PDA

Zobacz pełną wersję : wyzwalacz radiowy



mochool
5.06.12, 19:29
Planuję zakup wyzwalacza radiowego do lamp błyskowych. Mam Metza 50 AF-1 i FL-36. Znalazłem kilka ciekawych urządzeń, np. trigmaster z tymże większość jest do canona lub nikona. Ma Ktoś jakieś doświadczenie z tego typu zabawkami lub może coś polecić?

Chciałbym taki zestawik z nadajnikiem zapinanym w gorącą stopkę. Odbiornik wystarczy jeden :).

Amigo!
5.06.12, 19:41
Używam Pixel Soldier. Nadajnik i trzy odbiorniki. Bardzo udany sprzecik.
Mogę polecić :)

tymczasowy_
5.06.12, 19:50
Chyba każda puszka m43 (i wiele 4/3) ma zdalne sterowanie zewnętrznymi lampami. Jest to bardzo wygodne, bo parametry zadaje się z puszki, a lampy mogą pracować w trybie TTL. Niestety zewnętrzne lampy muszą być typu "R", niektóre Metze też obsługują "tryb R".

Wyzwalacze radiowe dla C i N mają od jakiegoś czasu możliwość obsługi trybu TTL (Olympusy chyba nie są obsługiwane).

Co do "zwykłych" wyzwalaczy radiowych to jest ich dużo - najtańsze od około 100zł za komplet nadajnik - odbiornik, do kilku setek i więcej. Nadajnik może współpracować z wieloma odbiornikami. Nadają się też do wyzwalania lamp studyjnych.

Wejdź na znany serwis aukcyjny i wpisz "wyzwalacz radiowy", a potem poczytaj i wybieraj.

Ja używam wyzwalacza firmy Phottix, jak dla amatora wystarczy .... pasuje do analoga, kompakta i DSLR.

PS
Tryb TTL od biedy można zastąpić wewnętrzną automatyką lampy (takiej aparatowej).

tropic
5.06.12, 20:56
Masz niewielki wybór jeśli chodzi o Olka...ja też używam Pixel Soldier...jest ok. ale nie kupuj Pixel Pawn bo wycofują z podukcji i nic więcej nie dokupisz do niego...

RGS
5.06.12, 23:32
Też używam pixel soldier i podzielam zadowolenie.

Fot.Krzysiek
7.06.12, 11:53
Ja juz od 2lat bawię sie wyzwalaczem Phottix i jestem zadowolony. Mam nadajnik i dwa odbiorniki, używam je do lamp systemowych jak i studyjnych.
Dla amatora w zupełności wystarczy, jedynie co to nie nadąża przy szybszych czasach migawki.

Joki
7.06.12, 12:47
Witam serdecznie.

To migawka nie nadąża... ;-)
Jeśli ktoś chciałby aby nadążała to tylko RadioPopper PX system.
W dodatku będzie nadążać każda lampa, każdego systemu i niesystemowa czy studyjną. Byle miała fotocelę i energia była sterowana napięciem na kondensatorze.
Pozdrawiam.

Joki
16.08.12, 18:31
Moi drodzy, kupiłem ostatnio do studio kilka zestawów Pixel Soldier i ten do Olympusa zachowuje się inaczej niż pozostałe. Tzn. Cały czas świeci zielony LED, czyli nadajnik jest permanentnie wybudzony, co drastycznie skraca żywotność baterii. W pozostałych zielony LED zapala się tylko na chwile po wciśnięciu spustu migawki do połowy i gaśnie.
Teraz nie wiem czy Chińczycy wymyślili, że będą sprzedawać nadajnik od Canona jako Olympus bo stopka niemal identyczna (ten egzemplarz na Canonie pracuje prawidłowo!) czy ktoś pomylił nadajniki gdzieś po drodze z fabryki?
Pozdrawiam.

