PDA

Zobacz pełną wersję : OMD EM-5 Pierwsze wrażenia po otworzeniu pudełka ;)



Jedreksolinski
15.04.12, 15:30
Witam.

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem EM-5tki ;)
Postaram się wrzucać próbne fotki tak szybko jak to możliwe (jeśli możliwe w tym dziale)

Pierwsze spostrzeżenia :
-Piekielnie szybki AF
-Wygodny, nawet bardzo jak na swoje gabaryty.
-Świetny ekran OLED-owy
-Dwa przyciski - Fn1 i Fn2
-(aż) 9 klatek / sekunde - karabinek :)
-ISO niezauważalne aż do 2000
-Obiektyw (MZD 12-50) - bardzo dobrze wykonany i z ciekawą funkcją macro.

A zdjęcia będą później .

Pozdrawiam.

Skora
15.04.12, 15:36
Czekamy :-)

nyny
15.04.12, 15:39
Witamy,
Tez sie cieszymy razem z Toba;)
Rozumiem, ze to prywatny import zagramaniczny?

Z niektorymi spostrzezeniami mozna dyskutowac, ale nie bedziemy tego szczesliwego dnia psuc:)
Czekamy na zdjecia i szerszy opis wrazen.

p.s. Do tej pory czym fotografowales?


pozdro

qwert
15.04.12, 15:40
Póżniej ?.Najlepiej dawaj teraz.

apz
15.04.12, 15:51
Witam.

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem EM-5tki ;)
Postaram się wrzucać próbne fotki tak szybko jak to możliwe (jeśli możliwe w tym dziale)

Pierwsze spostrzeżenia :
-Piekielnie szybki AF
-Wygodny, nawet bardzo jak na swoje gabaryty.
-Świetny ekran OLED-owy
-Dwa przyciski - Fn1 i Fn2
-(aż) 9 klatek / sekunde - karabinek :)
-ISO niezauważalne aż do 2000
-Obiektyw (MZD 12-50) - bardzo dobrze wykonany i z ciekawą funkcją macro.

A zdjęcia będą później .

Pozdrawiam.

No masz - później , a mnie ślina zaczyna kapać jak psom Pawłowa...., zamoczę klawiaturę i potem nie zobaczę.
Pozdrawiam AP.

Jedreksolinski
15.04.12, 16:59
No i nareszcie : zdjęcia.
Wszystkie wykonane 12-50 przy użyciu różnych filtrów, bez zbytniego zagłębiania się w manual i pochodne.

1.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg99/scaled.php?server=99&filename=p4150402.jpg&res=landing)

2.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg607/scaled.php?server=607&filename=p4150354.jpg&res=landing)

3.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg710/scaled.php?server=710&filename=p4150300.jpg&res=landing)

4.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg135/scaled.php?server=135&filename=p4150188.jpg&res=landing)

5.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg33/scaled.php?server=33&filename=4150107.jpg&res=landing)

6.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg403/scaled.php?server=403&filename=4150077.jpg&res=landing)

7.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://desmond.imageshack.us/Himg813/scaled.php?server=813&filename=4150039.jpg&res=landing)


EDIT : nyny- Przesiadka z ND90

nyny
15.04.12, 17:26
Poczekam na foty jak juz opanujesz sprzeta, tych przez grzecznosc nie skomentuje.

p.s. No jak z D90 to rozumiem, ze sie AF spodobal:)

MichuP
15.04.12, 18:42
Też poproszę duuużo fotek z takiej mniej wprawnej ręki (jak moja).

Jedreksolinski
15.04.12, 18:47
no cóż.
Bateria na 400 zdjęć chyba kiepskie rozwiązanie na dłuższą metę. Trzeba będzie się zastanowić nad HDL-6.

A dot. walorów artystycznych to mi się moje zdjęcia podobają ;> wiem, wiem nie muszą każdemu ale ja uważam że jak na teraz to zobaczymy co będzie dalej. Fakt - nie jest to klasa światowa - na wszystko się czeka - ale mam nadzieję że będzie lepiej. Nie mogę się przyzwyczaić do wymiarów i najpierw bardziej myślę o tym jak go nie upuścić niż o artyzmie. :D

Jack
15.04.12, 19:10
no cóż. Bateria na 400 zdjęć chyba kiepskie rozwiązanie na dłuższą metę. ..Na razie zachowaj dystans - po kilku pełnych cyklach ładowania i rozładowania, sytuacja może się poprawić.

nyny
15.04.12, 19:13
Na razie zachowaj dystans - po kilku pełnych cyklach ładowania i rozładowania, sytuacja może się poprawić.

