PDA

Zobacz pełną wersję : Ogniskowe, światło, przeliczniki



Karampuk
10.09.11, 21:24
Podobne pytatnie tylko inna ogniskowa. Czy Oly 35-100/2,0 na 4/3 to Nikoś 70-200/2,8 na FX?
Czy dobrze rozumiem, że 70-200/2,8 ma więcej światła na FX niż jego odpowiednik na 4/3 (35-100/2,0)?
Jak przeliczyć światło 2,8 z 70-200 FX na APS C np w N300s? Ogniskowa wiem FX 70-200 to 105-300 w APS C.
I ostatnie pytanie, które pewnie na forum było, ale nie mogę odnaleść odp. Ogniskowa 200 w 4/3 to jaki jest odpowiednik powększenia w małpkach? Chodzi o "zuum" optyczny nie cyfrowy. Proste ale nie wiem.
Z góry dziękuję za odpowiedź

grizz
10.09.11, 21:45
Weź moze jakieś podstawy przeczytaj, czy coś, bo pytanie o odpowiednik ogniskowej 200 w zoomie kompakta, to hmmm...

Karampuk
10.09.11, 22:47
Weź moze jakieś podstawy przeczytaj, czy coś, bo pytanie o odpowiednik ogniskowej 200 w zoomie kompakta, to hmmm...
Dzięki Grizz. Na Ciebie zawsze można liczyć.
Sokro ogniskowa przy tym samym obiektywie jest inna na 4/3 inna na APS C i jeszcze inna na FX to na pewno będzie inna na matrycy w "małpkach"i telefonach gsm (ostatnio "Iphon" reklamował mocowanie do szkieł Nikona).
Mnie jest obojętne jaki to przelicznik, byle fotka była fajna, ale ktoś zadał mi dziś takie pytanie. W lornetkach jest prosta sprawa przybliżenie i powiększenie, ale w szkłach foto nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Thomasso
10.09.11, 23:10
Polecam:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Moza tam samemu sobie policzyc i posprawdzac jesli chodzi o glebie ostrosci :)

T.

---------- Post dodany o 23:10 ---------- Poprzedni post był o 23:03 ----------


Podobne pytatnie tylko inna ogniskowa. Czy Oly 35-100/2,0 na 4/3 to Nikoś 70-200/2,8 na FX?

Nie. Odpowiednikiem na FF bylby 70-200/2.0


Czy dobrze rozumiem, że 70-200/2,8 ma więcej światła na FX niż jego odpowiednik na 4/3 (35-100/2,0)?

Swiatla ma tyle tyle ile pokazuja parametry. Zatem fulfrejmowe 70-200/2.8 ma swiatlo 2.8 i koniec. Niewazne gdzie podpiete mialoby swiatlo dalej 2.8. Posobniez olkowe 35-100 podpiete do pelnoklatkowego nikona mialoby ogniskowa 35-100 i swiatlo 2.0


Jak przeliczyć światło 2,8 z 70-200 FX na APS C np w N300s? Ogniskowa wiem FX 70-200 to 105-300 w APS C.

Swiatla/jasnosci obiektywu sie nie przelicza. Ogniskowe i ewentualnie GO (DOF) ze wzgledu na rozmiary matrycy. Tyle.

Tomek

Karampuk
10.09.11, 23:29
Polecam:
http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Moza tam samemu sobie policzyc i posprawdzac jesli chodzi o glebie ostrosci :)

Tomek

Zacny link. Dziękuję.

fret
10.09.11, 23:48
....

Swiatla/jasnosci obiektywu sie nie przelicza. Ogniskowe i ewentualnie GO (DOF) ze wzgledu na rozmiary matrycy. Tyle.

Tomek

Gdyby to była prawda, to E-system miałby się świetnie. Jeśli chce się otrzymać taki sam obraz na matrycach różnej wielkości, to światło przelicza się tak samo jak ogniskową, czyli mnoży przez stosunek przekątnych matryc. Jest to oczywiście przybliżenie, bo nie uwzględnia różnych proporcji boków. Jeśli chodzi o parametry ekspozycji, to światła się nie przelicza, bo czułość jest parametrem charakteryzującym jednostkę powierzchni i nie zależy od wielkości matrycy.

