PDA

Zobacz pełną wersję : FL-600R nowa lampa systemowa



nightelf
7.02.12, 14:18
Przy okazji premiery nowego body Olympus ma przedstawić nową lampę błyskową. FL-600R

59652

Ma odchylany palnik + lampę LED. Która ma być pomocna podczas filmowania.
Ciekawe czy będzie też mogła wspomagać układ AF?

Liczba przewodnia lampy GN50

gietrzy
8.02.12, 11:30
Nie jest źle, cena w B&H $299

nightelf
8.02.12, 19:05
Ciekawa ile wyniesie cena u nas w kraju.

Kilka dodatkowych zdjęć:
5967359674

grizz
8.02.12, 19:06
Ech zlikwidowali jedną rolkę, a taki był fajny system sterowania...

Mirek54
8.02.12, 19:13
To samo co 36 ale na 4 paluszki(szybsza) i swiatelko do filmow na oskara i "afa" wspomagac ma w potrzebie.

Dar-i-jush
8.02.12, 19:28
To samo co 36 ale na 4 paluszki(szybsza) i swiatelko do filmow na oskara i "afa" wspomagac ma w potrzebie.
Właśnie chciałem wspomnieć, że liczba przewodnia 50 jest przy ISO200. Przy ISO100 jest 36, więc nie jest to mniejsza, nowocześniejsza wersja FL-50 jak by się mogło wydawać z niektórych opisów.

Skora
8.02.12, 20:21
Wygląda na to że będzie miała inny system mocowania, nie trzeba będzie kręcić kółkiem, tylko przesunąć suwaczek :-)

Ziootek1971
8.02.12, 22:10
I ten właśnie suwaczek najbardziej mi się podoba. Jakiś czas temu podpinałem do swojego E-30 "Sabinkę" kolegi focącego Nikonem. Jak mi się podobało blokowanie lampy w sankach przesunięciem suwaczka. Szkoda, że dopiero teraz Olek wpadł na ten pomysł.

gietrzy
9.02.12, 00:01
Szkoda, że dopiero teraz Olek wpadł na ten pomysł.

Szkoda, że nie wpadli na pomysł, aby skopiować rozwiązanie Sony, to z ruchomą głowicą by nie było cieni podczas pionowych fot z lampą, ale nie żebym marudził - 4 enelopy dadzą rade tej lampce... nareszcie koniec problemów :)

epicure
9.02.12, 00:50
...by nie było cieni podczas pionowych fot z lampą...

Jakich cieni?

gietrzy
9.02.12, 01:01
Za obiektem/modelem - zobacz tył lampy HVL F58AM, skoro nikt tego do tej pory nie powtórzył pewnie chodzi o patent.

grizz
9.02.12, 07:42
POkaż jakieś porównawcze foty.

gietrzy
9.02.12, 10:04
POkaż jakieś porównawcze foty.
Spoko, jak tylko OPL przyśle mi FL-600R i gdzieś znajdę tą mniejszą sonówkę (bo chyba dwie są tak dziwnie przekręcane) to pstryknę ci parę fotek.

easy_rider
20.03.12, 12:51
Jest instrukcja http://support.olympus.co.jp/jp/support/dlc/archive/man_fl600r.pdf

gietrzy
20.03.12, 12:54
Dzięki, znaczy się jest blisko; kwietniowy cennik :)

Jack, kilka pytań odnośnie - nareszcie! - +- 5EV FEC:
czy jeśli puszka ma FEC w zakresie +-3EV i ustawimy w puszce -3EV a w lampie -5EV to które parametry są nadrzędne. Nie znalazłem/ma w instrukcji.
Czy jest możliwość przypisania do kółka wybranej funkcji? Konkretnie chodzi mi o FEC, np. wchodząc RAZ w menu ustawiam, że kiedy kręcę kółkiem to zmieniam korekcję lampy i od teraz ZAWSZE kiedy tym kółkiem kręcę (bez wcześniejszego wchodzenia w menu) dokonuję "w locie" korekty błysku.

