PDA

Zobacz pełną wersję : Kompresja fotek



marek7001
21.08.12, 10:35
Tak w temacie, czy zajmowaliście się kompresją zdjęć? Brakuje mi miejsca na laptopie, tylko 120GB mam dodatkowo 160GB na backup i chciałbym trochę zmniejszyć objętość kilku folderów. Nie chce na razie kupować dodatkowego dysku. Kiedyś już podawałem link do tego programu, może ktoś jeszcze sprawdzi i wyrazi swoją opinię http://www.jpegmini.com/ lub http://www.balesio.com/fileminimizerpictures/eng/index.php

sylwiusz
21.08.12, 10:47
Wskazanych programow nie uzywalem, ale jesli masz Photoshopa, to z reguly przepisanie JPEGow z uzyciem "Save for Web" bardzo pomaga, usuwanych jest wiele "smieciowych" informacji (EXIF zostaje jesli wybierzesz przy metadata "all"). Musialbys tylko poprobowac, przy jakiej kompresji jakosc nadal bedzie dla Ciebie zadowalajaca lub optycznie bezstratna, potem trzeba zrobic akcje i zapuscic na wskazanym folderze z podkatalogami.

Jd
21.08.12, 10:52
Sprawdziłem ten drugi. Po pierwsze zmniejsza obraz . Po drugie tracisz Exifa. Mnie interesował by program który zmniejszał by tylko "ciężar" zdjęcia.

sylwiusz
21.08.12, 11:02
U mnie Photoshop zapisujac przez "Save for Web" obcina okolo 50% wagi, przy bardzo wysokiej jakosci (80/100) i zachowaniu EXIFa. Czyli Marek moglby sobie zmniejszyc zajetosc zdjec o okolo 1/2 nie tracac na jakosci.

marek7001
21.08.12, 11:03
Sprawdziłem ten drugi. Po pierwsze zmniejsza obraz . Po drugie tracisz Exifa. Mnie interesował by program który zmniejszał by tylko "ciężar" zdjęcia.

Kurde, a patrzyłeś w ustawieniach? Jak mnie pamięć nie myli, to jest tam opcja zostawienia Exifa i wybrania wielkości fotki. Jak będziesz miał chwilkę czasu zerknij na pierwszy link. Ten zapisuje dane i też jest free.

Mirek54
21.08.12, 11:12
Mnie interesował by program który zmniejszał by tylko "ciężar" zdjęcia.

Zwykly darmowy foto filtre robi to co chcesz.Tu masz dwa rodzaje zapisu.6870068701Oczywiscie skrajne ustawienia.

romek1967
21.08.12, 11:18
Format JPG w przeciwieństwie do formatów bitmapowych jest formatem kompresji. W dodatku kompresji stratnej. Nic nie daje żadne kompresowanie JPGów np. ZIPem czy ARJtem. Możliwe jest tylko zmniejszenie plików kosztem jakości.
za wiki:

Algorytm kompresji używany przez JPEG jest algorytmem stratnym, tzn. w czasie jego wykonywania tracona jest bezpowrotnie część pierwotnej informacji.
moim zdaniem archiwizacja fotek kosztem ich jakości mija się z celem

marek7001
21.08.12, 11:22
Format JPG w przeciwieństwie do formatów bitmapowych jest formatem kompresji. W dodatku kompresji stratnej. Nic nie daje żadne kompresowanie JPGów np. ZIPem czy ARJtem. Możliwe jest tylko zmniejszenie plików kosztem jakości.
za wiki:

moim zdaniem archiwizacja fotek kosztem ich jakości mija się z celem

Romku ok. zgadzam się. Przepuść fotkę przez to i napisz co o tym sądzisz http://www.jpegmini.com/

irek50
21.08.12, 11:28
Format JPG w przeciwieństwie do formatów bitmapowych jest formatem kompresji. W dodatku kompresji stratnej. Nic nie daje żadne kompresowanie JPGów np. ZIPem czy ARJtem. Możliwe jest tylko zmniejszenie plików kosztem jakości.
za wiki:

moim zdaniem archiwizacja fotek kosztem ich jakości mija się z celem
----------------
Oczywiście... ja nawet retuszowane legitymacje zapisuję w psd ...Jpg jest tylko do podglądu i na fotolab (ale na dobrą drukarkę zalecam psd albo tif bezstratny)

sylwiusz
21.08.12, 11:31
Hehe, wszystko zalezy od poziomu percepcji. Bo mimo stratnej kompresji nie zauwazy sie roznicy miedzy JPEGiem zapisanym z odpowiednio niska kompresja a TIFFem.

marek7001
21.08.12, 11:32
Hehe, wszystko zalezy od poziomu percepcji. Bo mimo stratnej kompresji nie zauwazy sie roznicy miedzy JPEGiem zapisanym z odpowiednio niska kompresja a TIFFem.