Thomasso
11.09.11, 00:28
Gdyby to była prawda, to E-system miałby się świetnie. Jeśli chce się otrzymać taki sam obraz na matrycach różnej wielkości, to światło przelicza się tak samo jak ogniskową, czyli mnoży przez stosunek przekątnych matryc.

Nie mieszaj koledze Karampukowi. Niech sobie sam posprawdza jakie DOF wychodza przy danych ogniskowych i wartosciach f dla roznych matryc korzystajac z linka, ktory podalem.
Mysle, ze sam dojdzie do wlasciwych wnioskow.

T.

dog_master
11.09.11, 00:29
Ostatnie zdanie Fretowej wypowiedzi wszystko wyjaśnia :-)

Z tym przeliczaniem światła to pokusiłabym się o porównanie "jakości" albo hmmm jeszcze inaczej to nazwać. Bo światło, fizyczne światło, to tak wyżej, ono jest takie samo i przy tych samym czasie naświetlania, przysłonie i czułości matrycy D3 i E-400 będą dawały tak samo "jasne" / naświetlone zdjęcia.

(Cała reszta, plastyka, GO, perspektywa, etc była przedyskutowywana na prawie każdym forum w kilometrowych wątkach - polecam na jesienne deszczowe wieczory :-) Dyskusja zapowiada się znów pewnie długa ;))

romeq
11.09.11, 08:33
Witam.
Karampuk, na życzenie, lektura dla ciebie: "Z notatnika optyka slowko o ogniskowej obiektywu" (http://www.fotopolis.pl/index.php?n=13475&z-notatnika-optyka-slowko-o-ogniskowej-obiektywu).
Pozdrawiam. romeq

grizz
11.09.11, 11:22
Dzięki Grizz. Na Ciebie zawsze można liczyć.
Sokro ogniskowa przy tym samym obiektywie jest inna na 4/3 inna na APS C i jeszcze inna na FX to na pewno będzie inna na matrycy w "małpkach"i telefonach gsm (ostatnio "Iphon" reklamował mocowanie do szkieł Nikona).
Mnie jest obojętne jaki to przelicznik, byle fotka była fajna, ale ktoś zadał mi dziś takie pytanie. W lornetkach jest prosta sprawa przybliżenie i powiększenie, ale w szkłach foto nigdy się nad tym nie zastanawiałem.

Z mojej strony nie było złośliwości. Naprawdę weź jakiś podręcznik z podstawami, bo mylisz podstawowe pojęcia. Ogniskowa nie jest inna. Wyskakując z takimi pytaniami na forum, zaczynasz tylko beznadziejną dyskusje pełną niedopowiedzeń, która Ci tylko namiesza jeżeli nie masz podstaw opanowanych.

Karampuk
11.09.11, 13:05
Takie pytanie zadał mi przedwczoraj posiadacz małpki na widok mojego tele (mniejsza o to jakiego), więc zamiast spędzać godziny w necie w poszukiwaniu odpowiedzi myślałem, że otrzymam takową na forum. Teraz już wiem że:

zoom to jest powiększenie obrazu zarejestrowanego na matryczy (kosztem utraty jakości zdjęcia)
ogniskowa to jest powiększenie obrazu przez układ optyczny rzutowanego na matrycę (bez utraty jakości)
To tak z grubsza. Jeżeli coś pokręciłem to proszę mnie poprawić.
Nie kryje, że to jest zagadnienie ważne dla posiadaczy małpek i nie tylko.

pozdrawiam uczestniczących w dyskusji
Jacek

grizz
11.09.11, 13:26
zoom to jest najdłuższa_ogniskowa/najkrótsza_ogniskowa. - Obiektyw 70-210 to 3x zoom. I obiektyw 14-42 to 3X zoom.

