PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka lampa do OMD EM-5



POLM
6.11.12, 23:07
Witam.
Jako być może przyszły posiadacz OMD proszę o radę jaką lampę kupić. Czy warto FL-600R czy może coś z produktów niezależnych. Jeśli tak to które współpracują dobrze z Olympusem ( Metz 50/52 AF-1?). Nie mam wygórowanych wymagań (pełna amatorka) zależy mi aby dobrze współpracowały z korpusem, oczywiście odchylany/obracany palnik (wymiary nie mają znaczenia)

nightelf
6.11.12, 23:14
Jeśli masz pieniądze, to zawsze warto brać systemową choćby dla bez problemowej współpracy.

Iwo
6.11.12, 23:19
Witam.
Jako być może przyszły posiadacz OMD proszę o radę jaką lampę kupić. Czy warto FL-600R czy może coś z produktów niezależnych. Jeśli tak to które współpracują dobrze z Olympusem ( Metz 50/52 AF-1?). Nie mam wygórowanych wymagań (pełna amatorka) zależy mi aby dobrze współpracowały z korpusem, oczywiście odchylany/obracany palnik (wymiary nie mają znaczenia)
Jak dla mnie to FL-36 lub FL-36R nadaje się super do każdego korpusu mikro4/3 dla amatora.
Niewielka, systemowa, z obracanym palnikiem w dwóch osiach i niedroga.
Jak coś mocnego i dużego to FL-50 lub FL-50R Olympusa lub jakiś mocniejszy Metz.

Karol
7.11.12, 03:41
Obecnie bawię się Fl-600R wraz z OM-D. Polecam właśnie tę lampę, szczególnie jeżeli chcesz korzystać z niej również jako światła do video. Jest to wydajne i dobrze się sprawdza. Są jeszcze inne cechy dla których FL-600R jest to lepszym wyborem od Fl 36(R). Po pierwsze zasilanie - 4xAA przekłada się na zdecydowanie szybsze ładowanie niż 2xAA. Wygodniejszy jest sposób odchylania lampy - jeden przycisk zwalnia blokadę w obu płaszczyznach, podczas gdy w Fl 36(R) są odrębne dla ruchu w poziomie i w pionie. Lepszy jest też sposób mocowania Fl-600R na korpusie, dokręcany pierścień Fl 36(R) wymaga więcej czasu i sprawiał czasem problemy. Fl 50(R) jest już imho nieco za duża i za ciężka na wygodne używanie jej z gorącej stopki OM-D.

egahen
7.11.12, 09:12
A opiszcie proszę jeszcze jak wygląda współpraca puszki z lampą przy bez przewodowym odpalaniu. Czytałem trochę o tym w różnych miejscach, ale przyznam szczerze że zrobił mi się z tego mały mętlik. Głównie chodzi mi o to czy rozwiązanie firmowe jest użyteczne (dla amatora) przy lampach FL 36R i Fl-600R czy lepiej zainwestować w jakieś wyzwalacze typu Photomattix itp?

micz87
7.11.12, 09:21
System błysku pozwoli Ci używać kilku lamp w ich automatyce i sterowaniem z poziomu aparatu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie pod warunkiem, że lampy "się widzą", odległość między nimi nie jest zbyt duża i nie jest zbyt jasno w otoczeniu boinformacje między lampami i aparatem przekazywane są za pomocą błysków przed ostatecznym wyzwoleniem. Do tego rozwiązania misisz mieć lampy obsługujące teyb remote, zwykle kosztują one sporo.
Wyzwalacze radiowe mają większy zasięg, nie mają ograniczenia jasności otoczenia ALE nie przenoszą automatyki błysku więc wszystko musisz ustawiać ręcznie na każdej z lamp by uzyskać prawidłową ekspozycję. z radiówek godne polecenia są szeroko używane przez strobistów YongNuo RF-602 lub nowsze 603. Ja używam 602 i nie narzekam. Sporo informacji znajdziesz na forum Nikoniarzy w wątkach o strobingu. Tutaj wystarczą najtańsze lampy manualne np YN-468 II. Akcesoria YongNuo najtaniej kupisz na e-bayu, moge na PW podpowiedzieć sprzedawców od których ja kupuje sprzęt ;)

Jeżeli masz mieć jedną lampę to kup tą z automatyką zdecydowanie np. Oly 36R, Oly 600, Metz 50.