Jack
22.03.12, 15:45
Dzięki, znaczy się jest blisko; kwietniowy cennik :)

Jack, kilka pytań odnośnie - nareszcie! - +- 5EV FEC:
czy jeśli puszka ma FEC w zakresie +-3EV i ustawimy w puszce -3EV a w lampie -5EV to które parametry są nadrzędne. Nie znalazłem/ma w instrukcji...Ja też nie znalazłem w instrukcji, poza terminem "combined"

...Czy jest możliwość przypisania do kółka wybranej funkcji? Konkretnie chodzi mi o FEC, np. wchodząc RAZ w menu ustawiam, że kiedy kręcę kółkiem to zmieniam korekcję lampy i od teraz ZAWSZE kiedy tym kółkiem kręcę (bez wcześniejszego wchodzenia w menu) dokonuję "w locie" korekty błysku.Można przypisać wybraną funkcję do przycisku, trzeba sobie jednak wejść do menu i wybrać tę, która jest dostępna w zestawie dla danego przycisku. Po naciśnięciu guziczka pokrętłem zmienia się jej wartość. A tak w ogóle, to looknij sobie do instrukcji obsługi aparatu (np. tu: http://www2.olympus.pl/consumer/208_manuals.cfm?prodID=E-M5_master)

easy_rider
15.05.12, 21:46
czy jeśli puszka ma FEC w zakresie +-3EV i ustawimy w puszce -3EV a w lampie -5EV to które parametry są nadrzędne
Nic nie jest nadrzędne - te parametry się sumują (lub odejmują) - czyli mamy korekcję na poziomie +-8EV


Czy jest możliwość przypisania do kółka wybranej funkcji? Konkretnie chodzi mi o FEC, np. wchodząc RAZ w menu ustawiam, że kiedy kręcę kółkiem to zmieniam korekcję lampy i od teraz ZAWSZE kiedy tym kółkiem kręcę (bez wcześniejszego wchodzenia w menu) dokonuję "w locie" korekty błysku.
Niestety nie - trzeba kliknąć kółkiem w lewo (bez żadnego menu).
Lampa pamięta ostatnio używaną funkcję - można również przycisnąć OK i zmieniać wcześniej używane nastawy kółkiem... ale nie zawsze to działa.

Generalnie lampka jest fajna - wyraźnie mniejsza od 36'ki, posiada bardzo czytelny wyświetlacz, rewelacyjny system mocowania na aparacie, głowica obracana o 360 stopni, jednym przyciskiem odblokowywana...
Ale kółeczko sterujące jest za małe do wygodnej obsługi (identyczne jak w PEN'ach, tylko trochę mniej śliskie),
no i trochę rozczarowuje brak uszczelnień - biorąc pod uwagę cenę - i fakt że jest wyprodukowana "do kompletu" z E-M5...
Aha - nie doświetla autofokusa wbudowaną białą ledą przy współpracy z PEN'ami - ani P3, ani tym bardziej staruszek PL1 - tylko z OMD działa doświetlanie... (i zapewne z lustrzankami też, ale nie sprawdzałem)

epicure
15.05.12, 22:15
A nie jest przypadkiem tak, że korekcja siły błysku z poziomu aparatu działa tylko tą małą lampką sprzedawaną w zestawie? Albo że wpływa na siłę błysku każdej systemowej lampy, ale można ją regulować tylko w ograniczonym zakresie (wspomniane +/- 3 EV) , a jeśli chcemy pełen zakres (dodatkowe +/- 2 EV), to tylko z poziomu lampy? Jakoś te sumowanie się korekcji błysku z poziomu lampy i aparatu wydaje mi się mało prawdopodobne.

