PDA

Zobacz pełną wersję : IS a obiekty w ruchu

helmuth
12.04.12, 22:31
Pytanie do tych, którzy sporo panoramują.
Czy fotografując jadący samochód czy lądujący/startujący samolot, używacie stabilizacji czy nie. Jeśli tak to jakiej, IS1, IS2 czy IS3.

Jack
12.04.12, 22:48
Jeżeli trzymasz aparat "normalnie" - w kadrze poziomym, można użyć IS2 - stabilizator koryguje położenie matryc tylko góra-dół, jak obrócisz aparat do kadru pionowego i podążasz za jadącym samochodem, to wtedy IS3. Ja nie panoramuję, odpowiadam mocą teoretycznej wszechwiedzy:-D ;-)

bisoft_x
13.04.12, 09:11
Nie używam stabilizacji w ogóle przy panoramowaniu, ale jeśli chcesz eksperymentować to tylko z IS2 (przy "normalnym" położeniu aparatu). Przy IS1 aparat prawie zawsze ustabilizuje tło i obiekt wyjdzie poruszony. Generalnie przy obiektach w ruchu najlepszą stabilizacją jest krótki czas, stabilizacja matrycy czy obiektywu może przynieść zupełnie niespodziewane (odwrotne) efekty.

helmuth
13.04.12, 09:18
Ja nie panoramuję, odpowiadam mocą teoretycznej wszechwiedzy:-D ;-)Pytam dlatego, że zdarza mi się fotografować samoloty i muszę robić to na czasach krótszych niż 1/500. Widziałem na naszym forum, podobne zdjęcia z dużo dłuższymi czasami, przy których śmigła są ładnie rozmyte a nie "zamrożone".
Może odezwali by się praktycy ;)

Przy IS1 aparat prawie zawsze ustabilizuje tło i obiekt wyjdzie poruszony.No właśnie tak to wygląda przy IS1

Nie używam stabilizacji w ogóle przy panoramowaniu, ale jeśli chcesz eksperymentować to tylko z IS2 (przy "normalnym" położeniu aparatu).Zdarzyło mi się raz przestawić na IS2 i byłem zaskoczony efektem na 1/500. Nie starczyło mi odwagi, aby próbować zwiększyć czas. Nie było też potrzeby, bo ani śmigieł nie było ani żadnego tła (drzewa, budynki itp) poza niebem.
Dlatego nie wiem, czy to przypadek, czy właśnie wpływ IS2.

bisoft_x
13.04.12, 09:54
Widziałem na naszym forum, podobne zdjęcia z dużo dłuższymi czasami, przy których śmigła są ładnie rozmyte a nie "zamrożone".

Z samolotami mam małe doświadczenie ale przy 500 śmigła powinny śmigać aż miło. Przy motocyklach np. 350 jest według mnie w sam raz żeby koła nie były zamrożone - tu próbka http://www.rower.fan.pl/Pawel/moto.jpg oczywiście tak jak pisałem bez stabilizacji. Niestety przy dłuższych ogniskowych może być już problem z poprawnym prowadzeniem aparatu przez ten czas, chyba najlepszym rozwiązaniem byłby solidny statyw z głowicą wideo.

Zdarzyło mi się raz przestawić na IS2 i byłem zaskoczony efektem na 1/500. Nie starczyło mi odwagi, aby próbować zwiększyć czas. Nie było też potrzeby, bo ani śmigieł nie było ani żadnego tła (drzewa, budynki itp) poza niebem.
Dlatego nie wiem, czy to przypadek, czy właśnie wpływ IS2.

IS1 stabilizuje w obydwu osiach więc jest jakby "zamiennikiem" statywu. Nie nadaje się do zdjęć w ruchu. IS2 stabilizuje tylko w osi pionowej a w poziomie musisz wtedy stabilizować ręcznie, czyli ten tryb jest dokładnie do panoramowania. IS3 stabilizuje tylko oś poziomą.

Hrr
13.04.12, 13:56
bisoft_x Ja Cię trochę nie rozumiem, znaczy tego co próbujesz wyjaśnić.