anmael
7.11.12, 09:22
A opiszcie proszę jeszcze jak wygląda współpraca puszki z lampą przy bez przewodowym odpalaniu. Czytałem trochę o tym w różnych miejscach, ale przyznam szczerze że zrobił mi się z tego mały mętlik. Głównie chodzi mi o to czy rozwiązanie firmowe jest użyteczne (dla amatora) przy lampach FL 36R i Fl-600R czy lepiej zainwestować w jakieś wyzwalacze typu Photomattix itp?
Powiem tak: jak miałem E-510 to używałem zewnętrznych wyzwalaczy, ale od kiedy zmieniłem puszkę na E-620 - korzystam tylko z bezprzewodowego sterowania, a wyzwalacze leżą od tej pory w szafie. Moim zdaniem warto brać lampę, która to obsługuje.

strOOs
7.11.12, 09:27
Mam Metz 24AF-1 i 50AF-1 - obydwa współpracują prawidłowo w m43 (podpinane akurat do Lumixa G3 ale nie ma to znaczenie - ten sam system błysku).

Chociaż weź pod uwagę, że 50AF-1 będzie "dziwnie" wyglądał na OM-D - to lampa wymiarów Olympusa FL-50 ...

egahen
7.11.12, 09:44
Wielkie dzięki za wszystkie informacje. Czyli podsumowując, wystarczy że na "dzień dobry" zakupie sobie FL36. Po podłączeniu małej lampki z zestawu (FL-LM2) będę mógł zdalnie błyskać z automatyką. Powoli będę mógł rozbudowywać zestaw, a jak zacznę kombinować i pojawią się ściany to trzeba kupić wyzwalacz, "stary" zestaw się sprawdzi z tym że trzeba będzie ręcznie kontrolować siły błysku.

anmael
7.11.12, 09:47
Czyli podsumowując, wystarczy że na "dzień dobry" zakupie sobie FL36. Po podłączeniu małej lampki z zestawu (FL-LM2) będę mógł zdalnie błyskać z automatyką.
Żeby zdalnie błyskać musisz kupić FL36R

egahen
7.11.12, 09:53
Żeby zdalnie błyskać musisz kupić FL36R

No tak, tak:) To miałem na myśli, tylko w pogoni pisania, mi to umknęło. Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia, niby wszystko to jest już opisane, ale mam wrażenie (poparte sporą dawką lektury z podobnymi zapytaniami) że taki Olympus mógłby gdzieś napisać poradnik / listę kompatybilności z jakimś FAQiem itd, żeby mieć pełną jasność co do tematu.

Iwo
7.11.12, 10:00
No tak, tak:) To miałem na myśli, tylko w pogoni pisania, mi to umknęło. Jeszcze raz dzięki za wyjaśnienia, niby wszystko to jest już opisane, ale mam wrażenie (poparte sporą dawką lektury z podobnymi zapytaniami) że taki Olympus mógłby gdzieś napisać poradnik / listę kompatybilności z jakimś FAQiem itd, żeby mieć pełną jasność co do tematu.
Daleko nie musisz szukać: link (https://forum.olympusclub.pl/forums/89-K-O%C5%9Bwietlenie-4-3-i-micro-4-3). Niedługo będzie pełna lista.

egahen
7.11.12, 10:22
Daleko nie musisz szukać: link (https://forum.olympusclub.pl/forums/89-K-Oświetlenie-4-3-i-micro-4-3). Niedługo będzie pełna lista.

Lista jest zacna, już ją przeglądałem.

Ale w swoim naiwnym spojrzeniu na świat, liczę że kiedyś się pojawi podobny serwis do tego gdzie można porównać wygląd puszki z obiektywem. Np. wybierasz puszkę, wybierasz lampę i pojawią się informacja że jest / nie jest kompatybilne, jest możliwość / nie ma możliwości zdalnego odpalania itd. Gdyby jeszcze pojawiły się lampy producentów niezależnych to już w ogóle byłaby bajka. Podobny system przydałby się zresztą też innymi producentom, jak korzystałem z Canona, też miałem masę wątpliwości i trzeba było się sporo natłuc żeby znaleźć odpowiedź.

Ja wiem, że zawsze można wejść na forum i się spytać, ale czasem to wygląda jakby producentom nie zależało na jasnym i czytelnym przekazie. Ale to już może ja się czepiam:)

POLM
7.11.12, 12:14
Tak się zastanawiam czy lepiej byłoby kupić FL-36R (dlatego że systemowa) czy może nowy model Metza 52 AF-1 (troszkę droższa) czy Metz 50 AF-1 (troszkę tańsza). Ktoś ma/testował Metza 52 AF-1 z OMD (kompatybilność współpraca). Rozumiem że lampy Metza będą mocniejsze ale jak z ich współpraca z body w trybie automatyki.

