PDA

Zobacz pełną wersję : Jak wywołać podwodne zdjecie i szybko usunąć zafarb z fotografii



dobas
4.04.12, 15:25
Poniżej przedstawiam króciutki tutorial - jak wywołać podwodne zdjęcie a dokładnie jak usunąć niechciany zafarb.

Nieodpowiednie oświetlenie i nieodpowiednie ustawienie balansu bieli w cyfrowym aparacie skutkuje tym, że fotografia ma dziwne kolory zupełnie nie przypominające tego co chcieliśmy sfotografować. Fotografując na powierzchni, raczej posiadamy już umiejętność odpowiedniego ustawienia balansu bieli. Jeśli wartość temperatury barwowej jest dla nas czymś całkowicie niezrozumiałym to poprawne ustawienie balansu bieli ułatwiają nam ikonki występujące w menu aparatu. Słonko, chmurka, cień, żarówka... Nawet dziecko jest w stanie sobie poradzić intuicyjnie z obsługą takiego menu.
Rzecz przedstawia się zupełnie inaczej gdy zejdziemy pod wodę... Tam już jest dużo trudniej. Nie wystarczają intuicyjne ikonki. Światło aby oświetlić obiekt, musi przebrnąć przez słup wody który na każdym centymetrze pochłania je w sposób selektywny. Szybciej niż granatowy znika czerwony, a to powoduje, że nasze zdjęcie będzie miało nieprzyjemny zafarb.

Jest wiele sposobów radzenia sobie z tym problemem w terenie. Jednym z najprostszych jest stosowanie lampy błyskowej, której światło musi przebyć niezbyt długa drogę. Jednak co zrobić gdy mamy fajne ujęcie, ale tragiczne kolory. Możemy próbować uratować taką fotografię na etapie postprocessingu.

więcej i obrazki póki co tutaj :


http://dobas.blogspot.com/2012/04/jak-wywoac-podwodne-zdjecie-i-usunac.html


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/04/before_after-1.jpg
źródło (http://3.bp.blogspot.com/-tYIQeFkQbV0/T3xGnTi1ovI/AAAAAAAAFyw/22nT6XFOdm8/s1600/before_after.jpg)

Mirek54
4.04.12, 18:17
Poniżej przedstawiam króciutki tutorial - jak wywołać podwodne zdjęcie a dokładnie jak usunąć niechciany zafarb.





O dobre podejscie do tematu.A co bedzie jak :w drugim punkcie to zamiast juz ostrzenia to pobawisz sie na krzywych.No np kanal czerwony i ja troche do pionu sprowadzisz pokazujac na wykresie odcinki jej poziome.W trzecim to tylko na kolorze selektywnym.A jak juz jest slicznie to wtedy wyostrzymy i pokazemy???

dobas
6.04.12, 11:51
jak potem - to kwestia już indywidualnego warsztatu.
Ja bazuje na krzywych lub poziomach. Istotny jednk jest ten myk z usuwaniem zafarmu, który na wielu podwodnyhc ujeciach fajnie się sprawdza

Janeczek
6.04.12, 12:17
Moje 3 grosze, niestety robie na malych glebokosciach (im glebiej tym gorzej z kolorami) oraz glownie pstrykam ludzi.
Nie posiadam specjalistycznego oprogramowania jak PS itd, ostatnio wolam w CO, raw ciagne do naturalnego oddania skory, potem krece korekta temperatury z odchylkami + grzebanie w kolorach (kanaly), czasem efekty sa spoko, niestety stosuje metode niedoswietlania o jakies 1-2ev, rozswietlam 1 plan lampa blyskowa, dlaczego tak? ano przy mikro i takich ogniskowych (uzywam 9-18 bardzo srednio wygladaja zdjecia naswietlone prawidlowo w kategorii GO.

Problemy? oczywiscie skutecznosc lampy w stosunku do odleglosci, mysle, ze max sensowny zasieg przy odpowiedniej jakosci fotek to 2m, podnoszenie mocy niestety daje mleko, spada drastycznie kontrast i zdjecia wychodza liche.

Mysle, ze odpowiedni setup mozna by zrobic na 2-3 lampach i tej technice, fajnie jest tez wykorzystywac lampy na parasolach nad woda bite jako kontra, niestety w 3miescie nie mam warunkow do zrobienia takiej sesji, sa straszne restrykcje na obiektach zamknietych, generalnie nie pozwalaja wejsc z aparatem.

