PDA

Zobacz pełną wersję : Utrzymanie naturalnej bieli a WB przy silnym świetle?



Mcarto
17.10.12, 17:07
Mam mały problem z pewną partią zdjęć wykonanych podczas ostatniego wyjazdu.

Pomimo wielu podejść zdjęcia wyglądają sztucznie - jeśli ustawię satysfakcjonująca mnie biel to WB daje efekt zimna, jeśli zmienię temperaturę to biel mi ucieka a niebo staje się "bure". Zawsze wychodzi mi jakiś sztuczny efekt taniego filmu i klimat zdjęcia jest nienaturalny.
Zdjęcia były prawidłowo naświetlone, wszelkie ustawienia na minimum.

Wydawało mi się, że LR mam już opanowany w znacznym stopniu ale z tych zdjęć nic ciekawego nie mogę wyciągnąć. Fotografowałem wielokrotnie w słońcu na różnych wyjazdach i zdjęcia mnie satysfakcjonowały - wyglądały naturalnie (biel, WB), czułem, że dane zdjęcie przedstawia pogodny dzień...


Poniżej dwa przykłady.
1.
7180571806
2.
7180871807

hades
17.10.12, 17:25
LR zaproponował Tobie takie ustawienie WB?

Mcarto
17.10.12, 17:36
LR zaproponował Tobie takie ustawienie WB?

Nie - sam zawsze ją na oko ustalam ale na tym zdjęciu mam "najlepszą" biel jaką udało mi się uzyskać dla tego budynku ale temperatura WB to 5400.
Jesli trochę ocieplę zdjęcie to niebo traci zimny odcień ale staje się "bure", biel dostaje żółtaczki a klimat jest też nienaturalny. Można coś poprawiać pędzlem korekty ale efekt i tak jest taki sobie.

epicure
17.10.12, 17:48
W LR4 możesz ustawiać WB lokalnie.

Mcarto
17.10.12, 18:08
W LR4 możesz ustawiać WB lokalnie.
Tak - wspomniałem już o pędzlu korekty ale efekt też jest taki sobie. Najgorsze, że był słoneczny dzień i zupełnie nie potrafię go przedstawić - zawsze wychodzi na zdjęciu jakiś efekt taniego filmu.

Sam już nie wiem?? mi się to nie podoba.

Eddie
17.10.12, 19:54
A próbowałeś już korekty na poszczególnych kolorach w trybie Color lub HSL?

Mcarto
17.10.12, 20:09
A próbowałeś już korekty na poszczególnych kolorach w trybie Color lub HSL?

Tylko dałem do przodu luminację koloru żółtego na pierwszym przykładzie i trochę zmniejszyłem luminację zielonego(drzewa) na drugim. Zawsze kolory poprawiam na końcu obróbki.

helmuth
17.10.12, 21:02
Mam mały problem z pewną partią zdjęć ...Nie bardzo "łapię" problem. Poważnie, bez złośliwości.
Patrzę w EXIF i widzę, że masz WB ustawiony na auto. Czy miałeś tak w czasie robienia zdjęć i tak wywołałeś?
Może spróbuj "powalczyć" z WB podczas wywoływania?

Mcarto
17.10.12, 21:27
Prawie zawsze robię na auto bo mój aparat posiada dobry AWB ale przy każdym obrabianym zdjęciu sprawdzam też WB w Lightroomie.

Problem w tym, że po raz pierwszy mam tak, że w przypadku pewnej partii zdjęc nie jestem w stanie ich wywołać. Próbowałem już wielu ustawień tempreatury i WB i krzywych i za każdym razem jestem niezadowolony a zdjęcie wydaje mi się sztuczne.
Może zastane światło nie bardzo nadawało się do fotografii??

epicure
17.10.12, 21:38
Może wrzuć gdzieś rawy, to pokombinujemy.

helmuth
17.10.12, 21:57
Faktycznie, nawet po wywołaniu przy innym WB, w EXIF-ie jest WB przy którym zdjęcie było zrobione.
Może zastane światło nie bardzo nadawało się do fotografii??Kilka razy tak miałem, że WB AUTO sobie nie poradził i wyszły okropne kolory, z którymi potem miałem problem.
Dlatego unikam AUTO jak tylko mogę.

Mcarto
17.10.12, 22:11
Proszę tu są linki do RAW
http://www40.zippyshare.com/v/78861036/file.html
http://www40.zippyshare.com/v/2616699/file.html

helmuth
17.10.12, 22:42
Wyszło mi po wywołaniu, przy ustawieniu WB na pochmurną pogodę i trochę zabawy w Gimpie, coś takiego:
71820

And.N
17.10.12, 23:42
Mnie tak to wyszło

71825

epicure
18.10.12, 00:21
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71828&d=1350512490

Coś takiego?

