PDA

Zobacz pełną wersję : Canon zrobił matrycę CMOS - 50mpx !!!



zibi1303
5.06.07, 13:18
Źródełko (http://www.engadget.com/2007/06/04/canon-crams-50-megapixels-into-a-cmos-prototype/)

Nono zaczyna być coraz ciekawiej :)

Magus
5.06.07, 13:45
Na FF wejdzie tego ok 100 mpx - tylko w jakim celu?

RadioErewan
5.06.07, 13:47
Ziarno! Piksele będą jak ziarno. To bardzo ciekawa droga, choć na dziś pewnie ograniczająca nieco dynamikę.

Pozdrawiam

zibi1303
5.06.07, 14:03
Myślę, że wyścig trwa i Canon pokazał że jest daleko z przodu. To na dziś a jutro pewnie się pojawią modele z matrycami jak obecnie średnio-formatowce, typu 22-32 mpx. Jest to też wyzwanie, gońcie mnie i tak nie dogonicie :)

Magus
5.06.07, 14:03
Ciekawe z tego punktu widzenia :)

The z00m
5.06.07, 14:08
No cóż... są więksi i mocniejsi. Co do tego chyba nikt nie miał wątpliwości. Oby być w środku. Olympus aspiracji by potykać się z Canonem chyba nie miał. Co jednak z biednym Nikonem :?: SONY chyba nie pomoże Nikonowi w wspinaniu się na szczyty :mrgreen:

Magus
5.06.07, 14:10
Podobno 1 ds MK III ma mieć 22mpx a następca 5d 16mpx

Ciekawe ile będzie miał E-X ?

kadm_kg
5.06.07, 14:14
ilosc nie zawsze oznacza jakos.... wiec polemizowalbym czy 50 mpx to cos cudownego.. praktyka dopiero pokaze..

The z00m
5.06.07, 14:35
Podobno 1 ds MK III ma mieć 22mpx a następca 5d 16mpx

Ciekawe ile będzie miał E-X ?

10mpx

Myślę, że to wystarczy pod warunkiem, że kolejny E-X wyjdzie za około dwa lata. E-X nie będzie konkurował z Ds więc nie widzę problemu. 10mpx o wysokiej jakości na chwilę obecną wystarczy.

Michu (Pentax)
5.06.07, 14:49
No super.
A do czego to wykorzystacie?

tomek s
5.06.07, 14:56
Hmm, ciekawe ile będzie ważył taki RAW :?

The z00m
5.06.07, 15:40
No super.
A do czego to wykorzystacie?

Jak to do czego :?: Głupie pytanie Michu ;) ... do chwalenia się, że mój system ma, a inne nie mają :razz:

Ania_
5.06.07, 16:32
No super.
A do czego to wykorzystacie?

Jak to do czego :?: Głupie pytanie Michu ;) ... do chwalenia się, że mój system ma, a inne nie mają :razz:

Mam nadzieję tylko, że będzie ogromny napis na aparacie, taki, aby z daleka było widać co jest w środku :mrgreen:

YxasoR
5.06.07, 19:01
Canon to canon. Eksperymenty itd. Spójrzcie, że 1Ds MkIII już niedługo będzie miał prawie połowę z tych 50MPIX. za 6-10 lat może być już 50MPIX. Wszystko zależy od tego jaką będą miały koncepcje firmy. Jakość czy ilość...

Don Pedro
5.06.07, 19:18
Na razie ta 50-tka będzie wykorzystywana w celach monitoringu wielkich obszarów i w celach przemysłowych. Problemem w dSLRach byłby chyba procesor do przetwarzania danych i potrzeba jakiegoś wentylatorka lub wanienki do chłodzenia takiego monstrum. Skoro na matrycach o przekatnej 1:2,5 cala upycha się 12mpx to na wielkościach aps czy ff tecznicznie można śmiało upchać te "skromne" 50000000, tylko na dzień dzisiejszy co dalej?

grizz
5.06.07, 21:33
Na razie ta 50-tka będzie wykorzystywana w celach monitoringu wielkich obszarów i w celach przemysłowych. Problemem w dSLRach byłby chyba procesor do przetwarzania danych i potrzeba jakiegoś wentylatorka lub wanienki do chłodzenia takiego monstrum. Skoro na matrycach o przekatnej 1:2,5 cala upycha się 12mpx to na wielkościach aps czy ff tecznicznie można śmiało upchać te "skromne" 50000000, tylko na dzień dzisiejszy co dalej?

No własnie... monitoring;p wreszcie będzie mozna powiekszac obrazy z kamer jak w CSI (zeby zobaczyć odbicie napastnika w oku ofiary :mrgreen: )

The z00m
6.06.07, 01:20
Canon to canon. Eksperymenty itd. Spójrzcie, że 1Ds MkIII już niedługo będzie miał prawie połowę z tych 50MPIX. za 6-10 lat może być już 50MPIX. Wszystko zależy od tego jaką będą miały koncepcje firmy. Jakość czy ilość...