Przez panoramowanie rozumiem "podążanie" za obiektem tak aby wyszedł na zdjęciu względnie ostry na rozjechanym tle. Do tego zostal stworzony IS 2 bo niweluje poruszenia aparatu góra-dół które często niweczą efekt. Dzięki temu łatwiej o ostry obiekt.

Odkąd mam e-3 a więc i stabilizację tylko raz stosowałem tę technikę i IS 2 spisał mi się elegancko. Niestety mam "przy sobie" tylko jedno zdjęcie z tej okazji. Zrobiłem też kilka z jeszcze dłuższym czasem i też wychodziły dobrze.

bisoft_x
13.04.12, 14:24
Ja Cię trochę nie rozumiem, znaczy tego co próbujesz wyjaśnić.
Przez panoramowanie rozumiem "podążanie" za obiektem tak aby wyszedł na zdjęciu względnie ostry na rozjechanym tle. Do tego zostal stworzony IS 2 bo niweluje poruszenia aparatu góra-dół które często niweczą efekt. Dzięki temu łatwiej o ostry obiekt.

Oczywiście - masz całkowitą rację.
A próbuje tylko do tego dorzucić uwagę że w niektórych przypadkach, np. kiedy obiekt porusza się blisko Ciebie z dużą szybkością, nie jesteś w stanie poprowadzić aparatu tak aby obiekt był cały czas w kadrze w tym samym miejscu. IS2 może i zadziała prawidłowo ale obiekt będzie rozmazany w poziomie. Wtedy jedyną metodą stabilizacji obiektu jest skrócenie czasu naświetlania.

Hrr
13.04.12, 14:33
Stabilizacja jaka by nie była nigdy nie działa na obiekt tylko na ruch aparatu. Prędkość, odległość czy kolor tego co fotografujemy nie ma znaczenia w tym przypadku.

romek1967
13.04.12, 14:41
Raz próbowałem tej techniki, z IS2 właśnie przy 1/60, efekty marniutkie ale coś tam wyszło.

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://www.romek67.eu/foto/Tour de Pologne 08-2011/slides/RS024262.jpg)

helmuth
13.04.12, 15:12
Raz próbowałem tej techniki, z IS2 właśnie przy 1/60, efekty marniutkie ale coś tam wyszło.
Świetnie wyszło- kolarz w centrum jest ostry. Nie mogło wyjść lepiej, bo za dużo tych "obiektów" i do każdego musiałbyś inaczej dopasować prędkość śledzenia.

romek1967
13.04.12, 16:03
Świetnie wyszło- kolarz w centrum jest ostry. Nie mogło wyjść lepiej, bo za dużo tych "obiektów" i do każdego musiałbyś inaczej dopasować prędkość śledzenia.
Tłumaczę i objaśniam dlaczego napisałem że słabo wyszło. Kolarze jeździli po pętli, było parę okazji do prób, strzelałem seriami, zaczynałem jak do mnie dojeżdżali a kończyłem jak odjeżdżali. Jakimś cudem ostro wyszły tylko te na odjeździe, a ja wolałbym te vis-a-vis mnie. Jak pisałem robiłem to pierwszy raz, może 101-szy dałby lepszy efekt ;)
A, i tak mnie naszło - śmigła można robić gdy stoisz przed albo za samolotem, panoramujesz jak stoisz prostopadle do toru lotu i widzisz molot z boku, śmigła z boku słabo widać :)

heyahero
13.04.12, 18:59
Też sobie wrzucę Tour de Pologne z Kato. Pano bez stabilizacji, E-410 z 40-150. Jak bym trochę poćwiczył, to może efekty byłyby lepsze. W sumie bez stabilizacji też się da ;)
62843628446284562847

Pozdrawiam

helmuth
13.04.12, 20:22
bisoft_xOdkąd mam e-3 a więc i stabilizację tylko raz stosowałem tę technikę i IS 2 spisał mi się elegancko.Spróbowałem i ot efekt:
1/160, ZD 40-150 (86mm), IS2
Cały kadr, zdjęcie tylko skonwertowane do jpga, zmniejszone i wyostrzone. W dolnym rogu fragment kadru przed zmniejszeniem (1:1)
62857