puciu
7.11.12, 12:48
Miałem kiedyś FL-36R i zdecydowanie odradzam. Wykorzystywałem ją amatorsko i czas ładowania jest nieporozumieniem.
Robiłem zdjęcia dziecku na trzecich urodzinach, a zanim się naładowała do kolejnego zdjęcia miał cztery lata :-)
A tak poważnie, to zwyczajnie nie daje rady. Następnie nabyłem Metza i wreszcie dało się błyskać. Szybkie ładowanie i fajnie doświetlony plan. polecam.
Miałem tez Fl-50R, ale to inna bajka.

strOOs
7.11.12, 13:01
Tak się zastanawiam czy lepiej byłoby kupić FL-36R (dlatego że systemowa) czy może nowy model Metza 52 AF-1 (troszkę droższa) czy Metz 50 AF-1 (troszkę tańsza). Ktoś ma/testował Metza 52 AF-1 z OMD (kompatybilność współpraca). Rozumiem że lampy Metza będą mocniejsze ale jak z ich współpraca z body w trybie automatyki.

O, 52AF-1 to nowość dla mnie, aż tak nowej nie szukałem. Jednak u nas w dystrybucji nie było jeszcze miesiąc temu.

Kurde, teraz bym 52AF-1 kupił pewnie...

POLM
7.11.12, 13:28
To pozostaje mi zastanowić się nad FL-600R (tylko strasznie droga), a Metz 50 AF-1 (prawie dwa razy tańsza od systemowej - pewnie wyprzedaż bo wchodzi 52 AF-1). Ma ktoś argumenty które mogą przekonać do kupna FL-600R. Sprawdzałem ceny FL-600R (1499zł ) Metz 50 AF-1 (ok. 690zł) 52 AF-1 (ok. 900zł)

strOOs
7.11.12, 14:10
To pozostaje mi zastanowić się nad FL-600R (tylko strasznie droga), a Metz 50 AF-1 (prawie dwa razy tańsza od systemowej - pewnie wyprzedaż bo wchodzi 52 AF-1). Ma ktoś argumenty które mogą przekonać do kupna FL-600R. Sprawdzałem ceny FL-600R (1499zł ) Metz 50 AF-1 (ok. 690zł) 52 AF-1 (ok. 900zł)

Fotozakupy mają za 1349zl, ale pewnie przy zamówieniu wyjdzie, ze niedostepna..

egahen
7.11.12, 14:45
Przepraszam że raz jeszcze wetnę się z głupim pytaniem. Ale czy te lampy Metza będą błyskać bezprzewodowo, czy są kompatybilne z Olympusowym bezprzewodowym odpalaniem czy do nich faktycznie trzeba wyzwalacz?

anmael
7.11.12, 14:53
Przepraszam że raz jeszcze wetnę się z głupim pytaniem. Ale czy te lampy Metza będą błyskać bezprzewodowo, czy są kompatybilne z Olympusowym bezprzewodowym odpalaniem czy do nich faktycznie trzeba wyzwalacz?
Nie wszystkie, ale Metz 48 AF-1, 50 AF-1, 52 AF-1, 58 AF-1, 58 AF-2 są kompatybilne z bezprzewodowym błyskiem Olympusa, więc nic nie musisz dokupować.

POLM
9.11.12, 18:22
Chyba przymierze się do Metza 52 AF-1, jak nabędę zdam relacje ;-)

POLM
12.11.12, 10:00
Z drugiej strony czytałem że tylko systemowa ma wspomaganie AF, co może wraz z diodą doświetlającą np do filmowania przemawiać za FL-600R . Tylko ta cena ;-(

strOOs
12.11.12, 10:19
Z drugiej strony czytałem że tylko systemowa ma wspomaganie AF, co może wraz z diodą doświetlającą np do filmowania przemawiać za FL-600R . Tylko ta cena ;-(

Serio? Chcesz filmować z pomarańczową/czerwoną diodą?

Pozdrawiam...

easy_rider
12.11.12, 10:25
Serio? Chcesz filmować z pomarańczową/czerwoną diodą?A widziałeś w ogóle lampę FL-600R ???

strOOs
12.11.12, 11:00
A widziałeś w ogóle lampę FL-600R ???

No ok, VideoLED w kolorze białym. No to mi filmuj w mieszkaniu przy ciepłym oświetleniu z białym LEDem ... Wszelkie tego typu oświetlanie to wyjdzie jak filmowanie z tanią lampką wesela. A jak wyjdzie lepiej to ten LED będzie świecił Ci tak, że ludzie będą przymykać oczy na widok tej lampki.

Mam LED Ring bodajże od Yongnuo i jestem ciekaw jaka tu jest dioda, bo spektrum kolorystyczne diod w Yongnuo to nadaje się wyłącznie pod Lightrooma ...