Alez z ciebie marketingowiec;)
Juz chlop chcial gripexa kupowacy, a ty mu takie cos;)

Chociaz gadaja, ze mocno uchwyt porawia owy gripex, wiec tak czy sia wart rozwagi:)

pozdro

Jack
15.04.12, 19:17
@nyny: ja tylko napisałem: "dystans" i "może". Absolutnie nie miałem na myśli, że nagle aku zacznie starczać na 2000 zdjęć;-) Uchwyt jest wart rozpatrzenia z wielu powodów:-)

Jedreksolinski
15.04.12, 20:10
"Przesiadam" się z D90 (wciąż użytkuję) gdzie na jednej baterii można było przelecieć 2000 klatek.
Ten grip - świetna sprawa bo poprawia uchwyt, a ja mam niestety duże łapska.

Janeczek
15.04.12, 23:29
Jedrek,

a te 400 to robisz uzywajac wiziera czy na lcd? bo widzisz, np w Panasie G1, to ja uzywajac tylko wiziera dolatuje do 800klatek na jednym ladowaniu...

pozdrowionka

epicure
15.04.12, 23:37
bo widzisz, np w Panasie G1, to ja uzywajac tylko wiziera dolatuje do 800klatek na jednym ladowaniu...

Z włączoną stabilizacją?

apz
15.04.12, 23:46
Z włączoną stabilizacją?

Popatrz, na zdjęcia Janeczka - głównie manuale i kity , tam nie ma chyba ? stabilizacji/

Janeczek
15.04.12, 23:46
Jezeli uzywam akurat takiego obiektywu, to owszem...

pozdrowionka

PS
Sam kiedys sie dziwilem, dlaczego w G1 deklarowali ok 450fot a w G2 ponad 800, skoro to to samo i te same baterie.
Ot taki chlyt ale sie sprawdza...

ajt
16.04.12, 08:04
"Przesiadam" się z D90 (wciąż użytkuję)

Jeśli tak, to proszę o porównanie wydajności stabilizacji, najlepiej na dłuższych ogniskowych (50 w OMD i coś koło 75 w D90). Czasy rzędu 1/10-1/60. Bardzo mnie pod tym względem zawiódł kit Panasa 14-42 , więc ten aspekt szczególnie mnie interesuje :)

hellbike
16.04.12, 08:54
wiec jak wyglada dlugosc zycia baterii przy uzywaniu jedynie wizjera? Mocno mnie to interesuje.

Jedreksolinski
16.04.12, 14:10
Zdjecia były robione 50/50 wizjerem i ekranem za stabilizacją (powalila mnie bo jak sie człowiek uprze idzie utrzymać 1/4s) a dot porównania EM-5 z D90 to wątpię żeby dzisiaj może jutro.

gietrzy
16.04.12, 14:20
powalila mnie bo jak sie człowiek uprze idzie utrzymać 1/4s

Powklejaj proszę jakieś przykłady.

Bodzip
16.04.12, 15:18
Eeee tam, wszystko zależy od ilości wypitego "utrwalacza" :mrgreen:
W E-PL3 spokojnie utrzymuję 1/4 s bez statywu, lampy, podpórki, wódki :D
No, przykład z exifem


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://bodzio.dug.net.pl/cerkiewki/Snietnica/P4126944ol.jpg)

ajt
16.04.12, 15:51
W G3 z kitem 14-42 też jak się uprę, to 1/4s utrzymam. Problem w tym, że jak robię zdjęcia bez snajperskich zabiegów, zdarzają się poruszone na 1/30, 1/60, a nawet czasami 1/100 przy 42mm. Nie wiem dlaczego - zdjęcia testowe wychodzą ok, a w terenie kicha. Z D90 mam "uzysk" praktycznie 100% przy podobnych warunkach i ustawieniach, stąd prośba o porównanie z kitem VR Nikona :)

ciukacz
16.04.12, 16:33
wiadomo ze jak szersza ogniskowa to latwiej utrzymac, "snajperskie zabiegi" (jak to ajt okreslil) tez pomagaja.
ale koledze chyba nie chodzi o to ze sie da, a raczej o to ze jest to latwiejsze ?

Bodzip
16.04.12, 16:42
No racja

Jedreksolinski
16.04.12, 17:35
Niestety dzisiaj nie dostanę już D90 bo został u taty ... może jutro

Mirek54
16.04.12, 17:38
Niestety dzisiaj nie dostanę już D90 bo został u taty ... może jutro

Kurde.Popros,obiecaj ,ze bedziesz grzeczny,ze smiecie bez trzykrotnego "wyniesiesz wreszcie"bedziesz wynosil,lekcje od razu odrabial.Kombinuj,moze ulegnie.

