PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic Lumix DMC-GH3



Strony : [1] 2

ciukacz
31.08.12, 18:35
znamy pierwsze szczegoly:

- uszczelniony
- niby nowy sensor 16mp (iso 100-12800)
- kodowanie wideo ALL-I 72mbit/s
- opcjonalny grip pionowy
- gabarytowo duzy
- ma byc duzo akcesoriow i "portów" (pewnie na zewnetrzny mikrofon itp)

wygląda na to, że to będzie aparat dla filmowców.
premiera ponoć na photokinie.

gietrzy
31.08.12, 20:28
Zapomniałeś o:

- zwiększonej dynamice sensora; w szczególności w cieniach
- dużo lepszym wizjerze
- wyższej cenie
- i imho najważniejszej rzeczy: FOCUS PEAKING ;)
- osobiście liczę na normalny jack na mic i "lepszą baterię"

skrzynka97
4.09.12, 12:16
oto specyfikacja:
- 16 Megapixel “Wide dynamic range” CMOS Sensor.
- New Venus 7 engine
- electronic shutter
- ISO 100-12.800
- 6fps
- Fastest AF of any interchangeable lens system camera.
- Video Bitrate 50Mbps (72Mbps ALL-I)
- 30p/25p in MP4, MOV and AVCHD
- 3.5 inch Mic in
- built-in stereo mic
- Audio out
- Pc control
- Time Code
- 1740k OLED LVF, Touch Monitor OLED 610k.
- external battery grip
- Wifi with remote control through iOS and Android Applications
- external XLR accessory
- Focus Peaking
- Interval shooting and slow motion. Slow Movie extension (40%, 50%, 80%) Fast 160/ 200 / 300%
- Magnesium alloy body. Body is bigger than the GH2.

tymczasowy_
4.09.12, 12:26
- Focus PeakingNo to jest nadzieja, że pojawi się w modelach G, GF, GX i w Olkach, dzięki czemu będzie można używać komfortowo szklarni 4/3, na co osobiście czekam.

ayu
4.09.12, 12:42
oto specyfikacja:
- 16 Megapixel “Wide dynamic range” CMOS Sensor.
- New Venus 7 engine
- electronic shutter
- ISO 100-12.800
- 6fps
- Fastest AF of any interchangeable lens system camera.
- Video Bitrate 50Mbps (72Mbps ALL-I)
- 30p/25p in MP4, MOV and AVCHD
- 3.5 inch Mic in
- built-in stereo mic
- Audio out
- Pc control
- Time Code
- 1740k OLED LVF, Touch Monitor OLED 610k.
- external battery grip
- Wifi with remote control through iOS and Android Applications
- external XLR accessory
- Focus Peaking
- Interval shooting and slow motion. Slow Movie extension (40%, 50%, 80%) Fast 160/ 200 / 300%
- Magnesium alloy body. Body is bigger than the GH2.
Jeżeli te dane się potwierdzą to będzie wypas. Jak dla mnie szczególnie fajne to: elektroniczna migawka, iso 100, LVF z większą rozdzielczością niż w OM-D,sterowanie przez WiFi.

dzarro
4.09.12, 14:03
Skoro ma być też dodatkowy grip - to być może też ogólna stylistyka serii GH się zmieni. Byle nie było jak z OM-D, że bez zewnętrznego gripa mamy tylko jakieś zgrubienie/wypustkę. Ciekawe po ile będzie chodził zestaw GH/12-35. Raczej minimum to 8 kpln.

gietrzy
4.09.12, 14:09
Kupuję tak z 6 miesięcy przed GH5, 3.5" nareszcie bez ***nych przelotek, XLR nie rozumiem, ale kumpel mówi, że czekają mnie wydatki :)

Focus peaking sprawia, że odważniej patrzę na Vojtka 17.5mm

nightelf
4.09.12, 14:28
Bardzo ciekawa specyfikacja.
Elektroniczna migawka przyda się do robienia zdjęć na ulicy, czy jakiegoś zwierza.
Cieszy mnie ISO 100, powinno to dać niskie szumy.
Patent z zdalnym sterowaniem przez Wi-Fi też kapitalny, fajnie jakby Olympus też o tym pomyślał.

gietrzy
4.09.12, 15:17
Czyżby Słony sensor?

CMOS to nie to samo co MOS

:?:

Thomasso
4.09.12, 15:30
O grip! :) Mniam... Teraz modlić się o dobry sensor, najlepiej >= OM-D :P
ISO 100 - nom nom om :P
jesczze byłaby migawka do 1/8000 i miodnie :)

T.

sylwiusz
4.09.12, 17:20
Tiaaaa, w koncu okaze sie, ze GH3 bedzie do kupienia tylko w Erze :-P

skrzynka97
4.09.12, 17:59
To będzie najdroższy model spośród Lumixów i Olympusów.
Wg porównywarki cen
body E-M5: 4400 zł,
nowość G5 z kitem: 4500 zł,
poprzednik GH2 body: 3000 zł,

body GH3: ? zgaduję 5500 zł?

chreasy
4.09.12, 18:44
może kosztować tyle ile OMD 5 na starcie, jak się pojawił

sylwiusz
4.09.12, 18:53
Z tego co pamietam to GH1 byl jeszcze relatywnie drogi na wejsciu, cos kolo 6-7 k zl z kitem 14-140...

Jd
4.09.12, 18:58
A ja tam bym go nie kupił nawet przy cenie OM-D. Po prostu przestały mi sie podobac skorupy lustrzankopodobne.

adambieg
4.09.12, 19:08
To będzie najdroższy model spośród Lumixów i Olympusów.
Wg porównywarki cen
body E-M5: 4400 zł,
nowość G5 z kitem: 4500 zł,
poprzednik GH2 body: 3000 zł,

body GH3: ? zgaduję 5500 zł?

A skąd taka cena G5 ?
W pewnym dobrze tu znanym sklepie na Śląsku jest po 3299 zł. Za miesiąc będzie w promocjach pewnie poniżej 3 tys.

dzarro
10.09.12, 08:44
Wg. pudelka na opacznych cena GH3 ma wynosić... No dobra zacznijmy jeszcze raz, wg. serwisu plotkarskiego apetyczni.pl cena nowego super-aparatu od Panasa kształtować się będzie na poziomie... No, nie chce mi się wierzyć, nie może być aż tak dobrze...

Dobra, raz kozie śmierć. Nowy Panasonic Lumix DMC GH-3 będzie kosztował:

2800 euro !!!
HUUUURAAAA!!!

epicure
10.09.12, 09:07
Produkty Panasonika zawsze były ciut droższe od konkurencji. No ale za markę się płaci :D

skrzynka97
10.09.12, 09:22
to chyba pomyłka :)

Vindex
10.09.12, 09:37
to chyba pomyłka :)

No chyba ze mowa o zestawie z 12-35 i 35-100 ;)

adambieg
10.09.12, 09:37
Dobra cena. Aparat większy to i cena musi być odpowiednio wyższa:wink:

dzarro
10.09.12, 09:39
Panas na ogół nie sprzedaje samego body(co też jest bez sensu) - więc to może być cena z 12-35/2.8. Ale i tak cena korpusu będzie wysoka.

skrzynka97
10.09.12, 10:35
premiera 17 września wraz z 35-100mm f/2.8 X, może ta cena dotyczy tego zestawu? 1400 body + 1400 obiektyw? (12-35 kosztuje 1100 euro)

gietrzy
10.09.12, 17:27
A jeśli to ma "sensor z EM5" plus know how video Panasa i w perspektywie 12 miesięcy od pojawienia się w sklepach 4K@30 i 1080@120 "w haku"?To fajna cena na wejściu i raczej dotyczy zestawu z 35-100X a to że nie każdy ją kupi, GH2 naprawdę przerasta większość z nas - można dwójkę zamalować i korektorem wysmarować GH3.

nightelf
10.09.12, 17:36
A jeśli to ma "sensor z EM5" plus know how video Panasa

Bardzo wątpię żeby Panasonic zrezygnował z matrycy własnej produkcji.
Przecież byłby to cios w własną markę, to tak jakby głośno powiedzieli, że nie umieją robić matryc tak dobrych jak konkurencja.
Nie widzę sensu w zamazaniu oznaczeń swojego aparatu i udawaniu, że ma się coś innego :-P

gietrzy
10.09.12, 18:01
Bardzo wątpię żeby Panasonic zrezygnował z matrycy własnej produkcji.
Przecież byłby to cios w własną markę, to tak jakby głośno powiedzieli, że nie umieją robić matryc tak dobrych jak konkurencja.

EM5, potem LX7 a przede wszystkim sojusz gigantów (Sony z Panasem) mający na celu zminimalizowanie strat w działach TV czytaj: walkę z Samsungiem. Cholera wie jak się dogadali, wzorem Olka wcale nie muszą potwierdzać od kogo kupili sensor. Jest jeszcze jeden myk: na 43R (FT5) admin przepisał CMOS sensor, do tej pory były LiveMOS.

dzarro
11.09.12, 08:30
, GH2 naprawdę przerasta większość z nas

A konkretnie? Pisze eseje o twórczości Edwarda Westona w kontekście eposu o Gilgameszu? A może tworzy subtelne kompozycje na fortepian preparowany głos solowy i taśmę? O może jest o krok od wynalezienia lekarstwa na AIDS albo raka? Czyżby GH2 był faktycznym projektantem Stadionu Narodowego i łazika Curiosity? Powiedz proszę(bardzo proszę!) w czym jeszcze GH2 nas przerasta - bo ja uwielbiam genialnie uzdolnione osobowości.

grzyboo
11.09.12, 10:12
Może z tym przerastaniem chodzi o to, że praktycznie nikt nie wykorzysta wszystkich funkcji tego aparatu? Z tym bym się zgodził. Z G1 miałem to samo. Kiedyś kumpel (mało zaawansowany amator) pokazał mi w mojej G1 jakieś tryby sceny, o których nawet nie wiedziałem, że tam są ;) Ja używam praktycznie tylko trybów A i M i nie wnikam jakie wodotryski tam jeszcze są. Jak daję żonie aparat to ręki to ustawiam tryb AutoWszystko i działa to zaskakująco dobrze. Więc można przyjąć, że aparat mnie mocno przerasta, bo nawet nie wiem co tam za bajery siędzą.
Za to znalazłoby się parę miejsc, które wymagają poprawy i pewnie GH3 będzie je miał nieco poprawione, ale wątpię, żeby poprawa była jakaś kosmiczna aby uzasadnić przesiadkę w sytuacji, kiedy musiałbym się wyraźnie napiąć finansowo.

dzarro
11.09.12, 10:58
Może z tym przerastaniem chodzi o to, że praktycznie nikt nie wykorzysta wszystkich funkcji tego aparatu?

Ale to dotyczy dowolnego aparatu, smartfona - a wielu przypadkach również pralki lub piekarnika. Myślę, że aparatu fotograficznego nie kupuje się po to, żeby wykorzystać jego potencjał, lecz po to - żeby wykorzystać swój potencjał.

Mirek54
11.09.12, 11:12
Myślę, że aparatu fotograficznego nie kupuje się po to, żeby wykorzystać jego potencjał, lecz po to - żeby wykorzystać swój potencjał.

Tak.Tylko 85-90% siega po aparat ,ktory umozliwia bardzo duza roznice potencjalu.Wtedy tworza sie na forach rozne watki z bardzo duzym napieciem.ale to normalka wszak napiecie to roznica potencjalu.:mrgreen::mrgreen:

Rysiek_O
11.09.12, 20:17
Tak.Tylko 85-90% siega po aparat ,ktory umozliwia bardzo duza roznice potencjalu.Wtedy tworza sie na forach rozne watki z bardzo duzym napieciem.ale to normalka wszak napiecie to roznica potencjalu.:mrgreen::mrgreen:
Elektryk sie znalazł :-)

gietrzy
14.09.12, 06:41
Niezła maszynka

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/09/panasonic_gh3_image1-1.png
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/panasonic_gh3_image-1.png)


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9ZFhaYuiQSs#!

LiveMos = wojenka na dynamiki z OMG; u Fatmana? ;)

Janeczek
14.09.12, 08:02
Czy ja tam dobrze widzialem, ze jak krecili film to przepinali szklo naszego kochanego Olympusa?

pozdrowionka

PiterM
14.09.12, 08:22
No nie powiem, wyglada BARDZO dobrze :)

gietrzy
14.09.12, 08:33
No nie powiem, wyglada BARDZO dobrze :)

Co mnie powstrzymuje? Olek "PRO".
Czekam by zobaczyć czy Voitki, SLRMagic będą stabilizowane (w EM5 podobnie nie) i na poprawę kodeka, no i cenę :)
Maszynka GH3 ma chyba najwięcej guzików z wszystkich evilków plus wciskane kółko i dwa kółka u góry. Do tego jest - wreszcie - wyższa.

