PDA

Zobacz pełną wersję : RAW i szumy



krzysiek1902
2.06.07, 22:09
W aparacie SP 500 robiąc zdjęcia w RAW i automatycznie zapisując je na jepg SHQ to fotka zapisana w RAW ma widocze spore szumy a w jepg szumów nie widać, dlaczego tak się dzieje ?

RadioErewan
2.06.07, 22:10
Bo oprogramowanie zamieniające RAW na JPG w aparacie szumy skutecznie rozmazuje?

Pozdrawiam

fotomic
2.06.07, 22:10
W aparacie SP 500 robiąc zdjęcia w RAW i automatycznie zapisując je na jepg SHQ to fotka zapisana w RAW ma widocze spore szumy a w jepg szumów nie widać, dlaczego tak się dzieje ? magia ?

krzysiek1902
2.06.07, 22:11
Bo oprogramowanie zamieniające RAW na JPG w aparacie szumy skutecznie rozmazuje?

Pozdrawiam
czyli rozumując aparat dobrze się spisuje ?

Snoopy_jb
2.06.07, 22:13
No chyba spisuje się tak jak powinien...

RadioErewan
2.06.07, 22:13
Czyli zamieniasz szumy na brak ostrości. Chyba lepiej móc samemu wybrać, co dla nas lepsze? Papka odszumiona, czy może nieco szumiący obrazek z detalami?

Pozdrawiam

krzysiek1902
2.06.07, 22:15
Czyli zamieniasz szumy na brak ostrości. Chyba lepiej móc samemu wybrać, co dla nas lepsze? Papka odszumiona, czy może nieco szumiący obrazek z detalami?

Pozdrawiam
ale co do ostrości na JPG nie mam zastrzeżeń

RadioErewan
2.06.07, 22:17
Pozostaje cieszyć się świetnymi fotografiami.

Pozdrawiam

aga_piet
2.06.07, 23:59
Krzysiek, a może Ty mówisz o podglądzie RAW-ów? Docelowo i tak zamieniasz na tiffy, gdzie szumów już niet. Nie wiem czy o to samo Ci chodzi... Po zrzuceniu zdjęć na dysk, wstępnie przeglądam je w Olympus Masterze. RAWy wygladają zawsze paskudnie :)

krzysiek1902
3.06.07, 08:19
Krzysiek, a może Ty mówisz o podglądzie RAW-ów? Docelowo i tak zamieniasz na tiffy, gdzie szumów już niet. Nie wiem czy o to samo Ci chodzi... Po zrzuceniu zdjęć na dysk, wstępnie przeglądam je w Olympus Masterze. RAWy wygladają zawsze paskudnie :)
Jak oglądam fotki na kompie to te same zdjęcie w JPG wygląda o niebo ładniej niż w RAW,nawet jak przerobie na kompie z RAW na JPG to tez jest duży szum, natomiast jak to robi automatycznie aparat to jest super, tylko że zajmuje to trochę czasu.

krzysiekz
3.06.07, 08:53
Czym przerabiasz do raw? Sprobuj skonwertowac adobe dng converterem z zaznaczona opcja 'konwertuj na obraz liniowy' i wywola jakims programem czytajacym dng.

rap1d
3.06.07, 10:54
Jpeg z zalozenia ma lepiej wygladac jak raw, dlatego jest obrabiany przez soft aparatu. Raw to surowy zrzut w ktorym mozna poprawic doslownie wszystko - i w tym tkwi jego potega. Jak ktos stwierdzil "do rawow trzeba dorosnac".

piotrekp
3.06.07, 13:39
jak oglądam RAWa (czyli orfa) np. przez ACDSee to wygląda jak totalnie skopane zdjęcie: spaskudzone kolory a o jakiejś równowadze świateł, cieni itp a tym bardziej o ostrości nie ma co wspominać, dopiero jak go otworzę programem PhotoStudio Darkroom to już wygląda jak normalne zdjęcie od razu po wczytaniu, RAW z założenia ma zawierać wszystkie możliwe dane a to Ty sam potem decydujesz co z tym zrobić...

kasprzyk
10.06.07, 09:22
Jak ktos stwierdzil "do rawow trzeba dorosnac".

A ja jakoś nie mogę ;)


Poruszałem kiedyś ten temat odnośnie mojego aparatu C7070 - nikt wtedy takiej odpowiedzi nie udzielił, że to software aparatu robi całą robotę. Do tej pory myślałem, że sam mam wpływ na szum poprzez stosowanie różnego ISO.

Zrezygnowałem z Rawów bo tak jak kolega wyżej, nie potrafię wyciągnąć z nich dobrej fotki, jednak dalej mam wątpliwości - w słoneczny dzień, przy "dobrym niebie" przy dobrym naświetleniu niebo mam mocno zaszumione - to samo w jpegu - jest idealne, ostre.
Czy to olympus master ma winę czy raczej moje umiejętności?
Gdzie w OM jest opcja odszumiania rawów?

Pzdr

Jeronimo
10.06.07, 09:27
BTW.
https://forum.olympusclub.pl/topics10/raw-vt7071.htm

krzyo88
16.06.07, 21:44
Z mojej strony moge powiedziec tyle, ze mialem taki sam problem bo uzywalem
do zmiany z RAW na jpg Photoshopa, ściągnołem Olympus Mastera 2.0 i Wywołane Rawy mają o niebo leprzą jakość i kolorystyke a szumów jeszcze mniej niż w jpg , mam olympusa e-10.

willow32
16.06.07, 22:09
Z mojej strony moge powiedziec tyle, ze mialem taki sam problem bo uzywalem
do zmiany z RAW na jpg Photoshopa, ściągnołem Olympus Mastera 2.0 i Wywołane Rawy mają o niebo leprzą jakość i kolorystyke a szumów jeszcze mniej niż w jpg , mam olympusa e-10.

ciekawe rzeczy opowiadasz, u mnie jest wręcz odwrotnie :) moze warto lepiej poznać ACRa?