PDA

Zobacz pełną wersję : [DIY]Projekt ringflash z miski

Thomasso
17.09.11, 10:30
Czołem,

Niedawno zabrałem się za wykonanie własnymi siłami ringflasha-beauty disha z miski.
Projekt zaawansowny jakoś w... 60%. Na razie utknąłem na etapie jak to zamocować do aparatu. Znaczy wiem jak, ale należy odpowiednio płaskownik powyginać i chwilowo nie mam jak się do tego zabrać.
Na razie wieczorkiem postaram się opublikować zdjęcia tego co mam. Etapami konstrukcji. Z wyjaśnieniem co i jak.
Może komuś się spodoba i przyda.

Tomek

grizz
17.09.11, 10:32
Polecam spacer do castoramy, czy praktikera. Masa pomysłów się nasunie jak zobaczysz konkretne szpejostwa na półkach ;)

Ten ring ma być do lampki wbudowanej?

Thomasso
17.09.11, 10:45
Polecam spacer do castoramy, czy praktikera. Masa pomysłów się nasunie jak zobaczysz konkretne szpejostwa na półkach ;)

Ten ring ma być do lampki wbudowanej?

Nie. Ma używać lampy zewnętrznej. Jak napisałem, na razie zmagam się z zamontowaniem tego do aparatu. Projekt jest zrobiony, ale z wykonaniem mam niejaki problem :P Niestety nie posiadam garażu gdzie mógłbym w miarę swobodnie majsterkować.

Tomek

Quentin35
17.09.11, 11:03
Tu są propozycje ale tekturowych rozwiązań :) http://www.flickr.com/groups/strobist/discuss/72157603455708647/page2/

Thomasso
17.09.11, 11:05
No spoko. Ale ja napisałem, że już robię :)
Wieczorem wrzucę pare poglądowych fot. Moja konstrukcja ma byc pancerna i ostatecznie wyglądać na (na pierwszy rzut oka) coś profesjonalnego :)

T.

kurokial
17.09.11, 11:18
Ha z ciekawości zkminię papierowe cudeńko do panasia lx-1 :D

grizz
17.09.11, 11:31
Nie. Ma używać lampy zewnętrznej. Jak napisałem, na razie zmagam się z zamontowaniem tego do aparatu. Projekt jest zrobiony, ale z wykonaniem mam niejaki problem :P Niestety nie posiadam garażu gdzie mógłbym w miarę swobodnie majsterkować.

Tomek

Oj tam garaż. U mnie w mieszkaniu skręcono już od podstaw biurko własnego projektu (kolos z nadstawką i ok 25 szufladami i szafkami :D) Oraz serwer (też projekt od podstaw) ważący z 80 kg i o rozmiarach ~120*80 i masę innych mniejszych badziejstw. Nie ma to jak wspólokator z pasją ;)

kurokial
17.09.11, 12:53
Czy folia aluminiowa jest lepsza niż np. spray srebrny?
Aha i jak są te otwory już, to co tam wsadzić? Folie jaką, czy co?
Jeszcze coś czy ilość dziur ma znaczenie?

Thomasso
17.09.11, 13:15
Ja tam folii w swoim projekcie nie stosowalem. Uzylem bialego lakieru matowego :)
Ale to jeszcze zobaczycie.

T.

---------- Post dodany o 14:15 ---------- Poprzedni post był o 13:58 ----------

Ok.

To parę informacji wstepnych.

A. Materiały:
1. Miska ze stali nierdzewnej zakupiona w IKEA (srednica 36 cm) - najdrozszy element:
http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/50057254#/00057256/
2. Rura z PCV (biala, do instalacji sanitarnych), srednica 10cm, długośc 50cm, zakupiona w Praktikerze
3. 2 puszki lakieru w sprayu 400ml, czarny mat i bialy mat - lakier z zywic syntetycznych (nie akrylowy, bo sie nam pozre z klejem!)
4. Klej epoksydowy dwuskladnikowy + pasta plastyczna typu Poxilina
5. Plaskownik aluminiowy 1-1,5 metra szerokosc 2-2,5cm, grubosc 2mm
6. Opcjonalnie plyta polistyrenowa matowa do wyciecia dyfuzora.

B. Narzedzia:
1. wyrzynarka z brzeszczotami do ciecia blachy i PCV
2. wiertarka
3. papier scierny
4. duzy, porzadny pilnik zdzierak
5. mniejszy pilniczek z drobnym ziarnem
6. imadlo (opcjonalne)
7. mlotek
8. tasma klejaca, maskujaca
9. kawalek kartonu
10. olowek, przymiar, linijka
11. srubki, wkrety...

