PDA

Zobacz pełną wersję : Proszę o rady- zdjecia nocne

Zissouplayer
27.02.12, 18:34
Witam,
Chciałbym uprzejmie prosić o porady i wskazówki dotyczące fotografowania nocą w mieście. Przy ustawieniu czasumigawki na 25 s i iso 100 oczywiście przy pomocy statywu, wychodzą całkiem ciekawe zdjecia. Zastanawiałem sie nad tym, czy aby nie było jeszcze innych możliwości polepszenia zdjęć
Pozdrawiam

helmuth
27.02.12, 18:44
Przy ustawieniu czasumigawki na 25 s i iso 100 oczywiście przy pomocy statywu, wychodzą całkiem ciekawe zdjecia. Zastanawiałem sie nad tym, czy aby nie było jeszcze innych możliwości polepszenia zdjęćMoże nacisnąć spust? :roll:
U mnie to czasem pomaga :-P

PS
Aha!
I koniecznie zdjąć dekielek z obiektywu. ;)

Lolita
27.02.12, 18:53
Może nacisnąć spust? :roll:
U mnie to czasem pomaga :-P
Heniu, czyścisz mi monitor :lol:

apz
27.02.12, 18:59
Wrzuć jakieś przykłady - będzie łatwiej porozmawiać.

Poza czynnościami opisanymi przez Ciebie , ustawiam najczęściej balans bieli na biała kartkę, i włączam odejmowanie czarnej klatki.

MaciekMG
27.02.12, 19:50
Zissouplayer, używaj wężyka/kabelka/zdalnego sterowania do wyzwolenia migawki, ewentualnie samowyzwalacza. Unikniesz przypadkowego poruszenia aparatu.

Można też pobawić się w 'malowanie światłem' - przy długich czasach migawki podświetlać obiekt mocną latarką, używając jej jak pędzla, zabawa jest przednia!

ajt
27.02.12, 20:46
Co jeszcze doradzić...
Ciekawie wyglądają takie prawie nocne zdjęcia, tzn. zrobione wtedy, gdy niebo nie jest jeszcze całkiem czarne. Wtedy wychodzi na zdjęciach granatowe. Można też się w (pseudo) HDR pobawić :)

helmuth
27.02.12, 21:57
Heniu, czyścisz mi monitor :lol:
A co? Znowu go oplułaś? :roll:
Najpierw przełknij a potem dopiero czytaj posty ;)

Slawec
27.02.12, 22:05
Wyłącz stabilizację !

Mcarto
27.02.12, 22:23
1- pewny statyw.
2- ustaw najlepiej ręcznie ostrość.
3- użyj węzyka albo pilota.
4- koniecznie zapisuj do RAW.
5- warto zrobić kilka ujęć o różnym naświetleniu.
6 - sprawdź WB - w przypadku raw-a możesz zawsze poprawic go na kompie.

jagger
27.02.12, 22:31
nastaw balans bieli na ok 3200K...

Lolita
27.02.12, 22:48
A co? Znowu go oplułaś? :roll:
No kurde, oplułam :-P

Najpierw przełknij a potem dopiero czytaj posty ;)
Musiała bym klnąć cały czas prawie :lol:
A wracają zdjęć nocnych, używam statyw, samowyzwalać, nic nie wylączam ani włączam i jest git. Ale ja to już taka zdolna jestem :-P

ajt
27.02.12, 22:51
No to jeszcze:
- zdejmij filtr z obiektywu. Z filtrem prawie zawsze będziesz miał ciekawe dodatkowe efekty świetlne - jeśli tylko gdzieś przed obiektywem będą silne źródła światła (latarnie itp) :)
- zdarzają się obiektywy, które przy określonej przysłonie dają flarę, a przy innej nie. Warto zwrócić na to uwagę. Poza tym sposób zachodzenia na siebie listków przysłony (i ich liczba) może dawać efekt gwiazdki na latarniach.
- nie zapomnij o obstawie :)

