzutu, jak dotąd 100% skuteczności, no ale też nie przekraczałem raptem kilku metrów... Synchronizuje pięknie przy 1/250, przy 1/320 robi już spory pas na górze kadru.
Nie mogłem się niestety doczekać uśpienia lampy, być może FL-36R w trybie manualnym nie usypia...
Jak na razie jest super ok :D

luc4s
10.12.12, 17:30
A jak sobie radzić w takiej sytuacji. Słoneczny, letni dzień, chcemy doświetlić modelkę i zniwelować cienie. Fotografujemy jasnym obiektywem i zależy nam na małej GO. Czasy sa w granicach 1/1000, 1/500. W takiej sytuacji lampy bez trybu synchronizacji z krótkimi czasami nie zadziałają. Filt szary jest jedynym wyjściem?

Syd Barrett
10.12.12, 17:42
A jak sobie radzić w takiej sytuacji. Słoneczny, letni dzień, chcemy doświetlić modelkę i zniwelować cienie. Fotografujemy jasnym obiektywem i zależy nam na małej GO. Czasy sa w granicach 1/1000, 1/500. W takiej sytuacji lampy bez trybu synchronizacji z krótkimi czasami nie zadziałają. Filt szary jest jedynym wyjściem?

A może zamiast lampy blenda? Jak modelka to i blenda powinna być :-)

nightelf
10.12.12, 17:45
Ano Syd Barrett dobrze prawi. Blenda może być na statywie, możesz też zatrudnić operatora blendy :)

easy_rider
10.12.12, 18:44
Statyw do blendy to dobry pomysł - bo operator z natury rzeczy po pewnym czasie jest niestabilny :mrgreen:

Mark
10.12.12, 19:03
Odbiornik wpięty kabelkiem do starszej lampy, nie wyzwala jej :/

fret
10.12.12, 19:13
Blenda na statywie nie różni się w plenerze zbytnio od latawca. Poza tym nie każda modelka dobrze znosi blendę w pełnym słońcu, to w końcu nic innego jak puszczanie zajączków prosto w oczy, nawet jeśli odbijasz białą powierzchnią, a nie srebrna. Najlepiej zrobisz ustawiając modelkę w cieniu :)

Joki
11.12.12, 11:37
...
Nie mogłem się niestety doczekać uśpienia lampy, być może FL-36R w trybie manualnym nie usypia...
Jak na razie jest super ok :D
Nie doczekasz się, bo to nadajnik dedykowany do Canona i w Olym cały czas jest wybudzony a co za tym idzie także odbiorniki i lampy.
Dopiero jak wyłączysz aparat...
Pozdrawiam.

Mark
11.12.12, 20:36
A może ktoś ma jakiś pomysł, albo znalazł jakiś sposób, bo mi się nie udało... Sposób na wyzwalanie starszych lamp. Zwieranie styków działa, lampa świeci, natomiast po wpięciu dołączonego do wyzwalacza przewodu, nie dzieje się nic... :/

luc4s
11.12.12, 20:49
Blenda się średnio nadaje przy fotografowaniu na kontrę (pod słońce). Primo strasznie grzeje modelkę w twarz, secundo oślepia, tertio jeden podmuch wiatru i blenda leci. Szczególnie taka 180x120, a żeby oświetlić całą postać to mniejsza się nie nada.

Mirek54
11.12.12, 20:50
Filt szary jest jedynym wyjściem?

Ekrany,bledy statywy,albo tak http://photolink.pl/markus-tedeskino-fotografuje-na-plazy-tancerzy-baletu#.UMeAInffJ8E

ajt
11.12.12, 21:18
A może ktoś ma jakiś pomysł, albo znalazł jakiś sposób, bo mi się nie udało... Sposób na wyzwalanie starszych lamp. Zwieranie styków działa, lampa świeci, natomiast po wpięciu dołączonego do wyzwalacza przewodu, nie dzieje się nic... :/

Starsza tzn. konkretnie jaka? Studyjna, aparatowa? Typ?
Może ma za duże napięcie na stopce, wtedy jest szansa na uszkodzenie wyzwalacza.
Może ma odwrotną polaryzację (minus na styku centralnym), wtedy można spróbować zamienić kabelki w kabelku :-)

Mark
11.12.12, 21:27
Starsza tzn. konkretnie jaka? Studyjna, aparatowa? Typ?
Może ma za duże napięcie na stopce, wtedy jest szansa na uszkodzenie wyzwalacza.
Może ma odwrotną polaryzację (mimus na styku centralnym), wtedy można spróbować zamienić kabelki w kabelku :-)