easy_rider
15.05.12, 22:17
Jakoś te sumowanie się korekcji błysku z poziomu lampy i aparatu wydaje mi się mało prawdopodobne.
Nic na to nie poradzę...
Z ciekawości tę funkcjonalność przed chwilą sprawdzałem:wink:

epicure
15.05.12, 22:18
I faktycznie jest +/- 8 EV?

easy_rider
15.05.12, 22:30
Trudno to dokładnie stwierdzić - dając np. +2 w aparacie i +3 w lampie prześwietlenie było podobne jak samo +5 w lampie
Na +8 to ta lampka jest raczej za słaba... choć przy wysokim iso być może dałoby się taki rezultat uzyskać - aż tak się w temat nie wgryzałem

nightelf
15.05.12, 22:40
To szkoda, jak doświetlanie nie działa z E-P3.
Ale dioda podczas filmowania doświetla też na PENie?

easy_rider
15.05.12, 22:56
W lampie jest możliwość ręcznego załączenia tej diody (a nawet w menu można zdefiniować jasność świecenia) - ta funkcja działa zawsze, nawet bez aparatu,
więc ze wszystkimi PEN'ami również.

Automatycznie diodę załącza tylko OMD - nie tylko załącza przy słabym oświetleniu, ale również reguluje moc świecenia w zależności od potrzeb.

nightelf
16.05.12, 18:24
Automatycznie diodę załącza tylko OMD - nie tylko załącza przy słabym oświetleniu, ale również reguluje moc świecenia w zależności od potrzeb.

To może doczekamy nowego firmware z taką funkcjonalnością i dla PENów. Miejmy nadzieję.

Dzięki za informację.

micz87
16.05.12, 18:40
Też liczę na podświetlanie w innych aparatach u43, mogliby robić z kompatybilnością dla całego systemu...

epicure
16.05.12, 20:29
Zaraz, dioda wspomagająca AF w tej lampie nie działa w żadnym mikrusie oprócz OM-D?

easy_rider
16.05.12, 20:45
Jeśli w menu OMD mamy załączone doświetlanie AF to po podłączeniu lampy FL-600 biała dioda LED przejmuje funkcję tej małej pomarańczowej w korpusie - czyli załącza się automatycznie gdy aparat potrzebuje więcej światła.
Wyłączenie w menu aparatu wspomagania AF skutkuje również brakiem świecenia diody w lampie błyskowej.

PEN'y niestety tego nie robią - ani P3 ani PL1 (więc prawdopodobnie inne też) nie sterują białą diodą w lampie FL-600.
Dotyczy to również filmowania... (można diodę załączyć ręcznie)

epicure
16.05.12, 20:48
Czyli dioda działa, tylko nie można jej wyłączyć?

easy_rider
16.05.12, 20:52
Czyli dioda działa, tylko nie można jej wyłączyć?
W PEN'ach? Nie - automatycznie nie działa...
Można ręcznie światło załączyć - ale to ma sens jedynie przy filmowaniu...

marek7001
26.07.12, 15:28
Panowie, widzę że FL-600R jest obecna na forum. Jak wizualnie ma się wielkością do FL-36R ?

easy_rider
26.07.12, 20:02
One są podobnej wielkości - z tym że 36'ka ma większą główkę, a 600'ka większy brzuszek... :mrgreen:

marek7001
26.07.12, 21:58
One są podobnej wielkości - z tym że 36'ka ma większą główkę, a 600'ka większy brzuszek... :mrgreen:

No to prawie załapałem:cool:

GoBo
15.10.12, 13:16
Witam,
Szukałem takiego wątku i nie mogę znależć.

Ktoś ma lampę Olympusa FL-600 ?
Wygląda na to że 600 zastapiła FL-36 , bo ta zniknęła z cennika w wakacje.
Przymierzam się do zakupu i chciałbym uzyskać informacje od użytkowników. Proszę o opinie dot. użytkowania, zasiegu, jakosci światła itp.