/edit: Janeczek, tak, ja też widziałem dwa red bull'e Olka. Czasowo były "blisko" Blooma więc czekam na komentarz od tego przemiłego gościa.

epicure
14.09.12, 08:42
Czy ja tam dobrze widzialem, ze jak krecili film to przepinali szklo naszego kochanego Olympusa?

Chyba nie, Panas nigdy by nie pokazał swoich produktów obok produktów Olka, szczególnie w materiałach reklamowych. Na youtubie jest jeden taki gość, który kręci programy edukacyjne o fotografii. Ostatnio się chwalił, że dostał zjebkę od jakiegoś wysoko postawionego prezia z Olympusa, za to, że pokazywał aparaty Olka z podpiętymi obiektywami Panasa. Został posądzony o faworyzowanie konkurencji :)

dzarro
14.09.12, 09:00
Prawie jak Najnkon.

---------- Post dodany o 09:00 ---------- Poprzedni post był o 08:53 ----------

Fajna ta reklamówka trzeba przyznać.

C+
14.09.12, 09:19
Czy ja tam dobrze widzialem, ze jak krecili film to przepinali szklo naszego kochanego Olympusa?

pozdrowionka

Chyba nie spójrz na 2:37 i jasną obwódkę, żaden Zuiko tego nie ma w tym miejscu, ale guma na pierścieniu jak ZD.

Wyglądem najbliżej do Tamrona.

Jan_S
14.09.12, 09:25
Chyba nie spójrz na 2:37 i jasną obwódkę, żaden Zuiko tego nie ma w tym miejscu, ale guma na pierścieniu jak ZD.

A do jakich systemów przejściówki robił Panasonic? czy tylko m4/3 - 4/3 czy jeszcze jakieś inne?

C+
14.09.12, 09:28
A do jakich systemów przejściówki robił Panasonic? czy tylko m4/3 - 4/3 czy jeszcze jakieś inne?

Przejściówki są chyba na wszystkie bagnety.

easy_rider
14.09.12, 09:43
A do jakich systemów przejściówki robił Panasonic? czy tylko m4/3 - 4/3 czy jeszcze jakieś inne?Oprócz 4/3 Panasonic ma jeszcze przejściówki na Leicę typu R oraz M

apz
14.09.12, 10:14
Chyba nie, Panas nigdy by nie pokazał swoich produktów obok produktów Olka, szczególnie w materiałach reklamowych. Na youtubie jest jeden taki gość, który kręci programy edukacyjne o fotografii. Ostatnio się chwalił, że dostał zjebkę od jakiegoś wysoko postawionego prezia z Olympusa, za to, że pokazywał aparaty Olka z podpiętymi obiektywami Panasa. Został posądzony o faworyzowanie konkurencji :)

Niby współpracują , ale każdy pilnuje swój kawałeczek torciku...
Szkoda.

grzyboo
14.09.12, 10:30
GH3 wygląda znacznie solidniej niż GH2. Dodatkowe pokrętła i przyciski też wydają się dobrze przemyślane.
Pytanie tylko czy rozmiar z obiektywem będzie wyraźnie większy, czy może okaże się, że w sumie zajmuje tyle samo miejsca co GH2?
Oby to drugie. Grip w GH2 można nieco powiększyć i nadal nie będzie wystawał za naleśnika 20/1.7. Jak utrzymają podobne gabaryty to jestem za :)
Do tego grip, który poprawi ergonomię, wtedy kiedy zapowiadają się długie godziny trzymania aparatu w dłoniach.
Oby tylko nie zaszaleli z ceną, po polegną.
NEX-6 i D600 ustawiły dość ciasne widełki.

Janeczek
14.09.12, 10:39
Mamy wielu fachowcow na forum Olympusa ale cos slabo Panowie, 2:37 na moje ewidentnie jest to 14-35 f2 na przejsciowce od Panasa.
Ktos mysli inaczej?

pozdrowionka

dzarro
14.09.12, 10:50
Oby tylko nie zaszaleli z ceną, po polegną.
NEX-6 i D600 ustawiły dość ciasne widełki.

To że cena będzie wysoka - to już prawie pewne. Plotki mówią o 2800 euro - pewnie chodzi o zestaw z 12-35/2.8. Czyli za korpus mniej więcej wychodzi tyle co za X-1Pro. Pomijając kwestię matrycy(ma być nowa - więc trudno wyrokować) można domniemywać, że taki korpus będzie w większości aspektów lepszy od Fuji, a w każdym razie - bardziej uniwersalny. Reasumując cena nie może cieszyć, ale nie może też bardzo dziwić.
Gdyby nie (moje) ograniczenia finansowe taki aparacik - zwłaszcza z tymi dwoma zoomami - jest dla mnie ciekawszy niż te drogo-tanie amatorsko-profesjonalne D600 albo A99. Ta reklamówka świetnie wypunktowała w jakich sytuacjach taki aparacik będzie miał przewagę nad leśnymi dziadkami z klubu C/N: plener, ulica, podróże. Sprzęt wysokiej jakości(body+2/3 szkła) - mieszczący się w małym plecaku i ważący góra 2 kg.

grzyboo
14.09.12, 11:01
2800 euro na starcie z 12-35/2.8 brzmi realnie i daje nadzieję na jakąś rozsądną cenę za czas jakiś.
GH2 też tani na starcie nie był, a teraz to szkoda nie brać.
Ja i tak poczekam, bo nie mam zwyczaju się przesiadać o jedną generację.
Ale widać jakiś konkretny kierunek rozwoju systemu i robi się ciekawie. Jakby tak GH2 był uszczelniany i miał ze 2EV lepszy DR to byłby totalny wypas jak dla mnie.
GH3 uszczelniany jest, DR ma być lepszy, ale czy na poziomie nowych APS, to się okaże.

Wieprz
14.09.12, 13:23
Przejściówki są chyba na wszystkie bagnety.

Śmiem przypuszczać, że zawsze znajdzie się jakiś niezadowolony, że nie ma przejściówki na bagnet Mausera ;)

Karol
14.09.12, 17:37
Fajna ta reklamówka trzeba przyznać.
Jeżeli tam faktycznie jest elektroniczna migawka, co by stanowiło olbrzymi walor aparatu, to reklamówka nie dość, że tego nie pokazuje to jeszcze w momentach "robienia zdjęć" podłożono głośny i nieprzyjemny trzask. Czyżby była opcja włączenia takiego dźwięku z głośnika wbudowanego w aparat ;-)?

Vindex
14.09.12, 17:43
Śmiem przypuszczać, że zawsze znajdzie się jakiś niezadowolony, że nie ma przejściówki na bagnet Mausera ;)

Da sie wytoczyc ale moze byc ciezko uzywac ;)

Thomasso
14.09.12, 18:37
Wygląda... tak jak chciałbym by wyglądał E-M5 :-P
Z gripem wygląda na większego.. może nie dużo, może to wrażenie, ale jakoś tak... ergonomiczniej.
Dla filmowców pewnie będzie super, ale mnie te jego funkcje filmowe są psu na budę. Jak czytam reklamówki, to mam wrażenie, że 40% zapłaconej ceny byłoby na nic (bo bym tych super wypasionych funkcji nie używał).
Jak dla mnie, to mogliby zrobić GH3 dla filmowców i jakś wersje GH3s w ogóle okrojoną z możliwości nagrywania filmów.
Ciekawe jak będzie z jakością obrazka w sosunku do E-M5? Hmmm...

T.

Fatman
14.09.12, 22:50
Niezła maszynka

https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/09/panasonic_gh3_image1-1.png
źródło (http://i1266.photobucket.com/albums/jj524/picrumors/panasonic_gh3_image-1.png)


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=9ZFhaYuiQSs#!

LiveMos = wojenka na dynamiki z OMG; u Fatmana? ;)

Jest po prostu piękny !!!!!!!!!! Chcę go :-) Już zbieram potrzebne fundusze :-)

epicure
14.09.12, 23:14
Jakże różne bywają gusta... Dla mnie jest paskudny ;)

odys
14.09.12, 23:55
Mi też się bardzo podoba i prawdopodobnie zamienię swojego gh2 na 3.
Witam wszystkich.

epicure
15.09.12, 00:10
Trochę go nafaszerowali sterydami:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://g4.img-dpreview.com/E1ED7E57C7274BB0A80929B47950A6ED.jpg)

andronek
15.09.12, 02:01
Może i dobrze że napakowali go sterydami, w GH2 notorycznie, niechcący przełączam balans bieli i nie zawsze da się to naprawić.

radosh
15.09.12, 09:07
Wygląda naprawdę fajnie. Na tego potworka mnie nie stać, ale czekam na wysyp uzywanych gh1 i gh2 na giełdzie i alle.

pers
15.09.12, 09:51
Mnie się kompletnie nie podoba, zbyt lustrzankowe, zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu OM-D. W sumie jakbym miał kupić coś w tym stylu to byłby juz tylko krok od zastanowienia się nad jakąś małą lustrzanką.

Vindex
15.09.12, 10:28
Mnie się kompletnie nie podoba, zbyt lustrzankowe, zdecydowanie bardziej przypada mi do gustu OM-D. W sumie jakbym miał kupić coś w tym stylu to byłby juz tylko krok od zastanowienia się nad jakąś małą lustrzanką.

Jak czytam tego typu komentarze to zawsze sie zastanawiam czy wy robicie zdjecia aparatami czy aparatom? Rozumiem komentarze dotyczace ergonomii czy rozmiaru ale wyglad?? Moze z takim K01 byloby mi sie wstyd pokazac ( ;) ) ale jakie ma znaczrnie czy cos wyglada jak lustro? Ni chyba ze chodzi o lans ...

pers
15.09.12, 10:42
Jak czytam tego typu komentarze to zawsze sie zastanawiam czy wy robicie zdjecia aparatami czy aparatom? Rozumiem komentarze dotyczace ergonomii czy rozmiaru ale wyglad?? Moze z takim K01 byloby mi sie wstyd pokazac ( ;) ) ale jakie ma znaczrnie czy cos wyglada jak lustro? Ni chyba ze chodzi o lans ...

Ale mi się własnie nie podoba przede wszystkim dlatego, że jest za duże i za grube - czyli lustrzankowe :-). Chyba jasno to wynikało z całej mojej wypowiedzi ale wychodzi na to, że nie.

A co do samego wyglądu to też mi sie nie podoba. Lubie miec w swoim otoczeniu rzeczy przynajmniej dla mnie ładne. Podobnie jest z innymi przedmiotami, jak mnie stać to wybieram to co jest dla mnie bardziej estetyczne nawet za wieksze pieniądze i nie chodzi tu o lans. Ty tak nie masz? Zawsze wybierasz to co jest bardziej funkcjonalne? Ludzie są różni wiec dla jednego fotografia to wyłącznie efekt końcowy a dla innego to zbitek kilku elementów w tym radości z sprzetu, który cieszy oczy.

Vindex
15.09.12, 11:01
Ale mi się własnie nie podoba przede wszystkim dlatego, że jest za duże i za grube - czyli lustrzankowe :-). Chyba jasno to wynikało z całej mojej wypowiedzi ale wychodzi na to, że nie.

A co do samego wyglądu to też mi sie nie podoba. Lubie miec w swoim otoczeniu rzeczy przynajmniej dla mnie ładne. Podobnie jest z innymi przedmiotami, jak mnie stać to wybieram to co jest dla mnie bardziej estetyczne nawet za wieksze pieniądze i nie chodzi tu o lans. Ty tak nie masz? Zawsze wybierasz to co jest bardziej funkcjonalne? Ludzie są różni wiec dla jednego fotografia to wyłącznie efekt końcowy a dla innego to zbitek kilku elementów w tym radości z sprzetu, który cieszy oczy.