Rysiek_O
16.04.12, 17:40
Eeee tam, wszystko zależy od ilości wypitego "utrwalacza" :mrgreen:
W E-PL3 spokojnie utrzymuję 1/4 s bez statywu, lampy, podpórki, wódki :D
No, przykład z exifem

Bodzip Ty to masz rękę. Pogratulować! Dobrze, że focisz, a nie jestes snajperem ;-).

nyny
16.04.12, 20:22
@Bodzip: nie chce Cie martwic, ale to zdjecie jest poruszone:( Chociaz jak na taki czas z reki i tak niezle:)

pozdro

Bodzip
16.04.12, 20:42
@Bodzip: nie chce Cie martwic, ale to zdjecie jest poruszone:( Chociaz jak na taki czas z reki i tak niezle:)

pozdro
Tak, wiem - ale na tyle delikanie że jak ktoś nie wie, to nie wie :-P W sumie nieuwaga, jedna działka przesłony załatwiła by sprawę
musiałeś się wygadać ? :mrgreen:

nightelf
16.04.12, 20:46
To widzę, że sporo nas tutaj nikonowców.

Gratuluję @Jedreksolinski nowej zabawki :mrgreen:

Jedreksolinski
16.04.12, 22:26
Dziękuję i pozdrawiam.

dzarro
17.04.12, 13:59
W G3 z kitem 14-42 też jak się uprę, to 1/4s utrzymam. Problem w tym, że jak robię zdjęcia bez snajperskich zabiegów, zdarzają się poruszone na 1/30, 1/60, a nawet czasami 1/100 przy 42mm. Nie wiem dlaczego - zdjęcia testowe wychodzą ok, a w terenie kicha. Z D90 mam "uzysk" praktycznie 100% przy podobnych warunkach i ustawieniach, stąd prośba o porównanie z kitem VR Nikona :)

A czy to jest wyłącznie kwestia wydajności stabilizacji w obiektywach? Pytam bo mam G-1 a mój kumpel ma D-90. Żadnych testów i innych eksperymentów nigdy nie robiłem ale wrażenie dużo większej stabilności i wygody chwytu D-90 zawsze mi towarzyszy kiedy okazjonalnie mam go w ręku czy też robię jakąś fotę. To chyba też może wpływać na utrzymanie długiego czasu naświetlania - tym bardziej, że G-3 nie jest tak wygodny jak G-1.

nightelf
17.04.12, 14:10
Chwyt też na pewno ma jakieś znaczenie, ale z drugiej strony można się pewnie do niego przyzwyczaić.
Znaczenie ma też ciężar zestawu, nie zawsze lżejszy znaczy stabilniejszy.

gietrzy
17.04.12, 14:11
A czy to jest wyłącznie kwestia wydajności stabilizacji w obiektywach?

MSZ jeszcze waga swoje robi, dlatego za każdym razem jak biorę do ręki XZ-1 to przeżywam lekki szoczek nt. jego stabilizatora a kiedy tylko mogę dokładam FL36R dla większego uzysku przy długich czasach z ręki.

dzarro
17.04.12, 15:13
Chwyt też na pewno ma jakieś znaczenie, ale z drugiej strony można się pewnie do niego przyzwyczaić.
Znaczenie ma też ciężar zestawu, nie zawsze lżejszy znaczy stabilniejszy.

Raczej cięższy będzie stabilniejszy - oczywiście w granicach rozsądku. Wg moich doświadczeń jeszcze gorzej jest w wynalazkach typu EX-1 (a zapewne również w Penach) gdzie dochodzi do tego kadrowanie na zombiaka.

---------- Post dodany o 15:13 ---------- Poprzedni post był o 15:11 ----------


MSZ jeszcze waga swoje robi, dlatego za każdym razem jak biorę do ręki XZ-1 to przeżywam lekki szoczek nt. jego stabilizatora a kiedy tylko mogę dokładam FL36R dla większego uzysku przy długich czasach z ręki.

Są chyba takie ciężarki na nadgarstki do trenowania(np. biegania) to tez może się nadać :wink:.

nightelf
17.04.12, 15:19
Przy kadrowaniu przez wizjer dochodzi czoło jako punkt podparcia, ale do pena można takowy podpiąć :)

Można też sobie wytoczyć ciężarek i dokręcić do gwintu statywowego, jak ktoś lubi.

ajt
17.04.12, 16:19
Przy kadrowaniu przez wizjer dochodzi czoło jako punkt podparcia, ale do pena można takowy podpiąć :)

Można też sobie wytoczyć ciężarek i dokręcić do gwintu statywowego, jak ktoś lubi.