POLM
22.11.12, 21:09
Odświeżę temat ;-) . Używa ktoś Metz-a 50 AF-1 z OM-D E-M5 ? Wydaje mi się że przy obecnej cenie ok. 650-700zł jest najlepszą ofertą, tylko czy nie czekają mnie jakieś niespodzianki ? Jestem zupełnym amatorem jeśli idzie o lampy ;-)

banc
22.11.12, 23:44
Mam metza 48 AF-1 czyli poprzednika 50tki. Wydaje mi się, że doświetlenie diodowe z lampy nie działa (nie udało mi się włączyć). Inne rzeczy działają.

egahen
23.11.12, 09:18
Mam od przedwczoraj 50 AF-1, też jestem zupełnym świeżakiem jeśli chodzi o taki typ lampy, więc musisz potraktować to co piszę z przymrużeniem oka:) Pierwszą rzeczą, która od razu mi się rzuciła w oczy po rozpakowaniu lampy i podłączeniu do lampy to jej wielkość. Serio! Po podpięciu do Om-d, korpus praktycznie ginie w cieniu lampy, gdybym był pesymistą to może by mnie to martwiło, ale tak to nawet śmiesznie wygląda.

Ale tak serio, to na razie zauważyłem jedną poważną niedoróbkę, która jak widzę jest też zgłaszana na innych portalach. Otóż lampa nie błyska zdalnie w trybie manualnym (na Servo). Ani w trybie TTL ani jak się przestawi na korpusie tryb pracy Manual. To znaczy lampa nawet błyska, ale za bardzo nie trafia w czas otwarcia migawki. Czasem po ustawieniu mniejszej mocy działa, ale faktycznie jest zupełnie losowe. Ktoś gdzieś zgłaszał że mają to naprawić w najnowszym firmware.

POLM
23.11.12, 10:20
Ciągle się zastanawiam, Metz-a miałbym szybciej a do FL-600R to trzeba dozbierać ;-(. Ale widzę że pojawia się coraz więcej argumentów za systemówką :
1. Bo systemowa (wiec z natury lepiej współpracująca z nowymi Body)
2. Jednak mniejsza i zgrabniejsza ;-)
3. Wspomaga AF
4. Nie mam problemów z zdalnym błyskaniem
5. Doświetlająca dioda w filmach
6. Gwarancja 2 lata a nie rok

banc
24.11.12, 11:41
Ciągle się zastanawiam, Metz-a miałbym szybciej a do FL-600R to trzeba dozbierać ;-(. Ale widzę że pojawia się coraz więcej argumentów za systemówką :
1. Bo systemowa (wiec z natury lepiej współpracująca z nowymi Body)
2. Jednak mniejsza i zgrabniejsza ;-)
3. Wspomaga AF
4. Nie mam problemów z zdalnym błyskaniem
5. Doświetlająca dioda w filmach
6. Gwarancja 2 lata a nie rok




Jeśli jest to tylko problem dozbierać to poczekaj i kup olympusa. Mniejsza i w pełni kompatybilna z OMD. Zazwyczaj ludzie mają problem, kupić metza czy nie kupić w ogóle.

POLM
26.11.12, 18:38
Niby tylko dozbierać - ale można zamiast dokładać 700zł do systemów-ki dołożyć do obiektywu i zamiast planowanej sigmy 19mm/f2.8 zakupić panasonica 20/1.7 :-(
A ktoś testował nowego Metza 52 AF-1

strOOs
26.11.12, 23:40
Ciągle się zastanawiam, Metz-a miałbym szybciej a do [COLOR=#333333] FL-600R to trzeba dozbierać ;-(. Ale widzę że pojawia się coraz więcej argumentów za systemówką

Kup MEtza 48 lub i sprzedaj jak uzbierasz na systemówkę. Dzisiaj używki są po 500 i mniej, a nówki po ~600.

banc
27.11.12, 06:39
Niby tylko dozbierać - ale można zamiast dokładać 700zł do systemów-ki dołożyć do obiektywu i zamiast planowanej sigmy 19mm/f2.8 zakupić panasonica 20/1.7 :-(
A ktoś testował nowego Metza 52 AF-1
"
To dozbieraj jeszcze punktów do OJ i będziesz miał taniej :wink:. I może wtedy pomyślisz o innych szkłach olka "czulej".