CDN..

T.

Thomasso
17.09.11, 20:24
Zatem jedziemy dalej.

Opis nie będzie szczegółowy, raczej chcę pokazać samą idee.
Można stwierdzić, że jeśli ktoś w danym momencie nie będzie wiedział co i jak wykonać, to raczej powinien sobie odpuścić majsterkowanie, bo może sobie krzywdę zrobić, albo coś uszkodzić.

1. Miska z nierdzewnej blach z IKEI, 36cm średnicy. Ciężka, ale wybrałem taką ponieważ pancerna i nie ulegnie uszkodzeniu zbyt szybko. Minus - koszt coś ok. 40 pln.
5495254953

2. Bierzemy rurę z PCV przykładamy na dno miski i obrysowujemy:
5495554954

3. Teraz pierwsza truda czynność. Musimy wyciąc otwór wyrzynarką.
Bierzemy brzeszczot do metalu z drobnymi ząbkami. Nawiercamy sobie otwór startowy, tak bysmy mogli gładko zacząć po linii ciąć. Ja zrobiłem najpierw pośrodku i przeciąłem, ponieważ chciałem sprawdzić jak się bedzie ciął metal miski.
UWAGA!!! Czynność wymaga precyzji i ostrożnośći (okulary ochronne na oczy!). Oczywiście po cięciu krawędź jest ostra i należy ją opiłować pilnikiem a poźniej wygładzić papierem ściernym. Na trzecim zdjęciu otwór już wygładzony.
549575495854956

4. Przycinamy na długość rurę, która stanowi osłonę obiektywu. Najlepiej piłką ręczną. Tniemy tak by z tyłu miski wystawało ze 2 cm rury, z przodu czaszy na równo.
Cięcie wygładzamy papierem ściernym. Na zdjęciu rura przed wygładzeniem.
54962

5. Czasza ma być w środku pomalowana na biało matowym lakierem w sprayu. Powierzchnia michy jest błyszcząca i należy ją zmatowić drobnym papierem ściernym, żeby lakier się lepiej trzymał. O tak:
54963

6. Teraz przystępujemy do wykonania szablonu na kartonie, który posłuży do obrysowania na misce otwory w który wchodziła będzie lampa błyskowa. Nie musimy buć bardzo dokładni (jak widać), natomiast należy obrysować z pewnym zapasem 3-4mm. Lampa nie może wchodzić na styk ściśle. Na brzego otowru w miśce naklejać będziemy później taśmę zabezpieczającą. Ale to na samym końcu kiedy wszystko będzie już dopasowane.
549655496654964

7. Po obrysowaniu czeka na nas kolejne cięcie wyrzynarką. Chyba najtrudniejsze, bo po krzywiźnie czaszy. Uwaga na palce! :)
By sobie sprawę ułatwić proponuję w rogach prostokąta ponawiercać otwory, by łatwiej było obracać brzeszczot. Ja ich nawierciłem w sumie 8. Co prawda tego nie widać, ale tak było. Na próbę użyłem na początku nożyc do metalu, ale przy tej porządnej blasze nie spisały się. Zatem wyrzynarka!
5496854967

8. Po wycięciu otworu pilnikiem drobnoziarnistym półokrągłym i płaskim spiłowujemy nierówności i idealnie wygładamy brzegi tak, aby nie dało sie zaciać w palec. Ostatecznie wygładamy papierem ściernym. Otwór ma mieć idealnie gładkie, zaokrąglone krawędzi. Nie chcemy w końcu porysować sobie lampy błyskowej.
54977

CDN.

Mirek54
17.09.11, 20:52
Czołem,

Niedawno zabrałem się za wykonanie własnymi siłami ringflasha-beauty disha z miski.
Projekt zaawansowny jakoś w... 60%. Na razie utknąłem na etapie jak to zamocować do aparatu. Znaczy wiem jak, ale należy odpowiednio płaskownik powyginać i chwilowo nie mam jak się do tego zabrać.
Na razie wieczorkiem postaram się opublikować zdjęcia tego co mam. Etapami konstrukcji. Z wyjaśnieniem co i jak.
Może komuś się spodoba i przyda.