To dokładnie jest Osram BCS440 Studio. Nie ma stopki, ma tylko gniazdo, jeszcze starutkie takie na dwa duże płaskie piny. Lampa ma fotocelę i z nią działa bardzo fajnie. Zwarcie na wejściu też ją wyzwala. Oryginalny przewód od wyzwalacza ma tylko dwie żyły, więc raczej zamiana ich miejscami niewiele chyba zmieni :)

ajt
11.12.12, 22:03
No właśnie chodzi o zamianę miejscami tych dwóch żył :-)
ALE:
Lampa może mieć duże napięcie na tych stykach (rzędu 100-200V, czasem więcej), co może doprowadzić do uszkodzenia wyzwalacza (choć nie musi, jeśli projektant był przewidujący). W tej sytuacji lepiej zmierzyć napięcie, potem:
- jeśli na styku centralnym przewodu (na wtyczce od strony wyzwalacza) jest plus, odpuścić. Nie wdając się w rozważania elektroniczne, być może wyzwalacz "ma zbyt mało pary" by to wystarczająco szybko i skutecznie zewrzeć i zwyczajnie nie daje rady i już :-)
- jeśli na tym centralnym styku jest minus, a wartość napięcia nie jest trzycyfrowa, zamienić przewody,
- jeśli jest minus, ale napięcie spore, ja bym również zamienił i spróbował. Zwłaszcza, że już było podłączane i wyzwalacz żyje, ale jakby co, nie biorę odpowiedzialności za uszkodzenia. Ryzykujesz :-)

Jest taka tabelka z napięciami lamp:
http://www.botzilla.com/photo/strobeVolts.html
Tej Twojej akurat tam nie ma, ale jakbyś miał jeszcze jakąś...

Mark
11.12.12, 23:20
Dzięki. Tu też trochę:

http://hoangvivn.blogspot.com/2012_12_01_archive.html (http://hoangvivn.blogspot.com/2012_12_01_archive.html)

Tego konkretnego modelu nie ma, choć są, wydaje się, bliskie jemu i mają napięcie rzędu 11 - 13V...
Nie mam w tej chwili pod ręką miernika, więc nie dowiem się teraz jak to jest połączone. Jak dotąd nic się nie sfajczyło, może faktycznie spróbuję zamienić te żyły... :)

---------- Post dodany o 22:20 ---------- Poprzedni post był o 21:28 ----------

Działa! :D Wielkie dzięki, ale się ciesze... :D Rzeczywiście, nie zwróciłem wcześniej na to uwagi, ale te dwa szerokie styki nie są takie same, są różnej szerokości, więc chociażby to powinno wzbudzić podejrzenia, że jednak nie jest obojętne gdzie ma być która żyła. A ja sądziłem, że ponieważ chodzi o zwieranie tych dwóch, to w zasadzie jest bez znaczenia... Myliłem się, a teraz wszystko działa pięknie :) Dzięki jeszcze raz.

ajt
11.12.12, 23:37
Cieszę się, że się udało :-)

Mark
11.12.12, 23:38
I nic nie poszło z dymem... Głupi to ma szczęście :D

Johny_85
21.12.12, 15:37
Witam

Do wyzwalania lamp studyjnych z moim D300s używałem YONGNUO RF-603N.

Czy ten wyzwalacz będzie działał z OM-D ?

nightelf
21.12.12, 16:19
Do wyzwalania lamp studyjnych z moim D300s używałem YONGNUO RF-603N.

Czy ten wyzwalacz będzie działał z OM-D ?

Powinien działać.
Mi ten sam zestaw działa i z D200 i z E-P3

Johny_85
21.12.12, 16:38
A dziękuję za odpowiedź....nic się nie spali ?:d

nightelf
21.12.12, 16:48
Nie, nic się nie spali.
Spokojnie spróbuj :)

Johny_85
21.12.12, 17:35
No i niestety lampa nie odpala :(

easy_rider
21.12.12, 19:27
Być może mie masz kontaktu na szynie lampy - w OMD jest (nie wiedzieć po co) lakierowana... u mnie gdy E-M5 był nowy, to nawet firmowej 600'ki nie wyzwalał - trzeba było tę szynę z lakieru odrapać :mrgreen:

Johny_85
22.12.12, 00:03
Chodzi Ci o te miejsca w których lądują piny od wyzwalacz? mają połysk metalowy....one są lakierowane bezbarwnie?

BTW. Coś w tym jest: Jak wsuwam wyzwalacz na sanki to prawa dioda odpowiedzialna za komunikację z aparatem świeci się...ale tylko na samym początku wsuwania....hmm

easy_rider
22.12.12, 11:19
Chodzi o szynę mocującą - jest polakierowana na czarno, a jaj krawędzie powinny stykać się blaszkami w lampie (wyzwalaczu)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/12/598szyna-1.jpg
źródło (http://obrazki.wapnet.pl/images/598szyna.jpg)

lookee
22.12.12, 12:22
Chodzi o szynę mocującą - jest polakierowana na czarno, a jaj krawędzie powinny stykać się blaszkami w lampie (wyzwalaczu)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/12/598szyna-1.jpg
źródło (http://obrazki.wapnet.pl/images/598szyna.jpg)
Ja u siebie nie zaobserwowalem takiego problemu. Lampa bez problemu wyzwala. Być może inna farba zastosowana, która jest lepszym przewodnikiem.

lookee
22.12.12, 12:52
Już wiem dlaczego nie zaobserwowałem tego problemu. W tym miejscu nie ma farby. jest fabrycznie niepomalewane. :)

bogdi
22.12.12, 12:55
No i niestety lampa nie odpala :(
sprawdź najpierw wyzwolenie z testu (jeśli nie wyzwala to znaczy, że ...
- możesz mieć ustawione różne kanały
- słaba bateria
- uszkodzony zestaw
- brudne (zaśniedziałe) styki