No najwyrazniej nie bylo jasne - myslalem ze Ci przeszkadza ta lampa :) Dla mnie GH3 jest za duze jak na m43 - co prawda szkla nadal sa mniejsze niz APSC ale roznica w stosunku do np. K5 jest juz zdecydowanie mniejsza. Co do funkcjonalnosc vs wyglad - zdecydowanie wazniejsza jest dla mnie funkcjonalnosc. Jestem w stanie zaakceptowac brzydkie body (o ile nie budzi u mnie odruchu wymiotnego - vide K01) jesli jest funkcjonalne. Aparat jest dla mnie narzedziem a nie celem samym w sobie - i tak zwykle mam go przy oku

dzarro
15.09.12, 13:02
Fajny to mało powiedziane - musi być dobrze wyważony wraz z nowymi zoomami. Nadal będzie mniejszy od rozmaitych A-57, 650D - a jeśli niczego nie schrzanią - ma szansę być lepszy od każdej lustrzanki APSC. FF będą może lepsze z punktu widzenia niektórych zastosowań, ale jednak sporo droższe. Mnie na niego nie będzie stać - ale pomijając kwestię ceny byłby to wybór optymalny. No, chyba że radykalnie skopią matrycę. Ja mam jednak dziwne przeczucie, że będzie odwrotnie.
E-X1 i OMD też są fajne i od biedy są jeszcze w moim zasięgu - ale poświęcają funkcjonalności na rzecz rozmaitych stylistycznych, oldskulowych emocji. Panas nie bawi się w takie gierki. Zobaczymy jak będzie - ale wszystko wskazuje na to, że moja szczera i bezinteresowna zawiść będzie już niedługo skierowana w stronę szczęśliwych posiadaczy tego cecka. :twisted:

Karol
15.09.12, 13:14
Dla mnie GH3 jest za duze jak na m43
No ale to największy aparat w systemie, wybór dobra sprawa ;-).

PASQD
15.09.12, 14:02
Wszystko wskazuje na to, że GH3 będzie i funkcjonalny, i wygodny (i jak patrze na jego zdjęcia to jest msz ładny). Do filmowania i cykania piękna maszyna.
Ja jednak oddałbym część funkcjonalności w zamian za mniejsze pudło. Nie potrzebuje GPSów, WiFi, funkcji filmowania, mikrofonu, obejdę się też bez uszczelnień i grip'a.
Sony RX1 jest IMO kwintesencją tego, jaki powinien być kompaktowy aparat. Świetna matryca FF, świetne szkło Zeiss 2/35 i małe rozmiary.
Taki właśnie chciałem mieć, ale gdy kupowałem nie było. Nie mniej nie narzekam, to co mam wystarcza mi w zupełności, a i cieszę się, że system M43 się rozwija :)

gietrzy
15.09.12, 23:11
Nowy link

http://vimeo.com/49437111

Bloom&Co cały filmik - Genesis


http://vimeo.com/49420579

http://philipbloom.net/2012/09/15/genesis/

nightelf
16.09.12, 09:53
Pełna specyfikacja:
Effective Megapixels 16.05 Megapixels
Megapixels 17.20 Megapixels
Image Sensor Live MOS/17.3 x 13.0 mm (in 4:3 aspect ratio)
Sensitivity 200 – 12800
Storage Media SD Secure Digital
Compatible Memory Card SD, SDHC, SDXC
Lens Mount Micro Four Thirds mount
Lcd Monitor Type OLED Monitor with static touch control
Lcd Screen Size 3.0 in.
Computer Interface USB 2.0 High Speed
Lens Focal Length Multiplier Micro Four Thirds (2x Crop Factor)
Maximum Shutter Speed 1/4000
Exposure Modes Program AE, Aperture Priority AE, Shutter Priority AE, Manual
Shutter Speeds 60 – 1/4000th
Builtin Flash Yes: Auto, Auto/Red-eye Reduction (when iA, iA+), Forced On, Forced On/Red-eye Reduction, Slow Sync., Slow Sync./Red-eye Reduction
Battery Li-ion Battery Pack (7.2V, 1860mAh)
Dimensions 132.9 x 93.4 x 82.0mm / 5.23 x 3.68 x 3.23 in
Weight Approx. 470g / 16.58 oz (Body only)
Auto Focus Contrast AF system
Flash Type TTL Built-in-Flash
Red Eye Reduction yes
Continuous Shooting Speed 6 fps
Weather Proof no
White Balance Auto, Daylight, Cloudy, Shade, Incandescent, Flash, White Set 1, 2, Color temperature setting
Video Resolution 1080 Full HD

dzarro
16.09.12, 11:16
Rozmiar i waga jak w lustrzance.

apz
16.09.12, 11:28
Rozmiar i waga jak w lustrzance.

Przecież to jest konkurent 5D , a moze i 6D, musi być słusznych rozmiarów, poza tym male ciasne może się przegrzewać - 4-ro rdzeniowy procesor, pamięć i matryca , dużo krzemu , dużo ciepła do odprowadzenia....

dzarro
16.09.12, 11:59
Ja tylko stwierdzam fakt.

Thomasso
16.09.12, 12:09
Ja tylko stwierdzam fakt.

No świetnie, ale czytać umiemy. :twisted:
Jak ktoś wrzuca taki "stwierdzenie", to oczekujemy jakiejś puenty. I coś czuję, że jakaś w zamyśle była... :-P

[EDIT]
A tak abstrahując... Po zapoznaniu się ze specyfikacją i ceną (która jest IMHO całkiem OK), jedyne na co czekam to testy tego jakoby nowego sensora.
Body mi pasuje, funkcjonalne, piekny grip, uszczelnione w zasadzie mogę napisać, że jest to taki następca E-30 w systemie m4/3, którego akceptuję :)
Teraz o tym czy D600, czy GH3 zdecyduje finalnie jakość obrazka. Więc wszystko w tym "nowym" sensorze.
Już nawet odżałuję min ISO200 i migawkę 1/4000.


T.

epicure
16.09.12, 12:46
Czyżby zrezygnowali z matrycy Multi Aspect?

gietrzy
16.09.12, 12:57
Teraz o tym czy D600, czy GH3 zdecyduje finalnie jakość obrazka. Więc wszystko w tym "nowym" sensorze.
Już nawet odżałuję min ISO200 i migawkę 1/4000.T.

Jakim nowym? Przecież to OMG - wycięli jaja serii GH! Fatman dzięki tobie kupiłem dwójkę - dzięki, to se już ne vrati.
Czadowo, to jest EM5 od Panasa, najbardziej szkoda mi mar sensor i nie widzę czasu synchro z fl-600r?
Ciekawe jak do braku mar sensora odniesie się jutro Bloom, który pisze o "lenses" - czyżby coś jeszcze obok 35-100X?
Dla mnie na pewno Samy 10/2.8 DX ;)

GH3

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.samys.com/imagesproc/L2ltYWdlcy9wcm9kdWN0L21haW4vUy0wMjA3OTJfMng2MDAuan BnIA==_H_SW700.jpg)




https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.samys.com/imagesproc/L2ltYWdlcy9wcm9kdWN0L21haW4vUy0wMjA3OTJfNHg2MDAuan BnIA==_H_SW700.jpg)
Jeśli się nie mylę to wychodzi ergonomiczne cudo

... i zasmażka
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=42505324

epicure
16.09.12, 13:08
Skąd wiesz, że to ten sam sensor, co w OM-D? Całkowita ilość pikseli się różni.

apz
16.09.12, 14:12
Skąd wiesz, że to ten sam sensor, co w OM-D? Całkowita ilość pikseli się różni.

Jakoś ciężko mnie jest uwierzyć, że Panasonic porzuci własne matryce...

dzarro
16.09.12, 14:40
No świetnie, ale czytać umiemy. :twisted:
Jak ktoś wrzuca taki "stwierdzenie", to oczekujemy jakiejś puenty. I coś czuję, że jakaś w zamyśle była... :-P



T.

Pisałem z tabletu a nie znoszę pisać na tych dotykowych bzdetach więc było krótko. Puenta nie jest bynajmniej negatywna - to kolejny krok w kierunku odejścia od klasycznych lustrzanek i - biorąc pod uwagę kontrowersje wokół wynalazku Sony - być może bardziej udany niż SLT.

---------- Post dodany o 14:40 ---------- Poprzedni post był o 14:37 ----------


Jakoś ciężko mnie jest uwierzyć, że Panasonic porzuci własne matryce...

Mi też.

Janko Muzykant
16.09.12, 16:03
Bardzo wątpię żeby Panasonic zrezygnował z matrycy własnej produkcji.
Przecież byłby to cios w własną markę, to tak jakby głośno powiedzieli, że nie umieją robić matryc tak dobrych jak konkurencja.
Nie widzę sensu w zamazaniu oznaczeń swojego aparatu i udawaniu, że ma się coś innego :-P
Bardzo macie ''rodzinne'' pojęcie o dużych firmach. Tam działają zupełnie inne mechanizmy :)

GH3 wygląda znacznie solidniej niż GH2. Dodatkowe pokrętła i przyciski też wydają się dobrze przemyślane.
Tak, zwłaszcza pokrętło do zmiany trybów seryjnych zamiast nastawnika iso...

Jak czytam tego typu komentarze to zawsze sie zastanawiam czy wy robicie zdjecia aparatami czy aparatom? Rozumiem komentarze dotyczace ergonomii czy rozmiaru ale wyglad??
To taka religia, iphone jest najlepszym tego przykładem, ale inne marki także mają swoich fetyszystów :)

gietrzy
16.09.12, 16:41
Tak, zwłaszcza pokrętło do zmiany trybów seryjnych zamiast nastawnika iso...

? Przecież jest iso guzik, G12 z GH3 nie zrobią.

BTW / OT: http://www.neowin.net/news/adobe-drops-support-for-xp-in-next-photoshop

Janko Muzykant
16.09.12, 18:37
? Przecież jest iso guzik, G12 z GH3 nie zrobią.
A szkoda, odwrotnie byłoby lepiej. Seria G Canona jest prawie idealna, szkoda tylko że z obrazem gorzej. ISO to jedna z tych rzeczy, o której się zapomina, gdyby było na wierzchu po prostu byłoby widać czy aby nie jest ''w krzakach''.

opiotr
16.09.12, 19:37
3 kółeczka - nieźle to wygląda, jeszcze kiedyś może wrzucą ekranik monochromatyczny i będzie jak profi sprzęt.

grzyboo
17.09.12, 09:09
Ciężko byłoby upchnąć ciąg wartości od ISO200 do 12800 na małym kółku. Musiałoby być całkiem spore.

Vindex
17.09.12, 09:12
Ciężko byłoby upchnąć ciąg wartości od ISO200 do 12800 na małym kółku. Musiałoby być całkiem spore.

Wystarczyloby zeby byly co 1EV - a dokladniejsze do modyfikacji przez menu.

grzyboo
17.09.12, 09:25
Nawet co 1EV, daje 8 pozycji. Jakby to miałoby być czytelne na pierszy rzut oka, to nie zbyt małe też nie może być.

Vindex
17.09.12, 09:28
Nawet co 1EV, daje 8 pozycji. Jakby to miałoby być czytelne na pierszy rzut oka, to nie zbyt małe też nie może być.

Mysle ze moze byc male - oby poczatek zakresu, koniec i znacznik wyboru beda odpowiednio zaznaczone. Ladnych pare razy zdarzylo mi sie zmienic ISO ze 160 na np. 4000 przez przypadek i zepsulem nie jedno fajne ujecie ...

grzyboo
17.09.12, 09:40
W sumie to powinno w zupełności wystarczyć jakby można było ustawić w menu wartość ISO, powyżej której wyświetla się to na ekranie/wizjerze np. na czerwono.

gietrzy
17.09.12, 09:45
http://www.dpreview.com/products/panasonic/slrs/panasonic_dmcgh3

grzyboo
17.09.12, 09:49
Wygląda to tak jakby to był sensor Sony. Nie jest większy niż standard 4/3, nie wspominają o ETC.
Hmm, sensor niby bardzo dobry, ale ETC polubiłem, bo w tym wypadku naleśnik 20/1.7 oraz kit pokrywały mi naprawdę kawał ogniskowych do filmów.

Janko Muzykant
17.09.12, 10:11
Nawet co 1EV, daje 8 pozycji. Jakby to miałoby być czytelne na pierszy rzut oka, to nie zbyt małe też nie może być.
http://www.google.pl/search?q=canon+g12&hl=pl&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=59pWUPKHG8a6hAes4IG4CA&sqi=2&ved=0CD8QsAQ&biw=1920&bih=1081

grzyboo
17.09.12, 10:28
Sprytne, nie zauważyłęm tego kółka wcześniej.
Ale nadal uważam, że wystarczyłaby możliwość ustawienia alarmu na wartości ISO większe niż jakaś wybrana przez użytkownika.. Jeszcze jedno kółko w GH3 to już pewnie byłaby lekka przesada.

gietrzy
17.09.12, 12:49
Sprytne, nie zauważyłęm tego kółka wcześniej.
Ale nadal uważam, że Jeszcze jedno kółko w GH3 to już pewnie byłaby lekka przesada.

Trudno posądzać Janka o onanizm, ale z tym i ma rację i jej nie ma.

