PDA

Zobacz pełną wersję : jak uzyskać ostre zdjęcia sportowe - skoki itd...



Luigi
18.06.07, 13:45
Moje dziecię trenuje gimnastykę artystyczną i na zawodach próbuję strzelić jej jakieś fajne foty...
Wiem już że mój aktualny obiektyw się do tego nie nadaje ale jeszcze chwila i będzie lepszty ;)

Ale nie bardzo wiem jak robić takie zdjęcia - np rózne skoki...

Na razie takie zdjęcia są ciągle zamazane a przeciez można zrobić ostre zdjęcie w ruchu...
Jak próbowałam się bawić mogawką to opóźnienie było tak duże że zawodniczka dawno robiła już co innego....

W tej chwili mam np takie zdjęcie :



https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2007/06/cba2ab1a841c0b23-2.jpg
źródło (http://images6.fotosik.pl/19/cba2ab1a841c0b23.jpg)

reszta skoków jeszcze gorsza...
Może ktoś mnie oświeci jakie ustawienia zastosować i co zrobić żeby uzyskać ostre, fajne zdjęcie "latającej" zawodniczki?

kowal73
18.06.07, 13:53
znacznie krótsze czasy! wyższe iso, większa przysłona ok 4, spróbuj stanąć od strony okna, ew zdjęcia seryjne lub dopal lampą zewnętrzną. Zdjęcie powinno wyjść zamrożone.

świetny kadr i dynamika ;) , gdyby nie ucięte dłonie i pani w tle

tomek s
18.06.07, 13:54
hmmm, olkowy AF nie należy do demonów szybkości, ale spróbuj ustawić wyższe iso, mniejszą wartość przysłony, AF w opcji śledzenia C-AF. Jednakże mając ograniczoną ilość światła może być ciężko uzyskać tak krótkie czasy by zamrozić tak szybki ruch.
pzdr

avzi
18.06.07, 13:54
Wydaje mi się, że wystarczy ustawić odpowiednio krótki czas migawki, np. nie dłużej niż 1/500 sek. i mieć oczywiście dostatecznie dużo światła. Z tym drugim chyba nie będziesz miał problemów, bo zdjęcia są jak widać wykonywane przy dość mocnym świetle dziennym (choć w pomieszczeniu). Gdyby jednak światła było za mało, można ustawić wyższe ISO, np. 400 lub więcej.

rafrog
18.06.07, 13:56
ewentualnie dopal lampą jak braknie światła.

ziemia01
18.06.07, 13:56
jeśli jest taka możliwość ustaw ostrość wcześniej, skróci to chwilę strzału, krótszy czas możesz spróbować z dopiętą lampą trochę iso do góry i mała wartość przesłony.

Luigi
18.06.07, 14:01
jeśli jest taka możliwość ustaw ostrość wcześniej, skróci to chwilę strzału,

no niestety nie bardzo bo nigdy nie wiem w którą stronę akurat uda się zawodniczka...

Dzieki za pomocne rady... będe próbować, może za którymś razem w końcu mi się uda...


świetny kadr i dynamika , gdyby nie ucięte dłonie i pani w tle

Bardzo dziękuję :D ... heh no nie udało mi się jej złapac w całości... a pani - no tak nie powinno jej tam być :mrgreen:

rodia
18.06.07, 14:28
jeśli jest taka możliwość ustaw ostrość wcześniej, skróci to chwilę strzału,

no niestety nie bardzo bo nigdy nie wiem w którą stronę akurat uda się zawodniczka...



tutaj C-AF będzie pomocny. Nawet jak jest dużo światła to i tak bym skrócił czas migawki i dopalił FL w trybie FP

The z00m
18.06.07, 14:47
Ekstremalnie dynamiczne ujęcia. Jeśli tor poruszania się obiektu jest nieznany to będzie ciężko. W grę wchodzi tylko ciągłe śledzenie obiektu przez AF. Maksymalnie niski czas czyli jasny obiektyw oraz wysokie ISO. Obawiam się, że będziesz musiał mocno zawierzyć szczęściu. W tym przypadku AF Olympusa chyba nie zagwarantuje pewności udanego ujęcia. Nie chcę jednak snuć pesymistycznych opinii bo zaraz ktoś mi zarzuci, że najeżdżam na Olympusa ;-) Niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni w foceniu takich scen koledzy :roll:

Są ludzie, którzy odwrotnie do tych focących w studio przeszli z Canona 20D/30D na Nikona D200 właśnie ze względu na szybszy/pewnejszy AF od Nikona. To taka dygresja i nie wiązać proszę tej uwagi z próbą namawiania kogokolwiek na zmianę sprzętu.

suchar
18.06.07, 15:44
Robiac zdjecia sportowe, dynamiczne, fotografujac ruch nie musisz go zamrazac. Czesto nie ma sensu. Pamietaj, ze jesli chcesz ukazac dynamike, gwalotwny ruch, to wlasnie rozmazanie (oczywiscie kontrolowane) bedzie tym, czego potrzebujesz. Na zdjeciu, ktore pokazalas widac ruch, bo osoba jest czesciowo rozmazana.

Jesli natomiast chcesz zamrozic ruch, to musisz po prostu ustawic jak nakrotszy czas. Przy takich skokach 1/200s i mniej powinno starczyc, ale musisz to sama sprawdzic. Otworz przyslone maksymalnie (szczegolnie jesli masz kita, nie bedzie problemow z za mala GO), niskie ISO i wtedy sprawdz, jaki czas uzyskujesz. Jak nadal za malo, to podnos ISO. Ustaw tryb zdjec seryjnych i raczej C-AF. Powinno dac rade, oczywiscie jesli swiatla bedzie dosc.

Aha, tak na koniec jeszcze jedno. Tak jak juz pisalem, rozmazanie nie musi byc zle, bo ukazuje ruch. Powinnas swiadomie uzywac roznych technik fotografowania. Jesli chcesz pokazac corke w powietrzu, tak by wiadomo bylo, ze to ona to zdjecie musi byc ostre, a ruch zamrozony (przynajmniej twarz powinna byc ostra, bo inaczej corki nikt nie pozna :)). Jesli natomiast chcesz sie skupic na samym ruchu, na jego dynamice, to probuj ze swiadomym rozmazaniem.
Pzdr