PDA

Zobacz pełną wersję : OM-D EM- 5 subiektywna ocena użytkowniczki.



Eda
27.09.12, 19:10
Moja przygoda z OM-D.


OM-D EM-5 poznałam w drugiej połowie czerwca 2012 tuż przed naszym wyjazdem do Toskanii. Do tej pory przez ostatnie dwa lata miałam do dyspozycji Lumixa G-1 i EP-1
EM-5 zaraz potem zniknął z mojego pola widzenia w przepastnym plecaku apz-ta.
Przed samym wyjazdem do Chorwacji okazało się, ze mam miła niespodziankę – Andrzej skorzystał z uprzejmości Jack'a, OPL i dotychczasowej formuły wypożyczalni i dostałam na wyłaczność na 10 dni EM-5 z mZD 12-50 i mZD 12/2,0.
W czasie całego pobytu miałam także do dyspozycji swoje i andrzejowe szkiełka: Lumiksy 14/2,5; 20/1,7; mZD 45/1,8 i duże ZD: 9-18; 12-60; 50-200. Z tych ostatnich zdarzało mi się korzystać tylko z ZD 9-18, pozostałe są moim zdanem za ciężkie i nieproporcjonalnie wielkie do tam małego aparatu.


EM-5 spodobał mi się bardzo jako aparat turystyczny. Jest lekki, z małą stałką wygodnie mieści się w dużej kieszeni kamizelki fotograficznej.
Preferuje do niego stałki:12, 20 i 45.


Polubiłam też obiektyw kitowy (mZD 12-50) za jego dużą skalę mozliwości w fotografowaniu, który pozwalał mi na wykonywanie zdjęć architektury w odwiedzanych miasteczkach i zdjęć krajobrazowych. Ponadto umozliwił mi on wykonywanie zdjęć makro, po zaledwie przyciśnięciu jednego guzika i przesunięciu pierścienia na obiektywie.


Podoba mi się jego intuicyjna obsługa.Zwłaszcza możliwość fotografowania na dwa sposoby – korzystając z ekranu dotykowego i wizjera elektronicznego z tradycyjnym spustem migawki.
Ekran dotykowy, który pozwala szybko i niezauważalnie dla otoczenia, wybrać punkt ostrzenia i zwolnić migawką w czasie moich prób zdjęć streetowych w chorwackich miasteczkach dał mi wiele radości.
Robiąć zdjęcia chętnie korzystałam również z mozliwości wyboru punktu AF patrząc w wizjer i korzystając ze strzałek.
Podobami się kontrola za pomocą przycisku info kompensacji ekspozycji i poziomicy i histogramu.
Ponieważ uwielbiam od razu wiedzieć co wyszło lub nie wyszło mi na właśnie zrobionych fotografiach korzystałam z następujących opcji podglądu: przewijanie strzałkami, z przewijania zrobionych zdjęć przesuwając palcem po ekranie dotykowym (z czego korzystałam najchętniej). Można na tymże ekranie właczyć sobie podgląd powiększenia i skontrolować ostrość świeżo zrobionych zdjęć.
Znalazłam też trzeci sposób przewijania, używając pokrętła do kompesacji ekspozycji , wówczas powiększenie na podglądzie uzyskuje się za pomocą drugiego pokrętła sterującego.
Fotografowałam najczęściej z ekranu dotykowego (na zoombie /dod. apz), i trybie A.


Znakomicie łatwym było dla mnie nagrywanie krótkich filmików za pomocą uruchamiania nagrywania jednym naciśnięciem przycisku z czerwoną kropką.


Naciśnięcie przycisku OK wyswietla pełny panel sterowania i opcje ustawień aparatu lub szybka ich kontrola, są łatwodostępne, trzeba tylko na początku uważać, do zmiany wystarcze leciutkie dotknięcie, przytrzymanie odrobinę dłużej daje przeskok w danym menu o dwie pozycje.


Łatwo dostępne są też filtry artystyczne, bardzo fajna dla mnie sprawa.
Korzystałam najchętniej z dramatycznej tonacji w pochmurnej pogodzie i zmiękczenia ostrości do fotografowania twarzy. Spodobała mi się również w filtrach artystycznych funkcja bracketingu filtrów artystycznych, zapisująca jpegi danego ujęcia we wszystkich dostępnych filtrach.


Dla mnie EM-5 jest aparatem, którego użytkowanie sprawia mi przyjemność i daje wiele radości.
Czekam z niecierpliwością na kolejne zawansowane aparaty Olympusa, by domowy egzemplarz OM-D EM-5 pozostawał wreszcie do mojej wyłacznej dyspozycji.