Johny_85
22.12.12, 14:38
Odpowiadając:

- kanały są te same
- bateria full naładowana
- zestaw wyzwalaczy działa z D300s
- Wszystko wygląda czysto

BTW. Mam zestaw do nikona i na innych forach pisze ze ma inaczej ułożone styki niż w OM-D

bogdi
22.12.12, 14:52
to jeszcze sprawdź czy środkowy (ten największy) pokrywa się ze stykiem środkowym wyzwalacza (zobacz wysokość czy go w ogóle dotyka) pozostałe styki zaklej na chwilkę i zobacz czy wtedy zadziała, może któryś ze styków bocznych zakłóca pracę

easy_rider
22.12.12, 15:11
Takie głupie pytanie... nie masz przypadkiem wyłączonego błysku w menu aparatu?
Czasami w stresie można takiego drobiazgu nie zauważyć...

Johny_85
23.12.12, 19:08
Ja fabrycznie w tych miejscach co pokazałeś mam wytarty/nie lakierowany 0.5 cm pasek "gołej" blachy....dobre jest to że jak mam wsunięty pare mm nadajnik to dioda komunikacyjna świeci się....ale jak wsunę wyzwalacz do końca to gaśnie...ehh

Wieprz
31.12.12, 12:16
podepnę się pod ten temat. Próbowałem coś wybrać i pogubiłem się w mnogości tych wyzwalaczy. Czy są jakieś szczególnie polecane czy to wszystko ta sama chińszczyzna w różnych pudełkach? Do Nikona potrzebuję czegoś porządnego

Johny_85
31.12.12, 12:19
Jeżeli do Nikona i do studia to ja szczerze polecę Yongnuo 603n.

Bardzo fajne i wygodne jest to że nadajnik może być odbiornikiem i niebagatelne znaczenie robi tu zasilanie (paluszki małe a nie dziwne inne baterie)



Z wyzwalaczami ttl nie miałem styczności.

PocketWizard - króluje w wyzwalaczach najwyższej jakości

Wieprz
31.12.12, 12:24
studio to dużo powiedziane :) Braciakowi trzeba kupić coś żeby na kwiatki i inne takie sobie świecił. TTL niepotrzebny raczej ale może przydałaby się możliwość synchronizacji z krótkimi czasami.

pawel-5
2.01.13, 11:33
koledzy,
to podsumujmy, bo się gubię a akurat używam metza 24 wpiętego w sanki i ciekawi mnie czy to jakoś można rozbudować:
1. czy jest system nadajników/odbiorników, którym dla olympusów/lumixów przeniesiemy TTL na lampę stojącą osobno? jaki?
2. czy opisywane tutaj trigmastery, yongnuo 602, pixele - przenoszą tylko sygnał (zatem lampa wypali na 100% mocy lub inną ustawioną w lampie) czy jeszcze jakieś inne informacje?
3. a czy jest w m4/3 możliwość wyzwalania na fotocelę, tzn. w lampie aparatu daję małą siłę błysku, która wyzwoli lampę dopiętą do fotoceli?

i dygresja: miałem okazję odwiedzić profesjonalne studio i tam pstryknąć moim G3 kilka fotek - podniosłem flesha wbudowanego, nastawiłem małą siłę błysku, i to wyzwalało lampy studyjne ale z opóźnieniem - wiecie jaka przyczyna? lustrzanka canona tym samym sposobem wyzwalała precyzyjnie...

Johny_85
2.01.13, 11:47
Co do dygresji:

Pewnie lampa wbudowana dawała przebłysk i on odpalał lampy studyjne.

Studyjne trzeba nastawić tak, aby odpalały się po 2 błysku.

Thomasso
2.01.13, 12:24
Ad. 1. Nie ma radiowego systemu olkowego który przenosi TTL. TTL jest możliwy tylko dla lamp systemowych wyzwalanych błyskiem.
Ad. 2. Tak - przenoszą tylko sam sygnał wyzwalający. Lampy trzeba ustawiać ręcznie.
Ad. 3. No oczywiście, choć to raczej zależne jest od lampy bardziej niż od aparatu.

T.

strOOs
2.01.13, 12:39
Męczyłem ten temat na każdy możliwy sposób i... dopóki producenci nie zauważą, że MFT to juz nie jest "nisza" dopóty nie będzie radiowego TTL dla tych aparatów.

