PDA

Zobacz pełną wersję : Pytania nowicjusza



MichalP
2.08.12, 10:22
Witam,
na forum, jak i w temacie fotografowania jestem nowy. Aparat Olympus e-500 posiadam od kilku miesięcy i od tego czasu próbuję swoich sił (ostatnio dokupiłem filtr CPL oraz soczewkę makro). Podstawową wiedzę o samym działaniu aparatu i fotografii czerpałem z książki i przeglądania różnych for o takiej tematyce. W tym wątku chciałbym zadać kilka pytań, które nie pozwalają mi spać spokojnie, mam nadzieję uzyskać odpowiedź od doświadczonych fotografów :)

1. Jak sądzicie czy E-500 jest aparatem, którym można uzyskać dobre efekty końcowe (oczywiście przed samą obróbką), czy jest to dobry aparat ? – Pytam, ponieważ od dnia jego premiery minęło trochę czasu, chodzi mi o to jak ma się on do lustrzanek oferowanych obecnie na rynku. Czy warto inwestować w akcesoria do niego (obiektywy, filtry, statywy itp.) czy raczej rozglądać się za innym sprzętem.
2. Program do obróbki grafiki. Jaki polecacie ? Mam na myśli darmowy program, który poradzi sobie z obróką fotografii. W Photoshopie pracuję od kilku lat, ale szukam czegoś darmowego. Ostatnio używałem Olympus Master 2. Jakich programów Wy używacie i jakie polecacie ?
3. Statyw. Czy zdjęcia robione ze statywu z ustawionymi opcjami długiego czasu naświetlania i innymi rzeczywiście będą lepiej wychodziły i oddawały rzeczywistość niż te robione "z ręki" ? Praktycznie nigdy nie udało mi się nie rozmazać zdjęcia gdy wybierałem tryb manualny - ciekawi mnie jakby poradził sobie z tym statyw i jaki byłby efekt końcowy. Jaki statyw polecacie kupić, na co zwrócić uwagę przy zakupie ?
4. Filtry, soczewki - w co warto się zaopatrzyć ? Czy są jakieś firmy, w których produkty warto posiadać ? Ostatnio jak wspomniałem, kupiłem filtr polaryzacyjny firmy Matin i widzę, że spisuje się naprawdę całkiem nieźle. Co jeszcze powinno znaleźć się z filtrów i soczewek w torbie fotografa ?
5. Obiektyw - konwertery. Czytałem, że używanie konwerterów pogarsza jakość zdjęcia - czy to prawda ? A może jednak są jakieś konwertery, które warto mieć ? Aktualnie posiadam jedynie obiektyw standardowy załączony 14-45mm. Zdjęcia mam zamiar robić z różnych odległości, dlatego nie chcę kupować obiektywu ani do makrofotografii, ani teleobiektywu. Jaki będzie optymalny obiektyw, na który powinienem zacząć odkładać pieniądze ?

Z góry bardzo dziękuję za wszelkie odpowiedzi i porady. Pozdrawiam serdecznie Michał P.

And.N
2.08.12, 10:45
Dokup do tego co masz obiektyw 40-150mm, a zamiast soczewki (jeśli planujesz robić makro) konwerter Raynox DCR-250.
Z filtrów warto mieć oprócz polara, szary połówkowy i ewentualnie szary ND8 (dla uzyskania dłuższych czasów). Firmy to Hoya (HMC), Marumi (DHG). Kupiłem kiedyś filtr polaryzacyjny Matin, zadanie swe spełniał, ale zbyt wpływał (jak dla mnie) na kolorystykę zdjęć. Być może teraz robią lepsze.

skow
3.08.12, 08:27
1. Jak sądzicie czy E-500 jest aparatem, [...] Czy warto inwestować w akcesoria do niego (obiektywy, filtry, statywy itp.) czy raczej rozglądać się za innym sprzętem.

Akurat filtry i statyw to są rzeczy niezależne od aparatu.
Jak teraz kupisz coś dobrego to będziesz miał na lata.



2. Program do obróbki grafiki. Ostatnio używałem Olympus Master 2. Jakich programów Wy używacie i jakie polecacie ?

Polecam GIMP.



3. Statyw. Czy zdjęcia robione ze statywu z ustawionymi opcjami długiego czasu naświetlania i innymi rzeczywiście będą lepiej wychodziły i oddawały rzeczywistość niż te robione "z ręki" ? Praktycznie nigdy nie udało mi się nie rozmazać zdjęcia gdy wybierałem tryb manualny - ciekawi mnie jakby poradził sobie z tym statyw i jaki byłby efekt końcowy. Jaki statyw polecacie kupić, na co zwrócić uwagę przy zakupie ?


