PDA

Zobacz pełną wersję : prześwietlone zdjecie - prosze o porade prawna :)



bahtek83
13.03.12, 02:39
Witam,
nie wiem czy dobrze sformułowałem mój problem :wink:, fioletowa plamka od słońca, skutki szaleństw z obiektywem ZD 50.
Jak widać na załączonym zdjęciu problem jest dość spory...dlatego oddaje temat w ręce fachowców.
Co do reszty mankamentów zdjęcia...na spokojnie dopiero wystrzelone z RAW, osobiście używam Corel Photo Paint X5 i
Adobe Photoshop Lightroom 3.6.
Wszelakie instrukcje na walkę z problemem mile widziane,
z góry dzięki

apz
13.03.12, 04:26
Witam,
nie wiem czy dobrze sformułowałem mój problem :wink:, fioletowa plamka od słońca, skutki szaleństw z obiektywem ZD 50.
Jak widać na załączonym zdjęciu problem jest dość spory...dlatego oddaje temat w ręce fachowców.
Co do reszty mankamentów zdjęcia...na spokojnie dopiero wystrzelone z RAW, osobiście używam Corel Photo Paint X5 i
Adobe Photoshop Lightroom 3.6.
Wszelakie instrukcje na walkę z problemem mile widziane,
z góry dzięki

Zjawisko tego typu nazywamy flarą i jest wynikiem załamywania się silnego światła na krawędziach soczewek złożonego z wielu soczewek obiektywu. Producenci starają sie temu zapobiegać doskonaląc powłoki napylane na optykę. Można sie przyzwyczaić lub korygować w postprodukcji.
Pozdrawiam AP.

magnum
13.03.12, 06:33
Nasila się przez zakładanie obcych szkiełek na obiektyw. :-)

Eddie
13.03.12, 06:35
I niekoniecznie trzeba z tym walczyć, można polubić i wykorzystywać jako atut :)

helmuth
13.03.12, 08:56
A jak chcesz tego uniknąć, staraj się nie robić zdjęć pod słońce.

Tomasz.G
13.03.12, 09:17
A jak chcesz tego uniknąć, staraj się nie robić zdjęć pod słońce.

madre slowa :)

fret
13.03.12, 09:30
Używaj osłony przeciwsłonecznej i rób zdjęcia pod słońce, bo te są zwykle najciekawsze. Różne obiektywy reagują różnie, wygląda na to, że ten jest wyjątkowo wrażliwy. Musisz dbać, żeby przednia soczewka była zawsze w cieniu.

epicure
13.03.12, 09:36
Możesz w Lightroomie zdjąć trochę nasycenia z magenty i purpury, wtedy blik będzie mniej widoczny.

helmuth
13.03.12, 09:46
Używaj osłony przeciwsłonecznej i rób zdjęcia pod słońce bo te są zwykle najciekawsze.Czy Ty aby nie przesadzasz? Z osłoną- zgoda ale dalej? :roll:
To tak, jakbyś radził- Rób zdjęcia nieostre i poruszone, bo te czasami dają ciekawe efekty.
Z pierwszego postu, odniosłem wrażenie, że bahtek83 dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią.
Lepiej więc, jeżeli najpierw pozna podstawowe zasady.

epicure
13.03.12, 09:49
Też uważam, że zdjęcia pod słońce są najciekawsze. Trzeba tylko mieć dobre szkło i aparat z przyzwoitym DRem.

Saboor
13.03.12, 09:52
Zdecydowanie nie pod światło, w acr wyszło mi takie cóś:


61295___61294



Jakby się bardziej przyłożyć, można to draństwo usunąć, ale nie warto.

Thomasso
13.03.12, 10:57
Trzeba tylko mieć dobre szkło i aparat z przyzwoitym DRem.

Niekoniecznieeee - prosz..:
https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/22748/_1024_P1297609c.jpg

:)

T.


(https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/22748/_1024_P1297609c.jpg)

bahtek83
13.03.12, 12:16
Efekt flary...tak jak myślałem, każdy ma na ten temat inne zdania, chodzi mi o jego "urok" w zdjęciu, na moim zdjeciu jest ciut za duży i ten minus że w środku kadru. no ale spróbuje z tym żyć:wink:, dzięki za wskazówki.
faktycznie początki fotografii, jeżeli chodzi o moja osobę...na ale jakie intensywne i szalone:cool:

---------- Post dodany o 11:16 ---------- Poprzedni post był o 11:00 ----------


Zdecydowanie nie pod światło, w acr wyszło mi takie cóś:


61295___61294




Jakby się bardziej przyłożyć, można to draństwo usunąć, ale nie warto.

dzięki, faktycznie...ciężki chleb, twardy chleb. raczej się umówimy ze tak miało być hehe :cool:.
wszelkie próby pozbawiaja zdjecia wyrazistosci...

fret
13.03.12, 14:59
Czy Ty aby nie przesadzasz? Z osłoną- zgoda ale dalej? :roll:
To tak, jakbyś radził- Rób zdjęcia nieostre i poruszone, bo te czasami dają ciekawe efekty.
Z pierwszego postu, odniosłem wrażenie, że bahtek83 dopiero zaczyna swoją przygodę z fotografią.
Lepiej więc, jeżeli najpierw pozna podstawowe zasady.

Np. w tym konkretnym przypadku zdjęcie ze światłem byłoby bez sensu. Efekt pękającej bańki byłby praktycznie niewidoczny. Po cieniu osoby w tle widać, że słońce było z boku i osłona bardzo by pomogła.
Może na początek to za trudne, ale warto ćwiczyć. To nie są czasy analogu, kiedy za każde zdjęcie się płaciło i strach było zepsuć klatkę :).