To co opisałeś, to od biedy można zaliczyć jako tzw zoom cyfrowy, który jest niczym innym jak wycięciem fragmentu zarejestrowanego zdjecia i powiększeniu, go do rozmiaru całego zdjecia.

Ogniskowa: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniskowa

epicure
11.09.11, 13:47
Takie pytanie zadał mi przedwczoraj posiadacz małpki na widok mojego tele (mniejsza o to jakiego), więc zamiast spędzać godziny w necie w poszukiwaniu odpowiedzi myślałem, że otrzymam takową na forum.

Twój kolega zadał pytanie z serii "ile kilogramów ma mila morska?". Szukanie na nie odpowiedzi to strata czasu.

dog_master
11.09.11, 15:20
epicure (https://forum.olympusclub.pl/members/4992-epicure), piekne :D

Ogniskowa to jest coś fizycznego, coś konkretnego :P Ogniskowa kitowego zooma (obiektywu typu zoom, czyli ze zmienną ogniskową) 14-42 zawiera się w przedziale od 14mm do 42mm, czyli możesz ustawić ją na 14mm i tyle. Kompakty mają fizyczne ogniskowe rzędu kilku, kilkunastu milimetrów (a zobacz sobie, jak drogi jest obiektyw Zuiko o ogniskowych 7-14mm). Obiektyw ma daną ogniskową i o tym się nie dyskutuje ;). Jak go podepniesz do Nikona, to sam obiektyw będzie też miał ogniskową maksymalną 42mm, tu się nic nie zmieni.

Ale zmieni się obraz, jaki uwiecznisz na zdjęciu. Jak w w/w Wikipedii to jest ładnie narysowane, nawet dokładniejszy link podrzucę, ale z tego wyżej też jest tam dojście: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ogniskowa_(fotografia) Od tego, jak duży będzie obraz na zdjęciu zależy wielkość matrycy, na jaką pada (pewnie nie tylko, ale to starczy teraz). Dlatego Jeśli do Olympusa podepniesz obiektyw 50mm (np. ZD50/2) to będziesz miał dla małej matrycy duży obraz w całym kadrze, zaś ten sam obiektyw podczepiony do aparatu z matrycą pełnoklatkową, np. D3, da Ci obiekt w środku kadru z tłem po bokach :P Żeby uzyskać taki sam rozmiar obiektu na zdjęciu (takie samo przybliżenie, taki sam kąt widzenia), musiałbyś do D3 założyć obiektyw o ogniskowej 100mm.

Te porównania to ekwiwalent ogniskowej. Przyjęło się przeliczać wszystko na pełną klatkę. Olympus ma tak zwany crop x2, czyli ogniskowe mnożysz x2. Czyli odpowiednikiem obiektywu 50mm na pełnej klatce jest olympusowe 25mm. Za to w Nikonie DX (APS-C) crop wynosi x1,5, więc jeśli ktoś ma np. D80 (APS-C) i D3 (FF), to mając obiektyw o ogniwej 50mm, w zależności do którego body podepniesz, masz 50mm i 75mm (50*1,5). Magia :P

Co do przeliczania w kompaktach, musisz znać rozmiar matrycy danego modelu, a są różne, 1/2,5', 1/1,7'... Często w specyfikacjach od razu podają, że fizyczna ogniskowa wynosi np. 2,5-25mm, a ekwiwalent dla pełnej klatki to 25-250mm (czyli w tym zmyślonym przypadku krop wyniósłby aż x10). Czyli w Olympusie miałbyś taki sam obraz używając obiektywu 12,5mm-125mm ;)

W całym tym poplażowym rozważaniu pomija się perspektywę, głębię ostrości etc.

A zoom to zabieg marketingowy, to najdłuższa ogniskowa / najkrótsza... Jak Grizz napisał. Zbędne i tylko miesza w głowie, zapomnij o tym pojęciu ;) Co innego mieć kompakta 24-240mm, a co innego 36-360mm. I tu zoom 10x, i tu, ale ja proszę tego pierwszego :P Z szerokim kątem :P Na długość to sobie można przyciąć na komputerze ;)