PDA

Zobacz pełną wersję : Adaptery do bagnetów (mocowań) 4/3



Peterek
17.10.11, 17:00
Z pewną taką nieśmiałością (szukałem , nie znalazłem)......... Może by tak usystematyzować temat adapterów do mocowań (body) 4/3. Ja używam NA RAZIE tylko M-42 do E-510, z racji posiadania kilku niezłych starych szkiełek tego typu. Obiektywów manualnych RÓŻNYCH marek jest w necie (np. Allegro) duża ilość i to w cenach dosyć przystępnych. Dla przykładu, "pompkę" Panagora 80-205/4,5-22, kupiłem za 120 PLN. Czyszczenie trochę trwało, ale się opłaciło. Tak więc, może koledzy posiadający doświadczenie podzielili by się wiedzą, na temat istniejących adapterów do różnych systemów. Słyszałem np. , że istnieją już adaptery z elektroniką, tzn z konwerterami elektroniki do poziomu E-system pozwalajce używać nowoczesnych obiektywów innych marek . Przydała by się również wiedza nt. samej JAKOŚCI wykonania adapterów bo z tym równiez różnie bywa. Z góry dzięki.

Centus
17.10.11, 17:18
ja posiadam adapter umozliwiajacy podlaczenie szkiel m42 do 4/3 , adapter jest z chipem , chip TagoTech , wersja sofu o ile dobrze pamietam 4.3 , dziala z E-5 , oraz z E-3 z softem 1.4 , z innymi olkami tez powinien , TagoTech'y maja plus posiadania mikroregulacji AF , oczywiscie nie zapamietuje on kilkunastu obiektywow , tylko jeden , ale mozna zrobic sobie ladna tabelke do posiadanych szkiel i zakladajac dany obiektyw szybko wbic sobie jego dane , dosc wazne jest zeby miec dobrze wbita ogniskowa , dziala wtedy prawidlowo stabilizacja , dane do stabilizacji aparat bierze z adaptera , jezeli w adapterze bedzie wpisane 50mm a realnie mamy obiektyw 100mm i nawet recznie w body wpiszemy 100mm to i tak pierwszenstwo maja dane z adapera i stabilizacja bedzie zle dzialac , rowniez wartosc przyslony ma znaczenie nie tylko dla dobrze wygladajacego Exifa ale dla pomiaru swiatla , oczywicie skok o jeden stopien nie robi roznicy ale np majac ustawione F1.4 w adapterze a realnie na obiektywie F5.6 moga wystapic przeklamania z pomiarem swiatla , troszke dziwna sprawa , widzialem ze juz ktos kiedys o tym pisal na forum , warto wiec tak ustawic sobie adapter aby czas wejscia w funkcje programowania byl jak najkrotszy i tym samym ulatwil szybkie jego programowanie , w Tagotecha'ch mozna zmienic sobie parametr jak dlugo trzymac przycisk zeby wszed w tryb programowania , ja mam ustawiony na 2 sekundy , praktycznie robiac zdjecia z Takumarem (jedyny obiektyw manualnyu jaki mam ) zmieniam tylko wartosc przyslony w adapterze , reszte mam na stale , teoretycznie mozna tez wklepac do adaptera nazwe obiektywu ale w moim przypadku to sie nie udalo , co do jakosci wykonania to nic zlego powiedziec nie moge

kolba
17.10.11, 18:44
"...rowniez wartosc przyslony ma znaczenie nie tylko dla dobrze wygladajacego Exifa ale dla pomiaru swiatla , oczywicie skok o jeden stopien nie robi roznicy ale np majac ustawione F1.4 w adapterze a realnie na obiektywie F5.6 moga wystapic przeklamania z pomiarem swiatla..."

Centus może się mylę ale pomiar światła nie ma nic wspólnego z ustawieniem w chipie przysłony. Przecież pomiar światła jest mierzony na matrycy i nie ma nic wspólnego z ustawieniem w chipie przesłony, lecz jej faktycznym ustawieniem na obiektywie. Może się mylę ale ja nie zauważyłem aby pomiar był wadliwie mierzony przy ustawionej fizycznie przesłonie innej niż zaprogramowano w chipie.

Centus
17.10.11, 19:21
dlatego napisalem ze troszke dziwna sprawa , nie tylko ja to zauwazylem , juz ktos na naszym forum o tym pisal , byc moze jest jakas zaleznosc pomiedzy pomiarem swiatla a wartoscia przyslony ,problem nie dotyczyl malej roznicy , ale przy wiekszych rozpietosciach byly przeklamania , nie pamietam juz w ktora strone byl wiekszy problem ale napewno istnial , teraz wklepuje wartosc przyslony za kazdym razem , nie tylko dla pomiaru , ale tez dla wlasnej wiedzy , ciagle eksperymentuje z Takumarem i interesuje mnie jakie wartosci przyslony sa uzyteczne , a ogladajac zdjecia moge sprawdzic przy jakiej wartosci F zostaly zrobione

nie twierdze ze to co napisalem musi byc prawda absolutna , poprostu zetknalem sie z takim problemem , dodatkowo utwierdzilem sie w tym kiedy doczytalem ze ten czy tamten mial podobne spostrzezenia