Chętnie bym coś takiego zakupił, ale w grę, na razie, wchodzą jedynie systemy "analogowe" (samemu musisz nastawić wszelkie parametry).

pawel-5
2.01.13, 13:23
ok, dzięki, no to jak sobie prówunuję:
a) tirgmastera (http://www.mega-pixel.pl/product-pol-841-APUTURE-TRIGMASTER-PLUS-All-in-one-TX3L-Radiowy-Wyzwalacz-Lamp-Blyskowych-nadajnik-odbiornik-do-Olympus.html)
b) yongnuo (http://www.mega-pixel.pl/product-pol-653-YongNuo-RF-602-3w1-Wyzwalacz-Radiowy-Lamp-Blyskowych-Studyjnych-oraz-Pilot-do-Olympus-O6.html)
c) pixela (http://www.cyfrowe.pl/aparaty/pixel-tf-364-pawn-olympus-panasonic-radiowy-system-wyzwalania.html)


to przy zastosowaniach domowych wychodzi mi na to, że one dają mi taką samą funkcjonalność, zatem tylko cena gra rolę? bo jeśli cena, to yongnuo lub pixel przy 150zł (za parę) wychodzi najtaniej

czy jeszcze jakieś różnice co do możliwości przyłączeń są? oprócz metza 24 zamierzam kupić inną lampę - nie wiem jaką, po prostu jakąś tanią używkę o sile >36, więc ciekawi mnie jakie jest ryzyko że coś spalę/zepsuję

Thomasso
2.01.13, 13:42
Ja używam dokładnie ten sam model Pixela (Pawn) do wyzwalania swoich błyskadełek. Póki co działa OK - już ponad rok.
Mam trzy wyzwalacze. Lampy 1x Metz 50 AF-2 i 2x YongNuo YN-560 wszystko działa dobrze.

T.

nightelf
2.01.13, 16:37
Ja w domu do lamp studyjnych używam jakiegoś taniego chińskiego wyzwalacza i działa w porządku.
Jedyny minus to czas synchronizacji 1/160, przy 1/200 widać już gorsze naświetlenie części kadru.

Thomasso
2.01.13, 16:44
Ja w domu do lamp studyjnych używam jakiegoś taniego chińskiego wyzwalacza i działa w porządku.
Jedyny minus to czas synchronizacji 1/160, przy 1/200 widać już gorsze naświetlenie części kadru.

Pixel Pawn (pokazany też w linku) synchronizuje w 100% do 1/250. Choc czasami zdarzylo mu sie załapać całkiem dobrze z 1/320 (widoczne tylko niewielkie ściemnienie u dołu kadru. Puszka E-30.

T.

Joki
2.01.13, 20:34
koledzy,
...
1. czy jest system nadajników/odbiorników, którym dla olympusów/lumixów przeniesiemy TTL na lampę stojącą osobno? jaki?

Jest, pracuje z każdym systemem ale wyzwalany jest optycznie, flashem body lub systemowym na stopce. Sygnał optyczny zamieniany jest przez fotodetektor na sygnał radiowy. Odbiornik znowu zamienia go na optyczny i wyzwala zdalna lampę przez fotocelę z założonym na nią LED-em odbiornika. Dzięki temu oprócz przenoszenia komunikacji bezprzewodowej (normalnie przenoszonej przez fotocelę) można także wyzwalać lampy innych systemów oraz uniwersalne na krótkich czasach.
Rzecz niezbyt tania, nazywa się: "Radiopopper PX system".
Pozdrawiam.

nightelf
2.01.13, 21:35
@Joki - ale on jest tylko kompatybilny z Nikonem i Canonem, natomiast z Olympusem/Panasonicem nie bardzo.

Johny_85
8.01.13, 16:49
Porównując: Pixel Pawn vs. YONGNUO 603

Jakość wykonania: Niby plastik a, o wiele lepszej jakości jest w 603.

Użytkowanie: Podobnie, tylko że nadajnik PAWN ciągle włączony, czujny (nie ma możliwość wyłączenia, bateria nam "maleje").

Bateryjki: Zdecydowanie wygrywa 603 (2xAAA) nad PAWN (CR-2). Beznadziejna wymiana baterii CR-2 (Pierwsza wymiana i już ułamałem płytkę trzymającą baterię).

Wnioskując:
Dość często mam problemy z komunikacją nadajnik/odbiornik (PAWN) - rozwiązaniem jest resetowanie odbiornika.
Ogólnie do OM-D polecam Pawn tylko z tego względu że, nie ma na nasz system Dostępnego 603;)

eFiX
8.01.13, 17:29
Ja tez mam PAWN'y, TF-362.
Ogólnie, jakosc wykonania całkiem niezła na mój gust. Bateryjka - u mnie w nadajniku jest CR 2023 <= płaska, nie CR2 (litowa, 3.0V,).
Ogromnym minusem jest brak mozliwosci wylaczenia nadajnika. bardzo łatwo sie moze "wcisnąć i wyładować" w torbie, pudełku etc.
Ogromny plus za bezprzewodowe sterowanie aparatem (reverse eng, na zasadzie ze wyzwalaczem wyzwalamy aparat, a odbiornik jest wpiety w stopke i kabelkiem do gniazda wyzwalania)

Równiez, czasami zdarzaja mi sie problemy z wyzwalaniem, ale nie lampy reporterskiej tylko lamp studyjnych.