... śmigła można robić gdy stoisz przed albo za samolotem, panoramujesz jak stoisz prostopadle do toru lotu i widzisz molot z boku, śmigła z boku słabo widać :)Troszkę z ukosa:
1/125, ZD 70-300 (300mm), bez stabilizacji
Jak poprzednio: cały kadr, zdjęcie tylko skonwertowane do jpga, zmniejszone i wyostrzone. W dolnym rogu fragment kadru przed zmniejszeniem (1:1)
62856

W sumie bez stabilizacji też się da ;)Potwierdzam :D
Przy odrobinie ćwiczeń, da się pewnie jeszcze lepiej ;)

romek1967
13.04.12, 20:26
OK, przekonałeś mnie ;) śmigła wyszły przyjemnie

Mirek54
13.04.12, 20:30
Slicznie Ci wyszlo,ale jak powiadasz przy odrobinie cwiczen......Troche inaczej wyostrzylem i ten bialy jakis inny zrobilem:-P
Co myslisz to czy abo6285862859

Moominek
13.04.12, 20:35
IS2 jak najbardziej. Im więcej ćwiczeń tym lepsze będą efekty. Śmigła się ładnie rozmywają już przy 1/250, za to "wypas" jest w okolicach 1/25 (ładnie się rozmywa tło) ale tu już trzeba wprawy i pewnej ręki (albo monopoda...) - mnie rzadko wychodziło, próbowałem na śmigłowcach.

helmuth
13.04.12, 20:47
... śmigła wyszły przyjemnieJeszcze im brakuje do pełnego "koła" ;)

Troche inaczej wyostrzylem i ten bialy jakis inny zrobilem:-PZdaje sobie sprawę, że można sporo wyciągnąć ale nie o to mi chodziło. Zacytuję sam siebie:

... cały kadr, zdjęcie tylko skonwertowane do jpga, zmniejszone i wyostrzone.

Hrr
13.04.12, 21:03
[..] W sumie bez stabilizacji też się da ;) [..]

Pozdrawiam

A i czemu miało by nie dać, stabilizacja to co najwyżej ułatwia, a nie umożliwia. Niemal wszystkie takie zdjęcia robiłem bez IS i zawsze coś się ustrugało.

Helmuth panoramujesz samoloty, są dość długie siłą rzeczy więc staraj się być jak najdalej i klepać długą ogniskową. Ogony będą ostrzejsze wtedy. Im szersza ogniskowa tym węższy pas na zdjęciu jest ostry. Wypraktykowałem też że lepsze efekty osiągam gdy zaczynam śledzić obiekt, upewniam się że prędkość jest ok i dopiero potem zaczynam serię. Robiłem tak kitesurferów i efekty były super !

Mirek54
13.04.12, 21:07
Zdaje sobie sprawę, że można sporo wyciągnąć ale nie o to mi chodziło.

Wiem,ponioslo mnie,wybacz:-P:mrgreen::mrgreen:

Zacytuję sam siebie:

Tez czesto czytam klasykow:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgre en::mrgreen:

helmuth
13.04.12, 21:54
Tez czesto czytam klasykow:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgre en::mrgreen:Można wiele mądrych rzeczy wyczytać :cool::mrgreen:

... staraj się być jak najdalej i klepać długą ogniskową. Z reguły samoloty mam w takiej odległości, że potrzebne ok. 70mm (w powietrzu) lub ok. 110mm (na pasie). W obu przypadkach wybieram 40-150 bo lżejszy.
Próbowałem dzisiaj na pasie z 70-300 ale ciężki i trudniej mi śledzić.

BIKER
13.04.12, 22:32
To na pociągach też zadziała- spróbuję. Fajne efekty osiągacie.

Mirek54
13.04.12, 22:37
To na pociągach też zadziała- spróbuję. Fajne efekty osiągacie.