POLM
27.11.12, 08:19
Punkty do OJ się zbierają - czasem w sposób magiczny nagle pojawiają ;-). Na razie chcę się trochę oswoić z systemem, aby nabrać pewności na jakich szkłach mi zależy. Teraz tylko 45 wydaje mi się niezagrożona ;-) Z czasem pewnie pozostałe szkła zostaną wymienione. Takie marzenie to zestaw 12 - 17 - 45 - 60 - 75 od olka ;-)

pacino
29.11.12, 00:38
Polecam metza 58 af-1 do olympusa omd e-5, ale z nowym firmwarem v3.1 dostępnym na przykład tutaj: http://www.metz.de/en/flash-units/firmware-download-flash-units/mecablitz-58-af-1-digital/olympuspanasonic.html
Po aktualizacji lampa śmiga jak bombowiec także ze zdalnym bezprzewodowym błyskiem. Wcześniej na starym oprogramowaniu w ogóle nie miałem komunikacji. Także spokojnie można kupić używkę i zaktualizować i mieć naprawdę fajną lampę za niewielkie pieniążki.
Aktualizacja to prościzna i trwa minutę.

hadan
9.12.12, 16:35
Pozostała mi po canonie G10 mało używana lampa, bardzo dobra lampa Speedlite 550 EX.
Chciałbym ją używać razem z Olka m4/3 ale boję się, czy nie uszkodzę przez to aparatu.
Obawiam się, że mogą powstać jakieś przepięcia. Czy ktoś posiada już doświadczenie
w tym temacie ?

Pozdrawiam

nightelf
9.12.12, 16:48
Pozostała mi po canonie G10 mało używana lampa, bardzo dobra lampa Speedlite 550 EX.
Chciałbym ją używać razem z Olka m4/3 ale boję się, czy nie uszkodzę przez to aparatu.


Speedlite 550 EX to nowoczesna lampa, nie powinno być problemu.
Uszkodzić aparat można starymi manualnymi lampami, które miały zbyt duże napięcie na stopce.

hadan
9.12.12, 16:57
Speedlite 550 EX to nowoczesna lampa, nie powinno być problemu.
Uszkodzić aparat można starymi manualnymi lampami, które miały zbyt duże napięcie na stopce.

Serdeczne dzięki.

Pozdrawiam.

Koksikus
5.02.13, 22:16
Przepraszam, że ciągnę ten temat mimo tylu podpowiedzi, ale nadal nie jestem przekonany co kupić do Olka.. Czy lepiej odżałować i wydać te dwa tyciące na Fl-50r czy przykładowo kupić o prawię połowę mniej Metza 58 AF-2?? Bardzo proszę o pomoc w tej kwesti.. Flesza planuję używać zarówno w plenerze jak i w pomieszczeniach.
Pozdrawiam.

POLM
5.02.13, 22:23
Zawsze jest jeszcze FL-600R w sklepach kosztuje coś podobnie jak Metz 58 - i choć troszkę słabsza to dzięki rozmiarom bardziej pasuje w/g mnie do idei małego systemu m4/3, no i systemowa ;-)

Koksikus
5.02.13, 22:50
Zawsze jest jeszcze FL-600R w sklepach kosztuje coś podobnie jak Metz 58 - i choć troszkę słabsza to dzięki rozmiarom bardziej pasuje w/g mnie do idei małego systemu m4/3, no i systemowa ;-)

Właśnie poczytałem sobie trochę o Fl-600R i muszę przyznać, że chyba mnie przekonałeś. Jej parametry nie są słabe a wyglądem o wiele bardziej pasuje do OM-D ;) Jako amator to i tak póki co nie dałbym rady ogarnąć wszystkich możliwośći Fl-50r ...

POLM
5.02.13, 22:58
Ja też biorąc wszystkie za i przeciw przymierzam się do FL-600R ;-) z Metza to brałem pod uwagę 50 AF-1 jako wyraźnie tańszą - Olympus FL-50R to poza tym duuuża lampa jeśli idzie o wymiary

luc4s
6.02.13, 01:19
Czasami zamiast FL50R lepiej kupić używaną FL50. Jednak faktycznie, do om-d to jest duża lampa, choć z drugiej strony mocy nigdy dość ;) Najlepiej chyba mieć dwie, FL600 na rodzinne pstrykanie i FL50 na naprawdę ciemnicę.

slawek
6.02.13, 09:44
Czasami zamiast FL50R lepiej kupić używaną FL50. Jednak faktycznie, do om-d to jest duża lampa, choć z drugiej strony mocy nigdy dość ;) Najlepiej chyba mieć dwie, FL600 na rodzinne pstrykanie i FL50 na naprawdę ciemnicę.
Albo poszukać Metza 48 lub 50 Af1. Dobry, tani i mniejszy od Fl 50R

strOOs
6.02.13, 12:53
Albo poszukać Metza 48 lub 50 Af1. Dobry, tani i mniejszy od Fl 50R

No, ja mojego ostatnio szukałem po pokoju ;) Półtora miesiąca była poza moim zasiegiem.

Ale fakt fakt, dzisiaj 48 i 50 są tanie.