Do E-500 nie podłączysz wężyka.
Wyzwalanie więc albo za pomocą pilota albo normalnie ale z opcją "Wstępne podnoszenie lustra" (nie pamiętam jak to się nazywa w menu)
Co do statywu to sam musisz określić co potrzebujesz: waga, rozmiar po rozłożeniu i po złożeniu itp.
Dla mnie priorytetem było to, że ma się mieścić w plecaku i kupiłem Manfrotto 714 (używałem z E-300)



5. Obiektyw - konwertery. Czytałem, że używanie konwerterów pogarsza jakość zdjęcia - czy to prawda ? A może jednak są jakieś konwertery, które warto mieć ? Aktualnie posiadam jedynie obiektyw standardowy załączony 14-45mm. Zdjęcia mam zamiar robić z różnych odległości, dlatego nie chcę kupować obiektywu ani do makrofotografii, ani teleobiektywu. Jaki będzie optymalny obiektyw, na który powinienem zacząć odkładać pieniądze ?


Ja bym jednak polecił kupno "na ptaszki" używanego ZD 40-150 (starszą albo nowszą wersję).

MichalP
3.08.12, 15:47
Dokup do tego co masz obiektyw 40-150mm, a zamiast soczewki (jeśli planujesz robić makro) konwerter Raynox DCR-250.
Z filtrów warto mieć oprócz polara, szary połówkowy i ewentualnie szary ND8 (dla uzyskania dłuższych czasów). Firmy to Hoya (HMC), Marumi (DHG).

Dzięki za odpowiedź, taki właśnie obiektyw będe chciał sobie teraz kupić. Mówisz, że konwerter jest lepszy niż soczewka ? Co sądzisz o pozostałych konwerterach ?



Akurat filtry i statyw to są rzeczy niezależne od aparatu.
Jak teraz kupisz coś dobrego to będziesz miał na lata.

Tak, zgadzam się całkowicie, jednakże główną intencją mojego pytania było uzyskanie odpowiedzi na temat tego co sądzicie o tym modelu aparatu ;)


Do E-500 nie podłączysz wężyka.
Wyzwalanie więc albo za pomocą pilota albo normalnie ale z opcją "Wstępne podnoszenie lustra" (nie pamiętam jak to się nazywa w menu)
:?:

Nie znam się na statywach, pytałem na co głównie zwrócić uwagę kupując pierwszy statyw, jeśli chodzi o wielkość to gdyby mieścił się w plecaku to byłoby idealnie.

Może ktoś jeszcze udzieli jakichś wskazówek na początek ? :)

helmuth
3.08.12, 16:09
Polecam GIMP.OlympusViewer2 do wywoływania raw-ów i Gimp do jpg-ów


Do E-500 nie podłączysz wężyka.
Wyzwalanie więc albo za pomocą pilota albo normalnie ale z opcją "Wstępne podnoszenie lustra" Można też, uzywając samowyzwalacza. Dotykanie aparatu, nawet na statywie, może dać w efekcie poruszone zdjęcie.

Nie znam się na statywach, pytałem na co głównie zwrócić uwagę kupując pierwszy statyw, jeśli chodzi o wielkość to gdyby mieścił się w plecaku to byłoby idealnie.

Może ktoś jeszcze udzieli jakichś wskazówek na początek ? :)Ja myślę, że ważne do jakich zdjęć ma być ten statyw. Ja używam do zdjęć nocnych i we wnętrzach (przy świetle zastanym, HDR) i dla mnie ważna jest wysokość statywu. Najlepiej, jeżeli po zamocowaniu aparatu nie muszę się garbić ani uginać kolan aby popatrzeć w wizjer. Sprawdź stabilność przy pełnym rozłożeniu.

