PDA

Zobacz pełną wersję : Panorama



kadm_kg
5.06.07, 21:06
Panowie, jak zrobic panorame e-500'tka? mam karte typu H i co dalej> nie wiem jak sie do tego zabrac, a chcialbym poprobowac..

suchar
5.06.07, 21:10
Proponuje tak. Statyw i program Panorama Factory (platny), albo darmowy Hugin. Stawiasz aparat na statywie i robisz serie zdjec tak, by nachodzily na siebie (spora czescia, 1/3 kadru to bedzie ze sporym zapasem). Pamietaj, by nie przechylac statywu, bo inaczej tego nie polaczysz. Nastepnie laczysz wszystkie fotki w jakims programie (np. ktorys z ww.). Nie polecam skladania panoram w Olympsu Masterze (sam tryb panoramy dolaczany do karty jest moim zdaniem niewiele wart), bo dla mnie to jakies dzikie jest. Duzo prosciej i intuicyjniej jest w Panorama Factory. Hugina nie rozgryzlem do konca, bo bardzo malo go uzywalem.
Pzdr

EDIT: Aha i nie zmieniaj ogniskowej, bo wtedy kadry nie beda na siebie nachodzic :) By miec mniej wiecej te sama GO na wszystkich fotkach przelacz sie w tryb A, ustaw przyslone np. 8 (jesli bedziesz robil widoczek), a niech aparat sam dobiera Ci czas.

dziekan
5.06.07, 21:18
ja robie bez statywu i z blokadą ekspozycji.
zrobione fotki wrzucasz do Autostitch-a i po chwili panoramka gotowa.
pzdr

kadm_kg
5.06.07, 21:22
musze sprobowac...

suchar
5.06.07, 21:25
Tutaj (http://hugin.sourceforge.net/) masz hugina (sa tam tez tutoriale), a tu (http://www.panoramafactory.com/) Panorama Factory (niestety to jest platne, bodajze 30$. Jesli nie zaplacisz to masz znaczek na srodku zdjecia. Mimo wszystko na sprobowanie klejenia panoram nie powinno przeszkadzac).
Pzdr

kadm_kg
5.06.07, 21:29
dzieki. za pomoc

suchar
5.06.07, 21:32
Dzieki za punkt :) W razie klopotow pisze, troche juz meczylem Panorama Factory, wiec byc moze bede umial Ci pomoc.

kadm_kg
5.06.07, 21:37
Nie ma problemu, rozwiazales mi problem "jak to zrobic" wiec punkt sluszny. Jak bede mial proble to sie podezwe na pw.

The z00m
6.06.07, 08:17
Jest jeszcze taki fajny programik do panoram ADG Panorama. Ma zaimplementowany dobry automat. The Panorama Factory chyba jest najlepszy, ale dla początkującego składacza :mrgreen: niełatwa w użyciu.

Jack
6.06.07, 10:24
...Stawiasz aparat na statywie i robisz serie zdjec tak, by nachodzily na siebie (spora czescia, 1/3 kadru to bedzie ze sporym zapasem). Pamietaj, by nie przechylac statywu, bo inaczej tego nie polaczysz. [...]
Aha i nie zmieniaj ogniskowej, bo wtedy kadry nie beda na siebie nachodzic...Sprawa nie jest jeszcze tak prościutka, jak by się zdawać mogło i to, co powyżej napisał suchar - to jeszcze nie wszystko, gdyż bardzo istotne jest wyznaczenie punktu obrotu aparatu. Punkt obrotu znajduje się (trzeba ustalić doświadczalnie) w punkcie węzłowym obiektywu (inna szkoła mówi - w punkcie źrenicy wejściowej obiektywu). Jak zwał, tak zwał - jest to ok. 1/3 - 2/5 długości obiektywu mierzona od przodu. Jeżeli cały motyw jest odległy (np. krajobraz górski), to nie ma problemu, od biedy można zrobić z ręki. Jeżeli jednak na zdjęciu będzie coś na bliższych planach, lub bardzo bliskich, nie obędzie się bez odpowiedniego przyrządu do przesuwania aparatu względem osi obrotu głowicy statywu, gdyż zdjęcia się nie zmontują poprawnie. Osoby bogatsze mogą skorzystać z oferty Manfrotto (ok. 2500,-), mniej bogatsze - zmajstrować samodzielnie (ewentualnie przejrzyj ogłoszenia sprzedaży na naszym forum - znajdziesz tam przyrząd najlepszy z najtańszych).
Pozdrawiam
Jack

The z00m
6.06.07, 10:44
Osoby bogatsze mogą skorzystać z oferty Manfrotto (ok. 2500,-), mniej bogatsze - zmajstrować samodzielnie (ewentualnie przejrzyj ogłoszenia sprzedaży na naszym forum - znajdziesz tam przyrząd najlepszy z najtańszych).
Pozdrawiam
Jack

Eeee... można i Manfrotto za mniejsze pieniądze. Głowica Manfrotto 300N Pan Rotation Unit kosztuje coś około 590zł ;) Konieczny będzie dodatkowy zakup (można też przez inną głowicę) Manfrotto adaptera 120 za około 50zł.

Ania_
6.06.07, 21:19
Ja ostatnio czytałam o panoramicznych zdjęciach tutaj (http://www.sklodowski.pl/panoramix/howtolinks.html) .

Może coś z tych uwag Ci się przyda, facet daje obrazki i chyba dość dobrze omawia temat ;)