Thomasso
18.10.12, 08:49
A mi wyszlo (z JPGa) cos takiego:
71834

T.

hades
18.10.12, 09:13
Wczoraj spróbowałem chwilę pobawić się tym plikiem. Ja myślę, że to co ustawił aparat jako WB jest ok. Można by pójść odrobinę w chłodniejsze ustawienie czyli 5300K i tinte +7. Problem jest w tym, że plac oświetla słońce przechodzące przez jakieś cienkie chmury. Nie daje ostrych cieni, bardziej rozprasza światło. Bazując na procesie 2002 w LR (nie wiem jaki masz więc idę ustawieniami najstarszego), co poza tym bym zrobił. Krzywą podbiłbym lekko światła, dodał nieco jasności. Od góry nałożyłbym filtr gradientowy do połowy kadru i obniżył ekspozycje do -0,7, a może nawet -1 EV i zmniejszył saturacje do -20 w tym filtrze. Na "ogólnym" zmieniłbym jasność kanału niebieskiego (-80) i aqua (-65). Powinna wyjść lekka "dramatyczna tonacja", coś jak u Epicure'a, tyle że mniej nasycona i ciemniejsza. Jeszcze kilka drobniejszych rzeczy bym zrobił, ale jak nie zapomnę wieczorem wyeksportuje i pokażę.

Bodzip
18.10.12, 10:50
Darktable + Gimp

7183571836

GoBo
18.10.12, 12:39
Może powiem z innej strony niż wszyscy: ja bym te kadry wyrzucił do kosza. I nie chodzi mi o WB. Po rostu nie za bardzo widzę co autor chciał pokazać na tych zdjęciach.

hades
18.10.12, 13:02
Załóżmy, że są pamiątkowe, a w tej kategorii ocena jest bardzo subiektywna. Wróćmy do problemu balansu bieli.

GoBo
18.10.12, 13:12
OK, wieczorem odpale kompa i jak wyjdzie mi coś sensowniejszego niż poprzednikom to wrzucę.

Mcarto
18.10.12, 13:47
Wielkie dzięki za pomoc i uwagi:!:
Moje wcześniejsze próby z LR dawały podobny efekt co mnie uspokoiło bo już myślałem, że LR mi płata figle albo ja coś źle robię. Wydaje mi się, że zastane światło nie bardzo nadawało się do fotografii? pierwszy raz mnie coś podobnego spotkało z pewną partią zdjęć - nie jestem w pełni zadowolony z tego co mi wychodzi.

Ostatecznie dodałem do mojej próby z pierwszego postu trochę tintu, poprawiłem expozycję, ostrość i wyszło mi coś podobnego:71839

Wygląda i tak trochę "pocztówkowo" - nie przedstawia do końca panującego klimatu pogodnego słonecznego dnia ale jestem zadowolony bo kolory i biel są poprawne:).



Edit: zdjęcie jest oczywiście jednym z wielu pstryków wykonanych tego dnia w tych samych warunkach, nie powala ale nadawało się do przedstawienia problemu.

GoBo
18.10.12, 14:15
Mimo wszystko przyciąłbym kadr z prawego boku, po lewej jest jakaś góra i domy - OK , ale prawa wg mnie do wycięcia , a może odwrtnie ;-).
Nie bójmy się stosować innych proporcji boków niż 4/3 czy 3/2. W odbiorze liczy się zawartość zdjęcia a nie proporcje boków.
Wg mnie lepiej wyciąć co zbędne zwłaszcze jeśli chodzi o codzienne pstryki których nie wywolujemy na papierze.
A co do kadru to czasem życie zaskakuje, zacytuję syna przeglądającego fotki z wakacji: .. ooo a w tym domu, co go ten pan zasłania, to były super lody - no ipan nie został wycięty ;-)

ciukacz
18.10.12, 16:07
ale jestem zadowolony bo kolory i biel są poprawne

nie chce zeby ten watek zjechal na bok, tylko delikatnie cos zasugeruje bo widze ze chyba kolory sa dla Ciebie dosc wazne.
nastepnym razem zwroc uwage czy intensywniejsze odcienie czerwonego i różowego sa faktycznie dokladne bo mi jakos dziwnie wygladaja.
te przeklamania wprowadza lightroom na profilu adobe standard dla rawów olka.