Ma: Kółka z widocznymi piktogramami zapobiegają spieprzeniu fotki.
Nie ma: GH3 ma 5- słownie: pięć FN guzików i kilka kółek, w tym jedno pewnie "z wciśnięciem".

Super sprzęt szkoda, że sensor kastrat.

jps
17.09.12, 13:26
Czyżby zrezygnowali z matrycy Multi Aspect?

Nie


Like the Lumix G DMC-GH2, the GH3 uses a multi-aspect ratio sensor. As you can see in the illustration below, it's slightly 'oversized', meaning that at any given aspect ratio the camera only uses a crop from the total available sensor area.


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://1.static.img-dpreview.com/reviews/PanasonicDMCGH2/images/aspect/sensor-nor-001.jpg?v=1581)

grzyboo
17.09.12, 13:29
Piszą, że jest multi-aspect, a w danych technicznych rozdzielczość jest największa dla 4:3 ;)
Coś tam jest namieszane, ale mam nadzieję, że dane mają poplątane i wiedzą, o czym piszą w preview.

Jan_S
17.09.12, 13:48
Czy dobrze myślę że matryca multi aspect powinna być fizycznie "szersza" od matrycy zwykłej? a jak patrzę na dane techniczne to wszystkie m4/3 mają matryce 17.3 x 13 mm . ten sam wymiar jest podany przy GH3

dzarro
17.09.12, 15:23
Cena za body 1300 $ - całkiem rozsądna.

odys
17.09.12, 16:24
U nas, na dzień dobry, pewnie będzie 1300 euro. Można zauważyć taką prostą zasadę wszelkich przeliczników.
Mi to body odpowiada, chociaż oczywiście nie przy przerośniętej cenie ale.. zastanawiam się, czy nie warto kupić drugiego gh2.

dzarro
17.09.12, 17:41
U nas, na dzień dobry, pewnie będzie 1300 euro. Można zauważyć taką prostą zasadę wszelkich przeliczników.
Mi to body odpowiada, chociaż oczywiście nie przy przerośniętej cenie ale.. zastanawiam się, czy nie warto kupić drugiego gh2.

Cena 12-35 też jest 1300$ a u nas wychodzi 4300 zł. Fuji też nie stosuje zasady 1 do 1, Panas mógłby iść w ich ślady i spuścić trochę z ceny zestawu.

easy_rider
17.09.12, 18:09
Cena 12-35 też jest 1300$ a u nas wychodzi 4300 zł.Oficjalna cena to 5tyś. - tylko sklepy zaniżają cenę sprzedaży

odys
17.09.12, 18:29
Cena 12-35 też jest 1300$ a u nas wychodzi 4300 zł. Fuji też nie stosuje zasady 1 do 1, Panas mógłby iść w ich ślady i spuścić trochę z ceny zestawu.
Wiesz, w sumie to co oni mają spuszczać, jak się toto sprzedaje w ilościach ogromnych. Próbuję dostać v 25/0,95 i cholera, dopiero w listopadzie ma być dostępny. Ten rynek okazał się jednak bardzo chłonny, szczególnie wśród amatorów ze skłonnościami.

gietrzy
17.09.12, 19:32
Wiesz, w sumie to co oni mają spuszczać, jak się toto sprzedaje w ilościach ogromnych. Próbuję dostać v 25/0,95 i cholera, dopiero w listopadzie ma być dostępny. Ten rynek okazał się jednak bardzo chłonny, szczególnie wśród amatorów ze skłonnościami. Nie chcesz poczekać na SLRMagic 25/T.95?

odys
17.09.12, 20:39
Nie chcesz poczekać na SLRMagic 25/T.95?
Nawet nie wiedziałem, że będzie. Ale fakt, może masz rację, chociaż co do v, to wiadomo już jaki jest.

gietrzy
17.09.12, 22:37
FYI: oficjalna galeria gh3
http://panasonic.net/avc/lumix/dslm/gh3_special/gallery/index.html

filmik

http://vimeo.com/49558910

backstage Genesis

http://vimeo.com/49500954
_--------_

pierwsza krew na
http://www.optyczne.pl/5211-nowość-Photokina_2012_-_zwiedzamy_stoisko_firmy_Panasonic_i_oglądamy_Lum i ksa_GH3.html

------------
fyi: Zucato i GH3

http://vimeo.com/49470691

gietrzy
18.09.12, 15:03
http://www.mediafire.com/?y7w7adcx989mn - rawy, fyi ;)

dzarro
18.09.12, 21:32
Na fotopolis podali ceny: „Lumix GH3 z obiektywem 12-35mm 2200 euro, zestaw Lumix GH3 z obiektywem 14-140mm - 1800 Euro.”

gietrzy
19.09.12, 06:28
FYI: konferencja

http://vimeo.com/49672830

gietrzy
19.09.12, 13:37
GH3, tak jak G5, ma sensor mar, tylko, że zablokowany. Dodatkowo ludzie Panasa i Za Wodą i w Europie potwierdzają, że focus peaking+zebra możemy dostać w aktualizacji oprogramowania. Wymaga to jednak środków jakich firma nie ma. Ciekawe kto zdecydował o zablokowaniu tego nawet w serii GH?

Czyli focus peaking/zebrę oraz mar sensory( G5 aka GH2.5 i GH3) zostawili dla VK.
Ciekawe co jeszcze tam jest/zablokowali?
_______________________

Pierwszy kontakt z GH3 i wrażenia Andrew@eoshd
http://www.eoshd.com/content/9022/panasonic-gh3-hands-on-report

Thomasso
19.09.12, 21:58
Całkiem zgrabnie aparat się w rękach tej pani prezentuje. Jak gripa podłączyć to no no no :) LUBIĘ! ;-)

http://www.youtube.com/watch?&v=FbQM5FBQJsU


T.

grizz
19.09.12, 21:59
Duży dziad. Wolę idee om-d.

Thomasso
19.09.12, 22:11
Duży dziad. Wolę idee om-d.

No duży i dobrze. Wreszcie coś dla normalnych ludzi, a nie jakieś wydmuszki które na dłuższą metę się niewygodnie trzyma.

T.

epicure
19.09.12, 22:12
Dali w końcu bezprzewodowe sterowania lampami?

gietrzy
19.09.12, 23:25
Thomasso, dzięki. Kilka fajnych informacji. W sumie to szkoda, że 12-35-100X nie są PZ. Byłoby to spełnienie marzeń mojego kumpla, piszę o tej bezprzewodowej kontroli via ipad czy inny droid. Rewelacja.
Póki co tylko tak mogę: +1.

odys
19.09.12, 23:47
Gdybym nie filmował, brałbym om-d. Ale wydaje mi się, że gh3 to jednak głównie pod kątem filmowania powstaje. Bardziej fotografujący mogą zawsze wybrać coś innego.

gietrzy
20.09.12, 00:06
Gdybym nie filmował, brałbym om-d. Ale wydaje mi się, że gh3 to jednak głównie pod kątem filmowania powstaje. Bardziej fotografujący mogą zawsze wybrać coś innego.

Chciałem wesprzeć Oly, ale:
- CV 25/.95 = brak stabilizacji
- te mikro przyciski (prawa góra; lewy <->) już w eplu mi nie pomagają; gdyby chociaż były - tak jak pozostałe - "twarde"
- brak 25p

Czekam na raport ile em5 jest w epm2 i Choinkowo-Jedi'owy zawrót głowy. A po cenie GH3 spokojnie można poczekać na anons/szkic strategii "pro".

easy_rider
20.09.12, 10:17
Gdybym nie filmował, brałbym om-d. Ale wydaje mi się, że gh3 to jednak głównie pod kątem filmowania powstaje...Tak... zaawansowana kamera filmowa z możliwością robienia zdjęć.

Tylko czemu to wsadzili do obudowy po lustrzance :?:

dzarro
20.09.12, 10:37
Bo lustrzanka to przeżytek. Już tylko 3 firmy takie cuś produkują. Ponieważ duża część klientów nadal kojarzy jakość z kształtem lustrzanki to jeszcze jakiś czas takie kształty będą na rynku. Zresztą - poza kwestią usytuowania wizjera - ergonomii a la lustrzanka trudno coś zarzucić, więc nie ma przeszkód, żeby ja stosować w aparatach bez lustra. Najsensowniejszy to byłby chyba mariaż cech NX/OMD/NEX-7/Fuji - czyli możliwość zmiany przesłony na obiektywie + pokrętła do własnej definicji. I to wszystko niekoniecznie w stylu retro - wzorniczo to chyba NEX-7 jest najciekawszy.

grizz
20.09.12, 10:48
Bo lustrzanka to przeżytek. Już tylko 3 firmy takie cuś produkują.

Genialny argument. Tylko 3 firmy. Oczywiście nie dodajemy, że w sumie to na interesującym nas rynku to 4 (C/N/S/P) innych producentów jest w sumie jeszcze dwóch ;). A te trzy firmy mają z 90% rynku foto - w ogóle.

Dobry argument. Tylko 3 firmy hyhy ;)

Jan_S
20.09.12, 11:29
Bo lustrzanka to przeżytek. Już tylko 3 firmy takie cuś produkują.

"produkują" czy "rozwijają" bo jakoś mi się nie wydaje żeby Olympus, Sigma czy Sony zarzuciły produkcję lustrzanek. Natomiast rzeczywiście, po ostatnich targowych premierach wygląda że tylko Nikon, Canon i Pentax widzą w lustrzankach wciąż swoją przyszłość.


Genialny argument. Tylko 3 firmy. Oczywiście nie dodajemy, że w sumie to na interesującym nas rynku to 4 (C/N/S/P) innych producentów jest w sumie jeszcze dwóch ;). A te trzy firmy mają z 90% rynku foto - w ogóle.

Dobry argument. Tylko 3 firmy hyhy ;)
eeee, chyba więcej by się naliczyło - choćby Fuji, Samsung, Olympus, Panasonic ale też i Sigma, a nawet Leica czy cała masa kompaktorobów typu Casio. W tym sensie to nie wiem czy rzeczywiście C/N/P mają aż 90% rynku

dzarro
20.09.12, 11:39
Genialny argument. Tylko 3 firmy. Oczywiście nie dodajemy, że w sumie to na interesującym nas rynku to 4 (C/N/S/P) innych producentów jest w sumie jeszcze dwóch ;). A te trzy firmy mają z 90% rynku foto - w ogóle.

Dobry argument. Tylko 3 firmy hyhy ;)

Jeśli C/N/S/P to Canon, Nikon, Pentax/Ricoh i Sony - to Sony lustrzanek nie produkuje. Prócz tego mamy Olympusa, Fuji, Samsunga i Panasonica. A więc tylko 3 z 8 wiodących producentów produkuje typowe lustrzanki cyfrowe - przy czym najmniejszy z nich już sobie otworzył tylne drzwi, żeby się z lustrzanek wycofać.

Jan_S
20.09.12, 11:45
czyli SONY lustrzanek już nie robi? dziwne bo wydawało mi się że na półkach są wciąż dostępne... to tylko wietrzenie magazynów?

Vindex
20.09.12, 11:52
czyli SONY lustrzanek już nie robi? dziwne bo wydawało mi się że na półkach są wciąż dostępne... to tylko wietrzenie magazynów?

Zgaduje ze chodzi o to ze lustrzanki Sony nie sa typowymi lustrzankami

epicure
20.09.12, 12:09
Jest jeszcze kilku producentów lustrzanek średnioformatowych.

Jan_S
20.09.12, 12:10
Zgaduje ze chodzi o to ze lustrzanki Sony nie sa typowymi lustrzankami
Nie, myślałem o tych trzycyfrowych z A900 na czele - Sony produkuje je jeszcze czy to już wietrzenie magazynów? faktycznie oferta z półprzezroczystym lustrem znacznie większa jest

grizz
20.09.12, 12:20
Jeśli C/N/S/P to Canon, Nikon, Pentax/Ricoh i Sony - to Sony lustrzanek nie produkuje. Prócz tego mamy Olympusa, Fuji, Samsunga i Panasonica. A więc tylko 3 z 8 wiodących producentów produkuje typowe lustrzanki cyfrowe - przy czym najmniejszy z nich już sobie otworzył tylne drzwi, żeby się z lustrzanek wycofać.

Serio tylko 3 z 8? Nie widzisz absurdalności tego porównania, biorąc pod uwagę jaki kawałek tortu posiada sam N i C? Tak jakby pisać, ze na rynku wyszukiwarek coś jest przeżytkiem bo tylko Google, Bing i Baidu stosują to rozwiązanie.

dzarro
20.09.12, 12:39
Serio tylko 3 z 8? Nie widzisz absurdalności tego porównania, biorąc pod uwagę jaki kawałek tortu posiada sam N i C? Tak jakby pisać, ze na rynku wyszukiwarek coś jest przeżytkiem bo tylko Google, Bing i Baidu stosują to rozwiązanie.

