PDA

Zobacz pełną wersję : Problem z dandelionem-potwierdzenie af nie działa (?)



hania
12.01.12, 19:44
Witam, jakiś czas temu prosiłam o poradę w sprawie obiektywu. Ostatecznie zdecydowałam się na stałkę - manualnego Heliosa.

Dzisiaj podłączyłam go do mojej e-520-tki przez dandelion zaprogramowany wg instrukcji:
http://szuman.eu/archives/674-Olympus_z_m42._Programowanie_dandeliona.html

i mam problem, bo zdjęcia mimo potwierdzenia af wychodzą nieostre...
I mam takie nieśmiałe pytanie, czy to możliwe że zaprogramowałam źle dandelion i po prostu jest on już nie do użytku? :cry:
Nie wiem jak drugi raz wejść w opcję programowania go i czy to w ogóle możliwe...

Proszę o jakąś podpowiedź...

Nemo5576
12.01.12, 20:08
Wejść można. Robisz to dokładnie jak za pierwszym razem. Proponowałbym sprawdzić czy nie ma back lub front focusu i w razie potrzeby wprowadzić odpowiednią korektę.

Centus
12.01.12, 20:15
Witam, jakiś czas temu prosiłam o poradę w sprawie obiektywu. Ostatecznie zdecydowałam się na stałkę - manualnego Heliosa.

Dzisiaj podłączyłam go do mojej e-520-tki przez dandelion zaprogramowany wg instrukcji:
http://szuman.eu/archives/674-Olympus_z_m42._Programowanie_dandeliona.html

i mam problem, bo zdjęcia mimo potwierdzenia af wychodzą nieostre...
I mam takie nieśmiałe pytanie, czy to możliwe że zaprogramowałam źle dandelion i po prostu jest on już nie do użytku? :cry:
Nie wiem jak drugi raz wejść w opcję programowania go i czy to w ogóle możliwe...

Proszę o jakąś podpowiedź...

zrob prosty eksperyment , aparat na stayw , wlacz tryb LV i wyostrz manualnie z 10x powiekszeniem i zrob zdjecie (taki tryb daje 100% pewnosci ze musi byc ostro na matrycy), jezeli bedzie ostre to juz cos wiesz , pozniej nie zmieniajac nic w aparacie wylacz LV i wlacz AF , i wcisnij spust do polowy , zobaczysz czy adapter potwierdzi ci ostrosc , jezeli okaze sie ze nie , to zrob lekkie korekty w jedna lub druga strone , jezeli wyjdzie na to ze ostrosc z adaptera przez AF nie zgadza sie z ostroscia manualna z LV to beda dwie mozliwosci , albo sam uklad AF w aparacie moze wymagac korekty , albo jezeli jest taka mozliwosc zmien korekcje AF w adapterze

kiedys z E-520 i z E-3 mialem male stado pentaconow od 29 do 300 mm i musialem sobie zrobic dla nich tabelke korekt AF przy standartowych nastawach potwierdzenie AF wprowadzalo mnie tylko w blad , zrobilem dla kazdego szkla taki eksperyment jak powyzej , zapisalem sobie korekty AF i pozniej zmieniajac obiektyw , kiedy wklepywalem jego ogniskowa , wklepywalem rowniez korekte AF i to rozwiazalo problem

jest jeszcze jedna opcja , przekonalem sie o niej bawiac sie Takumarem 50mm 1.4 , otoz adapter moze potwierdzac ostrosc w szerszym zakresie niz faktyczna GO na foconym obiekcie , i moze sie okazac ze adapter potwierdza ze obiekt miesci sie w GO a realnie jest kawalek przed albo za , pomocne moze byc bardzo precyzyjne zgranie korekcji wizjera optycznego w aparacie , aby golym okiem wychwycic te male roznice

poki co tyle na poczatek , traktuj ostrosc uzyskana przez LV jako wzorcowa , bo to ostrosc na matrycy , a reszte musisz dopasowac do niej

hania
12.01.12, 20:56
Centus, dziękuję bardzo, w weekend na pewno spróbuję tak zrobić :)
dzięki za pomoc jeszcze raz!

Amigo!
12.01.12, 22:18
Na pewno nieostre zdjęcie? A może poruszone? Sam w pośpiechu kiedyś zaprogramowałem niewłasciwie dandeliona. Zamiast na 200 ustawiłem 20000. Wszystkie zdjęcia były poruszone.
Możesz sprawdzić w EXIF.
Powinno być FocalLength - 56 mm

Centus
13.01.12, 00:26
Na pewno nieostre zdjęcie? A może poruszone? Sam w pośpiechu kiedyś zaprogramowałem niewłasciwie dandeliona. Zamiast na 200 ustawiłem 20000. Wszystkie zdjęcia były poruszone.
Możesz sprawdzić w EXIF.
Powinno być FocalLength - 56 mm

wszystko zalezy czy pytajaca osoba miala wlaczona stabilizacje , jezeli tak to po czesci moze to byc rozwiazanie , jezeli w adapterze mamy wpisana zla ogniskowa i wlaczona stabilizacje zdjecie wyjdzie nieostre i to niezaleznie co wpiszemy recznie do body , bo pierwszenstwo maja dane z adaptera ktory udaje obiektyw

natomiast jezeli stabilizacja byla wylaczona to w dalszym ciagu polecam moja porade , dobre zgranie manuala z cyfrowym body posiadajacym gola matowke to wazna sprawa , fakt ze przydaje sie body z lepszym wizjerem , ale trzeba sobie radzic z tym co sie ma