FL-50R mozna tez taniej niz za 2000zl znalezc.

slawek
6.02.13, 13:02
No, ja mojego ostatnio szukałem po pokoju ;) Półtora miesiąca była poza moim zasiegiem.
Tzn?
Ja na swojego Metza 48Af nigdy nie narzekałem.

strOOs
6.02.13, 14:18
Takie wtracenie - znaleźć nie mogłem fizycznie ;)

slawek
6.02.13, 14:56
Takie wtracenie - znaleźć nie mogłem fizycznie ;)
To musisz mieć duży ten pokój :wink:

strOOs
6.02.13, 14:57
Nie, burdel mam w nim i tyle...

slawek
6.02.13, 15:00
Nie, burdel mam w nim i tyle...
Tak też sobie po cichu pomyślałem :-P

Koksikus
7.02.13, 07:08
Czasami zamiast FL50R lepiej kupić używaną FL50. Jednak faktycznie, do om-d to jest duża lampa, choć z drugiej strony mocy nigdy dość ;) Najlepiej chyba mieć dwie, FL600 na rodzinne pstrykanie i FL50 na naprawdę ciemnicę.

Czyli Twoim zdaniem co lepiej wybrać?? Nową Fl600r czy używanego Fl50??

POLM
7.02.13, 11:06
Ja do OM-D wybrałbym FL-600R, ale ja amator jestem ;-)

luc4s
7.02.13, 13:12
Czyli Twoim zdaniem co lepiej wybrać?? Nową Fl600r czy używanego Fl50??

Nie mam ani om-d, ani fl600, no i nie wiem, jakie zdjęcia robisz :) Wiem natomiast, że kupiłem dawno temu FL36 i brakowało mi mocy, to po roku zamieniłem ją na FL50, a teraz prawie w ogóle lampy nie używam. Wiem, wiem, dziwny ze mnie typ ;)

Koksikus
7.02.13, 21:36
Nie mam ani om-d, ani fl600, no i nie wiem, jakie zdjęcia robisz :) Wiem natomiast, że kupiłem dawno temu FL36 i brakowało mi mocy, to po roku zamieniłem ją na FL50, a teraz prawie w ogóle lampy nie używam. Wiem, wiem, dziwny ze mnie typ ;)

Każdy ma jakieś swoje odchyły ;)
Chciałbym kupić lampę która pozwoli mi robić zdjęcia portretowe w pomieszczeniu jak i w plenerze przy słabym świetle.. Jestem totalnym amatorem, ale mam w planach skompletować z 3 lampy błyskowe i bawić się światłem. A że flesze za tanie nie są, dlatego wolę się nad tym wszystkim poważnie zastanowić i posłuchać rad bardziej doświadczonych osób ;)

Mirek54
7.02.13, 21:46
Jestem totalnym amatorem, ale mam w planach skompletować z 3 lampy błyskowe i bawić się światłem.

Kupuj kompletne lampy,nie na części.Lampy kupisz i oprzyrządowanie do nich jednego dnia.Ustawianie ich zajmie ci trochę dłużej.Nie myślę o postawieniu ich ale na ustawianiu do zabawy światłem.

Koksikus
7.02.13, 22:05
Kupuj kompletne lampy,nie na części.Lampy kupisz i oprzyrządowanie do nich jednego dnia.Ustawianie ich zajmie ci trochę dłużej.Nie myślę o postawieniu ich ale na ustawianiu do zabawy światłem.

Tzn mi chodzi o flesze, bo lampy są za dużo i ciężko z nimi się ogarnąć w plenerze.. Przynajmniej tak mi się wydaje.. A 3 flesze za dużo miejsca w torbie nie zajmą.

fret
8.02.13, 00:31
Każdy ma jakieś swoje odchyły ;)
Chciałbym kupić lampę która pozwoli mi robić zdjęcia portretowe w pomieszczeniu jak i w plenerze przy słabym świetle.. Jestem totalnym amatorem, ale mam w planach skompletować z 3 lampy błyskowe i bawić się światłem. A że flesze za tanie nie są, dlatego wolę się nad tym wszystkim poważnie zastanowić i posłuchać rad bardziej doświadczonych osób ;)

Do tego automatyka nie będzie Ci potrzebna, możesz spokojnie zacząć od YN 460II i zobaczyć, czy błyskanie Ci się spodoba. Optymalny zestaw, to jedna systemowa (w sensie dopasowania do systemu) i 2x 460II. Systemowa ze względu na synchronizację z krótkimi czasami i automatyka też się czasem przyda jeśli trafią Ci się zdjęcia o bardziej reporterskim charakterze.

Koksikus
8.02.13, 21:51
Do tego automatyka nie będzie Ci potrzebna, możesz spokojnie zacząć od YN 460II i zobaczyć, czy błyskanie Ci się spodoba. Optymalny zestaw, to jedna systemowa (w sensie dopasowania do systemu) i 2x 460II. Systemowa ze względu na synchronizację z krótkimi czasami i automatyka też się czasem przyda jeśli trafią Ci się zdjęcia o bardziej reporterskim charakterze.