Kadruję w G3 przez wizjer, w charakterze ciężarka robi przykręcona płytka statywowa, ale i tak coś nie teges :)
Wyżej dzarro wspomniał o wydajności stabilizacji w obiektywach. To właśnie mam na myśli, w 14-42 Panasa jest kiepsko i już. Zresztą mały ciężar raczej nie jest problemem, bo Samsung EX1 pod względem stabilizacji wypada znacznie lepiej, porównywalnie z kitem Nikona (przynajmniej w moich rękach, w dodatku na zombie).

Mam nadzieję, że OM-D pozytywnie mnie zaskoczy pod tym względem. Na razie biorę się za uważne studiowanie instrukcji "na sucho", zwłaszcza pod kątem dostępności i szybkości wyboru opcji, z których planuję karzystać. Lepiej wcześniej odkryć, że czegoś brak lub jest niewygodne, niż przekonać się po zbyt szybkim zakupie i potem żałować :)

nikoniarz
13.12.12, 19:00
Oczekuję na ten aparat i szczerze mówiąc, bez urazy te sample w wątku mnie nieco zmiartwiły.

slawek
13.12.12, 19:04
Oczekuję na ten aparat i szczerze mówiąc, bez urazy te sample w wątku mnie nieco zmiartwiły.
Sprawdź w innym :)
np. tu u klubowego kolegi http://dobas.blogspot.com/search?updated-max=2012-07-27T02:08:00Z&max-results=6&start=6&by-date=false

nikoniarz
13.12.12, 19:12
Pocieszające :) Dzięki.

dao
13.12.12, 21:28
czekamy na pierwsze wrażenia Piotrze (:

thedoc
19.12.12, 23:56
Po otworzeniu pudełka i rozpoczęciu zabawy z om-d pomyślałem sobie, o jeesuu... jak daleko technicznie są inne firmy, a pomyślałem sobie tak bo mam równolegle 5dmkII.
Jak mocno rozwinięta technologicznie jest ta maszynka, która wg mnie jest na miarę xxi wieku, w odróżnieniu od innych aparatów. Poza tym same plusy. Żaden inny aparat nie dawał mi takiej radości jak om-d. To tyle.

luc4s
20.12.12, 00:53
Chyba rzeczywiście w piątek koniec świata, kilka wątków temu czytałem post, że ktoś się przesiadł z D700 na OM-D, tutaj, że z 5D... :)

alnico
20.12.12, 02:37
Chyba rzeczywiście w piątek koniec świata, kilka wątków temu czytałem post, że ktoś się przesiadł z D700 na OM-D, tutaj, że z 5D... :)
Ta przesiadka to tylko połowiczna bo jak rozumiem thedoc używa równolegle obu w zależności od sytuacji, choć pewnie są i tacy co przesiedli się całkowice. Ja przesiadłem się z 60D chociaż do Canona nie miałem generalnie zastrzeżeń. Zadecydowały jedynie rozmiar/waga. Mobilizujący do zmiany był wątek na forum Canona osoby, która do piątki dokupiła OMD celem używania w sytuacjech gdzie gabaryty/waga Canona stanowiły już duży dyskomfort. Gdybym miał FF to pewnie trudniej byłoby podjąć decyzję a 2 systemy to dla mnie za duży koszt.
A pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka to jakie to małe, lekkie i ładne/świetnie wykonane. Drugie - fajnie leży w dłoni, obawiałem się, że będzie gorzej. Trzecie - niezły wizjer, to była kolejna rzecz, której się bardzo obawiałem po tym jak kiedyś oglądałem Sony. Teraz już trudno byłoby wrócić do tradycyjnego wizjera choć też przyznaję, że są sytuacje gdzie ten tradycyjny sprawdzał się lepiej. Potem jeszcze wziąłem jeszcze do ręki Canona i odczucie znacznie lepszego komfortu uchwytu 60D ale tylko do czasu podpięcia ciężkiego obiektywu.

apz
20.12.12, 09:40
Chyba rzeczywiście w piątek koniec świata, kilka wątków temu czytałem post, że ktoś się przesiadł z D700 na OM-D, tutaj, że z 5D... :)

Cieszę się, że koledzy, użytkownicy canonów i nikonów mogą doświadczać tej samej radości, która jest moją radością od czerwca 2012 r i że Olympus wypuścił aparat, którego parametry mogą zaspokoić potrzeby tam wielu użytkowników.
Od pewnego już czasu obserwuję życzliwe zainteresowanie wielu fotografów E-M5.