Tomek

Moze to Ci pomoze.Lampa z dolu i jak powyginac.
Ze tez wczesniej tego watka niew czytalem

http://www.youtube.com/watch?v=5b-Jozf7CAA

Thomasso
17.09.11, 20:58
Moze to Ci pomoze.Lampa z dolu i jak powyginac.
Ze tez wczesniej tego watka niew czytalem

Ten film był właśnie bodźcem do zrobienia własnego :) W zasadzie moja konstrukcja jest taka sama :)
Dzięki!

T.

Centus
17.09.11, 21:07
odnosnie otworu na lampe to proponowalbym wyciac go troszke wiekszego , oczywiscie ogradowac i pozniej wokol otworu przykleic gumowy pierscien z przecietego wzdluz wezyka gumowego albo izolacji kabla , wtedy napewno nie ma szans zeby skancerowac obudowe lampy blyskowej

Thomasso
17.09.11, 21:49
Ciąg dalszy.

9. Po oszlifowaniu otworów, tego na rurę i tego na lampę zabieramy się za malowanie wnętrza czaszy.
Odtłuszczamy wcześniej zmatowioną powierzchnię. Może być woda z mydłem i staranne osuszenie, albo benzyna ekstrakcyjna.
Używamy lakieru w sprayu. Biały mat. Dlaczego? Lepiej, równomierniej rozprasza światło po wnętrzu miski.
Lakier nie może być akrylowy. Ma być z żywic syntetycznych. Rurę osłaniającą obiketyw będziemy kleić do czaszy właśnie żywica, więc lepiej żeby się to razem z farbą nie pogryzło.
Na zdjęciu wstepnie pomalowana miska. Widać ślady maskowania, ale ostatecznie położone zostaną 2 kolejne warstwy i będzie ładniej :)
54994

10.
Czarnym matowym malujemy wnętrze rury PCV, która będzie osłoną obiektywu. W rurze wcześniej wywiercono 3 otwory, które posłużą do zamocowania (przykręcenia) stelaża trzymającego całą konstrukcję.
54995

11. Teraz czas na wklejenie rury do miski. Tak, wklejenie. Dwuskładnikowy klej epoksydowy ma taką wytrzymałość po stwardnieniu, że prędzej miska się pognie niż rura odklei :)
Wciskamy rurę, tak by była w osi miski i nie wystawała poza obrys czaszy. Ma być na równo. Rozrabiamy klej i dokładnie (nie musi być pięknie) zalewamy miejsce połączenia PCV/miska żywicą.
Z zewnątrz i wewnatrz czaszy. Żywica twardnieje po kilku minutach, a po dobie można po misce skakać i nic nie powinno się urwać.
5499754996

12. Po związaniu kleju mamy w zasadzie główną część ringflasha zrobioną. Przed nami jeszcze tylko kwestia stelaża do mocowania ringa do aparatu i lampy.
5499954998

13. Stelaż. Tu czeka nas troche hmmm.. kowalskiej roboty. Dobrze jest mieć porządne, ciężkie imadło. Ja niestety nie posiadam, więc wygięcie płaskownika z alu 2-3mm pozostawię ślusarzowi.
W domu natomiast wygiąłem szablon z cieńszego aluminium - 1mm. Niestety takie jest za wiotkie i konstrukcja nie jest stabilna.
Przepisu jak i co wymierzyć nie podam bo do każdego aparatu będą inne wymiary. Ja montuję to do E-30 wraz z gripem.
Na zdjęciach wygięty płaskownik-szablon i sposób przytywierdzenia do konstrukcji ringa. Śruby docelowo nie bądą tak wystawać. Płaskownik będzie sfrezowany tak, by łby się z nim zrównały.
Widać też wywiercony otwór do zamocowania aparatu. Brak jeszcze mocowania na lampę, ale wszystko jest już wymierzone.
5500055001

CDN.

Tomek

kurokial
18.09.11, 05:33
Jak to będzie chociaż przypominało coś co nie jest DIY to mi kaktus wyrośnie :D na czole. Sam coś robię ;)

Thomasso
18.09.11, 10:03
Jak to będzie chociaż przypominało coś co nie jest DIY to mi kaktus wyrośnie :D na czole. Sam coś robię ;)

W sensie, że?? Bo nie łapię chyba ironii z rana :)

T.

Saboor
18.09.11, 11:06
W sensie, że?? Bo nie łapię chyba ironii z rana :)T.

Rób, rób! Czekam na finalny produkt

fret
18.09.11, 14:02
Dałem Ci plusa za podjęcie tematu, ale do samej realizacji mam dwie uwagi/wątpliwości:
- nie obawiasz się, że stracisz sporo światła odbijając je od matowego lakieru?
- mocowanie w rury do płaskownika chyba nie będzie zbyt trwałe, mam taką miskę i lekka jak piórko, to ona nie jest.

