PDA

Zobacz pełną wersję : szumy - porównanie dwóch aparatów



sławekb
30.07.07, 21:51
Jak porównać szumy dwóch aparatów. Proszę kogoś "biegłego" o poradę czy dobrze to robię:
-ściągam RAW-y np. z strony fotosite.pl
-"wywołuję" za pomocą programu Raw Therapee (ten program "czyta" ORF-y z E-510) bez żadnych zmian suwaczków
-biorę wycinek 800x533pikseli i tu jest problem bo np. E-1 ma 5 a E-510 10 Mpx
Czy coś powinienem zrobić inaczej , czy takie porównanie może być obiektywne??

Eddie
31.07.07, 07:40
Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.

sławekb
31.07.07, 07:49
Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.
Właśnie nie o E-1 mi chodzi bo go mam ale o E-510. Po prostu od jakiegoś czasu nie polegam na "opiniach" innych tylko staram się sam sprawdzić to co mnie interesuje. Większość zdjęć jakie widziałem z nowego Olka to jpg-i prosto z aparatu, więc chciałbym sam sprawdzić ORFy.

Eddie
31.07.07, 08:07
Nie wiem jaki cel ma Twoje porownanie, ale wydaje mi sie, ze na uzytek wlasny szkoda w ogole wysilku. Wiadomym jest, ze E-1 szumi niczym debowy gaj i pod tym wzgledem z E-510 w ogole nie ma co porownywac.
Właśnie nie o E-1 mi chodzi bo go mam ale o E-510. Po prostu od jakiegoś czasu nie polegam na "opiniach" innych tylko staram się sam sprawdzić to co mnie interesuje. Większość zdjęć jakie widziałem z nowego Olka to jpg-i prosto z aparatu, więc chciałbym sam sprawdzić ORFy.

A to rozumiem, wszystko jasne.

lessie
31.07.07, 08:16
mam nadzięję że dzisiaj będę go miał w ręku i zamierzam go skatować tylko pod tym kątem ( no , głównie pod tym ) więc jak poczekasz trochę to dam Ci tyle rawów/jpegów że będziesz porównywał 2 tygodnie :mrgreen:

sławekb
31.07.07, 08:28
mam nadzięję że dzisiaj będę go miał w ręku i zamierzam go skatować tylko pod tym kątem ( no , głównie pod tym ) więc jak poczekasz trochę to dam Ci tyle rawów/jpegów że będziesz porównywał 2 tygodnie :mrgreen:
Dzięki lessie.
Mi wystarczy to co jest na fotosite.pl. Chce tylko wiedzieć, czy taki sposób jak opisałem jest w miarę obiektywny bo mi się to wydaje logiczne ale nie jestem fachowcem w tej dziedzinie więc chciałem usłyszeć opinie kogoś kto się na tym zna.
Napisałem posta bo to co mi wyszło jest trochę zaskakujące, może coś źle zrobiłem. Wiem że ten program którego użyłem nie jest dobry ale porównując dwa aparaty jednym programem powinienem dostać obiektywną ocenę.
Ponawiam więc pytanie z pierwszego posta.

marecki
31.07.07, 08:41
Jak ja szukałem aparatu to po prostu test wykonałem "na oko" tj. zrobiłem sobie cropy z rawów takiego samego wycinka (ten sam obraz dokładnie) i zmieniając fotki jedna za drugą od razu widać było który bardziej szumi. Później jak poczytałem testy to w miarę się to potwierdziło. Wiem jednak jedno, że jak fotki wywołasz na papier to ten problem praktycznie zanika.