PDA

Zobacz pełną wersję : zdjęcie do dowodu osobistego



GrzegorzSz
27.07.12, 13:14
Wymogi zdjęcia do dowodu osobistego nie są zbyt skomplikowane
Fotografia musi być wyraźna (ostra). Obowiązkowo: lewy profil, lewe ucho odsłonięte, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.
Zamierzam się z tym zmierzyć :) Domowym sposobem :roll:
Gdyby ktoś się chciał podzielić swoim doświadczeniem i udzielić jakiejś rady było by mi miło jak i innym którzy zadają sobie pytanie czy i ja dał bym sobie radę ?`

---------- Post dodany o 13:14 ---------- Poprzedni post był o 13:04 ----------

zastanawiam się czy po zrobieniu takiego zdjęcia poddawać je obróbce ?
czy pomniejszyć i do jakich rozmiarów?

Mirek54
27.07.12, 13:37
Wymogi zdjęcia do dowodu osobistego nie są zbyt skomplikowane
Fotografia musi być wyraźna (ostra). Obowiązkowo: lewy profil, lewe ucho odsłonięte, bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami.
Zamierzam się z tym zmierzyć :) Domowym sposobem :roll:
Gdyby ktoś się chciał podzielić swoim doświadczeniem i udzielić jakiejś rady było by mi miło jak i innym którzy zadają sobie pytanie czy i ja dał bym sobie radę ?`

---------- Post dodany o 13:14 ---------- Poprzedni post był o 13:04 ----------

zastanawiam się czy po zrobieniu takiego zdjęcia poddawać je obróbce ?
czy pomniejszyć i do jakich rozmiarów?

To popatrz i pczytaj w trakcie zastanawiania sie:mrgreen:67426

dao
27.07.12, 13:38
Biała lub jasnoszara ściana za plecami, na wysokości ok 30 cm (przymocowana np. do nóżki taboretu) lampa błyskowa z palnikiem skierowanym do góry, na aparacie druga lampa, do doświetlenia cieni i wyzwolenia lampy za Tobą.
Obróbka jedynie w kwesti odblasków na skórze i drobnych niedoskonałości cery.

Ania_
27.07.12, 13:40
To co powyżej wkleił Mirek to wymogi do zdjęcia paszportowego, nie do dowodu. Spokojnie sobie poradzisz, mi robił foto do dowodu mąż ;)

dao
27.07.12, 13:40
To popatrz i pczytaj w trakcie zastanawiania sie:mrgreen:67426

to wymogi do zdjęcia paszportowego.

Mirek54
27.07.12, 14:00
Myslalem ze to to samo.Kurde,teraz popatrzylem w swoj i od dwoch lat niewazny,zony to samo.

GrzegorzSz
27.07.12, 15:57
Dzięki za szybką reakcję na mój post :)
zastanawia mnie jeszcze czy wielkość zdjęcia ma znaczenie
czy lepiej pomniejszyć do 3,5cm x4,5cm
czy może być większe?

dao
27.07.12, 16:14
po co wieksze, skoro w wymaganiach jest 35x45?

GrzegorzSz
27.07.12, 16:23
tylko chodzi mi o wielkość na pendrive który zaniosę do fotografa nie na papierze

Karol
27.07.12, 16:31
Zdjęcie do dowodu to 3,5x4,5 cm co przy 300 DPI da wymiary 413x531 pix, taki plik można przygotować w dowolnym programie graficznym. Potem możesz upchać takie zdjęcia na odbitkę 15x10 cm a więc 1795x 1205 pix i za kilkadziesiąt groszy uzyskać 8 zdjęć dowodowych - do wycięcia. Z powodzeniem można użyć do tego celu programu upychacz (http://www.mimuw.edu.pl/~janek/fotokicz.htm), który już polecałem na tym Forum, albo stworzyć sobie taki plik w PSie i wkleić do niego fotki.
Zobacz też TEN wątek (https://forum.olympusclub.pl/threads/9392-Zdjęcia-do-dowodu-itp.).