Thomasso
18.09.11, 14:19
Dałem Ci plusa za podjęcie tematu, ale do samej realizacji mam dwie uwagi/wątpliwości:
- nie obawiasz się, że stracisz sporo światła odbijając je od matowego lakieru?
- mocowanie w rury do płaskownika chyba nie będzie zbyt trwałe, mam taką miskę i lekka jak piórko, to ona nie jest.

Co do straty światła. Są dwie szkoły. Zostawiając błyszczącą, lustrzaną powierzchnię światło wychodzące z ringa jest brzydkie. Bliki, mocniejsze plamy światła, nierówne. Trzeba wtedy i tak przykrywać jakimś mocniejszym materiałem dyfuzyjnym.
Dlatego zdecydowałem się na białe wnętrze, ten biały mat bardzo ładnie rozprasza światło i likwiduje nieregularne plamy. Nie trzeba już dyfuzora kombinować.

Mocowanie. Na razie sprawia wrażenie solidnego. Docelowo myślę, że można to jeszcze przykleić klejem epoksydowym.

Tomek

fret
18.09.11, 14:26
Dyfuzor daje Ci możliwość wyboru. Możesz go użyć, albo nie.

Thomasso
18.09.11, 14:26
Poniżej próbka po wstepnym, prowizorycznym montażu całości.
55015

W sumie nie wiem po co ten kartonik wyciagłem. No i lampa nie bedzie tak głęboko (stelaż wymaga niewielkich regulacji).
Jeszcze kombinuję jak się pozbyć tego niedoświetlonego na górze :) Pomysł jast taki, żeby górna połowe rury osłaniającej obiektyw okleić srebrną, lustrzaną folią. Powinno trochę pomóc.

Tomek

Thomasso
18.09.11, 14:30
Dyfuzor daje Ci możliwość wyboru. Możesz go użyć, albo nie.

Na gołą miskę musiałbym założyć obowiązkowo, bo światło wyglądało koszmarnie, do niczego się to nie nadawało, ostre, niejednorodne, z częściowymi przepaleniami. Robiłem testy.

T.

Saboor
18.09.11, 15:10
Chyba zabrakło punktu odbicia/zakrzywienia światła np:

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://infbase.net/D/lustra.jpg)

mazałem bez siatki tak(teraz powaga) na szybko: lewe lustro, prawe lustro lub folia alu czy polerowana blaszka i rura na obiektyw oklejona alu folią.

Mirek54
18.09.11, 15:59
Jeszcze kombinuję jak się pozbyć tego niedoświetlonego na górze

Tomek

Prysnij wnetrze miski bialym perlowym blyszczacym,ewentualnie jedwabistym bialym.Bedzie swiecic rownomiernie.

fret
18.09.11, 16:31
Obawiam się, że ten cień wynika właśnie z tłumienia światła odbijanego od matowej farby. Ja bym kupił w markecie motoryzacyjnych chrom w spray-u i bym pomalował nim rurę i pasek ok. 3 cm z przodu miski. Tak na chłopski rozum, te powierzchnie nie powinny popsuć jakości światła wychodzącego na zewnątrz, za to powinny poprawić rozchodzenie się światła w misce. W razie niepowodzenia zawsze możesz przemalować wszystko na biało.

skow
19.09.11, 07:14
Jeszcze kombinuję jak się pozbyć tego niedoświetlonego na górze :)
Tomek

Ja bym spróbował przykleić coś do dolnej części rury (patrząc na te zdjęcie)
tak aby cały błysk nie szedł na wprost w rurę ale aby ten błysk mógł pójść na boki
(coś na kształt bąbelka z maps.google - czyli "dziobkiem" w dół)

herbie_mp
19.09.11, 10:58
Jeszcze kombinuję jak się pozbyć tego niedoświetlonego na górze :)

Tomek
Albo zrobić wersję wypasioną i u góry zamontować drugą lampę :grin:

Quentin35
19.09.11, 11:04
Zastanawia mnie czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie plastikowej miski w białym kolorze.
Koszty zakupu miski można także zmniejszyć odwiedzając sklep typu wszystko po 2,99 i 5,99 :)

Saboor
19.09.11, 11:12
Jeszcze dwie po bokach i CSI się kłania :mrgreen:

---------- Post dodany o 12:12 ---------- Poprzedni post był o 12:11 ----------

Zastanawia mnie czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie plastikowej miski w białym kolorze.
Koszty zakupu miski można także zmniejszyć odwiedzając sklep typu wszystko po 2,99 i 5,99 :)
A no właśnie! Też mnie to nurtuje, kto powiedział i jak śmiał, że micha ma być metalowa?
Może jak Skończysz wersję profi, zrób jeszcze lajt plastik?