Mirek54
27.02.12, 23:08
Ja Ci nie poradze.Nie robie w nocy zdjec..Mam inne zajecia-fajniejsze

k@czy
27.02.12, 23:41
Kolega powaznie, a wy sie tak nabijacie....
Przeciez wyraznie napisal:

... możliwości polepszenia zdjęć....
Nie wiem, jak inni, ale ja preferuje Vegete. Lubie tez przyprawe do ziemniakow Kamisa. Zwykla sol tez czasami potrafi zdzialac cuda.
Ale najwazniejsze jest po prostu.... gotowac na wolnym ogniu- dlugo ale pod kontrola. Wtedy sie nie rozgotuja, ale sa miekkie w srodku.
Czasami tez robie w panierce, ale to juz jak mam duzo czasu i statyw pod reka.
Szkola falenicka za to mowi, zeby tylko na oleju roslinnym- ja daje z oliwek- smaczniejszy jest i zdrowszy (podobno).
No. To tyle.
Jakby jeszcze cos, to wal smialo i pytaj- tutaj sami eksperci :mrgreen:

paskud_nick
28.02.12, 00:46
No i się chłopak dowiedział :mrgreen: ... od ekspertów :lol: Rzuci sprzęt w cholerę i weźmie się za fajniejsze zajęcia, jak Mirek :-P

Karampuk
28.02.12, 01:37
Witam,
Chciałbym uprzejmie prosić o porady i wskazówki dotyczące fotografowania nocą w mieście. Przy ustawieniu czasumigawki na 25 s i iso 100 oczywiście przy pomocy statywu, wychodzą całkiem ciekawe zdjecia. Zastanawiałem sie nad tym, czy aby nie było jeszcze innych możliwości polepszenia zdjęć
Pozdrawiam
trzymaj się tego co pisał Mcarto
jaki aparat, można wiedzieć?
Na posty "tetryków" nie zwracaj uwagi. Oni nie zawsze tacy są :-)
... i częściej zaglądaj na forum. "Tosz" to kopalnia wiedzy :wink:.
pozdrawiam
Jacek
musi być iso 100?

Skora
28.02.12, 06:42
Też myślę że powinieneś napisać, czym te zdjęcia nocne robisz.

helmuth
28.02.12, 11:19
Też myślę że powinieneś napisać, czym te zdjęcia nocne robisz.A jakie to ma znaczenie? :roll:

Na posty "tetryków" nie zwracaj uwagi. Oni nie zawsze tacy są :-)Oni zawsze tacy są, jeżeli pytanie jest nieprecyzyjne :-P
Gdyby Zissouplayer napisał, co chce fotografować "nocą w mieście", pewnie konkretnych rad byłoby sporo.
Wiele rzeczy można fotografować nocą w mieście- ulice, pełne jadących samochodów, ludzi na chodnikach, na tle oświetlonych wystaw, oświetlone budynki, podświetlone fontanny i wiele innych.
Do każdego z tych tematów, trzeba trochę innego podejścia.
Dlatego też, na pytanie:

Zastanawiałem sie nad tym, czy aby nie było jeszcze innych możliwości polepszenia zdjęć
Jedyna sensowna odpowiedź brzmi: Owszem- były.

Joki
29.02.12, 20:40
Witam serdecznie.

Witam,
...Zastanawiałem sie nad tym, czy aby nie było jeszcze innych możliwości polepszenia zdjęć
Pozdrawiam
Otwarta przysłona - jednorodne wygaszanie punktowych źródeł światła.
Zamknięta przysłona - "promyki" dookoła punktowych źródeł światła.
Jeśli nie masz wężyka ani pilota, ustaw samowyzwalacz na 2s. żeby nie poruszać aparatem przy wciskaniu spustu.
Pozdrawiam.

dao
29.02.12, 20:46
a przede wszystkim zainteresuj się terminem 'niebieska godzina', zdjęcia nocne robi się tuż po zachodzie słońca, gdy niebo jest jeszcze granatowe. wyczekuj odpowiednich warunków, ładnych chmur, które się ładnie rozmyją na długim czasie.