Jestem użytkownikiem aparatu, który nie lubi czytać instrukcji. Kolejne funkcje poznawałam użytkując aparat codziennie przez tydzień i mam nadzieję, że kryje on przede mną wiele jeszcze tajemnic, które poznam w dalszym jego użytkowaniu.


Przykładowe zdjęcia wstawię po niedzieli. (Po powrocie do domu).


Chorwacja, Icici 27.09.2012r.
Eda
(wysłuchał i spisał apz)

Rysiek_O
27.09.12, 19:29
Bardzo fajny opis. Jack i apz trafili moim zdaniem na dobra formułe przekazywania opini o sprzęcie szerokiemu gronu. Testy robione przez profesionalistów są w większosci tylko dla takich samych profesjonalistów zrozumiałe i być może użyteczne.

irek50
27.09.12, 19:38
Bardzo fajny opis. Jack i apz trafili moim zdaniem na dobra formułe przekazywania opini o sprzęcie szerokiemu gronu. Testy robione przez profesionalistów są w większosci tylko dla takich samych profesjonalistów zrozumiałe i być może użyteczne.
----
Sensownie i dowcipnie to ująłeś... mnie też ten opis pasuje... Jednak kolega z OC ocenił AF w OM-D jako niezadowalający w słabym świetle w porównaniu
do E-3... pozdrawiam

nyny
27.09.12, 19:41
Jak sie to jeszcze zdjeciami okrasi to calkiem sympatyczny opis.

pozdro

TomP24
27.09.12, 19:54
Bardzo fajny opis. Jack i apz trafili moim zdaniem na dobra formułe przekazywania opini o sprzęcie szerokiemu gronu. Testy robione przez profesionalistów są w większosci tylko dla takich samych profesjonalistów zrozumiałe i być może użyteczne.

Zdecydowanie się zgadzam :-) wlaśnie podesłałem likna koledze, który przyszedł dzisiaj do mnie z pytaniem jaki aparat bym mu polecił, bo jego N 5100 jest za duży i za ciężki na jego potrzeby.

fret
27.09.12, 20:45
Moja przygoda z OM-D.


...
Jestem użytkownikiem aparatu, który nie lubi czytać instrukcji. ...
(wysłuchał i spisał apz)

Mój też nie czyta :(

Ziootek1971
27.09.12, 21:08
Bardzo fajna - a co ważniejsze - krótka ocena. Czekam - tak jak "przedpiszcy" - na zdjęcia

grzeSiuu
27.09.12, 21:15
Jak sie to jeszcze zdjeciami okrasi to calkiem sympatyczny opis.

ano... dla mnie troszki suchy ten text ;)

chreasy
27.09.12, 21:40
ano... dla mnie troszki suchy ten text ;)

mokre i gorące texty to są na optycznych i fotopoliż :p

Saboor
28.09.12, 11:20
Moja przygoda z OM-D.
Przejrzyście, rzeczowo i wyczerpująco - podoba mi się taki luźny opis dla każdego.

tojaro
28.09.12, 11:24
jak dla mnie za bardzo poetycki ten opis - choć czyta się lekko. No ale jak ktoś chciał wątek założyć i ma taki lobbing - to co tu gadać, trza chwalić

Rysiek_O
3.10.12, 06:51
A ktoś tu obiecywał wstawic przykładowe fotki :-) Czekam(y)

apz
3.10.12, 08:10
A ktoś tu obiecywał wstawic przykładowe fotki :-) Czekam(y)

Mam świadomość, dzięki za przypomnienie. Jest tylko jedno ale...
Użytkowniczka zastrzegła sobie obecność przy wyborze i obróbce jej zdjęć, a do piątku jest zajechana w robocie. Nie dam rady tego przeskoczyć.
Proszę o chwilę zwłoki.
Pozdrawiam AP.

jarek76
3.10.12, 10:09
Kolejny tekst zachecający do kupna OMD :) Tylko ta cena trochę zniechęca ...

Rysiek_O
3.10.12, 10:19
Mam świadomość, dzięki za przypomnienie. Jest tylko jedno ale...
Użytkowniczka zastrzegła sobie obecność przy wyborze i obróbce jej zdjęć, a do piątku jest zajechana w robocie. Nie dam rady tego przeskoczyć.
Proszę o chwilę zwłoki.
Pozdrawiam AP.

Wobec tego czekam(y) (nie)cierpliwie ;-) Pozdrawiam

TOKIN
4.10.12, 21:03
....ze mam miła niespodziankę – Andrzej skorzystał z uprzejmości Jack'a, OPL i dotychczasowej formuły wypożyczalni i dostałam na wyłaczność na 10 dni EM-5 z mZD 12-50 i mZD 12/2,0.