Johny_85
8.01.13, 17:49
Powinienem dodać że problemy mam właśnie ze światłem studyjnym...

pawel-5
14.01.13, 23:32
a ja kupiłem lampę youg nuo 560 i wyzwalam ją na zasadzie fotoceli, dlatego na razie kupowanie wyzwalaczy nie jest mi potrzebne, ale z moim lumixem G3 jest taki problem: dopóki obiektyw jest na f/2.8 lub jaśniej, to lampa się wyzwala, ale jak przymknę do f/3.2 lub ciemniej, to lampa się nie wyzwala.

to jest zarówno w trybie M jaki i A

migawka 1/160

testowałem wiele razy, tu nie chodzi o przegrzanie lampy czy słabe baterie... wiecie co to może być?

aha, no i moc tej lampy - pstrykam w pokoju ok. 30m2 oświetlonym normalnymi żarówkami, i moim zdaniem na pełnym wyładowaniu daje słaby błysk - przy ustawieniu f2 i 1/160 (iso 200) to ja mam leciutko prześwietlony kadr, a spodziewałbym się że taka armata wypali mi wszystko totalnie

kiedyś do e-510 używałem systemowej fl-36 i chyba błyskała mocniej - jakie inni mają opinie?

PanMarecq
27.01.13, 22:04
Ja mam wyzwalacze Pixel Soldier i dają rade. Praktycznie 100% skuteczność synchronizacja chyba jednak 1/200s a nie 1/250s jak podaje producent.Do tego dość tanie ,jedyną wadą jest moim zdaniem słabe wykonanie ma się wrażenie jakby zaraz miały się rozpaść :/

sepi19
5.06.13, 01:44
Albo cuś takiego : http://www.ebay.com/itm/NEW-PT-16-16-Channels-Wireless-Radio-Flash-Trigger-for-CANON-NIKON-PENTAX-SIGMA-/110832739328?pt=Camera_Flash_Accessories&hash=item19ce256400

thedoc
20.10.13, 20:59
Pozwolę sobie wsadzić swój kij w wasze mrowisko ;) i zapytać niemal retorycznie, czy na prawdę potrzebujecie radia do wyzwalania lamp? Jeżeli chodzi o studyjne to ok, ale przypominam, że Olek ma na prawdę świetny system odpalania za pomocą małej lampki (która wg mnie chyba jedynie do tego służy bo do czego by innego?) i założę się że wystarcza on w 90% przypadków. No chyba że wszyscy macie owe 10% przypadków czyli lampa mega zza aparatu albo hen gdzieś za rogiem :)

hades
20.10.13, 21:15
Też mi się tak wydawało dopóki nie ułożyliśmy z kolegami konstrukcji z parasoli i statywów, w której lampy nie dały się obrócić w żaden sposób w stronę aparatu. Do tego dochodzi fakt, że czasem chce się mieć lampy na linii aparatu lub lekko za sobą. System radiowy rozwiązuje ten problem. Szkoda tylko, że nie umożliwia Olkom na sterowanie przy pomocy TTL.

Joki
21.10.13, 09:18
Też mi się tak wydawało dopóki nie ułożyliśmy z kolegami konstrukcji z parasoli i statywów, w której lampy nie dały się obrócić w żaden sposób w stronę aparatu...
...albo na zewnątrz przy słonecznej pogodzie...

BBartek
21.10.13, 09:44
a ja kupiłem lampę youg nuo 560 i wyzwalam ją na zasadzie fotoceli, dlatego na razie kupowanie wyzwalaczy nie jest mi potrzebne, ale z moim lumixem G3 jest taki problem: dopóki obiektyw jest na f/2.8 lub jaśniej, to lampa się wyzwala, ale jak przymknę do f/3.2 lub ciemniej, to lampa się nie wyzwala.

to jest zarówno w trybie M jaki i A

migawka 1/160

testowałem wiele razy, tu nie chodzi o przegrzanie lampy czy słabe baterie... wiecie co to może być?

aha, no i moc tej lampy - pstrykam w pokoju ok. 30m2 oświetlonym normalnymi żarówkami, i moim zdaniem na pełnym wyładowaniu daje słaby błysk - przy ustawieniu f2 i 1/160 (iso 200) to ja mam leciutko prześwietlony kadr, a spodziewałbym się że taka armata wypali mi wszystko totalnie

kiedyś do e-510 używałem systemowej fl-36 i chyba błyskała mocniej - jakie inni mają opinie?

Ja nadal mam e510 i youg nuo 560II, mój pokój ma 22m2 i jest biały. Przy iso 200 i czasach ok 1/125 bez problemu prześwietla. Najczęściej Przy iso 100 starcza 1/2-1/4 mocy
Według moich obserwacji jest mocniejsza od fl50

hades
21.10.13, 10:48
...albo na zewnątrz przy słonecznej pogodzie...

W pełnym słońcu na głową jeszcze się nie udało. Ale kiedyś spróbowaliśmy pod słońce 20-30 stopni na horyzontem, na przełomie czerwca i lipca. Olki w trybie RC miło zaskoczyły. Może przez słabsze słońce. Z reguły przy słonecznej pogodzie nie ma się co nastawiać na zdalny błysk.

nightelf
23.10.13, 17:32
Podobno Yongnuo ma wprowadzić zdalny wyzwalacz do lamp YN-560 III z możliwością zdalnego sterowania mocą lampy.
Szkoda, że brak jeszcze informacji na temat ceny i dostępności.
http://flashhavoc.com/yn-560-iii-remote-power-control-with-new-transmitter-coming/

Joki
24.10.13, 09:10
Radiopopper JrX to potrafi z lampami do C i do N. Trzy grupy lamp. Sterowanie energią błysku, pokrętłami w nadajniku.
Nadajnik ma stopkę zwyczajną. Tylko pin do wyzwalania. Można kupić starsze lampy o dużej energii i cenowo nie porazi. I z każdym systemem pójdzie.
Pozdrawiam.