Tak,ale nie na dworcach.Miedzy dworcami

BIKER
13.04.12, 22:54
Taki miałem zamiar, tam najlepiej wychodzi polowanie.

irek50
14.04.12, 07:54
Dodam nie w temacie, ale w związku z IS, że przy zdjęciach ze statywu włączenie stabilizacji często psuje obraz zupełnie.

robert1088
14.04.12, 08:42
Stabilizacja swoją drogą liczy się pewna ręka , prowadzenie aparatu - trzeba ćwiczyć .

helmuth
14.04.12, 09:06
... prowadzenie aparatu - trzeba ćwiczyć .To oczywista oczywistość :-P
Brawo! przy 1/30, nonono :)
Przy okazji- czy zdarza Wam się używać statywu/monopoda, szczególnie przy ciężkich tele?

robert1088
14.04.12, 17:57
Statyw . monopod - dla mnie odpada jest nieporęczny . Helmuth dlaczego " nonono" 1/30 - 1/40 s to dla mnie optymalny czas przy panoramowaniu :grin:

helmuth
14.04.12, 18:57
Jakim obiektywem?
Jak pisałem wcześniej, podejrzewam, ze ciężkim 70-300 nie dam rady zejść poniżej (powyżej?)1/100.

Centus
14.04.12, 19:08
mozna stabilizacje wykorzystac tez do takich ujec

http://farm8.staticflickr.com/7207/6932306979_7b8e574b45_o_d.jpg

robert1088
14.04.12, 19:51
Jakim obiektywem?

Jak pisałem wcześniej, podejrzewam, ze ciężkim 70-300 nie dam rady zejść poniżej (powyżej?)1/100.
Dasz radę . Chodzi o "chwyt " aparatu . Jestem praworęczny . Lewą rękę kładę na prawym barku - tworzy się taki mostek . Opierasz aparat - obiektyw na "mostku" i jazda . W moim wypadku się to sprawdza :grin:
Centus - bardzo ładnie .
Odbiegłem od tematu ,bo tu chodzi o IS

Mirek54
14.04.12, 19:57
Dasz radę . Chodzi o "chwyt " aparatu . Jestem praworęczny . Lewą rękę kładę na prawym barku - tworzy się taki mostek . Opierasz aparat - obiektyw na "mostku" i jazda . W moim wypadku się to sprawdza :grin:

Kurde.Moj chwyt:mrgreen::mrgreen::mrgreen:.Dodam jeszcze,ze miedzy wdechem a wydechem naciskac spust.Mozna tez na siedzaco oprzec mostek o kolano.Dlugie czasy sie sprawdzaja.

helmuth
14.04.12, 20:02
Dasz radę . Chodzi o "chwyt " aparatu . Jestem praworęczny . Lewą rękę kładę na prawym barku - tworzy się taki mostek . Opierasz aparat - obiektyw na "mostku" i jazda . W moim wypadku się to sprawdza :grin:Dobre, muszę wypróbować. "Klasycznym" chwytem, na pewno nie da rady :)

Odbiegłem od tematu ,bo tu chodzi o ISWszystko co tyczy robienia zdjęć bez IS, się liczy :D

robert1088
14.04.12, 20:19
Mirek cieszę się ,że masz podobne doświadczenia . Z tym oddechem nie wiedziałem - ciekawe .Helmuth dodam jeszcze ,że panoramując prowadzisz obiekt w kadrze jeszcze przed naciśnięciem migawki i chwilę po . Ale to już chyba wiesz . Czas 1\ 30 s daje moim zdaniem fajny efekt - no i chwyt aparatu . Powodzenia . Zapomniałem wal serią .

Mirek54
14.04.12, 20:32
Mirek cieszę się ,że masz podobne doświadczenia .

Czesto z lenistwa tak se na siedzaco kwiatki foce,jak statyw mi za ciezki.Czolem podpieram okiem lypie,pilotem wyzwalam,do galerii wstawiam i oceny otrzymuje nawet.:mrgreen::mrgreen:

robert1088
14.04.12, 20:36
Czesto z lenistwa tak se na siedzaco kwiatki foce,jak statyw mi za ciezki.Czolem podpieram okiem lypie,pilotem wyzwalam,do galerii wstawiam i oceny otrzymuje nawet.:mrgreen::mrgreen:
Brawo , a wiesz świetnie ci to wychodzi:lol:

helmuth
14.04.12, 20:38
Czolem podpieram okiem lypie,pilotem wyzwalam ...Czemu pilotem?

Mirek54
14.04.12, 20:40
Czemu pilotem?