A czym był Google 15 lat temu? Czym był Apple 15 lat temu? W foto jest zupełnie inna sytuacja - dominacja C i N jest tak samo niekwestionowana jak i ich zachowawczość i oba te fakty mogą mieć bardzo różne konsekwencje. C i N jest mniej więcej w tym samym miejscu co 4-5 lat temu. Jaką robotę wykonali w tym czasie Sony, Panas czy inni? Kto dyktuje trendy na rynku konsumenckim, a kto się tylko do nich tylko dostosowuje?

Jaki aparat byś wybrał - OM-D czy Canona 7D? Ja długi czas myślałem, że samo porównanie jest bez sensu i nadal tak uważam, tylko ostatnio perspektywa mi się odwróciła. :wink:

Mirek54
20.09.12, 12:47
Jaki aparat byś wybrał - OM-D czy Canona 7D? Ja długi czas myślałem, że samo porównanie jest bez sensu i nadal tak uważam, tylko ostatnio perspektywa mi się odwróciła. :wink:
Ja bym kupil taki jaki mi jest potrzebny.Moge nawet i Canona.Zonie bym kupil dwa OM-D bo mniejsze.Jeden niech w torebce lezy caly czas.
A czy kupno aparatu to inwestycja zycia??Toz to tylko narzedzie do zapisywania sitasnych fotecek z urlopu.Jest to tez narzedzie pracy,ale ten co ma wiercic 200 otworow dziennie w betonie to nie kupi Black Deckera tylko Hilti i nie ma co sie nad tym dlugo zastanawiac.

Jan_S
20.09.12, 12:48
off-topic się robi a off-topicowanie z moderatorem może być niebezpieczne :)

epicure
20.09.12, 13:05
C i N jest mniej więcej w tym samym miejscu co 4-5 lat temu.

No dokładnie, mają w garści jakieś 80% rynku. Widocznie ich strategia stania w miejscu sprawdza się znakomicie, przynajmniej na razie.

dzarro
20.09.12, 14:39
No dokładnie, mają w garści jakieś 80% rynku. Widocznie ich strategia stania w miejscu sprawdza się znakomicie, przynajmniej na razie.

Taaaaa... Wygooglowałem sobie dane za rok 2010. Oczywiście Canon jest na czele, ale żadnym hegemonem nie jest. Nikon już wtedy był za Sony. Canon i Nikon meli razem niecałe 32% rynku, Sony i Samsung... 29%. To rzeczywiście są miażdżące różnice, które pozwalają zadzierać nosa do góry bez ryzyka potknięcia się na byle g...


http://fotoblogia.pl/2011/04/19/sony-i-nikon-doganiaja-canona-na-rynku-fotograficznym
(http://fotoblogia.pl/2011/04/19/sony-i-nikon-doganiaja-canona-na-rynku-fotograficznym)
Jak widać branża foto nie jest aż tak skomplikowana, żeby firmy z dużym potencjałem technologicznym nie mogły góra w ciągu dekady dogonić zaspanych liderów, którzy nie mają ciekawych pomysłów na to jak dalej pchać swój wózek.

epicure
20.09.12, 14:46
Taaaaa... Wygooglowałem sobie dane za rok 2010. Oczywiście Canon jest na czele, ale żadnym hegemonem nie jest. Nikon już wtedy był za Sony. Canon i Nikon meli razem niecałe 32% rynku...

32% rynku czego? Bo chyba nie aparatów z wymienną optyką ani obiektywów. Tutaj rozmawiamy o aparatach systemowych, a nie kompaktach. Jeszcze jakby doliczyć aparaty w komórkach, to okazałoby się, że fotograficzną potęgą jest Samsung.

merti
20.09.12, 14:52
Przy takiej ilości smarfonów z Andkiem Samsung na pewno jest potęgą fotograficzną ;) [eot]

dzarro
20.09.12, 15:13
32% rynku czego? Bo chyba nie aparatów z wymienną optyką ani obiektywów. Tutaj rozmawiamy o aparatach systemowych, a nie kompaktach. Jeszcze jakby doliczyć aparaty w komórkach, to okazałoby się, że fotograficzną potęgą jest Samsung.

Taaaa.... Była kiedyś(a może i jest) taka firma Olivetti - fajne maszyny do pisania robiła...

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był o 15:01 ----------

... a w schyłkowej fazie ery telewizorów kineskopowych światowym liderem był Thomson - z Samsunga podśmiewano się jeszcze bardziej niż dziś.

gietrzy
20.09.12, 23:28
Fyi: iso sample

200
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005543391/sizes/h/in/photostream/

400
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542941/sizes/h/in/photostream/

800
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542621/sizes/h/in/photostream/

1600
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005544340/sizes/h/in/photostream/

3200
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005541137/sizes/h/in/photostream/

6400
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005540719/sizes/h/in/photostream/

12800
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542412/sizes/h/in/photostream/

25600
http://www.flickr.com/photos/7131002@N05/

_-------------_

Wywiad eoshd z Yoshiyuki Inoue, Senior Engineering Planner for the Panasonic GH3 (http://www.eoshd.com/content/9035/interview-with-yoshiyuki-inoue-senior-engineering-planner-for-the-panasonic-gh3)

Thomasso
21.09.12, 07:37
Wstępnie, to całkiem ładnie to wygląda. Poziom OM-D i mi to wystarczy. Używalne ISO3200, a nawet 6400 nie tak źle - OK.
Wreszcie poziom stosowanych przez Panasa/Olka matryc osiągnął zadowalający (mnie) pułap poza, którym już nic nie potrzebuję.

T.

C+
21.09.12, 08:17
Wstępnie, to całkiem ładnie to wygląda. Poziom OM-D i mi to wystarczy. Używalne ISO3200, a nawet 6400 nie tak źle - OK.
Wreszcie poziom stosowanych przez Panasa/Olka matryc osiągnął zadowalający (mnie) pułap poza, którym już nic nie potrzebuję.

T.

Ale cytując klasyka: "konkurencja jest daleko z przodu i system upadnie"

tymczasowy_
21.09.12, 10:56
Fyi: iso sample

200
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005543391/sizes/h/in/photostream/

400
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542941/sizes/h/in/photostream/

800
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542621/sizes/h/in/photostream/

1600
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005544340/sizes/h/in/photostream/

3200
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005541137/sizes/h/in/photostream/

6400
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005540719/sizes/h/in/photostream/

12800
http://www.flickr.com/photos/66174868@N02/8005542412/sizes/h/in/photostream/

25600
http://www.flickr.com/photos/7131002@N05/

_-------------_

Wywiad eoshd z Yoshiyuki Inoue, Senior Engineering Planner for the Panasonic GH3 (http://www.eoshd.com/content/9035/interview-with-yoshiyuki-inoue-senior-engineering-planner-for-the-panasonic-gh3)Zawsze i niezmiennie cieszyły mnie sample pokazujące możliwości wysokiego ISO w warunkach oświetleniowych pozwalających na spokojne użycie ISO natywnego ...
A może tak ze zwiększaniem ISO o 1ev równocześnie obniżać poziom oświetlenia o 1ev i wtedy obserwować wyniki :lol:

nightelf
21.09.12, 12:59
A może tak ze zwiększaniem ISO o 1ev równocześnie obniżać poziom oświetlenia o 1ev i wtedy obserwować wyniki :lol:

Nie każdy ma tak regulowane oświetlenie.
Ale chętnie zobaczę ten test jak go zrobisz :)

tymczasowy_
21.09.12, 13:03
Nie każdy ma tak regulowane oświetlenie.Cóż ... d**** nie testerzy.


Ale chętnie zobaczę ten test jak go zrobisz :)Nie zrobię, bo raczej nie używam wyższego ISO niż 400, a jak używam to biorę w ciemno nawet to co mi daje ISO 1600 w LX5 - mało wybredny jestem.


Natomiast prosty pomysł na regulowane światło, to
- scenę ustawić przy oknie
- rozpocząć test bardzo wczesnym rankiem, a zakończyć w południe ...
- ewentualnie rozpocząć w południe i zakończyć wieczorem

Skomplikowane?

Inaczej? Jeszcze w czasach PRL'u można było kupić tzw. ściemniacze, teraz co prawda problem byłby z żarówkami, ale są ściemniacze do świetówek ...

epicure
21.09.12, 13:12
Przecież to są pstryki z Photokiny. Warunki były takie, jakie były. To nie studio.

tymczasowy_
21.09.12, 13:16
Przecież to są pstryki z Photokiny. Warunki były takie, jakie były. To nie studio.Więc dlatego w pierwszych słowach mojej wypowiedzi napisałem, ze takie pstryki, testy są śmieszne i do niczego nie przydatne.

dzarro
21.09.12, 13:24
Więc dlatego w pierwszych słowach mojej wypowiedzi napisałem, ze takie pstryki, testy są śmieszne i do niczego nie przydatne.

Śmieszna to jest powaga z jaką traktujesz rzeczy niepoważne. Nie ma to jak pisać traktat optyczno-filozoficzny na temat kilku niezobowiązujących pstryków.

gietrzy
21.09.12, 17:05
FYI: co tam siedzi w środku GH3
http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1041&message=42553539

gietrzy
27.09.12, 10:30
FYI: parę sampli z NYC
http://www.flickr.com/photos/wasabi_bob/sets/72157631585666847/show/

_ (http://www.flickr.com/photos/wasabi_bob/sets/72157631585666847/show/)______________________________

Kolejne
http://www.popphoto.com/gallery/sample-image-gallery-panasonic-lumix-gh3

gietrzy
9.10.12, 10:52
Pierwsze fotki od ft-u.com; 14-140 i 35-100X.
http://fourthirds-user.com/2012/10/initial_panasonic_dmvcgh3_image_samples.php

hadan
9.10.12, 13:26
Pierwsze fotki od ft-u.com; 14-140 i 35-100X.
http://fourthirds-user.com/2012/10/initial_panasonic_dmvcgh3_image_samples.php

Ładne sample, ale różnice pomiędzy szkłami wyraźnie widać.

gietrzy
9.10.12, 13:58
Ładne sample, ale różnice pomiędzy szkłami wyraźnie widać.


http://img.photographyblog.com/reviews/panasonic_gh3/photos/panasonic_gh3_01.mov

gietrzy
16.10.12, 10:25
Kolejna porcja jotpegów, w tym z nowych zumów.
http://www.flickr.com/photos/panasonicuk/sets/72157631566124343/detail/

skrzynka97
18.10.12, 18:02
dużo sampli, różne iso
http://www.photographyblog.com/previews/panasonic_lumix_dmc_gh3_photos/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+photographyblog+PhotographyBL OG

ciukacz
20.10.12, 12:37
http://www.ephotozine.com/article/panasonic-lumix-dmc-gh3-review-20489
(http://www.ephotozine.com/article/panasonic-lumix-dmc-gh3-review-20489)

Ar2
25.10.12, 21:22
Jest już dokładny test na photographyblog.com:
http://www.photographyblog.com/reviews/panasonic_lumix_dmc_gh3_review/

gietrzy
26.10.12, 06:28
Czytanka/pierwsze wrażenia na
http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/panasonic_gh3_field_review.shtml

_ (http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/panasonic_gh3_field_review.shtml)_________________ _________________


http://vimeo.com/52019304

2ev
27.10.12, 23:58
Kurka wodna! Podoba mi się ten Panasonic, ale cena jest zabójcza.

epicure
28.10.12, 01:56
Czytanka/pierwsze wrażenia na
[URL="http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/panasonic_gh3_field_review.shtml"]http://www.luminous-landscape.com/reviews/cameras/panasonic_gh3_field_review.shtml

Aż trzy zdjęcia i jedno gorsze od drugiego. Może chociaż coś mądrego tam napisali? Ktoś zaryzykuje lekturę?

kristof1979
28.10.12, 07:43
Cena wcale nie zabójcza , mniejsza od fufu :)

2ev
28.10.12, 22:43
Cena wcale nie zabójcza , mniejsza od fufu :)
Prawie jak fufu dla gawiedzi :-)

dzarro
29.10.12, 10:14
Aż trzy zdjęcia i jedno gorsze od drugiego. Może chociaż coś mądrego tam napisali? Ktoś zaryzykuje lekturę?


To są dobre zdjęcia, nawet bardzo dobre. Zwłaszcza pierwsze - trzecie też niczego sobie.

epicure
29.10.12, 11:00
To są dobre zdjęcia, nawet bardzo dobre. Zwłaszcza pierwsze - trzecie też niczego sobie.