Interesujące mnie zagadnienia to w szczególności:
Foto: zdjęcia jednolitej ściany na różnych przesłonach i zoomie żeby zobaczyć kiedy i jak "winietuje".
Film: jak się sprawdza jako doświetlenie, jaki odbiór osób filmownych (rażenie po oczach itp).

anmael
26.10.12, 09:08
Krótka prezentacja lampy: http://www.penowiec.com/2012/10/fl600r-w-maym-ciele-wielki-duch.html

gietrzy
26.10.12, 10:44
Fajny link, dzięki

GoBo
27.10.12, 10:41
Panasonicowa wersja tej samej lampy?
http://www.dpreview.com/news/2012/10/26/Panasonic-announces-FL360L-wireless-flash-for-GH3

easy_rider
27.10.12, 15:29
Na to wygląda... czyli GH3 będzie sterować błyskiem "wireless" :lol:

nightelf
27.10.12, 17:27
Co trzeba zrobić żeby włączyć światło LED w FL-600R?
Wystarczy wcisnąć jeden guzik, czy wymaga to więcej kombinowania?

Używa ktoś nakładki lightsphere z nią?

gietrzy
27.10.12, 17:39
Panasonicowa wersja tej samej lampy?
http://www.dpreview.com/news/2012/10/26/Panasonic-announces-FL360L-wireless-flash-for-GH3

Super, ciekawe czy będzie tańsza niż FL-600R@OJ i czy ewentualnie to światełko będzie działać na shaczonych GH2.
Korpusie Oly pro przybywaj bo nie wiem w którą stronę ;)

Thomasso
27.10.12, 17:50
Korpusie Oly pro przybywaj bo nie wiem w którą stronę ;)

Mam ten sam dylemat. Dalej.. bo male perturbacje finansowe postrzymaly mnie od zakupu D600 :P
Moze to i dobrze? ;-)

T.

nightelf
27.10.12, 17:50
bo nie wiem w którą stronę ;)

Podążaj za białym królikiem :)

easy_rider
27.10.12, 17:53
Co trzeba zrobić żeby włączyć światło LED w FL-600R?
Wystarczy wcisnąć jeden guzik, czy wymaga to więcej kombinowania?
Są trzy tryby pracy lampki
- wyłączona
- automatyczna - póki co działa tylko z OMD (i zapewne z lustrzankami)
- manualna - czyli ręczne załączanie przyciskiem "w prawo" - działa również bez podłączonego aparatu

Dodatkowo w menu systemowym można ustalić moc świecenia lampki :wink:

lookee
5.12.12, 18:16
dwa pytania:
- czy ktoś wie skąd pobrać instrukcję PL w pdf?
- czy jest możliwość wyłączenia błyskania diody w trybie RC? nie sądziłem, że będzie to takie denerwujące :D

easy_rider
5.12.12, 19:09
1. Nie (w każdym razie ja polskiego PDF'a nie widziałem)
2. Nie (pozostaje zakleić czarną taśmą klejącą)

Jack
5.12.12, 22:48
dwa pytania:
- czy ktoś wie skąd pobrać instrukcję PL w pdf?...Tak, jakaś dobra dusza zrobiła sam polski tekst z wielojęzycznej, który jest tu: http://www.sendspace.com/file/vbxy1k

lookee
6.12.12, 10:27
Tak, jakaś dobra dusza zrobiła sam polski tekst z wielojęzycznej, który jest tu: http://www.sendspace.com/file/vbxy1k
Wielkie dzięki :)

Tomakinho
9.12.12, 00:02
Mam pytanie czy FL-600R będzie działała w pełni z E-520?

romek1967
9.12.12, 00:06
Mam pytanie czy FL-600R będzie działała w pełni z E-520?

Myślę że najbardziej będziesz zadowolony z doświetlania przy filmowaniu :-P


Przejrzałem instrukcję lampy, nic nie wskazuje na to żeby miała nie współpracować w pełni.

Tomakinho
9.12.12, 21:49
Dzięki za odpowiedź.