fret
24.10.13, 10:14
Podobno Yongnuo ma wprowadzić zdalny wyzwalacz do lamp YN-560 III z możliwością zdalnego sterowania mocą lampy.
Szkoda, że brak jeszcze informacji na temat ceny i dostępności.
http://flashhavoc.com/yn-560-iii-remote-power-control-with-new-transmitter-coming/

lubię to :)

adi_jm
25.11.13, 23:52
Odkopie wątek, w najbliższym czasie mam zamiar kupić lampę do E-P1. Zamierzam kupić YongNuo YN-560III (docelowo będą pewnie dwie takie lampy), chce je wyzwalać bezprzewodowo za pomocą RF-603. Tu pojawia się problem... Teoretycznie lampa jest manualna i w sklepach internetowych znalazłem dedykowane do Olympusa (przynajmniej w teorii), ale RF-603 już nie :???: Przyznam, że jestem dość zielony w kwestii lamp niesystemowych i możliwości ich zastosowania w m4/3. Czy ktoś z Was jest w stanie mi podpowiedzieć co z tym fantem zrobić? Czy fakt, że są one manualne czyni je uniwersalnymi jeżeli chodzi o stopkę? Będę bardzo wdzięczny za sugestię z jaką stopką kupić YN-560 III i RF-603? Z góry dziękuję za Waszą pomoc!

henry1
26.11.13, 00:47
Niesystemowe korzystają ze styku centralnego, czyli każda będzie działać, ale w trybie manualnym.

adi_jm
26.11.13, 00:56
Oczywiście zdaję sobie sprawę z pracy tylko w trybie manualnym. Czyli tak jak podejrzewałem, że nie ma żadnego znaczenia czy zestaw jest dedykowany np. pod Canona czy Nikona, ale zawsze warto się upewnić ;) Bardzo dziękuję za pomoc!

Joki
26.11.13, 10:31
Znaczenie jest. Nadajnik od Nikon-a ma zupełnie inny rozkład styków i będzie się usypiał. Nie w każdym wyzwalaczu jest to istotne ale np. w Pixel-ach przeszkadza. Lampa nie błyska. Pierwszy impuls wybudza tylko nadajnik. Dopiero drugie zdjęcie będzie z błyskiem jeśli nadajnik znowu się nie uśpi.
O ile pamiętam YongNuo przy uśpieniu powoduje tylko lekkie opóźnienie przy pierwszym błysku, więc nie ma to żadnego znaczenia, że użyteczny czas synchronizacji spada z 1/250 do 1/160.
Natomiast nadajniki dedykowane do Canon-a mają bardzo, bardzo zbliżony rozkład styków do Olympus-a i w dodatku przypadkowo nadający się do wykorzystania. Jeśli styki trafiają na pola kontaktowe, to nadajnik pozostaje ciągle wybudzony i jedynie zużycie baterii jest nieco większe. Nie ma natomiast żadnych, innych efektów ubocznych. Trzeba tylko czasami poruszać nadajnikiem aby styki trafiły na siebie bo mimo wszystko rozkład styków Canon-a i Olympus-a jest minimalnie przesunięty.
Pozdrawiam.

fret
26.11.13, 10:34
Sprawdź nadajnik RF 602. YN 560III tez z nim współpracuje, a tam chyba nie ma problemu ze stykami. Nie mam pewności, ale w 603 do C chyba coś tam ludzie przerabiaja w środku (tak mi sie kojarzy, że wyrzucają jeden styk i coś tam przelutowują), żeby działał z O.
ed.
znalazłem: http://betterfamilyphotos.blogspot.com/2013/01/yongnuo-rf-603-olympus-om-d.html

adi_jm
26.11.13, 19:08
Dziękuję Panowie za doprecyzowanie tematu! Teraz w zasadzie mam jasność co do wyboru.

nightelf
26.11.13, 19:42
Ano właśnie zastanów się też nad RF-604 http://flashhavoc.com/yongnuo-yn-560-iii-review/#Meyin_RF604
RF-603 nie kupiłem właśnie z powodu braku pełnej kompatybilności z Olympusem.
Podobno też Yongnuo ma wypuścić jakiś nowy nadajnik którym będzie można zdalnie sterować mocą lampy. http://flashhavoc.com/yn-560-iii-remote-power-control-with-new-transmitter-coming/

adi_jm
26.11.13, 22:35
No to jestem trochę zaskoczony :) nie miałem pojęcia o istnieniu RF-604. Widzę na podlinkowanej stronce, że jest też dedykowana wersja do Olympusa. Dzięki!

Rikon Meyin RF-604 - rozumiem, że jest rozbieżność nazewnictwa w tym wypadku nie jest szczególnie istotna?

nightelf
27.11.13, 00:32
Tego RF-604 produkuje inna firma, Meyin właśnie, ale jest on zgodny z RF-602.
Przy czym niby istnieje wersja do Olympusa, ale jakoś nigdzie nie mogłem jej znaleźć i kupić.