A gdybym ja chciała coś z takiej wypożyczalni "dostać" na kilka dni... to jest szansa czy nie?:cool:

apz
4.10.12, 22:06
A gdybym ja chciała coś z takiej wypożyczalni "dostać" na kilka dni... to jest szansa czy nie?:cool:

Chcesz zostać moją czwartą żoną?
Prawowita to Eda, dwie inne mnie przypisywano. Czwarta pozycja jest wolna, ale o ile wiem nie masz mocy prawnej, ja zresztą też obecnie.
A na poważnie, tak, poczekaj na ogłoszenie regulaminu.

TOKIN
4.10.12, 23:22
ale o ile wiem nie masz mocy prawnej, ja zresztą też obecnie.


Nikt nie jest doskonały;)

Eda
4.10.12, 23:29
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71209&d=1349386026
1.Z góry:z ZD 50-200 + statyw.
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71211&d=1349386031
2.Słoweńskie drugie śniadanie mZD 45/1,8 @1,8 !/3200s, ISO200
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71210&d=1349386028
3.Podręczny model mZD45mm f1,8@1,8
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71213&d=1349386038
4.Okolica portu w Piranie filtr dramatyczna tonacja.mZD12/2,0@f4,5 czas 1/80, ISO 200
https://forum.olympusclub.pl/attachment.php?attachmentid=71212&d=1349386035
5.mZD 12-50@24, 1/80,ISO 200,f 1/8,0

CDN...

KaarooL
5.10.12, 00:11
Wydaje się spoko sprzętem - widzę że elegancko panujesz nad rozpiętością tonalną w kadrze.

Pozostaje napisać jedno - szkoda że tak późno zrobili dopracowany produkt klasy semi-pro, ale dobrze że zrobili go w ogóle.

Bodzip
5.10.12, 07:28
Powiem Ci, że "podręczny model" wyszedł doskonale :mrgreen:

LuiN
5.10.12, 07:46
Powiem Ci, że "podręczny model" wyszedł doskonale :mrgreen:
Zaiste, jeden z ciekawszych "obiektów". Generalnie przyjemne uzupełnienie mini-recenzji. Ładne okolice, dwa szkiełka i "obiekty". Oby więcej takich skondensowanych recenzji.

Próbowaliśmy kilka razy znaleźć kobiety do recenzowania telefonów komórkowych, ale zawsze kończyło się to katastrofą. A tu - bardzo proszę. Zgrabnie, zwinnie, eterycznie, a przy okazji co poniektórzy haremy budują:wink:

Rysiek_O
16.10.12, 18:26
Cdn? :-) Mam jakiś niedosyt, i pewnie nie jestem w tym odosobniony. Pozdrawiam

Wesley
18.11.12, 19:43
Niecierpliwie czekam na foty z Toskani.

Mirek54
18.11.12, 20:06
Moze nie bardzo lubi patrzec pod swiatlo,ale jest spokojniejszy,Nie drrzy tak namietnie


http://www.youtube.com/watch?v=o13ndzqQDiQ

hadan
18.11.12, 20:15
Moze nie bardzo lubi patrzec pod swiatlo,ale jest spokojniejszy,Nie drrzy tak namietnie

Super porównanie, nie można było lepiej. Dzięki Mirek54.

Pozdrawiam

Fatman
18.11.12, 20:32
Moze nie bardzo lubi patrzec pod swiatlo,ale jest spokojniejszy,Nie drrzy tak namietnie


Super porównanie, nie można było lepiej. Dzięki Mirek54.

Pozdrawiam

No własnie można było lepiej -jak by z D800 użyć obiektywu ze stabilizacją.......... nie było by namiętnego drżenia.

hadan
18.11.12, 20:50
No własnie można było lepiej -jak by z D800 użyć obiektywu ze stabilizacją.......... nie było by namiętnego drżenia.

Zgadzam się z Tobą, ale tak to bywa z testami i porównaniami, co by było gdyby było.

Pozdrawiam

Mirek54
18.11.12, 21:00
No własnie można było lepiej -jak by z D800 użyć obiektywu ze stabilizacją.......... nie było by namiętnego drżenia.

