PDA

Zobacz pełną wersję : Panasonic 45-175 X i stabilizacja w korpusach Olympusa - a konkretnie EM-5



cede
22.04.12, 19:24
Witam wszystkich forumowiczów.
Ponieważ zainteresował mnie ostatnio nowy Olympus EM-5. Rozejrzałem się za dostępnymi do niego obiektywami.
Bardzo spodobały mi się 14/2.5 oraz 20/1.7, a w zakresie tele - Panasonic 45-175 X ze względu na wielkość (a raczej niewielkość) i nie zmienianie długości przy zmianie ogniskowej.
Obiektyw ten posiada wbudowaną stabilizację i jak mi się wydaje nie ma na obudowie wyłącznika tejże stabilizacji.
Może ktoś z was orientuje się jak wyglądała by współpraca z Olympusem EM-5?
Mówi się że korpus ten ma bardzo skuteczną wbudowaną stabilizację, ale czy nie będzie jej przeszkadzać Power OIS w Panasonicu 45-175 X ?
Aktualnie używam lustrzanki Nikona więc niezbyt dobrze orientuje się w systemie m43, choć spoglądam łakomie w jego kierunku.
Czy ktoś z was orientuje się w tym temacie?

Z góry dziękuję za pomoc.

zibi1303
22.04.12, 19:58
Zarówno Power OIS jak i stabilizację w korpusie można wyłączyć. Dzięki temu będziesz miał do wyboru albo jedną albo drugą. To będzie działać. Jedynie do wyjaśnienia jest jak sprawny będzie AF (szybkość i powtarzalność) to zawsze może być różnie i trzeba sprawdzić. Nie mniej działać będzie

cede
22.04.12, 20:20
Dziękuję zibi1303.
Miałem wątpliwości co do tego czy można wyłączyć stabilizację w obiektywie, bo jak mówiłem - na fotografiach tegoż konkretnego Panasonica nie zauważyłem włącznika/wyłącznika tej funkcji, w przeciwieństwie do np. Panasonica 45-200 G.

zibi1303
22.04.12, 20:26
Ja nie mam tego obiektywu, ale nawet mi nie przyszło do głowy by nie miał takiego wyłącznika. Nie chce mi sie wierzyć by nie było

ajt
22.04.12, 20:42
Skoro najprotszy kit, czyli 14-42 wyłącznika nie ma, to inne też mogą nie mieć :)
Też się zastanawiam, jak w takim przypadku odbywa się wyłączenie stabilizacji w obiektywie, włączenie w body i jak to w ogóle współga ze sobą?

zibi1303
22.04.12, 20:58
W takim wypadku to proste. W korpusach niepanasonikowych w takim obiektywie zapewne stabilizacja jest wyłączona 'by default', a komunikację masz poprzez styki obiektywu

adambieg
22.04.12, 21:08
NIestety przypinając obiektyw panasa bez wyłacznika do body Olympusa nie możesz wyłaczyć stabilizacji w obiektywie. Menu Olka nie ma takiej opcji. W przypadku panasa wyłączasz poprzez menu.

cede
22.04.12, 21:52
Spróbowałem dowiedzieć się czegoś na ten temat na obcojęzycznych forach i jeśli dobrze zrozumiałem to O.I.S. w obiektywach bez przełącznika po zamocowaniu do Olympusa - tak jak napisał zibi1303 - jest domyślnie wyłączona i jedyną niedogodnością jest to że korpusem "niepanasonicowym" nie można go włączyć. Ale kto wie, może kiedyś zechcę dokupić korpus Panasonica?

easy_rider
23.04.12, 19:57
Spotkałem się z różnymi opiniami na ten temat.
Jedni twierdzą że stabilizacja w dwóch obiektywach z napisem "X" jest domyślnie wyłączona i w korpusie trzeba ją załączyć,
inni wręcz przeciwnie uważają że body Panasonic'a pozwala wyłączyć domyślnie załączoną stabilizację...

Szkoda tylko, że nie ma wiarygodnej opinii człowieka który opisałby swoje doświadczenia jedną ręką,
trzymając równocześnie w drugiej aparat Olympusa z podpiętym obiektywem serii "X"...

nightelf
23.04.12, 22:22
W każdym razie tylko jedna stabilizacja może być włączona, bo będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Może ktoś z forum kupi sobie ten obiektyw Panasa i sprawdzi?

Vindex
26.04.12, 18:07
W każdym razie tylko jedna stabilizacja może być włączona, bo będą sobie nawzajem przeszkadzać.

Może ktoś z forum kupi sobie ten obiektyw Panasa i sprawdzi?

Nie testowalem co prawda tego obiektywu ale na EPL1 stabilizacja panasiowego 14-42 nie dzialala (przy kreceniu filmow nie bylo zadnej stabilizacji - roznica w stosunku do G3 byla bardzo wyrazna)

micz87
26.04.12, 20:07
W Panasonicu G3 czy stabilizacja OIS działa czy nie to zależy od opcji w menu jeżlei nie ma włącznika na obiektywie. Domyślnie jest na ON ale można oczywiście szybko zmienić i wyłączyć ;-)

Vindex
26.04.12, 23:30
W Panasonicu G3 czy stabilizacja OIS działa czy nie to zależy od opcji w menu jeżlei nie ma włącznika na obiektywie. Domyślnie jest na ON ale można oczywiście szybko zmienić i wyłączyć ;-)

W Olympusie rowniez mozna wylaczyc stabilizacje w menu - a ta w obiektywach Panasonica jest domyslnie wylaczona na niepanasonicowych body

themoth
7.04.13, 15:45
już się napaliłem na tego drania,
bo fajny gabaryt i niezła cena,
zasięg 175 w stosunku od 300 (nowy Oly 75-300 ED II) niewiele się różni a cena zbliżona, za to jaśniejszy i ma OIS.
a dół 45 bardziej uniwersalny, a tu się okazuje że jednak ta X stabilizacja to big problem dla body E-PL3, może się okazać że nie uda się załączyć na Oly bodym. I kupa... jak dla mnie odpada.

luc4s
7.04.13, 16:17
175 to niewiele się różni od 300? :roll:

themoth
7.04.13, 16:47
175 to niewiele się różni od 300? :roll:
wg mnie niewiele, no może tylko z tą jasnością przesadziłem bo Zuiko na 175 będzie chyba ciut jaśniejszy niż Panas.

banc
7.04.13, 19:10
wg mnie niewiele, no może tylko z tą jasnością przesadziłem bo Zuiko na 175 będzie chyba ciut jaśniejszy niż Panas.

No to mnie pocieszyłeś. Bo ja mając 35-100 myślałem o czymś dłuższym, tak gdzieś do 200mm. :mrgreen:

themoth
7.04.13, 20:29
No to mnie pocieszyłeś. Bo ja mając 35-100 myślałem o czymś dłuższym, tak gdzieś do 200mm. :mrgreen:
różnica pomiędzy 100 a 200 jest nieco większa niż 175 a 300,
85378
zaraz mi ktoś wmówi że napisałem że 175 to to samo co 300 :)
po prostu uzysk na przybliżeniu fotografowanego obiektu wynika z ctg kąta obiektywu (lub tg - jeszcze to przemyślę :) )

themoth
11.04.13, 15:10
https://forum.olympusclub.pl/threads/87028-por%C3%B3wnianie-ogniskowych
no może troszeczkę przegiąłem pisząc tam wyżej że niewiele, otóż wiele, prawie dwukrotnie.