Żartujesz, prawda?

dzarro
29.10.12, 14:09
Żartujesz, prawda?

A to zdjęcie jest dobre czy kiepskie wg Ciebie?

http://static.guim.co.uk/sys-images/Observer/Pix/pictures/2010/1/15/1263562885218/William-Eggleston-21st-001.jpg

epicure
29.10.12, 14:35
Arcydzieło! :D

anmael
29.10.12, 14:42
A to przypadkiem nie zdjęcie Williama Egglestona?

dzarro
29.10.12, 15:41
A to przypadkiem nie zdjęcie Williama Egglestona?

:mrgreen:

To konkretne zdjęcie nawet mnie jakoś szczególnie nie pociąga - ale taki sposób podejścia do fotografii jak najbardziej . Za to pierwsze zdjęcie z trójki wyśmianej prze epicure podoba mi się coraz bardziej. :)

Janko Muzykant
29.10.12, 20:06
A to zdjęcie jest dobre czy kiepskie wg Ciebie?
Nie ma dobrych zdjęć albo złych zdjęć. Zdjęcie to zdjęcie :)

2ev
30.10.12, 00:06
Jest już pierwsza cena w Polsce. Korpus 4957 zł

gietrzy
6.11.12, 07:26
Test Andrew Reid (eoshd), niestety jeszcze nie na finalnym sofcie.
http://www.eoshd.com/content/9170/panasonic-gh3-real-world-test-pre-production-firmware

Fatman
6.11.12, 12:34
Test Andrew Reid (eoshd), niestety jeszcze nie na finalnym sofcie.

Mam nadzieję, że poprawią skalowanie obrazu podczas filmowania...... niezbyt podoba mi się efekt mory i aliasingu, pokazany na przykładowym filmie. Takie coś to ja mam praktycznie każdym Canonie, każdym Nikonie, Sony....... GH2 był pod tym względem idealny po prostu. Na razie to kroczek w tył....

gietrzy
6.11.12, 12:41
Na razie to kroczek w tył....

Dokładnie, dla mnie dwa kroki w tył (brak sensora mar). Ciekawe jak z kolorami na tle EM5.

themoth
6.11.12, 12:46
Jest już pierwsza cena w Polsce. Korpus 4957 zł
chyba coś za tanio, podaj źródło
w niemieckim Saturnie 1199 euro - to tyle samo.

Karol
7.11.12, 03:45
Przykładowe zdjęcia na Optycznych. (http://www.optyczne.pl/5355-nowość-Panasonic_Lumix_DMC-GH3_-_pierwsze_zdjęcia.html)

anmael
7.11.12, 12:27
Ciekawy artykuł na m43.eu - zawiera kilka ciekawostek dotyczących GH3 i nie tylko, o których autor dowiedział się w czasie rozmowy z Panem Michiharu Uematsu (w firmie Panasonic, jest odpowiedzialny za planowanie rozwoju sprzętu fotograficznego):
http://www.m43.eu/ploty/panasonic-co-mi-zdradzil-michiharu-uematsu/

gietrzy
7.11.12, 14:51
Ciekawy artykuł na m43.eu

Co wyróżnia m43 na tle reszty:

1. szkła; nic o szkłach tj. ewentualnie nowych stałach/odpowiedziach na Oly 12, 75 czy 60/macro - czy tylko ja bym kupił 100/2.8X macro OIS?
Czy trudno zapytać o nowe szkła Lajki, Dziadziuś odpowie 43/1.2 OIS i wtedy atak: czy 1.2 to początek serii? Czy będzie inne stabilizowane szkło 1.2?
Jak Panas zamierza odzyskać pozycję nr 1 w Japonii (obecnie to Olympus) przy zapowiadanych cięciach/kryzysie korporacji. Na ile szkieł rocznie pozwala jego oddziałowi centrala korporacji, itd. Co z RX100? Czy mają w planie podobny produkt?
Nic o współpracy z Oly na gruncie korekcji ac, nic o nowych naleśnikach np. 9mm f/4 3.5 czy 2.8 skoro ma być drogo a drogo będzie bo to Panas i mocny Jen

2. AF; nic o ewentualnej kompatybilności PDAF z obecnymi szkłami CDAF, mam na myśli i ikonę m43 - 20/1.7 i drogie "Iksy". Które szkła są kompatybilne z 240 kl/s, skoro 12-35-100X dostały nowy soft, to czy przewidują aktualizację do innych szkieł.

Migawka - to już niby wiem od siebie i ostatnio z eoshd: GH5 najwcześniej.

Firmware - skoro nie focus peaking to czego możemy się spodziewać w kolejnych softach; gdzie jest iPano - tryb, którego tak bardzo brakuje w m43 a jest Nexach (konkurencję obserwują i to uważnie). Kto w czasach pierwszej plotki szkła Nikkor f/1.2 przypuszczał, że i nam dadzą taką światłosiłę, do tego stabilizowaną? Teraz jeszcze anons Canona o szkle 1.2... trzeba być na bieżąco w plotkach ;)

4K - czy GH3 to dostanie czy nie?

Itp, itd. Wszystkie te trzy wywiady to inaczej napisana spec - szkoda. Gdybym ja pracował w Panas PL zaprosiłbym Janka, Fatmana i przydzielił im angielskiego tłumacza, po przeklejeniu linków do blogów na 43R, serwery by padły w kilkanaście minut a tak wszędzie mamy co mamy, do wyboru w kilku językach.

grzyboo
7.11.12, 15:12
4K w GH3 nie będzie. Sensor robi binning 2x2 i dopiero to wysyła do procesora więc softem się tutaj cudów nie zrobi. Dlatego pewnie jest nieco bardziej podatny na morę, bo jednak skalowanie całego obrazu daje lepsze wyniki. Tyle, że sensory Sony aż tak szybkie na razie nie są.

Ar2
7.11.12, 16:34
Przykładowe zdjęcia na Optycznych. (http://www.optyczne.pl/5355-nowość-Panasonic_Lumix_DMC-GH3_-_pierwsze_zdjęcia.html)

Czyli niedługo można się spodziewać testu :)

anmael
7.11.12, 20:50
Zdjęcia tablic testowych przy różnych ISO na fotopolis: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=15949

micz87
7.11.12, 21:01
Zdjęcia tablic testowych przy różnych ISO na fotopolis: http://www.fotopolis.pl/index.php?n=15949

Hmm, ciekawie to wygląda, muszenjeszcze porównać z OMD uwzględniając jego zawyżone ISO. Zobaczymy co na DXoMark wyjdzie z dynamiką sensora...

epicure
7.11.12, 21:11
To są jpegi. Nie ma tu żadnego zawyżonego ani zaniżonego iso.

micz87
7.11.12, 21:19
To są jpegi. Nie ma tu żadnego zawyżonego ani zaniżonego iso.

Nie ma onfo o formacie pliku więc założyłem, że z RAWów wyołali :/ A Iso w OMD jak zaniżone to zaniżone ;)

anmael
8.11.12, 08:54
Ceny w Polsce: zestaw GH3H (z 14-140 mm) to ok. 7 400 zł, a GH3A (z 2-35 mm) ok. 9 tys. zł. (źródło: http://www.foto-kurier.pl/aktualnosci/sprzet-foto-video/pokaz-3318-ceny-panasonika-gh-3-w-nbsp-polsce.html)

micz87
8.11.12, 09:01
Ceny w Polsce: zestaw GH3H (z 14-140 mm) to ok. 7 400 zł, a GH3A (z 2-35 mm) ok. 9 tys. zł. (źródło: http://www.foto-kurier.pl/aktualnosci/sprzet-foto-video/pokaz-3318-ceny-panasonika-gh-3-w-nbsp-polsce.html). No to prawie darmo ;) Chyba wolałbym w tej cenie nieco dołożyć i kupić Nikona D600 z Tamronem 24-70 VC. GH3 stracił walor małych rozmiarów, a skoro mam nosić większą torbę to pół kg wagi różnicy mi nie robi.

TomekH
8.11.12, 10:03
Praktyka pokazuje, że matryce z wyższych modeli za jakiś czas (np. pół roku) pojawiają się w niższych modelach. Widać że GH3 daje naprawdę dobrą jakość zdjęć, chyba najlepszą ze wszystkich dotychczasowych aparatów lumix, więc jeśli tę samą matrycę dadzą np. do G6 czy GF6, można się spodziewać aparatu dużo tańszego wiosną przyszłego roku, a oferującego tę samą jakość zdjęć.

micz87
8.11.12, 10:29
Matrycy z GH2 jakoś nigdzie indziej nie włożyli... Być może zatem podobnie będzie z GH3.

adambieg
8.11.12, 10:30
Matrycy z GH2 jakoś nigdzie indziej nie włożyli... Być może zatem podobnie będzie z GH3.

Jak to nie? W G5 jest matryca z GH2.

grzyboo
8.11.12, 10:38
Jak to nie? W G5 jest matryca z GH2.
Nie jest. Jest wykonana w technologii znanej z GH2 (cyfrowa), ale jej rozmiar jest normalny.
Matryca z GH3 już jest używana w kilku aparatach od Olka więc pewnie też się pojawi w G6, itd.

TomekH
8.11.12, 10:43
Matryca z GH3 już jest używana w kilku aparatach od Olka więc pewnie też się pojawi w G6, itd.

też tak sądze

themoth
8.11.12, 11:01
Matrycy z GH2 jakoś nigdzie indziej nie włożyli... Być może zatem podobnie będzie z GH3.

a coś z tą matryca był nie tak (no oprócz tego że od Panasa)?

micz87
8.11.12, 11:21
a coś z tą matryca był nie tak (no oprócz tego że od Panasa)?

Matryca z GH2 to najlepszy sensor od Pansa, póki co. To w GH3 jest sensor z OMD? Nigdzie o tym nie czytałem, podacie jakieś źródło?

TomekH
8.11.12, 11:33
na www.m43.eu (http://www.m43.eu)
pozdr

micz87
8.11.12, 12:00
na www.m43.eu (http://www.m43.eu)
pozdr
cyt. " jestem już pewien, że Panasonic GH3 kryje w środku taką samą matrycę, jak Olympus OM-D E-M5! Podkreślę jednak, że jest to informacja, której nie otrzymałem w sposób bezpośredni."

Też mi pewna informacja ;) To, że od zewn. producenta (czyt. Sony) okej zgoda, sam Uematsu powiedział ale to że od OMD to już nadinterpretacja. Nie sądzę, by Panasonic powielił to co już jest na rynku od ponad pół roku. A przynajmniej wierzę w innowacyjność Panasonica ;)

gietrzy
8.11.12, 12:07
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&amp;v=iIJTfu9Kpqk

G5 ma matrycę GH2 a MAR zablokowany jest firmware'em. Sprytny ruch, mam bowiem nadzieję, że VK zrobi MAR jak tylko Panas wypuści aktualizację do G5.

micz87
8.11.12, 12:16
Wg DXoMark, DR jest nieco inne, szumy także. Czytałem plotki że G5 ma ten sam sensor co GH2 ale nigdzie nie znalazłem konkretnego potwierdzenia... Jeżeli tak to czekam, aż Vitalyj się do niego dobierze :)

gietrzy
8.11.12, 12:25
Wg DXoMark, DR jest nieco inne, szumy także. Czytałem plotki że G5 ma ten sam sensor co GH2 ale nigdzie nie znalazłem konkretnego potwierdzenia...

Dla ogółu są plotki, dla dziennikarzy rozmowy w kuluarach, sam Panas ztcp w UK, nazwał G5 GH2.5 więc imho jest fajne przepakowanie GH2, który po ewentualnym hacku będzie sporo tańszy od GH3 niby lepszego, ale kastrata. Ciekawe jak na sugerowane pl-ceny odpowie alle czy ibej. Szkoda, że w Polszy brak zestawu tylko korpus lub 14-42 OIS, szkłem, którego nigdy się nie wyjmuje z pudełka (kupując tą maszynkę).
Inne wyniki DXO spowodowały zapewne i nowy procesor i unifikacja profili kolorystycznych w nowej linii (G5/GH3).

grzyboo
8.11.12, 12:42
Muszę przyznać, że macie rację z tym zablokowanym MAR w G5. Sensor w G5 wydaje się być nieco większy niż w G3 wg. camerasize.com.
Ale to oznacza również, ze w G6 będzie sensor Sony be MAR. Do G5 po prostu wpakowali sensor z GH2 i dali lepszy procesor.
W GH3 skupili się na poprawie DR i czułości i wyszło na, że Sony robi to po prostu najlepiej.

gietrzy
8.11.12, 15:18
Ale to oznacza również, ze w G6 będzie sensor Sony be MAR. Do G5 po prostu wpakowali sensor z GH2 i dali lepszy procesor.