Joki
27.11.13, 10:10
Podejrzewam, że tak jak w przypadku Pixel-a to jest po prostu wersja do Canon-a, niby dedykowana do Oly...

nightelf
31.05.14, 14:12
Urządzenie do zdalnego sterowania YN-560 III już pewne:
http://flashhavoc.com/yongnuo-yn560-tx-revealed/
Zapowiada się fajna zabawka dla wszystkich strobistów.
Co prawda mam tylko dwie lampki YN, ale zamierzam to nabyć :)

Boa
31.05.14, 15:14
Urządzenie do zdalnego sterowania YN-560 III już pewne:http://flashhavoc.com/yongnuo-yn560-tx-revealed/Zapowiada się fajna zabawka dla wszystkich strobistów.Co prawda mam tylko dwie lampki YN, ale zamierzam to nabyć :)Dzięki za link, zapowiada się smacznie i tanio ;)

PanMarecq
1.06.14, 14:23
Urządzenie do zdalnego sterowania YN-560 III już pewne:
http://flashhavoc.com/yongnuo-yn560-tx-revealed/
Zapowiada się fajna zabawka dla wszystkich strobistów.
Co prawda mam tylko dwie lampki YN, ale zamierzam to nabyć :)

rozumiem,że to będzie działać dla każdego systemu aparatów,również dla naszego Olympusa? Szkoda tylko,że mam 2 YN 560 II które nie mają wbudowanego odbiornika :/,więc trzeba będzie albo dokupić jakieś inne wyzwalacze od YN,albo zakupić nowe wersje tej dobrej lampy :D

nightelf
1.06.14, 15:30
Powinno działać także i z Olympusem :)

PanMarecq
2.06.14, 15:50
Pytam się,bo Yn 622 jest tylko do Canona i Nikona... :(

nightelf
2.06.14, 16:26
YN-622 przenosi TTL, natomiast YN-560TX to "tylko" zdalny sterownik lamp.
Więc wydaje się, że nie powinno być problemu z współpracą z Olympusem. Jednak pewność będziemy mieli jak już producent wypuści to cudo :)

PanMarecq
2.06.14, 18:25
YN-622 przenosi TTL, natomiast YN-560TX to "tylko" zdalny sterownik lamp.
Więc wydaje się, że nie powinno być problemu z współpracą z Olympusem. Jednak pewność będziemy mieli jak już producent wypuści to cudo :)

Znaczy,tam TTL to mnie jakoś tam nie potrzebny,bardziej synchronizacja aparatu z lampą przy krótkich czasach naświetlania 1/4000s czy coś :). Raz zamówiłem RF 602 pod Nikona,sprzedawca mówił,że na 100% będzie działać po czym nic u mnie nie działało.Odesłałem i zamówiłem Pixel Soldiera,działa super tylko,że jest ograniczenie do 1/250s. : (.

nightelf
3.06.14, 15:00
Zamierzam kupić i spróbować, ale najpierw musimy poczekać na dostępność w sklepach :)

enderam
4.08.14, 18:11
Proszę o poradę.
Posiadam OM-D E-M5 oraz lampę metz 52 AF-1. Jaki kupić wyzwalacz by wszystko dobrze chodziło?

DzejPi
4.08.14, 19:05
Yangnuo RF-603C i drobna przeróbka: https://forum.olympusclub.pl/threads/89739-Wyzwalacz-Yongnuo-RF-603-i-Olympus

easy_rider
4.08.14, 19:09
Jeżeli kupisz RF-603C w wersji drugiej to nie potrzeba żadnej przeróbki :mrgreen:

enderam
4.08.14, 20:17
Będzie więc RF-603 ver.2. Dzięki

enderam
6.08.14, 16:32
Wyzwalacz RF-603 II dotarł. Działa super z Metz 52 AF-1. Wielkie dzięki.

figiel
23.08.14, 09:37
czy testował ktoś podpięcie wyzwalacza kablem pc do body, wyzwalanianim np 2 lamp w trybie manual oraz lampą systemowa z ttl na body ?
lampy manualne to kontry z kolorowymi filtrami..

fret
23.08.14, 13:56
czy testował ktoś podpięcie wyzwalacza kablem pc do body, wyzwalanianim np 2 lamp w trybie manual oraz lampą systemowa z ttl na body ?
lampy manualne to kontry z kolorowymi filtrami..

Nie da się ich wyzwolić przez fotocele?

figiel
24.08.14, 09:01
staram się nie używać fotoceli, jest nie pewna

easy_rider
24.08.14, 09:36
Ale po co mieszać lampy manualne z TTL'em?
To przecież nie ma prawa zadziałać - pomiar TTL zgłupieje, bo światła z manualnych lamp nie uwzględni...

figiel
25.08.14, 22:18
widziałem takie rozwiązanie w praktyce, to działa. kontra zazwyczaj przechodzi tylko przez włosy/sylwetki

fret
25.08.14, 22:44
staram się nie używać fotoceli, jest nie pewna

To chyba pozostaje kupno kabla TTL z podwójnymi sankami. W sanki przy aparacie wkładasz lampę, a na kablu podpinasz wyzwalacz. Wyzwolenia 603 przez kabel PC jakoś nie widzę, bo to wyjście.