RGS
16.08.12, 21:13
Tak, jak pisałem mój model tak własnie miał - świeci się non stop jeśli wszystko jest ok( nadajnik "widzi" odbiornik)

Joki
17.08.12, 09:50
W takim razie Chińczycy nie zrobili wersji nadajnika do Olympusa, tylko wzięli tą od Canona, bo ma niemal identyczne styki. Ewidentnie.
Czy ktoś jeszcze mógłby potwierdzić, że na Olympusie zielony LED świeci cały czas?
Pozdrawiam.

Amigo!
17.08.12, 21:13
U mnie nadajnik świeci kilka minut i, nieużywany, zasypia. Tak jak body. Zielona dioda gaśnie. Trzeba ręcznie obudzić.
Mam dwa odbiorniki. Oba tak samo przysypiają, tylko nie gasną diody całkiem, a mrugają pomaranczowym światłem co kilka sekund..

Joki
18.08.12, 08:06
No to wszystko jasne, wciskają nam nadajnik Canona... Tylko odbiornik zrobili dedykowany.
Powinno być tak, że nadajnik usypia się po około 1s. a naciśnięcie spustu migawki do połowy wybudza go.
Z resztą każdy może założyć swój nadajnik do Canona i zobaczyć ;-)
Dziękuje i pozdrawiam.

kejpi
12.12.12, 20:39
Panowie ja właśnie zakupiłem Trigmastera od Aputure z wysówaną antenką. Niestety funkcja która mnie interesuje najbardziej - wyzwalanie lampy (FL36R) z E410 nie działa. Próbowałem na różne sposoby i nadal nic. Wyzwalanie radiowo migawki działa poprawnie ale z lampą nic a nic. Sprzedawca wpisał ten model aparatu jako kompatybilny z tym urządzeniem. Co robić? Jakiś patent czy oddać i zainwestować w coś innego?

macastek
11.02.13, 12:41
Kupiłem właśnie Pixel Soldier do Olympusa i zachowuje się tak samo świeci cały czas. Przy pracy z lampami to nie problem nie licząc baterii, ale problem zaczyna się gdy chcemy sterować drugim i kolejnym aparatem. Sam nadajnik jeżeli nie jest wpięty do aparatu działa poprawnie po naciśnięciu przenosi impuls na sterowane radiem aparaty które wykonują pomiar ekspozycji i ustawiają ostrość. Problem zaczyna się w momencie gdy nadajnik umieścimy w aparacie. Zapala się zielona dioda i koniec z pełnym sterowaniem pozostałymi aparatami. Mogę tylko wyzwalać migawkę. Jeżeli zmienią się warunki ekspozycji to nie ma możliwości wykonania kolejnego pomiaru. Ponawiam pytanie czy Ktoś z koleżeństwa ma zestaw działający inaczej czyli tak jak w systemach na N i C, czyli naciśnięcie lekkie spustu migawki aparatu przekazuje impuls wzbudzania a pełne wciśnięcie wyzwolenie błysku/migawki w odbiorniku.

strOOs
11.02.13, 14:35
Raczej nie ma innej opcji na tą chwilę.

Dopóki Oly/Panas nie zostaną "zauwazeni" na rynku semi-pro to nic się nie pojawi...

hadan
11.02.13, 14:52
Dopóki Oly/Panas nie zostaną "zauwazeni" na rynku semi-pro to nic się nie pojawi...

Na to się szybko nie zanosi. To inny segment rynku.

Pozdrawiam.

strOOs
11.02.13, 14:54
Na to się szybko nie zanosi. To inny segment rynku.

Etam, duzo ludzi zawodowo filmuje GH, a na slubach pojawiaja sie juz od jakiegos czasu OMD.

U mnie studenci zaczynaja kupowac OMD w miejsce nikonow D200/D300 i wychwalaja pod niebiosa, ze juz nie musza targac kilogramow.

hadan
11.02.13, 15:06
Etam, duzo ludzi zawodowo filmuje GH,

Ale są to filmy niskobudżetowe. Na dzisiejszym etapie aparat w pełni kamery nie zastąpi.