Peterek
18.10.11, 16:48
A gdzie to cudo do OLKA można kupić. Kiedyś na Allego był FunkyFotos z ofertą adapterów M42 - 4/3 AF. Zasadę działania doskonale rozumiem ( mam wadę wzroku i czasami kłopoty z ostrzeniem w manualu).
PS. Na Allegro znalazłem takie zestawienie :
http://217.76.117.245/gallery.php?qid=MTAwOTM1MTB8MXwxfDF8NTUyNjM5ODU5NT IwfDF8MQ==
wybrać kat. Olympus

Thomasso
18.10.11, 16:56
dlatego napisalem ze troszke dziwna sprawa , nie tylko ja to zauwazylem , juz ktos na naszym forum o tym pisal , byc moze jest jakas zaleznosc pomiedzy pomiarem swiatla a wartoscia przyslony ,problem nie dotyczyl malej roznicy

Sa przeklamania pomiaru swiatla - troszke swiruje... przepala znaczy sie.
http://www.biofos.com/cornucop/omz_e1.html

Tomek

Centus
18.10.11, 19:08
A gdzie to cudo do OLKA można kupić. Kiedyś na Allego był FunkyFotos z ofertą adapterów M42 - 4/3 AF. Zasadę działania doskonale rozumiem ( mam wadę wzroku i czasami kłopoty z ostrzeniem w manualu).
PS. Na Allegro znalazłem takie zestawienie :
http://217.76.117.245/gallery.php?qid=MTAwOTM1MTB8MXwxfDF8NTUyNjM5ODU5NT IwfDF8MQ==
wybrać kat. Olympus

no wlasnie od sprzedawcy ktorego wymieniles mam moj adapter , pierwszy kupilem do 520 a pozniej po zmianie na E-3 nie chcial z nim dzialac i po dluzszej "bitwie" dostalem nowke z najnowszym chipem i ten dziala

---------- Post dodany o 19:08 ---------- Poprzedni post był o 19:05 ----------


Sa przeklamania pomiaru swiatla - troszke swiruje... przepala znaczy sie.
http://www.biofos.com/cornucop/omz_e1.html

Tomek

dzieki za potwierdzenie mojej teorii , przynajmniej wiem ze inni doszli tez do takich samych wnioskow

Peterek
24.10.11, 01:25
Dzięki wszystkim za bieżącą pomoc. KUPIŁEM, mam, tylko ........., że mocowanie Panagora 80-205/4,5-22 to nie M-42 :oops: ale "cóś innego". Adapter testuję teraz z Japończykiem 300/ 4-22 M-42. Rewelka. Już Samo "wbicie" ogniskowej dało doskonały efekt. Teraz poeksperymentuję z Vivitarem 70-200/3,5. Jeszcze krótkie pytanie z innej bajki, po co w Olku jest zaślepka na wizjer ???? Prześwietla przez wizjer ??
Ad rem: sam zacząłem wątek i sam się wkopałem na adapterze. Z tego wyrażnie widać, że taki "katalog" adapterów był by pożądany.

Nemo5576
24.10.11, 08:57
A jak to "coś innego" wygląda? Wrzuć fotkę, może ktoś rozpozna :)

Peterek
24.10.11, 18:58
563705637156372

1. i 2. "bagnet" obiektywu "Panagor", 3. adapter x na 4/3. Średnica bagnetu - ok. 46mm (po zewnetrznej - wypusty) na 44mm (korpus bagnetu).

Amigo!
24.10.11, 19:52
po co w Olku jest zaślepka na wizjer ???? Prześwietla przez wizjer ??

Przy długich czasach naświetlania przez wizjer może wpaść do matrycy niepotrzene światło.

---------- Post dodany o 17:52 ---------- Poprzedni post był o 17:50 ----------


563705637156372

1. i 2. "bagnet" obiektywu "Panagor", 3. adapter x na 4/3. Średnica bagnetu - ok. 46mm (po zewnetrznej - wypusty) na 44mm (korpus bagnetu).
To chyba bagnet K Pentaxa

Jack
24.10.11, 21:04
Przy długich czasach naświetlania przez wizjer może wpaść do matrycy niepotrzene światło...Zgadza się.
Ale niepotrzebne światło wpada do wizjera także na bardzo krótkich ekspozycjach i może mieć wpływ na obraz. Lustro posiada (w przepadku 510-tki) trzy strefy półprzezroczyste (dla obrazu do czujników AF) i nie zamyka szczelnie wizjera, kiedy jest podniesione. Powinno zatem stosować się zaślepkę za każdym razem, kiedy aparat nie jest używany klasycznie - tzn. kiedy wizjer nie jest przyłożony do oka.
Jack