Również uważam, że MAR powróci; w tym polskim wywiadzie z Dziadziusiem wspomiano, że "musieli zdążyć" i dlatego pewne tematy nie są dopracwane aż tak jakbyśmy tego chcieli. Pierwszą zajawką ewentualnego powrotu MAR będzie następca LX7, którego sensor również przycięto.
Procesor na pewno szybszy, czy lepszy to się okaże (patrz jotpegi z XZ-1 vs. E-PL1).


W GH3 skupili się na poprawie DR i czułości i wyszło na, że Sony robi to po prostu najlepiej.

Moim zdaniem Nikon, ale to bez znaczenia.

nightelf
8.11.12, 23:11
w tym polskim wywiadzie z Dziadziusiem wspomiano, że "musieli zdążyć" i dlatego pewne tematy nie są dopracwane aż tak jakbyśmy tego chcieli.

Dlaczego miałbym kupić aparat który nie jest dopracowany?
Niestety, ale uważam, że takie "wybrakowane" produkty nie powinny być wypuszczane.

epicure
8.11.12, 23:46
Dlaczego miałbym kupić aparat który nie jest dopracowany?

Bo w przeciwnym razie nie kupiłbyś żadnego aparatu.

micz87
9.11.12, 00:11
Dlaczego miałbym kupić aparat który nie jest dopracowany?
Niestety, ale uważam, że takie "wybrakowane" produkty nie powinny być wypuszczane.

Zobacz jak wybrakowane softwareowo są dslr Nikona. Np brak pomiaru światła w starych szkłach na niższych seriach puszek lub również brak obsługi systemu bezprzewodowego sterowania lampami... To jest masakra, a nie to że Panas poprawił DR o czułość matrycy ale zabrał jej MAR. W każdym razie popieram tezę, że powinniśmy dostawać aparat z którego soft wyciska jak najwięcwj :)

Fatman
9.11.12, 00:42
Zobacz jak wybrakowane softwareowo są dslr Nikona. Np brak pomiaru światła w starych szkłach na niższych seriach puszek lub również brak obsługi systemu bezprzewodowego sterowania lampami...

No ale to "wybrakowanie" nie wynika akurat z pośpiechu, czy innego błędu, tylko jest świadomą decyzją producenta. To akurat dwie różne sprawy.
Jeżeli już wspominamy słowa "wybrakowany/niedopracowany" to można opisać kilka innych spraw np. to, że gumy w D800 zrobione są z nowego materiału, niestety o wiele bardziej podatnego na ścieranie (guma "pod kciukiem" w moim 4 miesięcznym D800 wygląda jak ta z ponad 4 letniego D3 ).


W każdym razie popieram tezę, że powinniśmy dostawać aparat z którego soft wyciska jak najwięcwj :)

Też bym tak chciał :-) Niestety to niemożliwe w obecnych czasach, bo producentowi się nie opłaca.

Sony już idzie krok dalej -dodatkowe "wodotryski" jeśli chodzi o oprogramowanie aparatu (dostępne funkcje) można po prostu dokupić. Myślę, że z czasem zaczną co raz bardziej ograniczać podstawową funkcjonalność, skupiając się na dodatkowym źródle zarobku, jaką będą dodatkowe, płatne funkcje.

micz87
9.11.12, 07:49
Fatmanie wiem że w Nikonie to nie z pośpiechu. Jakoś muszą zróżnicować serie jak chvą ich mieć 4 w DX i 3 w FX. Wolałbym żeby jednak różniły się tylko specyfikacją techniczną taką jak matryca, AF, a nie dodatkowo ograniczeniami softu. No cóż, marzenie ściętej głowy ;)
A o Sony to musze poczutać, bo mnie zaintrygowało co napisałeś :D

gietrzy
9.11.12, 09:45
A o Sony to musze poczutać, bo mnie zaintrygowało co napisałeś :D

Philip Bloom, Sony, upgrade, 4K.

micz87
9.11.12, 10:27
Philip Bloom, Sony, upgrade, 4K.

Aż strach się bać... Pytanie, czy kolejnym krokiem będą opłaty od wykonanego aparatem zdjęcia pobierane w momencie kopiowania na komputer? ;)

gietrzy
9.11.12, 10:40
Aż strach się bać... Pytanie, czy kolejnym krokiem będą opłaty od wykonanego aparatem zdjęcia pobierane w momencie kopiowania na komputer? ;)

Fatman podał przykład z innej, WYŻSZEJ półki, gdzie ta cena to koszt brany pod uwagę zapewne już podczas zakupu, jednak patrząc przez pryzmat licencji softu, gdzie obecnie króluje formuła rocznego abonamentu, to wkrótce pewnie będzie tak samo i w kamerach z niższej półki.
Panas czy Oly jeszcze muszą walczyć o klienta stąd te aktualizację jeszcze w ogóle są, nie patrząc już na to czy płatne czy nie.

Odnośnie twojego pomysłu: patrz Apple; wlutowałbym scalaka/pamięć półprzewodnikową i od tego momentu każde wpięcie kabla usb, tb czy innego, to o 1 zł, $, czy inne euro mniej na pejpalu.

Fatman
9.11.12, 11:09
No, akurat chodziło mi o nowe NEXy dla ludu i funkcję za pomocą której wykonywało się szybką serię zdjęć, następnie składanych w jedno z uśrednieniem szumu. W NEX-5N było to dostępne w menu aparatu, w NEX-6 (i 5R chyba też) można to sobie dokupić za jedyne 5$ (z ograniczeniami, bo ta przyjemność jest niedostępna w naszym kraju).

gietrzy
9.11.12, 11:20
No, akurat chodziło mi o nowe NEXy dla ludu i funkcję za pomocą której wykonywało się szybką serię zdjęć, następnie składanych w jedno z uśrednieniem szumu. W NEX-5N było to dostępne w menu aparatu, w NEX-6 (i 5R chyba też) można to sobie dokupić za jedyne 5$ (z ograniczeniami, bo ta przyjemność jest niedostępna w naszym kraju).

A to przepraszam, widocznie palą tą samą trawę co dział marketingu Canona odpowiedzialny za cenę 24-70/4IS :)

grzyboo
9.11.12, 11:36
Teraz mamy okres przejściowy. Za jakiś czas aparaty będą działały na Androidzie i nie powinno być problemu z brakiem aplikacji. Jak api będzie jakieś rozsądne to będzie można sobie cuda z aparatem zrobić ;)
Wystarczy, że producent pozwoli ustawić za pomocą API dowolny parametr, wyzwolić migawkę i da dostęp do zarejestrowanych danych.
Już widać początki, gdzie w ograniczonym zakresie możemy sterować np. GH3 zdalnie przez wi-fi.

anmael
9.11.12, 17:31
http://www.youtube.com/watch?v=iIJTfu9Kpqk

gietrzy
11.11.12, 22:07
http://vimeo.com/53237144#at=0


http://vimeo.com/53229870#at=0

i eksperyment GH3 na blogu Sulanto
http://tinyurl.com/b84ghmv

gladiac
12.11.12, 18:55
bylem w sobote na tym Salonie, 6 godzin chodzenia i nogi w du...hehe ale bylo warto, pobawilem sie nawet troche gh3 ,niestety moja karta byla prawie pelna i nie zrobilem zadnych fotek gh3, przelozylem nawet mojego 12-50mm z OM-D5 i obylo sie bez problemow,niby to tez m4/3 ale jak wczesniej testowalem voilandera z olympusem to pojawilo sie pare artefaktow i nie pokazywalo przyslony,tak wiec to wcale nie jest takie oczywiste ze scaly sprzet jest ze soba kompatybilny.Moj problem polega na tym ze niedoczekawszy sie we wrzesniu na gh3 kupilem OM-D5 glownie do filmikow, teraz mysle jak sie go tu pozbyc bo gh3 mnie strasznie kreci,podoba mi sie obudowa blizsza lustrzanka no i mozliwosci filmowe.Ktos chetny na olympusa?

grzyboo
13.11.12, 11:14
Voigtlandery to są w pełni manualne obiektywy bez styków z tego co się orientuję. Wartość przysłony pokazują na body obiektywu ;)

gladiac
13.11.12, 20:10
no wlasnie nie pokazywalo (na body)a gosciu z obslugi tylko bezradnie rozlozyl rece

grzyboo
14.11.12, 10:53
"Na body obiektywu" czyli na samym obiektywie widać co masz ustawione.

anmael
22.11.12, 10:35
Recenzja na trustedreviews.com (http://www.trustedreviews.com/panasonic-lumix-gh3_Digital-Camera_review)

Fatman
23.11.12, 01:53
Bardzo interesujące porównanie kilku aparatów/kamer, w którym występuje także GH3:


http://vimeo.com/53821829

Co ciekawe, nie we wszystkich testach GH3 wypada lepiej od GH2.....

gietrzy
23.11.12, 07:24
Co ciekawe, nie we wszystkich testach GH3 wypada lepiej od GH2.....

GH3 -5 na ostrości nie koniecznie równa się GH2 -2 na ostrości.
Znacznie bardziej interesujące jest to, że dzisiaj kontener schodzi z cła i może co się pojawi i w testach i na ebay.

Fatman
23.11.12, 08:30
GH3 -5 na ostrości nie koniecznie równa się GH2 -2 na ostrości.

Niby tak, ale autor filmu ma na tyle duże doświadczenie, że chyba wiedział jakie parametry ustawić, żeby uzyskać najlepszy wynik -przynajmniej na to liczę.

gietrzy
26.11.12, 07:32
GH3. stałki do filmów Canona i wysokie iso

http://vimeo.com/54254269

gietrzy
27.11.12, 10:38
GH3 powoli daje radę: zmiana ISO podczas kręcenia filmików!

http://vimeo.com/54265503

gietrzy
30.11.12, 07:15
Kolejne produkcje ;) Driftwood;a

unboxing

http://vimeo.com/54568906

slomo

http://vimeo.com/54561934
______________________

parę fotek z 12-35X (ACR)

http://www.pbase.com/bassrock/gh3
_ (http://www.pbase.com/bassrock/gh3)________________________

Pierwszy komentarz do testu focus-numerique; GH3 vs E-M5 vs G5 via ACR

http://kimletkeman.blogspot.ca/2012/11/olympus-om-d-e-m5-versus-panasonic-gh3.html

gietrzy
1.12.12, 06:58
Instrukcja (ang)
https://www.box.com/s/qxyug4exi61j06rpbwth

sensor
http://forums.dpreview.com/forums/post/50382780

pierwsze wrażenia
http://forums.dpreview.com/forums/post/50385275

gietrzy
2.12.12, 11:35
Ale numer! 20/1.7 - oficjalnie; instrukcja strona 288 - może dawać paski (banding) na wysokim iso z GH3.

Karol
2.12.12, 13:59
Ale numer! 20/1.7 - oficjalnie; instrukcja strona 288 - może dawać paski (banding) na wysokim iso z GH3.
No ciekawe. To może znaczyć, że dużo elektroniki i być może matryca, jest ta sama co w OM-D.

Ar2
2.12.12, 14:04
Heh.. Żeby najbardziej profesjonalna puszka nie potrafiła bezproblemowo współpracować z jednym z najlepszych i najpopularniejszych szkieł od tego samego producenta?! Może dzięki temu wzroście sprzedaż Olka 17 :)

Karol
2.12.12, 14:24
Heh.. Żeby najbardziej profesjonalna puszka nie potrafiła bezproblemowo współpracować z jednym z najlepszych i najpopularniejszych szkieł od tego samego producenta?!
Z jednej strony to nie powinno mieć miejsca, z drugiej jeżeli ten problem występuje w takim stopniu jak w OM-D to dla mnie jest tylko teoretyczny - używałem przez ponad miesiąc OM-D z Lumixem 20/1.7 i problem wystąpił na kilku zdjęciach zrobionych testowo specjalnie po to żeby zobaczyć ów banding. Ja w żadnym razie nie czyniłbym z tego bandingu kryterium wyboru aparatu czy obiektywu.

gietrzy
2.12.12, 14:45
Z jednej strony to nie powinno mieć miejsca, z drugiej jeżeli ten problem występuje w takim stopniu jak w OM-D to dla mnie jest tylko teoretyczny - używałem przez ponad miesiąc OM-D z Lumixem 20/1.7 i problem wystąpił na kilku zdjęciach zrobionych testowo specjalnie po to żeby zobaczyć ów banding. Ja w żadnym razie nie czyniłbym z tego bandingu kryterium wyboru aparatu czy obiektywu.