GrzegorzSz
27.07.12, 17:33
dzięki Karol muszę pokombinować
myślałem że jak zaniosę do fotografa i poproszę o sześć odbitek formatu 35x45 to wystarczy:)

aga_piet
27.07.12, 17:41
Jasne że wystarczy :D
Mój kolega wyrabiał ostatnio dowód dzieciakowi. Wykazał się mistrzostwem świata :D Ponieważ dziecko było w tym czasie na obozie, kombinował ze zdjęciami które miał w posiadaniu. Znalazł, jednak takie bez odsłoniętego ucha. Przekopiował więc ucho ze zdjęcia żony :lol: Niby nikt nie zakwestionował ale dzieciak i tak okazał się potrzebny - do złożenia dokumentów trzeba się zjawić osobiście.

Saboor
27.07.12, 17:43
dzięki Karol muszę pokombinować
myślałem że jak zaniosę do fotografa i poproszę o sześć odbitek formatu 35x45 to wystarczy:)
I zapłacisz jak za zboże, a jeśli zrobisz "po Karolowemu" 0,50-0,80gr.

GrzegorzSz
27.07.12, 21:29
bardzo wszystkim dziękuje rozwialiście wszystkie moje wątpliwości
a co mi z tego wyszło napiszę wkrótce :wink:

GrzegorzSz
31.07.12, 17:32
No i się udało :cool: za dwa złote mam 8 odbitek już pociętych
okazało sie że nie jest to aż takie skomplikowane
jeszcze raz dziękuje 67615

Karampuk
31.07.12, 18:23
kiedyś miałem podobny problem. Zrobiłem sobie zdjęcie jak się patrzy. Wydrukowałem na drukarce foto HP618 i pomaszerowałem do Urzędu. A tam pan w okienku mówi mi, że zdjęć odemnie nie przyjmie :-( Patrzę a zdjęcia się po drodze rozmazały... miałem je w kieszeni. Okazało się że tusz kupiony na alledrogo był mimo, zapewnień sprzedawcy "podróbą"

irek50
31.07.12, 19:59
Nie wypada, abym się nie odezwał, gdyż robię te zdjęcia codziennie od 35 lat, ale w czym konkretnie jest problem ?... Do dowodu trzeba zrobić ładnie buzię z lewego półprofilu z odkrytym uchem ... retusz przechodzi nawet liquify w szopie... Paszport to tzw. zdj biometryczne --trzeba mieć wzór z internetu... Niedługo do dowodu także będą zdjęcia biometryczne...
------------
Ustawiam zawsze 600dpi przy legitymacji.., gdyż można potem zrobić A4 w razie potrzeby (to wystarcza przy twarzy)...
Obecnie drukuję za pomocą akcji w szopie 6szt (4szt z ramkami) na termosublimacyjnej drukarce Canon Selphy --całkowity koszt materiału poniżej 1,40zł za 10x15cm... za ekspres biorę 25zł...

Mirek54
31.07.12, 20:25
A takie cos masz Irek???
http://www.youtube.com/watch?v=p89AhJ1FvOU&feature=player_embedded

irek50
31.07.12, 20:30
A takie cos masz Irek???
http://www.youtube.com/watch?v=p89AhJ1FvOU&feature=player_embedded
-------------------
---Hehe--Nigdy nie zrobili wg moich wymiarów (minimalnie inne potrzebuję w milimetrach, bo lubię oddawać z białymi ramkami) poza tym są wymiary policyjne, wojskowe, służba celna, do dyplomu itd, więc za obcinarkę służy mi żona :)
ps: Co do tzw wynalazków to chyba wiadomo ... :) Żona obsługuje wiszący statyw zmotoryzowany przeze mnie ... za pomocą silnika od wycieraczki samochodowej ...