Sobi
11.03.13, 01:20
Czy ktoś może przerabiał już temat nakładki - dyfuzora do tej lampy? Co pasuje, co i gdzie warto kupić?

Johny_85
24.03.13, 21:24
Czy jest możliwość odpalać lampę bezprzewodowo?

Tj. bez błysku lampy którą dostajemy z aparatem?

Z tego co kolega Luc4s mówił nie ma możłiwości odpalać lampy przez fotocelę

nightelf
26.03.13, 19:07
Tzn jak bezprzewodowo? W sensie, że drogą radiową?
Do tego potrzebujesz odpowiedniego nadajnika i odbiornika radiowego, a i tak lampa będzie wtedy działała tylko w manualu (nie ma przeniesienia TTL).

Johny_85
26.03.13, 19:36
W sensie czy można odpalić lampę fl-600r zdalnie (drogą radiową) bez błysku lampki tej dodanej do OM-D.

nightelf
26.03.13, 21:48
Radiowo to tylko przy wykorzystaniu odbiornika i nadajnika radiowego, jak pisałem wyżej.
System sterowania błysku Olympusa działa na zasadzie błysków informacyjnych.

luc4s
26.03.13, 22:28
Z tego co kolega Luc4s mówił nie ma możłiwości odpalać lampy przez fotocelę

YYYy???? ja mówiłem coś zupełnie odwrotnego. FL600 ma standardowo zamontowaną fotocelę.

Johny_85
27.03.13, 09:01
Ups to przepraszam, musiałem coś przekręcić

neoadm
27.03.13, 23:43
Witam!

Jestem posiadaczem aparatu panasonic gf1. Dokupiłem do niego teraz lampę błyskową panasonic fl-360l. Jest to odpowiednik lampy olympusa fl-600r. Mam jednak z nią problem. Nie działa wspomaganie autofocusa, ale tylko z moim gf1. Natomiast z lustrzanką brata działa normalnie. Moje pytanie więc jest takie czy mądry panas tak jak ktoś pisał tutaj wcześniej wydał lampę która nie działa z system micro 4/3 a działa z lustrzankami? A jeśli tak to czy w lampie olympusa fl-600r działał by autofocus z gf1?

PS Jestem nowy na forum i to mój pierwszy post dlatego proszę o wyrozumiałość ;)

luc4s
28.03.13, 00:05
Nie umiem odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale może po prostu masz wyłączone wspomaganie AF w ustawieniach body? Z FL600 tak się chyba da zrobić.

easy_rider
28.03.13, 00:10
Obawiam się że to nie zadziała...

W przypadku Olympusa działa tylko z OMD - prawdopodobnie z Panasonikiem jest podobnie - tylko najnowsze body, czyli GH3

neoadm
28.03.13, 11:47
Nie, w opcjach mam włączone wspomaganie autofocusa ale to działa wtedy tylko z body (świeci czerwona lampka). Natomiast w lustrzance przy podłączeniu lampy owe wspomaganie przejmuje z body lampa. Jakimś rozwiązaniem jest włączenie np. leda na najsłabszym świetle ale nie po to inwestuje człowiek 1100 zł aby mieć sprzęt kompatybilny z lampą. Fajne podejście do sprawy ma panas. Co najśmieśniejsze brat do swojej lustrzanki olympa kupił lampe metza 48 i od niej wspomaganie autofocusa z moim body działa, heh.. tylko ta jej wielkość w stosunku do mojego body, jest strasznie nieporęczna.

Napisałem do Panasa co o nich myśle skoro wydają lampę która jest kompatybilna tylko z ich nowym super drogim aparacikiem, a resztę swoich klientów mają głęboko w poważaniu..