W przypadku GH3 chodzi o... video. Szkło f/1.8 to z automatu iso 3200 więc to może być problematyczne. Z drugiej strony ewentualnie mogłaby wzrosnąć sprzedaż 25/1.4, imho.

apz
2.12.12, 15:04
Z filmowymi Zeisami, czy SLR Magic rozumiem bandingu nie będzie?

nightelf
2.12.12, 15:52
Z filmowymi Zeisami, czy SLR Magic rozumiem bandingu nie będzie?

Dlaczego miałby być problem?

gietrzy
7.12.12, 09:02
Próba porównania "galaretki" GH2 vs GH3 na blogu
http://m43photo.blogspot.com/

dzarro
7.02.13, 21:16
http://www.optyczne.pl/index.php?test=aparat&test_ap=202

Jan_S
7.02.13, 22:14
no i na mój gust, teza że w GH3 siedzi matryca z OMD nie znalazła potwierdzenia.... a może się mylę?

hadan
8.02.13, 00:19
.. a może się mylę?

Prawdopodobnie się nie mylisz.

Pozdrawiam

dzarro
8.02.13, 09:41
Ciekaw jestem czy będzie oferta na samo body. Korpus wychodzi jakieś 4000-4500 pln co byłoby atrakcyjną ofertą biorąc pod uwagę możliwości.

Jan_S
14.02.13, 23:26
Nie wiem czy było, ale to chyba nowe - DxOMark przetestował GH3. Wykresy prawie kropka w kropkę identyczne z OMD za wyjątkiem wykresu czułości . Więc może rzeczywiście to ta sama matryca, a różnica wyników u Optycznych wzięła się z różnego skalowania ISO?

anmael
15.02.13, 08:05
Galeria zdjęć portretowych wykonanych GH3:
http://panasonic.net/avc/lumix/dslm/gh3_special/gallery/boco_tsukamoto/index.html

banc
15.02.13, 10:19
Nie wiem czy było, ale to chyba nowe - DxOMark przetestował GH3. Wykresy prawie kropka w kropkę identyczne z OMD za wyjątkiem wykresu czułości . Więc może rzeczywiście to ta sama matryca, a różnica wyników u Optycznych wzięła się z różnego skalowania ISO?

Jakoś mi się nie widzi, żeby pomiar DR był zależny od skalowania ISO.

Jan_S
15.02.13, 10:58
Jakoś mi się nie widzi, żeby pomiar DR był zależny od skalowania ISO.
Dlaczego? weź dwa takie same aparaty, pogmeraj w oprogramowaniu tak żeby ta sama rzeczywista czułość w jednym nazywała się ISO 100 a w drugim ISO 200. z następnymi czułościami zrób analogicznie. Jak zaczniesz robić testy, nanosić wyniki na wykres, a na osi odciętych będziesz zaznaczać to ISO które podaje aparat to wykresy będziesz miał przesunięte. Tak robią testy Optyczni...

Jeśli zaś, testując uwzględnisz rzeczywiste parametry (w sensie, oświetlenie sceny, przesłonę, czas) i tak sobie wyliczysz czułość to wyniki powinny być równe...

Powyższe tłumaczenie ma wszakże jedną słabość - w obu powyższych przypadkach maksymalna wartość DR powinna być taka sama. Różnica bedzie tylko w tym że w jednym aparacie będzie ona dla czułość 100 a w drugim 200. W teście u Optycznych występuje pewna rozbieżność pomiędzy wynikami obu aparatów, ponadto wykresy się trochę inaczej układają...

dlaczego interpretacja wyników testów Optycznych i DxOMark jest różna? nie umiem odpowiedzieć....

banc
15.02.13, 11:17
Dlaczego? weź dwa takie same aparaty, pogmeraj w oprogramowaniu tak żeby ta sama rzeczywista czułość w jednym nazywała się ISO 100 a w drugim ISO 200. z następnymi czułościami zrób analogicznie. Jak zaczniesz robić testy, nanosić wyniki na wykres, a na osi odciętych będziesz zaznaczać to ISO które podaje aparat to wykresy będziesz miał przesunięte. Tak robią testy Optyczni...

Jeśli zaś, testując uwzględnisz rzeczywiste parametry (w sensie, oświetlenie sceny, przesłonę, czas) i tak sobie wyliczysz czułość to wyniki powinny być równe...

Powyższe tłumaczenie ma wszakże jedną słabość - w obu powyższych przypadkach maksymalna wartość DR powinna być taka sama. Różnica bedzie tylko w tym że w jednym aparacie będzie ona dla czułość 100 a w drugim 200. W teście u Optycznych występuje pewna rozbieżność pomiędzy wynikami obu aparatów, ponadto wykresy się trochę inaczej układają...

dlaczego interpretacja wyników testów Optycznych i DxOMark jest różna? nie umiem odpowiedzieć....

Właśnie o ten maksymalny DR mi chodzi. Chyba, że to co optyczni uznają za zakres rozszerzony w GH3 jest tym samym co ISO200 w OM-D. Wtedy różnica wynosi tylko 0.3EV.

Jan_S
15.02.13, 13:27
ale 0,3 eV to jest 5 procent... do tego Olympus niespecjalnie chwali się co jest ISO natywnym a co rozszerzonym (trzeba poszukać dopiero w instrukcji)... Jak popatrzeć na zestawienie:
http://www.optyczne.pl/porownaj.php?co=aparat&ile=2&add0=1531&add1=1644
to teza o tych samych matrycach się nie broni, ale wyniki na DxOMark są co najmniej zastanawiające...

Komu wierzyć Panie, no komu :)

gietrzy
19.02.13, 09:32
Datowany na wczoraj test/recenzja :) na http://www.cameralabs.com/reviews/Panasonic_Lumix_DMC_GH3/

Janko Muzykant
19.02.13, 10:27
Komu wierzyć Panie, no komu :)
Oczom! Ważenie i mierzenie użytecznej (nie całkowitej) dynamiki jest zupełnie bez sensu, bo to co się dzieje przy dolnej granicy jest sprawą subiektywną. Jeden motyw to przyjmie, inny nie, a poza tym jeden powie, że już szumi beznadziejnie, a drugi - że to ziarno jak z analoga :)
Można sobie zestawiać dynamiki różnych matryc na zasadzie ''lepiej - gorzej'' - ale gadanie o 0,3EV jest niczym podawanie temperatury odczuwalnej na polu/dworze. Kto odczuwa, jak odczuwa? Statystyczny Kowalski, księgowy z zawodu czy może rosyjski drwal z Syberii? :)

Thomasso
19.02.13, 11:02
Komu wierzyć Panie, no komu :)

Ja i tak nie patrzę w tym momencie na tabelki i wyliczenia DR. Dla mnie liczy się, że daje to zdecydowanie lepszy obrazek niż moje E-30 i wiem, że w wielu sytuacjach obróbkowych miałbym lepszą jakość po prostu. Na razie jednak przed zakupem wstrzymują mnie 2 kwestie. 1 - chwilowy brak kasy. 2 - wizja pojawienia się nowego korpusu pro m43 albo 43. Tyle.

[EDIT]Choć strasznie się łamię jeśli chodzi o GH3. Macałem toto i muszę przyznać, że wielce go pożądam ;-) Szczególnie z 12-35.

T.

dzarro
21.02.13, 13:40
Z tego co widzę to samo body jest wycenione na 5399 zł(w fotozakupach). Nie jest to tanio. Z drugiej strony, w kicie z 12-35/2.8 obiektyw wychodzi ponad 1000 zł taniej niż osobno, jeszcze korzystniejsza w zestawie jest cena tego zooma 14-140. Ciekaw jestem, czy ceny tych zestawów będą spadać :wink:.

2ev
23.02.13, 00:53
Wszystko fajnie ale za 6399 jest Nikon D600 a to już zupełnie inna liga.

Vindex
23.02.13, 01:57
Wszystko fajnie ale za 6399 jest Nikon D600 a to już zupełnie inna liga.

Na pewno - zwlaszcza wagowo i wielkosciowo. Rozumiem ze ten D600 jest w zestawie z 24-70/2.8?

dzarro
23.02.13, 13:30
Na pewno - zwlaszcza wagowo i wielkosciowo. Rozumiem ze ten D600 jest w zestawie z 24-70/2.8? Bo to jest magia FF - robi zdjęcia bez obiektywu... a nawet bez fotografa. :-P

Fatman
23.02.13, 13:33
Wszystko fajnie ale za 6399 jest Nikon D600 a to już zupełnie inna liga.

No tak, ale D600 to do zdjęć, nie do filmów. A to właśnie doskonałe jakościowo filmy są głównym atutem GH3.

epicure
23.02.13, 14:17
Ciekawe jak wypadłoby porównanie D600 i 24-85 VR z GH3 i 12-35. Cenowo wychodzi podobnie, rozmiarowo na korzyść Panasa, a ciekawe jak z jakością...

2ev
24.02.13, 00:28
Na pewno - zwlaszcza wagowo i wielkosciowo. Rozumiem ze ten D600 jest w zestawie z 24-70/2.8?

Rozumiem, że ten GH-3 za 5399 jest w zestawie z 12-35 f/2.8 :)


Żeby nie było nieporozumień, ten GH-3 mi się bardzo podoba. Nawet bardziej niż bardzo.
Ale poczekam trochę na spadek ceny :-)

banc
24.02.13, 07:23
GH3 z jasnymi panasami zazwyczaj porównuje sie do canona 5d mark II albo III. Właśnie ze względu na filmowanie.

Tutaj porównie ciężaru., Ale ta waga tak piękna :grin:

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JnqPpXO82M0

epicure
24.02.13, 13:26
Jakby wrzucić na wagę 6D i 24-70 f/4, to waga już nie byłaby tak duża.

Vindex
24.02.13, 13:51
Jakby wrzucić na wagę 6D i 24-70 f/4, to waga już nie byłaby tak duża.

Taka to nie ale biorac pod uwage fakt ze sam nikkor 24-70 wazy wiecej niz GH3 z 12-35 to wiele lepiej nie bedzie :)

Vindex
24.02.13, 13:59
Rozumiem, że ten GH-3 za 5399 jest w zestawie z 12-35 f/2.8 :)


Mea culpa - pomylilem zestawy :) Niestety zaden z topowych m43 tani nie jest - z dugiej strony pojawiaja sie chyba czesciej niz body Nikona wiec trzeba tylko chwile poczekac :)

epicure
24.02.13, 14:14
Taka to nie ale biorac pod uwage fakt ze sam nikkor 24-70 wazy wiecej niz GH3 z 12-35 to wiele lepiej nie bedzie :)

Jaki nikkor? Mówię o Canonie 24-70 f/4, który waży 600 g, a 6D waży 755 g razem w baterią. To daje pół kilo mniej, niż 5DII i 24-70 f/2,8, chociaż nadal pół kilo więcej, niż zestaw Panasa. Dla wielu jednak będzie to niewielka cena za GO i wysokie iso lepsze o działkę.

Vindex
24.02.13, 14:42
Jaki nikkor?


Musze wiecej spac :(



Mówię o Canonie 24-70 f/4, który waży 600 g, a 6D waży 755 g razem w baterią. To daje pół kilo mniej, niż 5DII i 24-70 f/2,8, chociaż nadal pół kilo więcej, niż zestaw Panasa. Dla wielu jednak będzie to niewielka cena za GO i wysokie iso lepsze o działkę.

Dla wielu bedzie za duza jak na strate jednej dzialki a dla innych nadal bedzie wazyl nadal zbyt wiele. Zwlaszcza jesli ktos bedzie chial nosic wiecej szkiel niz to jedno. Dobrze miec wybor chociaz dla mnie nawet GH3 jest za duzy

banc
24.02.13, 19:32
Musze wiecej spac :(



Dla wielu bedzie za duza jak na strate jednej dzialki a dla innych nadal bedzie wazyl nadal zbyt wiele. Zwlaszcza jesli ktos bedzie chial nosic wiecej szkiel niz to jedno. Dobrze miec wybor chociaz dla mnie nawet GH3 jest za duzy

No właśnie. Jak ktoś do kompletu dorzuci 70-200 (35-100 panasa) to robi się jeszcze inna waga.

Jan_S
24.02.13, 20:37
Widzę, że do porównywania aparatów i systemów używacie argumentów wielkiej wagi :)

banc
24.02.13, 20:45
Widzę, że do porównywania aparatów i systemów używacie argumentów wielkiej wagi :)

Ależ można inaczej:
http://vimeo.com/55060120