PDA

Zobacz pełną wersję : Format zdjec i tworzanie panoramy



lospeciakos
9.07.07, 20:49
Ja sama nie lubię jak się nadużywa słowa laik, ale jak czytam te mądrości, to aż mi głupio, że połowy nie rozumie, choć bardzo chcę :-(

Mam taki "problemik". Zrobiłam zdjęcia w formacie RAW i teraz żaden program nie chce mi ich skleić. Nie za bardzo się oriętuję dlaczego.

Będę wdzięczna za pomoc.

Anka

grizz
9.07.07, 20:55
Wywołaj rawa do jpega czy tiffa, to program zacznie rozumieć.

lospeciakos
9.07.07, 21:00
Jak to wywołaj??

Gee, naprawdę i zasłużenie czuję się jak byście do mnie mówili po olimpusjońsku :-)

Wytłumacz mi jak dziecku, proszę.

Jeronimo
9.07.07, 21:01
RAW – Wikipedia, wolna encyklopedia (http://pl.wikipedia.org/wiki/RAW)
http://www.fotosite.pl/index.php?title=Wywo%C5%82ywanie_RAW_w_Adobe_Photo Shop_CS

lospeciakos
9.07.07, 21:31
Hm,, probowala, ale program mi mówi, ze te zdjęcia nie są zrobione wtym formacie...Chyba wie lepiej, ale skoro nie są zrobione w rawie, to dlaczego nie czyta mi ich Infraview?, ktory zawsze czytal mi wszystkie zdjecia?

lospeciakos
9.07.07, 22:07
Specjalnie zrobilam kilka zdjec i upewnilam sie ze sa zrobione w RAW gdy chce je wywolac programy ich po prostu nie czytaja.... nawet ten olimpusowski program...

Co jest?

Co ja znowu zle zrobilam?

zbyma72age
9.07.07, 22:15
Ja sama nie lubię jak się nadużywa słowa laik, ale jak czytam te mądrości, to aż mi głupio, że połowy nie rozumie, choć bardzo chcę :-(

Mam taki "problemik". Zrobiłam zdjęcia w formacie RAW i teraz żaden program nie chce mi ich skleić. Nie za bardzo się oriętuję dlaczego.

Będę wdzięczna za pomoc.

Anka

Po pierwsze aby udzielić w miarę poprawnej porady warto podać jakim aparatem były zdjęcia wykonane
Pozdrawiam

krzysiekz
9.07.07, 22:16
Rawy z olka maja rozszerzenie ".orf" Czym probowalas je otwierac?

lospeciakos
9.07.07, 22:20
tym programem od olympusa.Olymps master czy cos i tym nowym photoshopem. do rawa

Don Pedro
10.07.07, 07:13
Jeżeli masz program Olympusa Master xx to po wgraniu zdjęć do komputera i ich otwarciu w tym programie/Master/ na opcji przegladaj powinny ukazać sie malutkie zdjęcia i te które zapisałaś w RAW winny mieć w prawym górnym rogu napis RAW, klikając na te zdjecie zostaje ono powiekszone i przesuniete do środka na monitorze, wówczas aby je wywołac musisz kliknąc na napis RAW znajdujący się na pasku u góry ponad zdjęciem które chcesz obrabiać. Wtedy program te zdjęcia wywoła i umozliwi dalszą tzw ręczna ich obróbkę/ ustawiasz jakie chcesz parametry : poziomy, kontrasty itd/ i po zatwierdzeniu to zdjęcie zapisze i wtedy ono przy dalszym przegladaniu już nie ma napisu w prawym rogu RAW/ te zapisane tzw czyste RAWy nadal są i można je ponownie wywołać, chyba że je po prostu usuniesz do kosza w komputerze/ Te wlasnie wywołane zdjęcia mogą posłuzyć do sklejania ich w panoramy za pomocą np. panorama factory. Program Olympusa sklei tylko zdjęcia zapisane na kartach Olympusa xD w specjalnym programie zawartym w aparacie, nazywa sie on panorama. Nie wszystkie Olki taką opcję maja np nie ma jej E500, E400, bowiem nie można nimi robić zdjęć za pomocą monitorka LCD, czyli podgladu na zywo, zwanego LV a tylko na monitorze są wyswietlane linie umożliwiajace kadrowanie kolejnych ujęć panoramy poprzez tzw zachodzenie na siebie. Taki zdjęcia po zapisie w komputerze maja z koleji w prawym rogu odp. ikonkę i numerek:1,2,3 itd w zalezności od ilosci zdjęć składających się na panoramę.Pozdrawiam

skow
10.07.07, 08:16
Hm,, probowala, ale program mi mówi, ze te zdjęcia nie są zrobione wtym formacie...Chyba wie lepiej, ale skoro nie są zrobione w rawie, to dlaczego nie czyta mi ich Infraview?, ktory zawsze czytal mi wszystkie zdjecia?

No to wywołaj te ORFy w swoim aparacie. W E-300 się da to w innych pewnie też.
Oczywiście musisz mieć trochę miejsca na karcie.