Saboor
31.07.12, 20:32
-------------------
---Hehe--Nigdy nie zrobili wg moich wymiarów (minimalnie inne potrzebuję w milimetrach) poza tym są wymiary policyjne, wojskowe, do dyplomu itd, więc za obcinarkę służy mi żona :)
Osstra kobitka?? :-D

GrzegorzSz
31.07.12, 20:34
ot taki mój kaprys pomyślałem zrobie zdjęcie do prawa jazdy spojrzałem na stare prawo jazdy na zdjęcie zrobiłem podobne zaniosłem do wywołania a pan fotograf powiedział że złe i nie wywołał ,próbowałem się czegoś od niego dowiedzieć ale stwierdził że przecież mówi że złe i się nie nadaje i to był koniec dyskusji.
Stąd ten temat na forum :)
zdjęcia zrobiłem za domem na tle jasnej ściany pomniejszyłem wrzuciłem 8 na format 10x15 i wszystko wyszło dobrze fotograf wywołał ja zapłaciłem 2 zl i wszyscy są zadowoleni zwłaszcza żona bo będzie miała nowe prawo jazdy :wink:
a przy okazji wyszedł z tego mały poradnik jak domowym sposobem zrobić sobie zdjęcie do dowodu lub prawa jazdy:) wprawdzie zysk nie wielki a satysfakcja duża ;)

Jan_S
31.07.12, 20:44
Fajny temat :) plus do rep ode mnie :)

ale proszę P.T. Moderatorów o poprawienie orta w tytule (podwójne "i") żeby wyszukiwarka w przyszłości problemów nie miała.

irek50
31.07.12, 20:48
ot taki mój kaprys pomyślałem zrobie zdjęcie do prawa jazdy spojrzałem na stare prawo jazdy na zdjęcie zrobiłem podobne zaniosłem do wywołania a pan fotograf powiedział że złe i nie wywołał ,próbowałem się czegoś od niego dowiedzieć ale stwierdził że przecież mówi że złe i się nie nadaje i to był koniec dyskusji.
Stąd ten temat na forum :)
zdjęcia zrobiłem za domem na tle jasnej ściany pomniejszyłem wrzuciłem 8 na format 10x15 i wszystko wyszło dobrze fotograf wywołał ja zapłaciłem 2 zl i wszyscy są zadowoleni zwłaszcza żona bo będzie miała nowe prawo jazdy :wink:
a przy okazji wyszedł z tego mały poradnik jak domowym sposobem zrobić sobie zdjęcie do dowodu lub prawa jazdy:) wprawdzie zysk nie wielki a satysfakcja duża ;)
------------
Każdy inteligentny człowiek poradzi sobie z jednym zdjęciem ... przy robocie seryjnej trzeba mieć odpowiednią technikę, aby zdjęcia podobały się klientom i przyjmującym zdjęcia urzędnikom... a u mnie ci urzędnicy też się fotografują :)
------
Saboor: Dlatego jest zbyt mała podaż moich modelek na OC .... może choć jedną wycinarkę wymiarową kupię :)

GrzegorzSz
31.07.12, 21:02
------------
Każdy inteligentny człowiek poradzi sobie z jednym zdjęciem ... przy robocie seryjnej trzeba mieć odpowiednią technikę, aby zdjęcia podobały się klientom i przyjmującym zdjęcia urzędnikom... a u mnie ci urzędnicy też się fotografują :)
------
Saboor: Dlatego jest zbyt mała podaż moich modelek na OC .... może choć jedną wycinarkę wymiarową kupię :)


jasna sprawa że zawodowcy mają swoje sprawdzone sposoby ja te 8 zdjęć wklejałem jedno po drugim bez programu upychacz straciłem dużo więcej czasu ale jak się chce to można sobie poradzić samemu :)

irek50
31.07.12, 22:36
Uzupełnię wątek ...Obecnie często potrzeba wysyłać zdjęcia na uczelnie albo do podań do pracy w wersji cyfrowej... Zwykle należy to robić w formacie 2x2,5cm przy 300dpi co daje w pikselach 236x295 ... plik wyjściowy w jpg nie powinien przekraczać 50Kb co robimy sterując kompresją... Niektóre uczelnie albo firmy mają inne wymagania...