Canonowi trudno zarzucić brak jakości.

grizz
6.06.07, 08:41
Canon to canon. Eksperymenty itd. Spójrzcie, że 1Ds MkIII już niedługo będzie miał prawie połowę z tych 50MPIX. za 6-10 lat może być już 50MPIX. Wszystko zależy od tego jaką będą miały koncepcje firmy. Jakość czy ilość...

Canonowi trudno zarzucić brak jakości.

;p

a budowa serii 300 -400 ;p

Maro66
6.06.07, 12:51
Canon to canon. Eksperymenty itd. Spójrzcie, że 1Ds MkIII już niedługo będzie miał prawie połowę z tych 50MPIX. za 6-10 lat może być już 50MPIX. Wszystko zależy od tego jaką będą miały koncepcje firmy. Jakość czy ilość...

Canonowi trudno zarzucić brak jakości.

;p

a budowa serii 300 -400 ;p

To prawda :mrgreen: , ale nie zmienia to faktu, że w kwestii matryc Canon nie ma się czego wstydzić.
A wracając do tematu, tak matryca mogłaby się sprawdzić w astrofotografii :idea:

The z00m
6.06.07, 14:17
Canon to canon. Eksperymenty itd. Spójrzcie, że 1Ds MkIII już niedługo będzie miał prawie połowę z tych 50MPIX. za 6-10 lat może być już 50MPIX. Wszystko zależy od tego jaką będą miały koncepcje firmy. Jakość czy ilość...

Canonowi trudno zarzucić brak jakości.

;p

a budowa serii 300 -400 ;p

Przeczytaj post YxasoR'a zacytowany przeze mnie i zastanów się o czym była mowa... o matrycach czy o obudowach ;)

Magus
6.06.07, 14:39
Co do Canona to mogę powiedzieć, że Full Frame ma fajny i L'ki (i kilka nie elek) ... serie canona xxxD xxD ... tu lepszy Olek imho generalizując.
Co do pix - na większej matrycy łatwiej więcej zmieścić, więc pewnie to 50 mpx trafi do 1 w ciągu 10 lat.


Moim zdaniem największa bolączką cyfry sa światła ... biele łatwo się wypalają, wydaje mi się, ze w 5D to jest dobrze "pilnowane" przez matrycę i soft ... ale mały review napisze wam dopiero za klik dni.

cra3y
7.06.07, 21:13
Moim zdaniem największa bolączką cyfry sa światła ... biele łatwo się wypalają, wydaje mi się, ze w 5D to jest dobrze "pilnowane" przez matrycę i soft ... ale mały review napisze wam dopiero za klik dni.

tu widac przewage wiekszych fizycznie pixeli (w 5D okolo 8um w porownaniu do 4.9um w takim E410-E510)
dopuki maksymalna ilosc rejestrowanego swiatla przez pixel bedzie zalezna od jego powierzchni, doputy olek zawsze bedzie pod tym wzgledem na straconej pozycji (szczegolnie w porownaniu z FF canona)

RadioErewan
9.06.07, 21:21
z kawałka negatywu o tej samej powierrzchni można wydusić dużo więcej, więc się specjalnie nie popisali ;-) Istnieją filmy dla małego obrazka, gdzie skaner dający 500Mpixeli się kończy ;)
Masz coś na poparcie tej tezy? Mam nadzieję, że nie zaproponujesz analizy wysokokontrastowych filmów reprodukcyjnych B&W...

RasteR
9.06.07, 21:55
a co z dyfrakcją przy takiej matrycy? W sensie - przy tak maleńkiej matrycy z taką koszmarną liczbą megapikseli?

cra3y
21.06.07, 21:42
pojawily sie dokumenty dotyczace tego sensora

Q&A
http://kammagamma.com/News/2007/06/52-mp-cmos-sensor_qa.pdf

oraz dane techniczne
http://kammagamma.com/News/2007/06/52-megapixel-cmos-image-sensor.pdf

zwlaszcza pierwsze i trzecie pytanie i fragment odpowiedzi na niego:

Question 1: What are the features of the new image sensor?

Answer 1: The image sensor features a newly developed pixel structure that is well suited to a
smaller pixel size, realizing a signal-to-noise ratio equivalent to that of SLR cameras.

innymi slowy - Canon twierdzi, ze utrzymal poziom SNR (stosunek sygnalu do szumu) na poziomie tego, co dzisiaj prezentuja DSLR Canona! (przy wielkosci pixela rzedu 3.2um x 3.2um)


Question 3: What have you done to address the problems that can occur when reducing the pixel size?

Answer 3: We reassessed the structure of the pixels and adopted a new structure that, even with a smaller pixel size, maintains sensitivity, dynamic range, and low colour blending.

w wolnym tlumaczeniu: zaimplementowali nowa strukture pixela, przez co utrzymali niski SNR, niskie "bladniecie?" kolorow? (pewnie chodzi o czulosc przy filtrach kolorowych) oraz wysoka dynamike.

lessie
22.06.07, 07:42
nie lubię tej firmy ale przyznać muszę że tam chłopaki stają na głowie żeby być liderem na rynku...