Końca świata podobno nie będzie, za to będą kolejne podobne i lepsze puszki Olympusa i innych producentów.
Pozdrawiam AP.

nightelf
20.12.12, 14:03
Szkoda, że Olympus nie dał w menu więcej informacji o stanie baterii.
Strasznie mi się podobało w Nikonie to, że miałem info ile zdjęć zrobiłem na naładowanej baterii i ile procent mocy jeszcze jej zostało.

apz
20.12.12, 14:40
Szkoda, że Olympus nie dał w menu więcej informacji o stanie baterii.
Strasznie mi się podobało w Nikonie to, że miałem info ile zdjęć zrobiłem na naładowanej baterii i ile procent mocy jeszcze jej zostało.

Ależ to jest akurat regulowalne , mnie informuje i pozostaniu 10% mocy.

nightelf
20.12.12, 14:45
Ależ to jest akurat regulowalne , mnie informuje i pozostaniu 10% mocy.

Tak, to wiem.
Chodzi o to, że nie mogę sobie wejść w menu, stan baterii, a tam informacja ile dokładnie mocy zostało.
O możliwości wybrania progu ostrzeżenia wiem.

motoko
26.12.12, 00:10
Po otworzeniu pudełka i rozpoczęciu zabawy z om-d pomyślałem sobie, o jeesuu... jak daleko technicznie są inne firmy, a pomyślałem sobie tak bo mam równolegle 5dmkII.
Jak mocno rozwinięta technologicznie jest ta maszynka, która wg mnie jest na miarę xxi wieku, w odróżnieniu od innych aparatów. Poza tym same plusy. Żaden inny aparat nie dawał mi takiej radości jak om-d. To tyle.

Ja to samo, z mała różnicą - mam 5d mk I - chciałbym "ożenić" obrazowanie mk I z całą resztą z OM-D!

apz
26.12.12, 01:24
Ja to samo, z mała różnicą - mam 5d mk I - chciałbym "ożenić" obrazowanie mk I z całą resztą z OM-D!

Tak to mogłoby być mistrzostwo świata, ale nie ma szans by Canon zrobil to w jakiejś puszce poza jedynkami. nie wierzę , że nie dysponują odpowiednimi technologiami, raczej nie chcą sie wystrzelać za wcześnie.

nightelf
26.12.12, 16:37
Do OM-D raczej nie zmieści się matryca FF.
Zresztą mi spokojnie wystarczy to co daje matryca m4/3.

POLM
4.01.13, 08:26
Zaletą m4/3 jest jednak rozmiar korpusu ale też co najważniejsze możliwość tworzenia małych gabarytowo szkieł (aby zachować kompaktowość systemu) - małe szkła do FF byłoby chyba ciężej zrobić ;-) a jak już nosić coś dużego to wolę gabaryty klasycznej lustrzanki niż NEX-a z dwa razy większym i cięższym od body obiektywem ;-). Ja na razie dalej jestem zauroczony OM-D - i tak już od prawie miesiąca ;-)

thedoc
4.01.13, 22:59
Ja się chyba starzeję bo gabaraty sprzętu zaczęły się dla mnie liczyć. Moja przygoda z m4/3 jest doprawdy zabawna, najpierw miałem 5d, potem 5dII (w zasadzie do dziś). W pewnym momencie pomyślałem, że nie mogę ciągle nosić wielkiej lustrzanki z wielkimi obiektywami, więc postanowiłem że znajdę coś małego i taniego. Padło na E-P2 z Panasem 20/1.7, do czego po chwili dokupiłem 45/1.8. W końcu odkryłem, że lustrzanka w zasadzie jest nie używana, system powoli był wysprzedawany, bo mi Pen w zupełności wystarczał. Potem "dla żony" dokupiłem OM-D E-5, a niech dziewczyna ma.... i to już był koniec lustrzanki :) Żona uznała po krótkim czasie że om-d jest jednak za trudne dla niej, więc posiadłem je na 100%. Efekt jest taki, że 5d2 leży właśnie spakowany w kartonie, bo jest sprzedany i w poniedziałek go wysyłam do nowego właściciela. Tia.. przeglądałem dziś swoje zbiory i prawda jest taka, że FF daje piękną plastykę i płyciutką głębię ostrości, co trudno jest osiągnąć na małej matrycy, jednak nie samą wielkością matrycy robi się zdjęcia. Sorry za te zwierzenia, tak mnie naszło jakoś ;)