W każdym razie dziękuje za pomoc i rozwianie wątpliwości :) I być może będzie to ostrzeżenie dla innych..

neoadm
1.04.13, 12:28
Mam do was jeszcze jedną prośbę odnośnie owej lampy. Jak myślicie czy autofocus współpracowałby z body panasa g3? Sprawdzałem na stronie panasa i niby wireless i wspomaganie AF jest nie kompatybilne ale to samo piszą też o body g5, natomiast pisałem do serwisu i oni odpisali, że z body g5 AF współpracuje.. I bądź tu mądry..

Jak coś to najwyżej poszukam gdzieś po sklepach owe modele i empirycznie sprawdze.

thedoc
10.04.13, 21:50
Czy ktoś podłączał 600R do sanek i odpalał jakąś lampkę zewnętrzną? Czy na wyświetlaczu po włączeniu menu RC uaktywnia się sterowanie 4 grupą, czyli lampką w sankach jako sterująca?

MAF
10.04.13, 22:04
To ja się dołączę do pytań. Czy sprawdzał ktoś może czy E-PL5 potrafi świecić automatycznie tą diodą doświetlającą, czy dalej tylko OM-D?

easy_rider
11.04.13, 10:29
Czy na wyświetlaczu po włączeniu menu RC uaktywnia się sterowanie 4 grupą ... ?
- Tak.

Jan_S
11.04.13, 11:02
Czy ktoś podłączał 600R do sanek i odpalał jakąś lampkę zewnętrzną? Czy na wyświetlaczu po włączeniu menu RC uaktywnia się sterowanie 4 grupą, czyli lampką w sankach jako sterująca?

- Tak.

Możesz rozwinąć myśl? wprawdzie ja mam OMD, ale gdy na sankach mam zapiętą FL36R lub FL50R nie mam wogóle możliwości sterowania zdalnym błyskiem. Opcje w panelu sterowania zdalnymi lampami są podświetlone na szaro, i choć można je zmieniać nic więcej się nie dzieje... Czy trzeba jeszcze jakąś funkcję/opcję zaaktywować? dodam tyle, że po zamienieniu lampy na sankach na dołączany do OMD palnik sterowanie z marszu zaczyna funkcjonować.

Teoretycznie, mogłbym się tym zadowolić bo w ten sposób mam jedną lapmą więcej do dyspozycji ale z drugie strony - ta "wpudowana" jest słabiutka i czasami przedbłyski sterujące "nie dolatują" do lamp zdalnych

a może, OMD tylko te nowsze lampy (np FL600R) potrafi wykorzystać do sterowania zdalnego a te starsze FL36R i FL50R mogą pracować tylko jako "slave"?

thedoc
11.04.13, 12:15
Tłumaczę i objaśniam: Fl36R i 50R nie działają jako tzw. master. Czyli można nimi sterować jako SLAVE z poziomy body za pomocą lampki dołączanej do OM-D, która jest masterem wtedy, ale podpięcie ich w sanki nie powoduje możliwości sterowania innymi lampkami. Jedynie 600R działa jako master, tj. wkładasz ją na sanki i po pierwsze masz większą moc wyzwalania inych lampek (czyli większy dystans) a po drugie lampka w sankach też błyska i jest czwartą grupą, którą możesz sterować - potwierdził to właśnie easy_rider. Co lepsze możesz 600R zamonować zdalnie za pomocą kabelka przenoszącego ETTL w Olympusie, zdjąć ją z aparatu i masz i dodatkową moc i lepsze wyzwalanie, bo możesz np. ukierunkować impus sterujący i puścić go w konkretną stronę, np. bokiem do aparatu, albo do tyłu, albo wręcz walnąć w sufit jak robisz w mieszkaniu i też powinno pójść. Zamawiam właśnie 600R więc potwierdzę wszystko niedługo empirycznie. OLYMPUS STROBIST RULEZ ;)



Możesz rozwinąć myśl? wprawdzie ja mam OMD, ale gdy na sankach mam zapiętą FL36R lub FL50R nie mam wogóle możliwości sterowania zdalnym błyskiem. Opcje w panelu sterowania zdalnymi lampami są podświetlone na szaro, i choć można je zmieniać nic więcej się nie dzieje... Czy trzeba jeszcze jakąś funkcję/opcję zaaktywować? dodam tyle, że po zamienieniu lampy na sankach na dołączany do OMD palnik sterowanie z marszu zaczyna funkcjonować.

