PDA

Zobacz pełną wersję : Czy w METZ 50 AF-1 z E-520 Błysk wypełniąjący



aldii
26.10.11, 10:21
Czy w METZ 50 Af-1 podpiętej do E-520 można włączyć błysk wypełniąjący? Nie mogę znaleźć opcji TTLBL.

majeczek78
26.10.11, 10:34
Też rozgryzałem ten temat. Można. Musisz w lampie włączyć funkcję TTL HSS (synchro z krótkimi czasmi otwarcia migawki). Z instrukcji aparatu (str.69) wynika że aparat obsługuje błysk wypełniający tylko przy Super Fp a to to samo co HSS.Zobacz też na strone 74 tam też jest wyjaśnienie dotyczące trybu super FP.
Pozdrawiam

aldii
26.10.11, 10:42
Też rozgryzałem ten temat. Można. Musisz w lampie włączyć funkcję TTL HSS (synchro z krótkimi czasmi otwarcia migawki). Z instrukcji aparatu (str.69) wynika że aparat obsługuje błysk wypełniający tylko przy Super Fp a to to samo co HSS.Zobacz też na strone 74 tam też jest wyjaśnienie dotyczące trybu super FP.
Pozdrawiam Dzięki, dzisiaj sprawdzę... pozdro...

majeczek78
26.10.11, 11:21
OK. daj znać czy działa.

aldii
27.10.11, 08:22
Nie miałem wczoraj za bardzo czasu żeby testować. Ale nie do końca rozumiem działanie. Zrobiłem tak jak piszesz no i poprostu błyska jak i przed włączeniem HSS. Czy nie powinna się pojawić jakaś regulacja siły błysku wypełniającego. Czy poprostu regulować siłę błysku zmiejszając EV w lampie. Bo rozumiem że w aparacie muszę mieć ustawiony tryb lampy z piorunem. Czyli zgodnie z instrukcją błysk wypełniający.

Thomasso
27.10.11, 10:03
Stwierdzenie błysk wypełniający może być trochę mylące. Nie jest to bowiem jakiś osobny tryb pracy lampy. Raczej dotyczy to możliwości doświetlenia kadru lampą przy b. krótkich czasach otwarcia migawki, kiedy np. jest b. jasno. Przykład to zdjęcia postaci w pełnym slońcu, kiedy mamy w cieniu np. twarz. Trzeba wtedy użyć bardzo słabego błysku, to raz, dwa przy raczej krótkich czasach migawki.
Regulacji błysku jako takiej nie ma bo działasz w TTL, aparat sam dobierze odpowiednia moc błysku. Możesz pewnie tylko wprowadzać kompensację błysku +/- EV (choć akurat tu nie wiem jak to działa przy HSS TTL w Metzu).

T.

AZA
27.10.11, 11:34
Ja taki dylemat już rozwiązałem:roll: ... trzeba w aparacie ustawić samą błyskawicę /w opcji lampa/ a w lampie typ TTL HSS powinno to razem dac efekt jaki oczekujemy!

majeczek78
27.10.11, 12:06
Dokadnie tak. W aparacie ustawiasz błysk wypełniający (piorunek) w lampie TTL HSS i pozostaje ci regulacja kompensacji siły błysku w zakresie -3EV/+3EV.Działa to tak jak pisał Thomasso.

aldii
27.10.11, 12:21
Ok. Dzięki. Ale aby właczyć w aparacie tryb FP, trzeba włączyć RC, tak? Bo nie znalazłem włączenia FP w aparacie bez RC.

Thomasso
27.10.11, 13:00
Ok. Dzięki. Ale aby właczyć w aparacie tryb FP, trzeba włączyć RC, tak? Bo nie znalazłem włączenia FP w aparacie bez RC.

Tryb FP lampy dziala i z lampa zalozona na aparat a takze w trybie zdalnym RC.
Przy zalozonej lampie na aparacie powinno wystarczyc wlaczenie na lampie trybu TTL-HSS - w aparacie powinnien pokazac sie na wyswietlaczu LCD taki symbol lampy z literkami FP (str. 76 instrukcji).

T.

aldii
27.10.11, 13:05
Tryb FP lampy dziala i z lampa zalozona na aparat a takze w trybie zdalnym RC.
Przy zalozonej lampie na aparacie powinno wystarczyc wlaczenie na lampie trybu TTL-HSS - w aparacie powinnien pokazac sie na wyswietlaczu LCD taki symbol lampy z literkami FP (str. 76 instrukcji).

T. Dzięki, jutro sprawdze, jestem w pracy. Pozdrawiam

Thomasso
27.10.11, 17:48
Przetestowane wlasnie. Po podlaczeniu do aparatu i wybraniu w lampie opcji TTL-HSS na LCD aparatu pojawia sie symbol FP i mozna pstrykac foty z czasami krotszymi niz 1/250 sek.

T.

aldii
27.10.11, 19:48
Przetestowane wlasnie. Po podlaczeniu do aparatu i wybraniu w lampie opcji TTL-HSS na LCD aparatu pojawia sie symbol FP i mozna pstrykac foty z czasami krotszymi niz 1/250 sek.

T. Dzięki za teścik :-) Pozdrawiam