No i właśnie to jest sedno sprawy:wink:

Mirek54
21.08.12, 11:44
Hehe, wszystko zalezy od poziomu percepcji. Bo mimo stratnej kompresji nie zauwazy sie roznicy miedzy JPEGiem zapisanym z odpowiednio niska kompresja a TIFFem.

Ja to bym nawet na prezydenta Ciebie wybral.Wrzuc na quato z pelnym oprzyrządowaniem,a bedzie Ci pokazane.Gdyby on mial rece(ten quato) to by wychlastal po ... za wylapane roznice..
Chyba ze gadamy o monitorkach dokladanych do drukarek i tanich palmtopach

---------- Post dodany o 10:44 ---------- Poprzedni post był o 10:40 ----------


No i właśnie to jest sedno sprawy:wink:

Sedno jest takie.Jesli zalezy Ci na tych wszystkich kadrach to kup dysk i rawy na nim umiesc,Czasem .xmp dodatkowo tez sie przyda,ale niekoniecznie.Chociaz ostatnio na dysku z rawami kabaret se nagralem.

hades
21.08.12, 12:24
Marek, zakładając, że chciałbyś zachować jakość zdjęć, to pozostaje Tobie:
1. Kupić kolejny dysk do backupu.
2. Selekcja w archiwum. Przejrzeć archiwum i lepiej uporządkować zdjęcia. Pousuwać przypadkowe zdjęcia i mniej wartościowe.

Zmniejszanie zdjęć być może jest rozwiązaniem, ale to trochę zamiatanie problemu pod dywan. Za jakiś czas znowu się skończy miejsce i znowu trzeba będzie o tym pomyśleć.

sylwiusz
21.08.12, 14:40
Ja to bym nawet na prezydenta Ciebie wybral.Wrzuc na quato z pelnym oprzyrządowaniem,a bedzie Ci pokazane.Gdyby on mial rece(ten quato) to by wychlastal po ... za wylapane roznice..
Chyba ze gadamy o monitorkach dokladanych do drukarek i tanich palmtopach
Nie wiem co to jest quato, ale mam nadzieje ze mój wzrok z zerowa wada + Eizo z serii CG 24" skalibrowany eye onem pro powinny się nadac ;-)
Pozdrowienia Sylwek

merti
21.08.12, 14:41
Większość zdjęć robię w RAWie, a przeglądam je XnView z ustawioną opcją ładowania miniatury z pliku. Kombinujesz to popróbuj z formatem WebP od wuja Googla ;)

Darekw1967
21.08.12, 15:12
Witam !

Jest dodatek do GIMP-a o nazwie RIOT.
Mozna bardzo zoptymalizowac foty aby byly male i bardzo szczegolowe.
Dziala to jednostkowo jak i masowo ;)

Tutaj jest moja wersja portable z tym dodatkiem.

https://dl.dropbox.com/u/71309363/GIMP_2_8.7z

Pozdrawiam

And.N
21.08.12, 16:20
moim zdaniem archiwizacja fotek kosztem ich jakości mija się z celem
Podzielam to zdanie i to:

Marek, zakładając, że chciałbyś zachować jakość zdjęć, to pozostaje Tobie:
1. Kupić kolejny dysk do backupu.
2. Selekcja w archiwum. Przejrzeć archiwum i lepiej uporządkować zdjęcia. Pousuwać przypadkowe zdjęcia i mniej wartościowe.

Jeśli by zakup nowego dysku nie wchodził w grę w najbliższym czasie rozpatrzyłbym ewentualność zarchiwizowania czasowego zdjęć na jakiejś przestrzeni dyskowej w internecie. Raczej płatnej, byłaby większa pewność. Przyznam nie mam pojęcia ile takie usługi kosztują i nie chce mi się za bardzo szukać, ale jakby to było z 10zł za 500GB (czy nawet 250GB) na pół roku powiedzmy to myślę, że warto.
Ewentualnie po porządkach na dysku kupić z 10 płyt DVD i można zwolnić dalsze 50GB. To rozwiązania tymczasowe, kupno dysku Cię nie ominie, ale lepsze niż kompresowanie zdjęć.