Teoretycznie, mogłbym się tym zadowolić bo w ten sposób mam jedną lapmą więcej do dyspozycji ale z drugie strony - ta "wpudowana" jest słabiutka i czasami przedbłyski sterujące "nie dolatują" do lamp zdalnych

a może, OMD tylko te nowsze lampy (np FL600R) potrafi wykorzystać do sterowania zdalnego a te starsze FL36R i FL50R mogą pracować tylko jako "slave"?

Jan_S
11.04.13, 12:53
Dziękuję za wyjaśnienia, plusik poleciał... mam nadzieję że faktycznie FL-600R może pracować jako master... Myślałem że FL50R będzie mogła tak pracować ale nie... dlatego czekam na Twoją weryfikację, większa moc światła z błysku sterującego jest mile widziana...

ech, jak się potwierdzi, to chyba 600-tkę trzeba będzie zamawiać, tylko że kasa trochę gniecie :/

---
co do "czwartej grupy" - mam wrażenie (muszę to kiedyś sprawdzić) że w OMD dołączany palnik potrafi być brać udział w oświetleniu sceny, o ile tryb pracy nie jest ustawiony na FP (wtedy lampa pracuje wyłącznie jako lampa sterująca)

thedoc
11.04.13, 22:08
Dziękuję za wyjaśnienia, plusik poleciał... mam nadzieję że faktycznie FL-600R może pracować jako master... Myślałem że FL50R będzie mogła tak pracować ale nie... dlatego czekam na Twoją weryfikację, większa moc światła z błysku sterującego jest mile widziana...

ech, jak się potwierdzi, to chyba 600-tkę trzeba będzie zamawiać, tylko że kasa trochę gniecie :/

---
co do "czwartej grupy" - mam wrażenie (muszę to kiedyś sprawdzić) że w OMD dołączany palnik potrafi być brać udział w oświetleniu sceny, o ile tryb pracy nie jest ustawiony na FP (wtedy lampa pracuje wyłącznie jako lampa sterująca)

Też miałem nadzieję że 50R działa jako master ale nie działa - szkoda bo ma MOC ;) jakkolwiek 600R też się przyda.

easy_rider
12.04.13, 10:42
... mam nadzieję że faktycznie FL-600R może pracować jako master...
... dlatego czekam na Twoją weryfikację... ech, jak się potwierdzi
Ale co ma się potwierdzać? Przecież pisałem że działa...

Lampa FL600 może sterować innymi lampami (jako master) oraz równocześnie być źródłem błysku w czwartej grupie.

thedoc
12.04.13, 11:14
Jasna sprawa, wszyscy wierzą że jak napisałeś że działa to działa :) Ale dla ludzkości chcę zrobić taki teścik ze zdjęciami albo filmikiem, dla osób które lubią błyskać kilkoma lampkami, żeby wszyscy wiedzieli co mogą wycisnąć z olympus m43 i lampek do strobingu. myślę, ze na początku maja to zrobię, bo teraz jestem zawalony pracą :/


Ale co ma się potwierdzać? Przecież pisałem że działa...

Lampa FL600 może sterować innymi lampami (jako master) oraz równocześnie być źródłem błysku w czwartej grupie.

Jan_S
12.04.13, 12:06
Ale co ma się potwierdzać? Przecież pisałem że działa...

Lampa FL600 może sterować innymi lampami (jako master) oraz równocześnie być źródłem błysku w czwartej grupie.

