PDA

Zobacz pełną wersję : Szybka karta SD?



apz
1.06.12, 10:02
Przy fotografowaniu w trybie seryjnym E-M5 widzę, że najsłabszym elementem jest zapis na karcie - jaką kupić? Jakie szybkie karty SD są dostępne na rynku? Czym się sugerować przy zakupie ( jakim parametrem w opisie )?

gietrzy
1.06.12, 10:10
Przy fotografowaniu w trybie seryjnym E-M5 widzę, że najsłabszym elementem jest zapis na karcie - jaką kupić? Jakie szybkie karty SD są dostępne na rynku? Czym się sugerować przy zakupie ( jakim parametrem w opisie )?

Było wideo wklejone przez mnie w wątku o E-M5, zaraz ci poszukam, ja kupiłem (pod hacki na GH2) maxa czyli sandisk extreme pro 95 MB/s zapis.



http://vimeo.com/40967459

nightelf
1.06.12, 11:09
Polecam kartę z oznaczeniem CLASS 10, Transcend, Lexar, albo właśnie SanDisk Extreme.

Joki
1.06.12, 11:39
Tytuł niemal jak oksymoron ;-)
Pozdrawiam.

szamotl
1.06.12, 11:48
Czasem kupowanie ultraszybkiej karty nie ma sensu bo szybkość przesyłu gniazda nie jest w stanie wykorzystać możliwości nominalnych karty. Polecałbym sprawdzić w jakimś teście jaką maksymalną szybkość zapisu w tym modelu. Gietrzy dał już wyżej ten filmik z testu kart.

easy_rider
1.06.12, 12:00
Polecam kartę z oznaczeniem CLASS 10...niby racja... tylko że to ma się nijak do rzeczywistości :evil:
Pomierzyłem parę kart - dla przykładu jedna karta Samsung CLASS 10 ma zapis 11,2MB/s a inna też CLASS 10 19,8MB/s, a np. CLASS 6 zapisuje te same pliki z prędkością 12,4 MB/s.
Transcent CLASS 6 zapisuje 13,1 MB/s, a Lexar też CLASS 6 tylko 8,4 MB/s.
Chcesz mieć szybko - kup kartę SanDisk Extreeme Pro na której pisze 95MB/s - pomierzona prędkość to 65 MB/s :mrgreen:

Wszystkie pomiary odbywały się na czytniku USB 3.0 zapisując tymi samymi plikami czyste, świeżo sformatowane karty.

---------- Post dodany o 12:00 ---------- Poprzedni post był o 11:55 ----------


Czasem kupowanie ultraszybkiej karty nie ma sensu bo szybkość przesyłu gniazda nie jest w stanie wykorzystać możliwości nominalnych kartyZawsze to lepiej, gdy ogranicza czytnik w urządzeniu, niż sama karta...

gietrzy
1.06.12, 12:07
niby racja... tylko że to ma się nijak do rzeczywistości :evil:

Dokładnie, GH2 hack driftwood 176 mbps to "tylko" 22 MB/s do zapisania przez kartę a - według anielskiej cierpliwości/życzliwości Fatmana - ten hack potrafi zawiesić kartę ExtremePro z oznaczeniem 45 MB/s (i dlatego potrzebna jest ta z 95 MB/s).

Tak czy siak ja bym zrobił tak (nie dajmy się zwariować): załóż sobie jakiś budżet na nową kartę w pln i udaj się na łowy. W przypadku gdybyś na forum przeczytał, że super jest karta x, ale jest droższa o 50-100 zł - imho - dołóż jeśli tak bardzo zależy ci na trybie AK-47 w nowym EM5. Ten paragraf nie dotyczy użytkowników GH2 :mrgreen:

szamotl
1.06.12, 12:10
Zawsze to lepiej, gdy ogranicza czytnik w urządzeniu, niż sama karta...
Chodziło mi, że czasem nie warto kupować extra karty i płacić znacznie drożej jeśli to nie jest potrzebne, na flimiku widać różnicę sprawdzasz i decydujesz czy to jest potrzebne.

romek1967
1.06.12, 12:18
imho - dołóż jeśli tak bardzo zależy ci na trybie AK-47 w nowym EM5.
Informacyjnie - mój E-M5 na karcie ExtremePro daje serię 20 fotek przy 9kl/s zanim zapcha bufor i zwolni. Czyli nieco ponad 2 sekundy.

gietrzy
1.06.12, 12:53
Informacyjnie - mój E-M5 na karcie ExtremePro daje serię 20 fotek przy 9kl/s zanim zapcha bufor i zwolni. Czyli nieco ponad 2 sekundy.