Zeby nie poruszyc.Poruszenie zawsze jest w momencie nacisku na spust najwieksze

ajan
14.04.12, 21:14
Centus podoba mi się...

mozna stabilizacje wykorzystac tez do takich ujec

helmuth
15.04.12, 06:38
Zeby nie poruszyc.Starcza Ci rąk?
Lewa ręka na prawe ramię, w prawej aparat a gdzie pilot?

Mirek54
15.04.12, 09:49
Starcza Ci rąk?
Lewa ręka na prawe ramię, w prawej aparat a gdzie pilot?
A gdzie ja Ci napisalem,ze aparat w prawej??Aparat lezy na mostku,jesli nie lezy wygodnie to podpieram go czolem lypiac okiem we wizjer.W lewej dloni mam pilota i wyzwalam.Prawa reka pokazuje zonie co ma zrobic jak ja tworze dzielo,albo zamawiam kawe,piwo lub cos innego.Gesty mamy opanowane,jak w jednostkach tajnych.Jesli jest zajeta to drapie sie po lysinie.

helmuth
15.04.12, 09:52
Teraz rozumiem :mrgreen:

Mirek54
15.04.12, 10:06
Teraz rozumiem :mrgreen:

No to cymes.Jesli teraz dodam,ze w zimie jest lepiej,bo ramie jest grubsze i bardziej tlumi drgania a latem na mostku polozyc mozna specjalnie uszyta trojkatna poduszeczke,to bedzie to nietaktem,czy dalszym udogodnieniem focenia na przydlugich czasach??.

helmuth
15.04.12, 10:10
Jesli teraz dodam ...Dodawaj! Każda informacja tego typu się przyda :)

psl
15.04.12, 11:39
Ja napiszę tak. Fotografowałem/panoramowałem bez stabilizacji i ze stabilizacją. Różnic subiektywnie nie dostrzegłem.

Problem to dobrać odpowiedni czas migawki (tak aby fajnie wyodrębnić obiekt z tła) oraz umiejętnie i z odpowiednią prędkością podążać obiektywem za obiektem. To za każdym razem trzeba sobie metodą prób i błędów wyczaić. Walnie się 40-50 zdjęć i 2-3 berdą fajne ;-). Tak ja.

robert1088
16.04.12, 17:08
Mirek a rozwinąłbyś wątek " oddechowy " bo to ciekawe . Tylko tak ,żebym się nie udusił , a tak na poważnie jak to pomaga podczas fotografowania . Dzięki

Mirek54
16.04.12, 17:13
Mirek a rozwinąłbyś wątek " oddechowy " bo to ciekawe . Tylko tak ,żebym się nie udusił , a tak na poważnie jak to pomaga podczas fotografowania . Dzięki

Popytaj naszych wojskowych specow od maskowania i tych co ze snajperami dzialaja.To takie same zasady.Jak lezysz w czatowni to os obiektywu i Twoja to tez optymalnie 30° tak,zebys dluzej wytrzymal i mniej sie zmeczyl.A z tym miedzy oddechami to tak dokladnie to miedzy uderzeniami serca.

lukasz78
17.04.12, 07:08
Popytaj naszych wojskowych specow od maskowania i tych co ze snajperami dzialaja.To takie same zasady.Jak lezysz w czatowni to os obiektywu i Twoja to tez optymalnie 30° tak,zebys dluzej wytrzymal i mniej sie zmeczyl.A z tym miedzy oddechami to tak dokladnie to miedzy uderzeniami serca.

Ściąganie spustu między uderzeniami serca to przy strzałach w głowę na dużych dystansach. :)
Przy panoramowaniu spokojnie wystarczy wstrzymanie oddechu na parę sekund.

helmuth
29.04.12, 22:38
Lewą rękę kładę na prawym barku - tworzy się taki mostek . Opierasz aparat - obiektyw na "mostku" i jazda . Spróbowałem :)
Jest tylko jeden problem- układ się sprawdza (przynajmniej u mnie) przy panoramowaniu obiektów na wysokości oczu. W przypadku samolotów w powietrzu, trzeba tą lewą rękę lekko "zadrzeć" lub się lekko wygiąć do tyłu. To już pogarsza stabilność, przynajmniej u mnie- wygięty, zaczynam się kiwać :-P
Na razie, z ciężkim ZD 70-300 (w połowie wysuniętym), zszedłem do 1/160:
63501