Sorki za mój sceptycyzm, ten model tak ma :)

fajnie że działa, myślę, że kiedyś rozważę zakup tej lampy :)

thedoc
3.06.13, 21:53
Ostatnio dokonałem ciekawego doświadczenia: otóż odpalałem 600R + 36R za pomoca lampki dołaczanej do E-PM2 i sprawdzałem zasięg. Doświadczenie prowadzeone na świeżym powietrzu w ładny słoneczny dzień. Lampki stały obok siebie na podstawkach, ustawione na ten sam kanał w tej samej grupie. Taki sam poziom naładowana aku. Lampka na sankach aparatu była skerowana bezpośrednio w migające jako slave 36R + 600R. Co stwierdziłem, po około 15 metrach w linii prostej 36R przestała odbierać sygnał i błysk się nie wyzwalał. Natomiast 600R dalej odpalała. Musiałem odejść jeszcze dobre 5 metrów, co było już całkiem daleko, aby przestała odpalać. Ot taka ciekawostka - kto by się spodziewał ;) Dodam tylko ze smutkiem, że podczas późniejszej sesyjki z żoną, zawiał wiatr, 600R z parasolem dostało wiatru w żagle, całość się przewróciła na parasol, niestety sanki 600R nie wytrzymały przeciążenia i pękły w połowie. Ufam, że serwis to naprawi. Możecie łączyć się z mną w bólu ;)

Krakman
3.06.13, 21:58
Sie łączę....:???:

apz
3.06.13, 22:04
Sie łączę....:???:

Również boleję...

nightelf
3.06.13, 22:26
Trzeba solidnie dociążać statywy, albo czekać na bezwietrzną pogodę.
Mam nadzieję, że zdjęcia się udały :wink:

themoth
24.07.14, 08:19
Ostatnio dokonałem ciekawego doświadczenia: otóż odpalałem 600R + 36R za pomoca lampki dołaczanej do E-PM2 i sprawdzałem zasięg. Doświadczenie prowadzeone na świeżym powietrzu w ładny słoneczny dzień. Lampki stały obok siebie na podstawkach, ustawione na ten sam kanał w tej samej grupie. Taki sam poziom naładowana aku. Lampka na sankach aparatu była skerowana bezpośrednio w migające jako slave 36R + 600R. Co stwierdziłem, po około 15 metrach w linii prostej 36R przestała odbierać sygnał i błysk się nie wyzwalał. Natomiast 600R dalej odpalała. Musiałem odejść jeszcze dobre 5 metrów, co było już całkiem daleko, aby przestała odpalać. Ot taka ciekawostka - kto by się spodziewał ;) Dodam tylko ze smutkiem, że podczas późniejszej sesyjki z żoną, zawiał wiatr, 600R z parasolem dostało wiatru w żagle, całość się przewróciła na parasol, niestety sanki 600R nie wytrzymały przeciążenia i pękły w połowie. Ufam, że serwis to naprawi. Możecie łączyć się z mną w bólu ;)

wiem, że to była dawno, ale również współczuję.
no, ale opowiadaj...
udało Ci się z tego wybrnąć, lampka sprawna?

MikolajN
26.10.15, 15:24
Panowie, poproszę o pomoc bo coś mi nie styka z moją pamięcią :D Mianowicie, bardzo długo nie używałem mojej fl600r. Pamiętam, że zeszłej zimy, gdy używałem jej w pomieszczeniach to podpięciu do stopki aparatu bezpośrednio dawała się przełączyć w tryb manualny i sam mogłem pokrętłem na lampie ustawiać jej siłę. Z tego co pamiętam, by wyzwalać tę lampę manualnie nie musiałem przechodzić w tryb RC. Kurcze i teraz mam zagwozdkę bo po podłączeniu do body muszę wpierw włączyć tryb RC by lampa w ogóle odpalała ze stopki ale wtedy nie daje się ona przełączyć w tryb M sama z siebie i musze w dość skomplikowany sposób sterować siłą błysku przez menu w aparacie. Mam nadzieję, że mi pomożecie bo za chiny ludowe nie pamiętam jak to było wcześniej, że jednak lampa odpalała jako pełny manual...