PDA

Zobacz pełną wersję : fotografowanie starych aparatow



Centus
9.09.11, 15:44
mam znajomego ze spora kolekcja roznych aparatow , spora czesc to stare mieszkowce , niektore to unikaty , generalnie zbierajac aparaty stara sie miec nietuzinkowe sztuki

tak dzisiaj rozmawialismy ze moze warto bylo by zrobic im jakas sesje zdjeciowa i przy okazji potestowac moje umiejetnosci w takiej fotografii

mam pytanie w jakiej scenerii zrobic takim starym aparatom zdjecia , na czym je postawic , na jakim tle umiescic

nie mam studio , zdjecia bede robil w domu , wiec nie chcialbym wydac duzo na zaaranzowanie scenerii

sprzet bedzie ten ze stopki , moze bedzie druga lampa ale nie jestem pewien

jednak nie chcialbym zeby fotki wyszly az tak banalnie z powodu malo ciekawego tla , myslalem o tym zeby postawic je na surowym tylko pobejcowanym drewnie (moze sztucznie postarzonym ), i cos podobnego jako tlo z tylu za aparatem , ciemna tkanina raczej odpada bo czesc aparatow ma czarne mieszki (czesc czerwone)

jest jeszcze jeden wariant , ze zdjecia robilbym w otoczeniu jesiennego ogrodu , i aparat stalby na surowym pniu z drzewa na tle jakis ladnych krzewow, mozna by pojechac do jakiegos ladnego zabytkowego parku i tam postawic aparat na jakims pomniku albo balustradzie zabytkowych schodow , jednak to juz troszke ryzyko zabierania calego majdanu i tych zabytkow w miejsce publiczne

bardziej komfortowe warunki mialbym w mieszkaniu albo w ogrodzie tescia

co myslicie o samych lokalizacjach : proste tlo i podstawa w mieszkaniu , jesienny ogrod, zabytkowy park z rzezbami i jakims palacykiem w tle

prosilbym o jakies wskazowki , moze pozniej kiedy to obfotografuje zrobilbym z tego ciekawy watek na naszym forum

znajomy ma ogromna wiedze o tych aparatach wiec mialbym material zeby kazde zdjecie wyczerpujaco opisac

moze kogos zainteresuja dzieki temu aparaty z przed 100 i wiecej lat

jarmana
9.09.11, 21:01
każdy pomysł będzie dobry jak go się efektownie wykorzysta i dopasuje do konkretnego modelu. Mnie akurat ten pomysł w ogrodzie w jesiennej scenerii przypadł do gustu. Po pierwsze lubię jesień, po drugie kolory, po trzecie światło naturalne które dla mnie jest stanowczo dużo bardziej atrakcyjne niż lampy zwłaszcza jeśli odpowiednio świeci oczywiście, a po czwarte to taki trochę symbol... jesień coś co się starzeje, odchodzi, zupełnie jak te zabytkowe aparaty ;)

HrabiaMiod
9.09.11, 21:53
Ja bym raczej bawił się światłem z lamp, a to dlatego, że dużo fajniej możesz wydobyć strukturę skóry czy metalu, jego połysk czy coś w tym guście. Tło? Do mnie przemawia to drewno, ogród zdecydowanie nie. Raczej coś prostego, jednorodnego, co nie będzie odciągać uwagi. Ew zwyczajnie białe tło. Albo szare. Albo czarne. Dobrałbym to w zależności od aparatów i oświetlenia. Ja najbardziej lubię chyba szare lub czarne.

Mirek54
9.09.11, 22:00
Moze w ----akwarium miedzy roslinkami i rybkami.Jak ladne swiatlo w akwarium to tylko wpuscic i pstryk.Tak moment wylapac jak o zwirek uderza aparat i ten wstrzas i zamrozenie ruchu...Juz wiecej nie pisze.

jarmana
9.09.11, 22:53
w akwarium też mogłoby być ciekawie ;)
a tak naprawdę to tak jak napisałam na początku, wszystko można zrobić "każdy pomysł będzie dobry jak go się efektownie wykorzysta i dopasuje do konkretnego modelu" no i oczywiście nie tylko do modelu
Przede wszystkim musicie wiedzieć co chcecie osiągnąć, czy pokazać detale i zrobić z tego wersję wybitnie dokumentalną, czy chcecie oddać klimat tamtych radości z użytkowania takiego sprzętu czy zrobić z tego zupełnie nie dokumentalny obraz mający przyciągnąć uwagę ludzką.
Jak chcecie zaszokować, żeby zwrócić uwagę na sprzęt to wersja akwarystyczna Mirka jest tu chyba bardzo na miejscu, jeśli chcecie oddać detale to wersja Hrabiego itd....
A jeśli jesteś mało zdecydowany i sami nie wiecie jak chcecie je zach0wać dla potomnych na zdjęciach to zrób serię taką taką i siaką i sprawdź która lepiej zobrazuje cały ten dobytek i z której właściciel sprzętu będzie bardziej zadowolony :)

kurokial
9.09.11, 23:07
przy jakiejś starej fotografii położonej obok na czarnym tle jak HM pisał.