Mcarto
18.10.12, 16:43
nie chce zeby ten watek zjechal na bok, tylko delikatnie cos zasugeruje bo widze ze chyba kolory sa dla Ciebie dosc wazne.
nastepnym razem zwroc uwage czy intensywniejsze odcienie czerwonego i różowego sa faktycznie dokladne bo mi jakos dziwnie wygladaja.
te przeklamania wprowadza lightroom na profilu adobe standard dla rawów olka.

Bardziej chodziło mi o wpływ WB na kolorystykę zdjęć. Zjechałem -5 saturation do 0 i czerwień powróciła do normy.
Nie posiadam już Olka - fotografuję Pentaxem K-7. Pomimo słabszej matrycy Samsunga lubię go za naturalne i stonowane kolory.

apz
18.10.12, 16:56
Bardziej chodziło mi o wpływ WB na kolorystykę zdjęć. Zjechałem -5 saturation do 0 i czerwień powróciła do normy.
Nie posiadam już Olka - fotografuję Pentaxem K-7. Pomimo słabszej matrycy Samsunga lubię go za naturalne i stonowane kolory.

Zwróć uwagę na kolor patyny na pomniku - moim zdaniem jesteś dopiero w półdrogi.

Mcarto
18.10.12, 17:28
Zwróć uwagę na kolor patyny na pomniku - moim zdaniem jesteś dopiero w półdrogi.

Próby innych osób które mi w niniejszym przypadku b.pomogły wyszły podobnie wiec to to mnie uspakaja bo chciałem tylko rozstrzygnąć czy te zdjęcia źle wywołuje czy LR płata mi figla czy to wina zastanych warunków.

Patyna miała naprawdę paskudny seledynowy odcień i w mocnym świetle wyglądała nieciekawie (Flickr (http://www.flickr.com/search/?q=commerce+square+lisbon&f=hp)).

Conchitta
18.10.12, 17:43
Mnie wyszło coś takiego..
Nie wyostrzałem po zmniejszeniu, bo nie o to chodzi,
(teraz widzę, że straszne mydło się zrobiło po wrzuceniu na forum ?)
co do reszty - wydaje mi się, że ciężko coś więcej zrobić z tymi zdjęciami,
nie idąc w stronę sztuczności..

ciukacz
18.10.12, 18:29
a mi taka wersja wydaje sie najbardziej naturalna:

71846

GoBo
21.10.12, 13:21
Poddaję się, pobranie plików RAW z tego zipcośtam jest dla mnie awykonalne - mam poblokowane wyskakiwanie okienek, reklam lajków i innych cudów.
Ja mówię pass.
Jak możecie korzystać z takich udziwnionych spamerskich serwisów??

P.S.
do łatwego udostępniania plików polecam wielosystemowy Dropbox. Zainteresowanym mogę podesłać link polecajacy (więcej miejsca na dysku gratis)

Conchitta
21.10.12, 14:05
Na Firefox'ie z adblockiem nie mam żadnych reklamam, okienek czy problemu z pobraniem pliku z podanego linku..

Mcarto
21.10.12, 20:24
Na Firefox'ie z adblockiem nie mam żadnych reklamam, okienek czy problemu z pobraniem pliku z podanego linku..

Ja też nie wiedziałem żadnych reklam itp. a mam właśnie Firefoxa z adblockiem.
Skorzystałem z tego serwisu bo nie trzeba się rejestrować - był też pierwszy na liście jaka mi wyskoczyła po zapytaniu w google.

GoBo
21.10.12, 21:33
No to miałem pecha. Firefox + opera.

And.N
21.10.12, 21:40
Firefox + opera.
Raczej Firefox i Opera, to są dwie różne przeglądarki z tego co wiem

MaciekMG
21.10.12, 22:14
Korzystam z Firefoxa z dodatkiem NoScript, żadnych problemów z pobraniem plików z http://www40.zippyshare.com . Odblokowuję "Tymczasowo nie blokuj na tej stronie", klikam na "Download now" i jazda!

GoBo
22.10.12, 07:41
Raczej Firefox i Opera, to są dwie różne przeglądarki z tego co wiem no raczej, czyli próbowałem dwoma (a nawet trzema ) i efekt ten sam. Może jestem za stary talib, ale jak mi wyskakują okienka z reklamami i po 2 próbach jestem gdzieś na jakiejś stronie reklamowej to serwis dla mnie przestaje istnieć. Oczywiście wiem jak działa adblock. klikam na "Download now" i... jestem w lesie! ok, temat tego serwera do zamknięcia

Mcarto
22.10.12, 20:30
Założyłem konto na Box.com - jeszcze się uczę pracy w chmurze ale dwa te dwa pliki moge już zalinkować:)
https://www.box.com/s/u0dst1ae5r3rzck2931g
https://www.box.com/s/l7jdn16rzeyufew2zua2