Jak wszystko dobrze pojdzie to koniec maja bede robil powazniejsza sesje podwodna, z wykorzystaniem wlasnie kontr z nad wody i w basenie o sporej glebokosci, sam jestem ciekaw efektow, tymczasem przyklad wykorzystywanej przeze mnie techniki:


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2012/04/6489243211_7cc19a82e5_z-1.jpg
źródło (http://farm8.staticflickr.com/7175/6489243211_7cc19a82e5_z.jpg)

pozdrowionka

droplet
10.04.12, 10:32
Ciekawy temat.
Wstyd się przyznać jak ja obrabiam :oops:

W Camera Raw ustawiam WB. Z tym, że jeśli światło lamp jest dominujące to nie wiele jest do ustawiania.
Tak jak napisał Janeczek lampy do 2m. Problem jest ze światłem modelującym/pilotującym.
W nocy najlepiej sprawdza się światło z filtrem czerwonym. Niestety trudno się go potem pozbyć ze zdjęcia kiedy zmiesza się z lampami.
Teraz będę próbował trzymać czerwone świtało na ręce i podświetlał tylko do ustawienia AF.
Zaletą światła czerwonego jest to, że zwierzątka nie uciekają, nie zamykają się a AF jeszcze działa, przynajmniej w ZD 50.
Potem Auto Tony albo Albo Kontrast i Poziomy. Na poziomach tak naprawdę walczę z kolorami

Janeczek, fajne zdjęcie

mynameisnobody
10.04.12, 10:42
ciekawe.
Dlaczego nie uciekają?

droplet
10.04.12, 10:57
ciekawe.
Dlaczego nie uciekają?
z tym uciekaniem to różnie jest. Na pewno zamykają się liliowce (feather star). Skrzydlice obracają się tyłem albo wręcz przeciwnie podążają za światłem i pochłaniają zawieszone w toni małe śpiące rybki. Ogólnie światło białe w nocy wprowadza ryby w stan podniecenia.
Natomiast wygląda na to, że ryby są mniej czułe na światło czerwone, pewnie dlatego, że głębiej nie dociera.

dobas
10.04.12, 12:33
ciekawe.

Dlaczego nie uciekają?

Oooo Panie. Nie jeden artykuł na tren temat opublikowano. Rzecz nie tylko tyczy morskich organizmów ale i lądowych
ssaków / ptaków. Kiwi przykładowo w ogole nie reaguje na czerwone swiatło

U wielu organizmów nie ma potrzeby byc "uczulonym" na taki zakres światła. i jest on na krawędzi lub poza zakresem światła widzialnego dla tego organizmu. Podobnie w filmach przyrodniczych czasem wykazuje się IR które jest jeszcze bardziej przesuniete wzgledem czerwieni i jeszcze mniej organizmów je widzi..

Czy podobnie jest u morskich.. Pewnie tak


Observation of Nocturnal Animals by Red Light, Robert B. Finley, Jr.
Journal of Mammalogy
Vol. 40, No. 4 (Nov., 1959), pp. 591-594
Published by: American Society of Mammalogists
Article Stable URL: http://www.jstor.org/stable/1376280

mynameisnobody
10.04.12, 13:01
ciekawe!
Dlaczego wiele z tych stworzeń ma w swoim ubawieniu tak intensywne czerwone akcenty?
No nawet my nie widzimy dużego pasma barw (IR) -które można jednak zarejestrować odpowiednim czujnikiem (u mnie np. CCD z M8 pozbawiona filtra IR) i "sprowadzić" znowu do obszaru widzialnego...(kolory czerni :) ) Dlaczego zwierzęta używają dla swoich celów barw których same nie widzą jest ciekawym zagadnieniem... dla mnie.

droplet
10.04.12, 13:33
ciekawe!
Dlaczego wiele z tych stworzeń ma w swoim ubawieniu tak intensywne czerwone akcenty?
No nawet my nie widzimy dużego pasma barw (IR) -które można jednak zarejestrować odpowiednim czujnikiem (u mnie np. CCD z M8 pozbawiona filtra IR) i "sprowadzić" znowu do obszaru widzialnego...(kolory czerni :) ) Dlaczego zwierzęta używają dla swoich celów barw których same nie widzą jest ciekawym zagadnieniem... dla mnie.

z jednej strony to oczywiste, zwierzęta są czerwone by być niewidocznym w ciemności, szczególnie to widać u organizmów jaskiniowych.
A dlaczego np nie czarne? Słyszałem ale nie mogę znaleźć źródeł, że podobno wytworzenie czerwonego barwnika wymaga mniej nakładów niż czarnego.