fret
26.08.14, 06:50
Albo podłączenie wyzwalacza do aparatu przez kabel PC i kostkę.

figiel
28.08.14, 11:21
druga opcja jest sensowniejsza, mniej kabli, takie rozwiązanie zakładałem, ciekawi mnie tylko czy ktoś to tetował,
pozdrawiam

MikolajN
24.01.15, 11:18
Nie chcę zakładać nowego wątku, ale może ktoś mi tu pomoże. Mianowicie, czy ktoś zna sposób na to by umieścić tryb RC na klawiszach skrótu w EM1? Szukam, kombinuję i w sumie doszedłem do wniosku, że się nie da, ale może jednak ktoś to już ogarnął? Troszkę mnie irytuje to, że muszę za każdym razem wchodzić w menu i włączać ten tryb.

mareksopl
24.01.15, 20:58
Może moje pytanie jest dziwne, ale szukam możliwości pozbierania posiadanego sprzętu w jeden system.

Czy różnice w komunikacji pomiędzy aparatem i lampą to tylko inne styki, czy inny cały protokół komunikacyjny? Innymi słowy; czy da się zrobić taki kabelek TTL, żeby aparatem OMD M-10 dało się uruchamiać lampę METZ dostosowaną do Sony/Minolta w tryie TTL? Fizyczność stopki jest oczywiście inna, ale jeśli się "pozamienia" przewody, to czy interpretacja sygnału TTL ma szansę działać pomiędzy tak różnym sprzętem?

Albo inaczej, jeśli na aparat OMD M-10 założę nadajnik YoungNuo dla Olympusa, a lampę założę na taki sam odbiornik, ale w wersji dla Sony, to czy sterowanie TTL będzie działało?

Joki
25.01.15, 11:52
...jeśli na aparat OMD M-10 założę nadajnik YoungNuo dla Olympusa, a lampę założę na taki sam odbiornik, ale w wersji dla Sony, to czy sterowanie TTL będzie działało?
Jest taki nadajnik z TTL dla Olympusa?!?

mareksopl
25.01.15, 14:33
No dobrze, przesadziłem z oczekiwaniami. Jeśli jednak na OMD M-10 założę nadajnik YoungNuo dla Olympusa, lampę Metz założę na odbiornik w wersji Sony/Minolta, to czy mam szansę zdalnie sterować przynajmniej mocą lampy w trybie manualnym?
Wiem, że nie jest to model profi, ale staram się zminimalizować koszty przesiadki pomiędzy systemami.

nightelf
25.01.15, 16:05
TTL u różnych producentów to inny protokół i lampy nie będą współpracować z body innego systemu.
Niestety, nie ma na to szans.
Musiałby ktoś wymyślić jakiś sprytny translator, który by to tłumaczył.
Lepiej zainwestuj w Yongnuo YN-560 III, do tego YN-560-TX i możesz zdalnie sterować mocą lamp (przez nadajnik, nie z body).

MAF
25.01.15, 17:00
TTL u różnych producentów to inny protokół i lampy nie będą współpracować z body innego systemu.
Niestety, nie ma na to szans.
Musiałby ktoś wymyślić jakiś sprytny translator, który by to tłumaczył.
Lepiej zainwestuj w Yongnuo YN-560 III, do tego YN-560-TX i możesz zdalnie sterować mocą lamp (przez nadajnik, nie z body).

W sumie nie ma chyba technicznych przeszkód żeby lampy producenta niezależnego obsługiwały bezprzewodowy TTL w różnych standardach. Tyle że wtedy pewnie trochę mniej lamp by się sprzedało. Ale byłoby fajnie gdyby taki Nissin i40, czy inne Yongnuo postawione na podstawce mógło być sterowane bezprzewodowo zarówno z korpusu m43 jak i powiedzmy z Nikona D90. Oczywiście pewnie konieczny byłby wybór aktualnego trybu pracy.

Ja bym kupił chętnie taką lampę :-)

Joki
25.01.15, 20:00
No dobrze, przesadziłem z oczekiwaniami. Jeśli jednak na OMD M-10 założę nadajnik YoungNuo dla Olympusa, lampę Metz założę na odbiornik w wersji Sony/Minolta, to czy mam szansę zdalnie sterować przynajmniej mocą lampy w trybie manualnym?
Wiem, że nie jest to model profi, ale staram się zminimalizować koszty przesiadki pomiędzy systemami.
Nie bez powodu nie ma przejściówek TTL między systemami.
Jeśli chodzi o samo sterowanie energią lamp (błysku nie charakteryzuje się mocą) to można zastosować np. Radiopopper Jr2 bezpośrednio lub starszy JrX z kostkami do odpowiednich lamp aby sterować niezależnie energią czterech lub trzech grup lamp systemowych Canon-a lub Nikon-a, z nadajnika.

mareksopl
26.01.15, 18:55
Dzięki koledzy za porady.
Wygląda na to, że zostaje mi tylko kabelek. Chociaż nazywa się TTL, to przekazuje jedynie moment wyzwolenia lampy. Sterowanie jej energią jest już hiper manualne (ręczno-nożne), tzn. muszę do niej podejść. Ale świeci kiedy trzeba.