Thomasso
19.09.11, 11:32

Przyznam się, że kombinowałem jakby zrobić dwie po bokach - kupić jakieś nonamy o mniejszej mocy przewodniej i dac 2 po bokach.
Tylko, ze tak... musialbym je manulanie obslugiwac. Ta jedna moge sterowac z aparatu :) To jest jednak duze udogodnienie, biorac pod uwage mala porecznosc konstrukcji :)

Tomek

---------- Post dodany o 12:32 ---------- Poprzedni post był o 12:22 ----------

A no właśnie! Też mnie to nurtuje, kto powiedział i jak śmiał, że micha ma być metalowa?
Może jak Skończysz wersję profi, zrób jeszcze lajt plastik?

Mam i 2 plastikowe :) ale sa takie hmm.. malo reflektorowe. Maja zla krzywizne i w testach slabo odbijaly swiatlo.
Jakbym znalazl taka plastikowa polsferyczna to pewnie uzylbym jej :)
W sumie nawet znalazlem ale miala za duza srednice :P 46cm jakos. Wygladalo oblednie, ale za duze bylo :)
Choc nie wykluczam, ze docelowo i ja wykorzystam :) np. do projektu beauty-disha DIY :P

T.

Mirek54
19.09.11, 12:41
Przyznam się, że kombinowałem jakby zrobić dwie po bokach - kupić jakieś nonamy o mniejszej mocy przewodniej i dac 2 po bokach.
Tylko, ze tak... musialbym je manulanie obslugiwac. Ta jedna moge sterowac z aparatu :)

Do manuala moze wez pomoc ,co sie bedziesz sam meczyc
http://img839.imageshack.us/img839/708/manualniejestemszybsza.jpg

fret
19.09.11, 14:14
Firmówka w sanki, dwa nonamy po bokach i miska niepotrzebna. Chyba, że okrągłe odbicie jest pożądane :)

tropic
19.09.11, 15:09
Wiem że każdy chce być bohaterem w domu i zrobić DIY ale czy jest to tego warte (poza satysfakcją-MacGyvera)
kiedy można http://www.eltkom.pl/towar,id-4445,ring_flash_nasadka_oflash_rf_189.html
...kaleczyć się,zapaćkać żonie dywan farbą,nie wspominając o jej ulubionej misce z Ikea,kiedy za niewielkie pieniądze
masz towar i gwarancję....

grizz
19.09.11, 15:11
Wiem że każdy chce być bohaterem w domu i zrobić DIY ale czy jest to tego warte (poza satysfakcją-MacGyvera)
.

satysfakcja macgyvera, to zdecydowanie coś na co warto czas poświecić ;)

Ceat
19.09.11, 15:16
satysfakcja macgyvera, to zdecydowanie coś na co warto czas poświecić ;)
Tajest! A poza tym nie porównujmy uczciwego, piętnastocalowego ringflasza do jakiejś popierdółki! :grin:

Saboor
19.09.11, 15:20
Tajest! A poza tym nie porównujmy uczciwego, piętnastocalowego ringflasza do jakiejś popierdółki! :grin:

Tia! I nawet jak miałbyś kończyć robotę pochlastany, połamany i poparzony na ojomie - warto!

tropic
19.09.11, 15:20
...pasuję..też lubię majsterkować ale czasami szkoda mi wolnego czasu...

Quentin35
19.09.11, 15:31
kiedy można http://www.eltkom.pl/towar,id-4445,ring_flash_nasadka_oflash_rf_189.html
...kaleczyć się,zapaćkać żonie dywan farbą,nie wspominając o jej ulubionej misce z Ikea,kiedy za niewielkie pieniądze
masz towar i gwarancję....

Tylko czasami te ringi tak działają ;) http://www.flickr.com/photos/nelsonlai/3525978272/

Mirek54
19.09.11, 17:26
zapaćkać żonie dywan farbą,nie wspominając o jej ulubionej misce z Ikea,

Biedny facet taki co mieszkal u mamy a teraz pomieszkuje u zony:wink::grin::grin::-P:-P