Pozdrawiam

strOOs
11.02.13, 15:26
Ale są to filmy niskobudżetowe. Na dzisiejszym etapie aparat w pełni kamery nie zastąpi.

Wiesz, ostatni podwójny odcinek bodajże 7 serii House'a (albo 6?) kręcono w całości na 5D2.

Ba, dużą część "Avengersów" kręcono na 5D2 / 7D.

Wiele filmów dzisiaj już jest kręconych na dSLR/EVIL, bo nie potrzeba często kamer. Jest taniej, klient nie widzi różnicy, więc po co przepłacać?

W pełni nie, ale dobrze dobrane zestawy body/szkło bardzo pomagają. Spojrzyj na blackmagic'a, który w najbliższym czasie trafi do sklepów.

Porównanie z Canonem tutaj:
http://vimeo.com/49875510

macastek
11.02.13, 17:15
Chyba zostaje mi napisać do Pixela. Ostatnio ładnie się zachowali wyjaśniając, że Metze 45 CT-1, można sterować przy pomocy TF374 bo wytrzymują napięcie jakie jest na lampie do 200V. Opisze problem a jak otrzymam odpowiedź zamieszę na forum.

---------- Post dodany o 15:39 ---------- Poprzedni post był o 14:44 ----------

Nim nadejdzie odpowiedź od Pixela zastanawiam się czy DIY modyfikacja nie rozwiązywał by problemu, ale czy gdzieś można znaleźć wiedzę na temat styków na gorące stopce w systemie E?

---------- Post dodany o 16:15 ---------- Poprzedni post był o 15:39 ----------

Jest odzew :)
Hello,

Thanks for your email.

Please be informed that we will have our Chinese New Year holidays from 6th February to 18th February, 2013. So, we can only reply to you after resume working on 19th February, 2013.

Thanks and best regards!
Pixel Enterprise Limited

A mówią, że to my lubimy długie weekendy

easy_rider
11.02.13, 17:17
Raczej nie ma innej opcji na tą chwilę.

Dopóki Oly/Panas nie zostaną "zauwazeni" na rynku semi-pro to nic się nie pojawi...
Trigmastery w wersji "Plus" są robione również do Olympusa - różnią się programowo od canonowych

Joki
12.02.13, 10:13
Chyba zostaje mi napisać do Pixela....
Bardzo jestem ciekaw czy się przyznają, że wciskają nam nadajnik od Canona i jak będą to tłumaczyć?
Pozdrawiam.

macastek
12.02.13, 15:45
Nim nadejdzie jakaś odpowiedź; mają teraz chiński nowy rok i automaty odpowiadają że po 19 lub 25 lutego wracają do pracy; zacząłem się przyglądać problemowi.
Pierwszy eksperyment polegał na izolowaniu poszczególnych styków na gorącej stopce oczywiście nic nie przyniósł poza tym, że nadajnik się nie wzbudził a 1/2 wciśnięcie spustu, również go nie wyzwoliło przy żadnej z 7 kombinacji. Kolejnym krokiem było pomierzenie napięcia na gorącej stopce testowego E-400.
Pomiędzy masą (krawędzie stopki) a poszczególnymi stykami TTL wygląda to tak .
Prawy dolny 3.3V od włączenia aparatu do wykonania zdjęcia - w trakcie zapisywania na karcie zanika do 0V, po zpisaniu wraca do 3.3V
Prawy górny 0V ale po naciśnięciu 1/2 spustu pojawia się 0.8V
Lewy dolny 0V
Przyznaję że myśl o pomiarze dopadła mnie późno w nocy więc dziś sprawdzę dokładniej. Ale ta obserwacja i info znalezione w sieci dają do myślenia.
Mianowicie pojawiają się informacje, że rzekomo nadajnik od Canona wpięty do Olka działa poprawnie. Niestety nie mam pod ręką nikogo z Canonem, żeby w pierwszej kolejności pomierzyć napięcia na stopce. Jeżeli rozkład napięć byłby podobny oraz odpowiednio niski można by zaryzykować.
Na chwilę obecną mogę stwierdzić, że za wzbudzenie nadajnika do ciągłej pracy odpowiada napięcie na styku prawy dół czyli te 3.3V. Jeżeli w Canonach w tym miejscu pojawia się napięcie podobnego rzędu w chwilach naciśnięcia 1/2 spustu oraz przy fotografowaniu a w pozostałym stanie jest niższe lub równe 0V to może być przyczyną ciągłego wzbudzenia nadajnik, który nadaje ciągle sygnał "wciśnięte 1/2 spustu" - widać to doskonale jak się chce sterować innymi aparatami przy pomocy tego nadajnika wpiętego w body.
Jeżeli ktoś na forum ma ochotę pochylić się nad tym zagadnieniem to proszę o wszelkie obserwacje i pomysły.
Pewnie przydał by się schemat tego nadajnika ale na nic nie trafiłem.

