PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkość nowych szkieł na E-P1



Jerales
16.12.11, 14:55
Witam Wszystkich serdecznie - pierwszy post :-)Szukałem na YT, ale nie znalazłem: szybkość nowych szkieł, zwłaszcza 45mm f:1.8 na e-P1. Między innymi posiadam taki aparat, no i głównym zarzutem jest powolność. Tego lata byłem w Tokio, gdzie miałem możliwość organoleptycznego zapoznania się z E-P3, wyposażonym w nowego kita. Uznałem, że znaczny przyrost działania af jest (również) zasługą body, ale właśnie znalazłem to:
http://www.youtube.com/watch?v=ZbtP_gDYuOY . Cóż, trzeba przyznać, że jest bardzo dobrze. Myśli o sprzedaży odkładam zatem, bo lubię ten aparat. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak radzi sobie toto z portretówką 45mm w kontekście szybkości / celności? Nowe puszki mają funkcję wykrywania oka, czy tutaj mała GO nie będzie problemem? Nie znalazłem również zdjęć całych postaci wykonanych 45mm na pełnej dziurze. Gdyby ktoś był uprzejmy podesłać, chętnie rzucę okiem.

gibberpl
16.12.11, 20:43
45/1.8 mam mieć za kilka tygodni. Jeżeli AF będzie działał jak ten na filmie to zamiast E-P3 biorę szkło 12/2.0.

nightelf
16.12.11, 20:50
Proszę bardzo, cała sylwetka robiona E-P3 + 45/1.8
57968

Też miałem E-P1, ale zmieniłem na nowszy model :)

2ev
16.12.11, 23:03
Ja mam E-PL1 i z obiektywem typu MSC autofokus jest sporo szybszy.
Wychodzi więc na to, że możesz spokojnie zainwestować w nowe szkiełka.

Jerales
16.12.11, 23:23
Całkiem nieźle, dzięki! Prawdę mówiąc już zamówiłem 45-kę, ale czas realizacji nieznany. Nightelf, jest lepiej niż sądziłem. Chyba pogonię d90 z całą graciarnią, bo plecy bolą, a w sumie większość czasu leży w szafie. Nawet do Japonii zabrałem LX-a... PS: A jak jest ze skutecznością obiektywów MSC w słabszym oświetleniu? Tutaj P-1 z kitem dramatycznie wypada (pokój 25m2, oświetlony 200W i jest loteria. Bardzo powolna loteria.)

2ev
17.12.11, 13:59
Dziwne, E-PL1 nawet z kitem nie ma przy takim oświetleniu problemów !? A kit jest przecież ten sam.

Karol
17.12.11, 14:27
Czy ktoś mógłby mi powiedzieć, jak radzi sobie toto z portretówką 45mm w kontekście szybkości / celności? Nowe puszki mają funkcję wykrywania oka, czy tutaj mała GO nie będzie problemem? Nie znalazłem również zdjęć całych postaci wykonanych 45mm na pełnej dziurze.
Nie mam E-P1 tylko E-PL1 i nie wiem czy AF jest tam taki sam. E-PL1+m.zd 45 - na szybkość nie narzekam, do normalnego fotografowania jest całkiem OK. Co do wykrywania oka - też chciałbym znać odpowiedź na pytanie na ile to jest fajny bajer. W E-PL1 jest tylko wykrywanie twarzy - jest to dość fajne, nie tylko chodzi o ostrość ale i dostosowanie ekspozycji do twarzy. Szczególnie jak się daje aparat do ręki osobie zupełnie niekumatej w technice foto - pstryk = ostre i dobrze naświetlone zdjęcie. Mój E-PL1 + m.zd 45 w sumie zrobił kilkaset takich zdjęć. Czasem przy otwartym obiektywie i bliskiej odległości problem jest taki, że ostrość jest na nosie, uszach a nie na oczach. Nie jest to częste i to przesunięcie płaszczyzny ostrości w sumie widać tylko oglądając foty 1:1. Teoretycznie w nowych Penach, dzięki wykrywaniu źrenic, powinno być lux, jak jest w praktyce nie wiem.

Jerales
17.12.11, 14:36
Dziwne, E-PL1 nawet z kitem nie ma przy takim oświetleniu problemów !? A kit jest przecież ten sam.

Niestety. Nie mam porównania do żadnego z Penów, ale starcie z jakimkolwiek innym aparatem który posiadam to w kwestii af nokaut dla e-P1. Zaznaczam, że mam już najnowszy firmware 1.4 , który rzekomo miał usprawnić ogniskowanie. Jest naprawdę kiepsko. Może ktoś jest z Gorzowa Wlkp. / okolic? Chętnie sprawdziłbym nowy obiektyw na swoim body, tudzież przymierzył innego kita... może mój jest felerny?

Jerales
30.12.11, 14:33
Post pod postem, ale nie widzę już możliwości edycji :(
Byłem ze swoim E-P1 i w sklepie, próbnie podpiąłem 14-42 II MSC. Niebo a ziemia. Dostaje kopa, aż miło, sprzęt nie do poznania. Niezdecydowanym polecam podobny zabieg - zamiast w puszkę, warto rozejrzeć się za fajnym szkiełkiem czy lampą...!

Karol
30.12.11, 18:21
To, że szkło zwykle więcej wnosi niż puszka to oczywista oczywistość. Jest pytanie z czym porównywałeś 14-42 II MSC - z kitem od E-P1? To inne szkiełka zarówno jeżeli chodzi o budowę jak i układ optyczny. W nowym AF dostał dużego kopa, niemniej jak sobie oglądałem sampelki to wolę ten starszy.
Edit - stuknął mi 4444 post. Piękna liczba ;-)

gibberpl
30.12.11, 18:40
Testowałem nowe szkła - 45/1.8 i 14-42 II z E-P1 i E-PM1. Na E-P1 nie ostrzą szybciej niż na Penie Mini ale zdrowo szybciej (jakoś dwukrotnie) niż naleśnik 17/2.8 na starym E-P1.

TomekH
30.12.11, 21:14
W sklepie miałem okazję dokręcić m.zuiko 12 mm/2.0 oraz 45/1.8 do mojego E-PL1. "12" działał bardzo szybko i celnie mimo nie najlepszych warunków, "45" wolniej - porównywalnie z moim lumixem 20/1.7, ale również celnie. Szkoda że "12" taka droga.
pozdrawiam

Jerales
30.12.11, 22:45
Oczywiście - stary kit vs nowy. Nie porównuję obrazka, bo kitowy (ciemnica) i tak mnie nie interesuje. Natomiast zamówiłem 45mm i już się cieszę :) Zacząłem zastanawiać się, co wnosi szeroko reklamowany "fast AF - najszybszy na świecie". Może i wnosi, ale z pewnością nie tyle, co nowy napęd obiektywu. E-P1 z takim szkłem to już naprawdę torpeda. To cieszy. Ciekawi mnie, jak z celnością - nowe puszki mają wykrywanie oka, on nie. Cóż. Wszystko okaże się, jak sklep zrealizuje zamówienie. Jeszcze w życiu nie czekałem 2 miesiące na zamówiony w necie towar :/