PDA

Zobacz pełną wersję : c-4000 problemy z AutoFocusem



Toom
5.04.04, 22:40
Witajcie użytkownicy olków :D

Nareszcie sprawiłem sobie upragnionego c-4000. Ogólnie aparat lux (szczególnie super macro, manual, A, ręczne dobieranie prawie każdego parametru).

Piszę tu jednak prosząc o radę.
Jak w temacie, problem jest z autofocusem przy fotografowaniu ciemnych przedmiotów (np pasek aparatu w trybie super macjro w pomieszczeniu przy średnim świetle) futrzane tekstury (także z większej odległości) itp.
Zaznaczam nie chcę przełanczać się na MF (zależy mi na szybkich ustawniach). Powiedzcie prosze w jaki sposób c-4000 dobiera ostrość w trybie AF, i czy można to jakoś poprawić.
Napiszcie też o podobnych problemach (aparat nie łapie ostrości gdy....).

Zauważyłem w górnej części obiektywu naprawde mikro ryskę (widać ją tylko przy pewnym oświetleniu). Czy ma ona wpływ na dobór ostrości? (w dobrym świetle aparaat spisuje się dobrze).
Jaką mogę mieć pewnność, że gdy oddam aparat do serwisu wymienią mi szkiełko na gwarancji (ryska podejżewam jest na nim od zakupu 1,5tyg. temu)

Jak używać AF w nocy i przy słabym oświetleniu?

Czy można ustawić, żeby zawsze aparat uruchamiał się z NoiseReduction ON, jakie ta opcja ma minusy?

Dziękuję za wszelką pomoc..


Pozdrawiam wszystkich FOTO- i OLKO-manów,
Tomek

Tadeusz B
6.04.04, 08:21
CZE! Noise red. to funkcja przydatna tylko przy robieniu zdjęć w nocy -eliminacja szumów powst. przy długich naświetlaniach. Minusem tego jest to, że trochę dłużej zapisuje na kartę pamięci: wczytuje zdj. do karty i robi korektę o szumy (stąd to opóźnienie). Można tę f. włączyć, aby działała non stopa, ale przy zdj. w dzień lub pomieszczeniach nic ta f. nie poprawi.
Radzę porobić zdj. nocne - wychodzą extra! - uwaga: w trybie nocnym funkcja Noice red. jest uruchamiana automatycznie.

A odn. AF to spróbuj przejść na SPOT - pomiar punktowy. Może wtedy coś się poprawi.

Pozdrawiam!

raf
13.04.04, 09:54
...Zauważyłem w górnej części obiektywu naprawde mikro ryskę (widać ją tylko przy pewnym oświetleniu). Czy ma ona wpływ na dobór ostrości? (w dobrym świetle aparaat spisuje się dobrze)...

Rysa na przedniej soczewce, jeżeli nie jet zbyt duża i głęboka, nie ma praktycznie żadnego wpływu na jakość robionych zdjęć. Jeżeli rysa będzie znaczna to może się objawić na zdjęciu jako miejscowa nieostrość. Z tego też powodu nie mam wpływu na działabnie AF tym bardziej jeżeli znajduje się poza polem AF. ATPO znacznie większy wpływ na jakość zdjęć mają rysy na na tylnej soczewce obiektywu, ale dotyczy to raczej aparatów z wymienną optyką :-).


...Jaką mogę mieć pewnność, że gdy oddam aparat do serwisu wymienią mi szkiełko na gwarancji (ryska podejżewam jest na nim od zakupu 1,5tyg. temu)...

Prawdopodobieństwo znikome :-(

Jeronimo
14.04.04, 09:56
uwaga: w trybie nocnym funkcja Noice red. jest uruchamiana automatycznie. wiele razy to slyszalem jednak z wlasnego doswiadczenia musze powiedziec ze to nieprawada!
OT. Jak dostalem swoj aparacik (allegro) to myslalem ze jest zepsuty. Jednak po dluzszych badaniach doszedlem do wniosku ze jest on troche bardziej niz inne egzemplarze narazony na szumy. Stad tez wiele testow robilem i wiem ze z mojego aparatu zdjecia bez wlaczenia Noice red. sa 1000razy gorsze i ta opcja nie wlancza sie automatycznie. (no chyba ze moj aparat oprocz tego ze jest bardziej zaszumiony niz inne nie wlacza domyslnie tej funkcji :D)

Pozdrawiam

Tadeusz B
14.04.04, 10:03
Skontaktowałem się z kolegą i potwierdził, że N. red. przy trybie nocnym się włącza automatycznie w C-4000. Proponuję wczytać się w instrukcję z opisem trybu nocnego.

Jeronimo
14.04.04, 10:03
no to chyba mam jednak walniety model :/

qwerty
14.04.04, 11:34
jeronimo, nie stresuj się :) Tryb nocny jest tylko jednym z wielu a za to na Allegro na pewno taniej kupiłes ;) No i znowu naraziłem się fanom allegro... :)))))

Jeronimo
14.04.04, 15:22
a zeby byc dokladnym to powiem ze nawet nie wiem co to tryb nocny... ja pracuje tylko na M (i nadal staram sie zrozumiec co jest do czego hehehe :P)