majeczek78
12.02.13, 17:52
A ja planuję zakup New Pixel Pawn do mojego E3 i Metza 50 AF1. Korzysta ktoś ? jakieś spostrzeżenia? Ciekawi mnie jak synchronizuje z czasem 1/250s.

Thomasso
12.02.13, 18:48
A ja planuję zakup New Pixel Pawn do mojego E3 i Metza 50 AF1. Korzysta ktoś ? jakieś spostrzeżenia? Ciekawi mnie jak synchronizuje z czasem 1/250s.

Nie wiem jak NEW, ale stary to spokojnie z E-30 na 1/250 dziala. Nawet na 1/320 można było pstrykać, bo tylko lekkie zaciemnienie u dołu się pojawiało ;-)


T.

Joki
13.02.13, 10:29
...
Mianowicie pojawiają się informacje, że rzekomo nadajnik od Canona wpięty do Olka działa poprawnie. Niestety nie mam pod ręką nikogo z Canonem, żeby w pierwszej kolejności pomierzyć napięcia na stopce.
Twój jest od Canona tylko ma pudełko zmienione, żebyś myślał, że to do Oly.


...Jeżeli ktoś na forum ma ochotę pochylić się nad tym zagadnieniem to proszę o wszelkie obserwacje i pomysły...
Nic z tego. W Oly jest transmisja szeregowa i potrzebny byłby odpowiedni demultiplekser. Nie ma prostego rozwiązania tego problemu, dlatego jest tak mało nadajników i dlatego niektórzy producenci skłaniają się do oszustwa.
Pozdrawiam.

strOOs
13.02.13, 20:05
Trigmastery w wersji "Plus" są robione również do Olympusa - różnią się programowo od canonowych

No to zaczynam się zastanawiać czy mnie stać i pewnie taki zestaw 2x będzie do kupienia...

macastek
13.02.13, 23:08
To obecnie pozostaje nam wyzwalanie lamp, bo to działa choć jest okupione zużyciem baterii oraz bezprzewodowy wężyk, gdy nadajnik nie jest wpięty w body. Tak można synchronicznie wyzwalać kilka body i lampy jest to proteza ale puki co lepszy rydz niż nic. Czekam na odpowiedź producenta i jestem jej ciekawy.

macastek
22.02.13, 12:55
no i się doczekałem oto pełen tekst:

Hello,

Have a good day!

Sorry that our Soldier can not support to control two cameras via one camera to shoot, and it also cannot support to set flash output via camera, you can only set it from flash itself.

Thanks and best regards!
Pixel Enterprise Limited

Krótko i na temat – no to miłego dnia!

Joki
22.02.13, 21:55
Może nie zrozumieli pytania? ;-)

Amigo!
22.02.13, 22:00
Zrozumieli.
Przeprosili, że wyzwalacz radiowy do lamp błyskowych nie wyzwala kamer.
Teraz popełnią jakieś chińskie seppuku.
:)