Kurcze, chyba pokuszę się o taki zestaw jaki opisałeś powyżej. Skoro za 400 zl mogę mieć dwie 460II, to naprawdę nie jest duży wydatek. Tylko teraz nadal pozostaje mi dylemat jaką systemową lampę kupić.. :/ Używany Fl-50 będzie dobry, czy lepiej odżałować troszkę więcej kasy i kupić nową Fl-600r?? Co prawda Fl-600r jest słabsza ale co nowa to nowa.. Sam już nie wiem.. W ogóle przepraszam, że tak zaśmiecam ten temat, ale główkuję nad tym już trzeci tydzień ;)

fret
8.02.13, 21:59
Poszukaj informacji o czasie ładowania. W praktyce czas ładowania bywa ważniejszy od mocy (oczywiście w zakresie rozsądku, rzeczywista LP 30 dla 35mm, to rozsądne minimum). Kolejna sprawa, to właśnie rzeczywista LP. Producenci lubią trochę pofantazjować w tym temacie (uważaj na lampy z zoomem, zwykle podają LP dla najwyższej wartości, np. YN 460II ma ten sam palnik co 560, ale na papierze 560 jest dużo mocniejsza).

Koksikus
8.02.13, 23:00
Poszukaj informacji o czasie ładowania. W praktyce czas ładowania bywa ważniejszy od mocy (oczywiście w zakresie rozsądku, rzeczywista LP 30 dla 35mm, to rozsądne minimum). Kolejna sprawa, to właśnie rzeczywista LP. Producenci lubią trochę pofantazjować w tym temacie (uważaj na lampy z zoomem, zwykle podają LP dla najwyższej wartości, np. YN 460II ma ten sam palnik co 560, ale na papierze 560 jest dużo mocniejsza).

Ok, dziękuję ślicznie za podpowiedź!! Przynajmniej już wiem na co zwracać uwagę :)

transporter
1.07.13, 09:43
Używam Metza 50AF-1, moim zdaniem to świetne rozwiązanie tańsze od oryginalnego Olympusa. Jest mocna, firmware aktualizowany przez USB, obsługuje zdalne wyzwalanie, pozwala bawić się światłem, jedyny minus to fakt, że podstawka do zdalnego ustawienia lampy mogłaby być w komplecie

Ziootek1971
1.07.13, 20:55
A jak Ci się używa OMD z założonym Metzem? Ja do swojego E-P3 jeden jedyny raz podłączyłem Metza 48 AF-1 i już tego więcej nie zrobiłem. Jak dla mnie - taki zestaw = zero ergonomii

nightelf
1.07.13, 21:49
Bo trzeba trzymać jedną ręką body, drugą za lampę podpierać.
Używać się da.
Ja używałem E-P3 z SB-900 :)

transporter
2.07.13, 11:50
A jak Ci się używa OMD z założonym Metzem? Ja do swojego E-P3 jeden jedyny raz podłączyłem Metza 48 AF-1 i już tego więcej nie zrobiłem. Jak dla mnie - taki zestaw = zero ergonomiiUżywałem Metza zarówno z OM-D jak i z E-PL2, szczyt ergonomii to to nie jest, ale możesz zawsze używać jej jako lampy odpalanej zdalnie - u mnie działało świetnie. Małe body z dużą lampą nie jest wygodne w użytkowaniu, ale nie narzekam - mocowanie sprawia wrażenie bardzo solidnego, więc tak naprawdę używam lampy jako dodatkowego punktu podparcia przy kadrach pionowych. Najczęściej (3/4 sytuacji) odbijam światło od sufitu, więc taki układ z palnikiem w pionie poprawia wyważenie zestawu. 50AF-1 wymagał update softu, żeby współpracował zdalnie z OM-D - Metz na szczęście udostępnił aktualizację.

DzejPi
10.12.13, 15:51
Witam serdecznie.
Prosił bym o informację Ijezeli ktoś ma taki zestaw) jak się sprawuje z OM-D-E5 Metz 44 AF-1? Wg. opisu i charakterystyki powinna pracować z OM-D w trybie slave i (oprócz oczywiście liczby przewodniej) ma funkcje jak wyższe "nr-y" Metz-a.

thorgal
13.12.13, 18:04
ja zakupiłem metz 50 af-1 i dzisiaj sięnią własnie bawie. zdalne wyzwalanie pieknie działa. dlapewności zaktualizowałem soft.
jest duża, ale z kitowym zumaczem daje spokojnie rade, świetnie doświetla - w końcu mogę popstrykać w domu :):)

DzejPi
14.12.13, 20:30
Już jestem posiadaczem Metz-a 44AF-1. lampka śmiga z EM5 aż miło. Z opcją slave nie ma żadnych problemów.

maestro
1.02.14, 23:32
Jak to jest z Olympusem 600R, czy ona ma jakieś wyposażenie dodatkowe typu dyzufor ? Bo widzę, że na stronce Olka nic nie podają na ten temat i nie ma opcjonalnego wyposażenia - troszkę "bida".