darkelf
3.08.12, 16:42
1. Jak sądzicie czy E-500 jest aparatem, którym można uzyskać dobre efekty końcowe (oczywiście przed samą obróbką), czy jest to dobry aparat ? – Pytam, ponieważ od dnia jego premiery minęło trochę czasu, chodzi mi o to jak ma się on do lustrzanek oferowanych obecnie na rynku. Czy warto inwestować w akcesoria do niego (obiektywy, filtry, statywy itp.) czy raczej rozglądać się za innym sprzętem.
3. Statyw. Czy zdjęcia robione ze statywu z ustawionymi opcjami długiego czasu naświetlania i innymi rzeczywiście będą lepiej wychodziły i oddawały rzeczywistość niż te robione "z ręki" ? Praktycznie nigdy nie udało mi się nie rozmazać zdjęcia gdy wybierałem tryb manualny - ciekawi mnie jakby poradził sobie z tym statyw i jaki byłby efekt końcowy. Jaki statyw polecacie kupić, na co zwrócić uwagę przy zakupie ?
5. Obiektyw - konwertery. Czytałem, że używanie konwerterów pogarsza jakość zdjęcia - czy to prawda ? A może jednak są jakieś konwertery, które warto mieć ? Aktualnie posiadam jedynie obiektyw standardowy załączony 14-45mm. Zdjęcia mam zamiar robić z różnych odległości, dlatego nie chcę kupować obiektywu ani do makrofotografii, ani teleobiektywu. Jaki będzie optymalny obiektyw, na który powinienem zacząć odkładać pieniądze ?


1. Każdym aparatem da się zrobić dobre zdjęcia, słabe zdjęcia nie są winą aparatu, tylko fotografa. Ludzie często wpadają w pułapkę "gdybym miał lepszy aparat to bym robił lepsze zdjęcia", ale po przeanalizowaniu co jest nie tak na zdjęciu nigdy winny nie jest aparat. Aparat może powodować ze zdjęcie jest na przykład zaszumione, ale nie to, że modelka ma złą minę.

3. Statyw jest niezbędny do zdjęć nocnych/wieczornych. Ogólnie zasada jest taka, że do pewnego czasu migawki dasz radę zrobić zdjęcie z ręki, a potem już musi być statyw albo będzie nieostre/rozmazane. Ja przy ZD 50 trzymałem się 1/80s, czasami schodząc do 1/60s ale to już były ryzykowne i wolałem podbić ISO. Aha tylko to byl aparat ze stabilizacją, bez bym raczej używał 1/100s przy ZD 50.

5. Zastanów się co chcesz fotografować i kup jeden obiektyw przeznaczony tylko do tego. Jak "wszystko" to znaczy że "nic" i na razie nic nie kupuj.

And.N
3.08.12, 16:42
Mówisz, że konwerter jest lepszy niż soczewka ? Co sądzisz o pozostałych konwerterach ?

Konwerter dcr-250 jest znacznie lepszy od zwykłej soczewki. Ostrość masz praktycznie jednakową w całym kadrze (z soczewką najlepsza ostrość w centrum, a im dalej od centrum tym bardziej ostrość siada), soczewka także ma spore aberracje chromatyczne. Im większe powiększenie daje soczewka tym gorzej właśnie z tymi parametrami. Niestety cena Raynoxa jest też znacznie wyższa.
O pozostałych konwerterach nie będę się wypowiadał gdyż nie używałem.

MichalP
5.08.12, 12:39
Dziękuję ślicznie za wszystkie pomocne odpowiedzi.
Głównie zależy mi na tym aby fotografować różnego rodzaju krajobrazy tak przyrodę jak i scenerię miejską. Równie co na krajobrazach mam zamiar skupić się na portretach - to są moje główne priorytety, jednakże od czasu do czasu chciałbym spróbować sił w makrofotografii. Jaki polecacie w związku z tym obiektyw, ten co był wspomniany wyżej będzie odpowiedni ? Aktualnie posiadam załączony w zestawie obiektyw ZUIKO 17,5-45mm.

sepi19
5.08.12, 13:16
http://www.myfourthirds.com/, moze tutaj znajdziesz odpowiedz choc na kilka pytan:wink:, spokojnie, przy browarku poprzegladaj, poczytaj czym zrobione. Wnioski nasuną sie same, a 500 jest bardzo dobrym aparatem do nauki na poczatek, ew w przyszlosci zmienisz tylko body, jesli bedziesz juz wiedzial , czego ci brakuje. Cwicz, czytaj instrukcje (wbrew pozorom jest tam bardzo wiele porzytecznych informacji ;)), ogladaj galerie innych i nie tylko dobrych fotografow (najlepiej uczyc sie na bledach innych) i jeszcze raz cwicz . pozdrawiam

MichalP
7.08.12, 00:31
sepi19, dzięuję Ci bardzo za odpowiedź i adres do bardzo ciekawej strony ;)

darkelf
7.08.12, 10:02
Do makro to moze kup Zuiko 35mm.