Mirek54
9.09.11, 23:35
jednak nie chcialbym zeby fotki wyszly az tak banalnie z powodu malo ciekawego tla , myslalem o tym zeby postawic je na surowym tylko pobejcowanym drewnie (moze sztucznie postarzonym )

Nie kombinuj z bejcowaniem i sztucznym starzeniem.Wyjdzie Ci babol i kazdy pozna sie co siedzi w temacie.Jesli juz to poszukaj jakiej starej swierkowej polki z szafy lub wykorzystaj denko od starej szuflady(to tylko dwa trzy gwozdzie w tylnej desce)Wyciagasz odkurzasz,Mattierungiem w tamponie przelecisz i masz piekna jedwabista powierzchnie(taki niby polysk a nie odbija tylko pochlania swiatlo).Jakas cynowa miseczka lub swiecznik,lampa naftowa Kaganek z palaca sie swieca.Ach mozna kombinowac.Wykorzystaj swiatlo zastane,poprzyslaniaj,poodbijaj -bedzie cacy.

Centus
10.09.11, 00:51
dzieki za pomysly i te zwykle i te zwariowane

mysle ze chcialbym pokazac te aparaty tak zeby pasowaly do otoczenia , czyli jakis stary detal , pomysl ze stara fotografia jest ok

odnosnie czarnego tla , troszke sie obawiam ze moze malo kontrastowac z czarnymi mieszkami aparatu (ze bedzie sie zlewac)

chyba sklonie sie jednak zeby robic to w pomieszczeniu zamknietym , odpuszcze sobie parki i ogrod

---------- Post dodany o 00:51 ---------- Poprzedni post był o 00:39 ----------


Nie kombinuj z bejcowaniem i sztucznym starzeniem.Wyjdzie Ci babol i kazdy pozna sie co siedzi w temacie.Jesli juz to poszukaj jakiej starej swierkowej polki z szafy lub wykorzystaj denko od starej szuflady(to tylko dwa trzy gwozdzie w tylnej desce)Wyciagasz odkurzasz,Mattierungiem w tamponie przelecisz i masz piekna jedwabista powierzchnie(taki niby polysk a nie odbija tylko pochlania swiatlo).Jakas cynowa miseczka lub swiecznik,lampa naftowa Kaganek z palaca sie swieca.Ach mozna kombinowac.Wykorzystaj swiatlo zastane,poprzyslaniaj,poodbijaj -bedzie cacy.

pomysl w ta stara szuflada wydaje sie ciekawy, mniej wiecej wlasnie o to mi chodzilo zeby uzyskac taki efekt starego naturalnego drewna , niby to polysk ale bez blikow , rozumiem ze ta deske dac jako podstawe a co jako tlo za aparatem , pomysl ze swieca tez fajny , ale mimo wszystko chcialbym to doswietlic lampa zeby wyciagnac detale samego aparatu , oczami wyobrazni wyglada to calkiem calkiem , pozostaje jeszcze kwestia techniczna jak to wszystko skomponowac i ustawic zeby nie wyszla z tego kiszka

macie moze jakies pomysly w jaki sposob uzyc lampy zeby swiatlo nie bylo zbyt ostre i ladnie komponowalo sie z np. swiatlem swiecy postawionej obok aparatu ?

mysle ze poszukam jeszcze w internecie zdjec starych aparatow , moze beda jakies ciekawe przepisy na oswietlenie

mile widziane wszelkie wskazowki pomocne przy realizacji tego pomyslu

a moze np uzyc grubo tkanej lnianej tkaniny , nie powinna powodowac odbic , nie bedzie sie zlewac z czernia mieszkow , jednoczesnie ma ciekawa fakture i sprawia wrazenie czegos retro , moze poprostu ulozyc ja w ksztalcie litery L patrzac z boku i po sprawie , bedzie jako podstawa i tlo razem dodac do tego jakas stara fotke i gustowna palaca sie swiece

zreszta HM proponowal powyzej tlo czarne albo szare wiec moze szary len ?

HrabiaMiod
10.09.11, 09:41
Szary len brzmi rozsądnie. Osobiście zrezygnowałbym z dodatkowych przedmiotów na zdjęciu, jeśli chcesz mieć serię dokumentalną, na stronę czy coś takiego.

Mirek54
10.09.11, 10:24
Jak dobrze ustawisz zastane to nie trzeba niczym doswietlac.Chyba ze,w Twojej koncepcji blysk lampy bedzie niezbedny
Ponizej takie poczatkowe zabawy ze swiatlem,jak ustawiane i jak wyszlo.Reszta nalezy do Ciebie.Ty artysta,Ty tworzysz nowe dziela:wink:


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/39/wynikv.jpg/)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/31/jakk.jpg/)


https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/19/jakrobione.jpg/)

https://forum.olympusclub.pl//brak.gif
źródło (http://imageshack.us/photo/my-images/38/wynikd.jpg/)

sdsi
10.09.11, 10:46
mi się podoba pomysł z plenerem, światło zastane plus blenda, jak będzie potrzebna i jesień w tle. wystarczająco dobrze to ujął kol. jarmana

poniedzialkowa
27.09.11, 13:45
Tez mam kolekcję starych aparatów bo mój dziadek był fotografem więc sporo analogów mi się dostało (tzn wciąż są jego ale mieszkam z nich w jednym domu więc wiecie ;)). Jak masz jakieś akcesoria takie jak stare klisze, inne ciekawe przedmioty związane z fotografią to ja bym ułożyła to wszytsko w jakims jasnym miejscu, w tle poukładała jakies vintage style rzeczy (stare pożółkłe ksiązki, jakiś drewniany kuferek), ustawiła małą głębie ostrości i nic tylko ciachac zdjęcia.. ;)