ExtremePro 45 czy 95 :mrgreen:

romek1967
1.06.12, 12:55
ExtremePro 45 czy 95 :mrgreen:
95 MB/s odczyt
90 MB/s zapis

easy_rider
1.06.12, 13:02
19 - 22 klatki zależnie od czasu naświetlania na Extreme Pro 95

gietrzy
1.06.12, 13:03
95 MB/s odczyt
90 MB/s zapis

Czyli mój "max" z postu #2. Imho po twojej/takiej "referencyjnej" rekomendacji apz (i wszyscy inni) ma baaardzo ułatwiony wybór.

/edit
z czystego Anana Kofana: w rawie czy w Fine te 20 klatek?

romek1967
1.06.12, 13:09
z czystego Anana Kofana: w rawie czy w Fine te 20 klatek?

głowy nie dam ale na 95% RAW+Fine

no i te MB/s to specyfikacja producenta a nie pomiary

apz
1.06.12, 15:26
Dziękuję wszystkim za pomoc. Poszukam tej z 95 Mb/s. O reputacji będę pamiętał jak już będę mógł.
Pozdrawiam AP.

Vindex
1.06.12, 17:39
niby racja... tylko że to ma się nijak do rzeczywistości :evil:
Pomierzyłem parę kart - dla przykładu jedna karta Samsung CLASS 10 ma zapis 11,2MB/s a inna też CLASS 10 19,8MB/s, a np. CLASS 6 zapisuje te same pliki z prędkością 12,4 MB/s.
Transcent CLASS 6 zapisuje 13,1 MB/s, a Lexar też CLASS 6 tylko 8,4 MB/s.
Chcesz mieć szybko - kup kartę SanDisk Extreeme Pro na której pisze 95MB/s - pomierzona prędkość to 65 MB/s :mrgreen:

Wszystkie pomiary odbywały się na czytniku USB 3.0 zapisując tymi samymi plikami czyste, świeżo sformatowane karty.

---------- Post dodany o 12:00 ---------- Poprzedni post był o 11:55 ----------

Zawsze to lepiej, gdy ogranicza czytnik w urządzeniu, niż sama karta...

Czesto ograniczeniem nie jest czytnik tylko wielkosc bufora - klasycznym przykladem jest G3. W wypadku RAW nie ma roznicy w ilosci klatek ktoe mozna zrobic na Kingstonie Ultimate x100 (zapis <20 MB/s) i Sandisku Extreme (40 MB/s) - za to w wypadku jpg'ow juz jest (Kingston wysiada po ok. 20 a Sandisk po ok. 40)

romek1967
1.06.12, 21:07
No i przyszło mi odszczekać co naskrobałem. Powiedzmy że te 20 kl/s było lekko przesadzone :/
Zrobiłem mini test na czterech kartach. Policzyłem ile klatek zrobił E-M5 do czasu zapełnienia bufora i ile czasu zajęło mu zrzucenie danych z bufora na kartę od czasu zrobienia ostatniego zdjęcia. Zdjęcia przy czasach 1/800-1/1000.