Matick7
1.02.14, 23:43
Masz wysuwany dyfuzor oraz odbłyśniczek (maluteńki biały kwadracik wysuwany)
A jeżeli chciałbyś odbłyśnik z prawdziwego zdarzenia do lampy to trzeba się zaopatrzyć bądź zrobić samemu.

POLM
1.02.14, 23:45
Jak to jest z Olympusem 600R, czy ona ma jakieś wyposażenie dodatkowe typu dyzufor ? Bo widzę, że na stronce Olka nic nie podają na ten temat i nie ma opcjonalnego wyposażenia - troszkę "bida".
No cóż - ma podstawkę, pokrowiec instrukcję i pudełko ;-), więc nic specjalnego dobrze że ma wyciągany odbłyśnik (strasznie mały) i płytkę rozpraszającą. Problem że na rynku nie ma tanich prostych dedykowanych dyfuzorów tylko uniwersalne mocowane rzepem.

heeros
26.11.15, 15:04
Noszę się z zamirem zakupu zewnętrznej lampy blyskowej pod OMD E-M10 i czytając wcześniejsze posty w w tym wątku przewijaly sie modele Fl 36 R czy Fl-600R Chciałem was zapytać czy na tę chwilę jakieś modele weszły które warto by rozważyć z zastosowaniem pod sesje zajęciowe jako element wspomagajacy oswietlenie zastane. Chodzi mi o coś co da zadowalajace rezultaty ale jednoczesnie cenowo jest atrakcyjne. Przy okazji zapytam co myślicie o zestawach oswietleniowych ich ceny wydają sie sensowne.

jkr
26.11.15, 15:32
Używam stare analogowe metza na automatyce własnej, podłączone do bezpiecznej kostki i czasami do nich akumulator zewnętrzny 6v ( naładowane są non stop ). Trudno jest je zajechać.

POLM
26.11.15, 15:42
Noszę się z zamirem zakupu zewnętrznej lampy blyskowej pod OMD E-M10 i czytając wcześniejsze posty w w tym wątku przewijaly sie modele Fl 36 R czy Fl-600R Chciałem was zapytać czy na tę chwilę jakieś modele weszły które warto by rozważyć z zastosowaniem pod sesje zajęciowe jako element wspomagajacy oswietlenie zastane. Chodzi mi o coś co da zadowalajace rezultaty ale jednoczesnie cenowo jest atrakcyjne. Przy okazji zapytam co myślicie o zestawach oswietleniowych ich ceny wydają sie sensowne.
Jeśli potrzebna mała zgrabna i z ttl-em to proponuję Nissin i40 (za cenę Fl-600R można kupić 2 sztuki i komplet akumulatorków). Jak wystarczy tryb manualny to Yongnuo ;-)

Makromaniak
26.11.15, 16:35
FL-600 to bardzo dobra lampa, ale jest dosyć ciężka jak na EM-10, na swoim EM-5 bez gripa raczej jej nie używam, bo niewygodnie. Wydaje mi się że optymalną lampką do M4/3 jest właśnie ten nissin i40. Powinna się dobrze sprawdzić we wspomaganiu oświetlenia zastanego, bo ma też tryb HSS, czyli synchronizuje na krótkich czasach

heeros
26.11.15, 23:39
Nissin i40 wydaje się być optymalnym wyborem. Zastanawia mnie jedynie czy faktycznie zdejmowanie lampy z body aparatu jest tak mało komfortowe?

POLM
26.11.15, 23:59
Nissin i40 wydaje się być optymalnym wyborem. Zastanawia mnie jedynie czy faktycznie zdejmowanie lampy z body aparatu jest tak mało komfortowe?
Zdejmowanie jest bardzo komfortowe ;-) jedynie przy zakładaniu trzeba uważać by dobrze weszła - ale to nie jest żaden istotny problem. Czytałem też o ścierających się napisach na kółkach nastaw i ich łatwym przestawianiu - ale w codziennym użyciu nie stwierdziłem na razie ;-). Sterowanie takie analogowe bardzo mi odpowiada (szybko, prosto). Miałem dwa razy zawieszenie aparatu (E-M5) przy użyciu lampy - ale nie wiem czy z jej winy.