Wtedy by trza do watka z obiektywnym testem.Wszak to forum olka i test subiektywny:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Fatman
18.11.12, 21:14
No niby tak "co by było gdyby". Jednak porównania należy moim zdaniem robić rzetelnie -czyli poznać dokładnie dwa porównywalne sprzęty, przynajmniej jeśli chodzi o specyfikację techniczną. Tymczasem w opisie możemy przeczytać:

Olympus OM-D E-M5 with the fantastic M.Zuiko Digital ED 45mm F1.8
The Nikon D800 with the much lusted after Nikkor 85mm f/1.4G...
It's as close as makes no real difference an equivalent (effective) focal length FOV on each camera.
(the D800 is full frame, and the E-M5 has a 2x crop factor, giving the 45mm lens an 35mm equivalent focal length of 90mm)

i owszem jeśli chodzi o zdjęcia, to otrzymujemy mniej więcej taki sam kadr, natomiast przy filmach jest już "ciut" inaczej, bo D800 mimo informacji znajdujących się w folderach reklamowych Nikona przekonujących, że filmujemy w trybie FX, nie rejestruje obrazu z całej matrycy (nie jest to filmowanie z matrycy FX). Jest to crop (o ile pamiętam x1.1 lub ciutek większy). Dlatego nie było sensu upierać się przy stałkach, tylko znacznie lepiej było by zastosować zoomy -zwłaszcza, że w Nikonie stabilizacja jest tylko w szkłach (a stałek typu 50, 85 1.4-1.8 nie ma z stabilizacją). Zysk taki, że oba aparaty mogły by pokazać maksimum swoich możliwości, dodatkowo można by ustawić identyczny kadr (ustalając ogniskową -nawet na oko) oraz przysłonę tak, żeby z obu aparatów uzyskać mniej więcej tą samą głębię ostrości.

Jak tylko wpadnie mi w ręce OMD EM-5 to odpowiednie porównanie postaram się wykonać :-)

hadan
18.11.12, 21:30
Fatman, to jest tylko zabawa i zwykłe przekomarzanie. Tych dwóch aparatów porównywać nie można,
mają kompletnie inne przeznaczenie. Wiesz o tym najlepiej. Czytałem Twój ciekawy test OMD EM-5
oraz piękne zdjęcia które nim wykonałeś - dziękuję.

Pozdrawiam

Fatman
18.11.12, 21:48
Ale ja nie analizuję tego co lepsze a co gorsze :-) Po prostu zawsze dobieram sprzęt do aktualnej potrzeby.
Uważam, że te dwa aparaty można porównać (mimo różnego przeznaczenia, wynikiem pracy jednego i drugiego jest to samo -zdjęcia) i co najważniejsze pokazać, że w odpowiednich sytuacjach raz jeden, a raz drugi uzyskuje widoczną przewagę. Mam nadzieję, że do końca roku uda mi się to pokazać :-)

chreasy
18.11.12, 21:52
Mam nadzieję, że do końca roku uda mi się to pokazać :-)

Lepiej tego nie rób, bo wkroczy do tego wątku @nyny niczym Bruce Lee i będzie po zawodach ;)

Powstanie kolejny temat "Różne i luźne gadki wydzielone z wątku o OM-D" cz. II

Już teraz oddajmy Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie i będzie błogi spokój i pokój

hadan
18.11.12, 22:09
Już teraz oddajmy Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie i będzie błogi spokój i pokój

Święte słowa. Nic dodać nic ująć.

Pozdrawiam

tojaro
18.11.12, 22:26
Ale ja nie analizuję tego co lepsze a co gorsze :-) Po prostu zawsze dobieram sprzęt do aktualnej potrzeby.
Uważam, że te dwa aparaty można porównać (mimo różnego przeznaczenia, wynikiem pracy jednego i drugiego jest to samo -zdjęcia) i co najważniejsze pokazać, że w odpowiednich sytuacjach raz jeden, a raz drugi uzyskuje widoczną przewagę. Mam nadzieję, że do końca roku uda mi się to pokazać :-)
czekam na te porównanie, to może być bardzo ciekawe, może również dla tego, że uważam podobnie - co do sensowności porównywania wyników, dla których powstają aparaty - tj. zdjęć

banc
19.11.12, 00:40
Lepiej tego nie rób, bo wkroczy do tego wątku @nyny niczym Bruce Lee i będzie po zawodach ;)

Powstanie kolejny temat "Różne i luźne gadki wydzielone z wątku o OM-D" cz. II

Już teraz oddajmy Bogu co boskie, cesarzowi co cesarskie i będzie błogi spokój i pokój

Ja to nie wiem dlaczego te wątki nie mają od razu dopisków "Nyny show".

oktopus
6.01.13, 11:35
Naprawdę fajny opis/test z perspektywy użytkownika z doświadczeniem, a jednak bez dzielenia włosa na milion w postaci tablic testowych i tym podobnych - brawo !

Eda
10.04.18, 16:21
Świetna ocena, lubię ten aparat.