65175

Jak widać nie zawsze deklaracje producenta są miarodajne. Pretec class 10 jest tak szybki jak Eye-Fi Class 6 i wolniejszy od SanDiska Class 6 :)

k@czy
2.06.12, 16:24
Przy fotografowaniu w trybie seryjnym E-M5 widzę, że najsłabszym elementem jest zapis na karcie - jaką kupić? Jakie szybkie karty SD są dostępne na rynku? Czym się sugerować przy zakupie ( jakim parametrem w opisie )?
A jak sie zdecydujesz, to zagadaj do Saboora - on ci powie gdzie najtaniej kupic :)

Vindex
3.06.12, 02:50
No i przyszło mi odszczekać co naskrobałem. Powiedzmy że te 20 kl/s było lekko przesadzone :/
Zrobiłem mini test na czterech kartach. Policzyłem ile klatek zrobił E-M5 do czasu zapełnienia bufora i ile czasu zajęło mu zrzucenie danych z bufora na kartę od czasu zrobienia ostatniego zdjęcia. Zdjęcia przy czasach 1/800-1/1000.

65175

Jak widać nie zawsze deklaracje producenta są miarodajne. Pretec class 10 jest tak szybki jak Eye-Fi Class 6 i wolniejszy od SanDiska Class 6 :)


Strasznie kiepsko wypadly te LF - biorac pod uwage ze jpgi sa sporo mniejsze od raw to aparat powinien byc w stanie nagrac zdecydowanie wiecej klatek. W wypadku G3 :
RAW + LF - 7 klatek
RAW - 8 klatek
LF - 41 klatek

easy_rider
3.06.12, 14:13
Już pisałem - E-M5 robi 19-22 klatki w serii aż do zapełnienia bufora... oczywiście JPG w jakości LF - trwa to ok.2 sekundy.

Wczoraj robiłem próby na koncercie - np. dla godziny 21:35 mam 130 klatek, a przecież robiłem przerwy pomiędzy seriami... :-P

Vindex
10.06.12, 08:36
Już pisałem - E-M5 robi 19-22 klatki w serii aż do zapełnienia bufora... oczywiście JPG w jakości LF - trwa to ok.2 sekundy.

Wczoraj robiłem próby na koncercie - np. dla godziny 21:35 mam 130 klatek, a przecież robiłem przerwy pomiędzy seriami... :-P

Ciekawe z czego wynika to ograniczenie w takim razie bo bufor (oceniajac po RAW ) OMD musi miec wiekszy a mimo to nie jest w stanie zrobic takiej ilosci jpg jak G3 ...

stachu
11.06.12, 18:22
Jestem zielony jeśli chodzi o fotografowanie. Stąd moje pytanie. Czy do obsługi zdjęć i filmów w aparacie Olimpus SP620 UZ w rozdzielczości HD(1280X720i) musi być specjalna karta pamięci? Używam kartę SanDisk SecureDigital 8GB Extreme Pro 95MB/s SDHC, ale jakość filmów w tv przez złącze HDMI nie jest rewelacyjna. Czy ta karta jest właściwa? Może popełniam gdzieś błąd
, ale przy odtwarzaniu w TV przez HDMI w rozdzielczoąci HD 720i obraz nie jest rewelacyjny.

gietrzy
11.06.12, 23:13
Stachu,
zajrzyj do instrukcji aparatu, tam będzie nota od producenta, znajdziesz w niej informację, które karty zaleca do twojego aparatu, który a propos, nie jest przedmiotem tego wątku.
Jednak odpowiadając wprost na twoje pytanie: wystarczy ci każda karta klasy C5.

nightelf
12.06.12, 15:18
Użyta karta nie wpływa na jakość filmu. Gdyby była za wolna aparat po prostu przerwałby nagrywanie.

gietrzy
23.10.12, 12:08
Odkopuję by donieść, że Sandisk 32GB Extreme Pro 90MB/s (zapis) wyłożył się w ostrym słońcu na GH2 (hack Apocalypse Now). Miałem zakręcone 12/2.
Zdarzyło mi się to pierwszy raz, bardzo długo nie formatowałem karty w aparacie. Pomogło tylko wyjęcie baterii.
Dlatego jestem zwolennikiem kupowania szybkich kart. Przy okazji premiery 4K (UHD) i promocji Sandiska w sklepach Za Wodą oczekuję premiery nowej serii typu "125MB/s w zapisie".