PDA

Zobacz pełną wersję : OM-1 naciąg filmu



Weasly
1.08.11, 15:49
Witam

Czy orientuje się może ktoś na forum jak odblokować naciąg filmu w OM-1 ?
Wczoraj zablokował mi się i nie moge nic zrobić, wydaje mi sie że spust migawki nie zadziałał po mojej zabawie z wyzwalaczem czasowym. I teraz nawet po ustawieniu na czas naświetlania B i naciskaniu na spust nic; a naciąg ani drgnie...

Z góry dzięki za info :)

HrabiaMiod
1.08.11, 16:28
A może po prostu skończyłeś film?

Co za wyzwalacz czasowy?

W OM2 jest przycisk reset - w OM1 chyba nie ma, bo i po co, wszystko mechaniczne.

Obczaj jeszcze czy nie masz może podniesionego lustra (po prawej stronie bagnetu patrząc z góry taka dźwigienka).

Wyjmij film, otwórz komorę filmu i wtedy spróbuj naciągnąć.

k@czy
1.08.11, 16:37
Jest zablokowany, czy nie chce naciagnac?
Jak zablokowany, to mozesz recznie podniesc i opuscic lustro - tylko bez przesady - delikatnie :)

Weasly
1.08.11, 17:02
Tzn. włożyłem świeżą rolkę filmu pstrykałem parę fotek. Po prawej stronie pod pokrętłem podnoszenia lustra jest takie pokrętło myślałem że to czasowe wyzwalanie migawki. Na cięgłem film uruchomiłem to wyzwalanie i nic nie było "pstryk" próbowałem normalnie przez przycisk też nic wężyka niestety nie mam.
Teraz nie da się spuścić migawki i naciąg też nie chodzi ponieważ jest naciągnięty i trzeba jakoś wyzwolić migawkę tak mi się wydaje chyba że to coś innego zblokowało, no nie wiem.

zatem zdenerwowała mnie to i wyjąłem film.. jakieś 2-3 zdjecia poszyły.. no cóż bywa, niestety nie znalazłem tam przyczyny, odkręciłem obiektyw podniosłem placem lustro nic się nie dzieje - spust migawki nie wyzwala - a naciąg ani drgnie.
Dziwna sprawa..

k@czy
1.08.11, 17:13
Nie wiem, o ktorym pokretle mowisz.
O czasowym wyzwalaniu?
Jesli tak, to ten mechanizm jest raczej niezalezny- mozna robic zdjecia podczas odliczania samowyzwalacza- jego blokada nie ma wplywu na migawke (oprcz jej wyzwolenia).
Tak mi sie przynajmniej wydaje. chociaz w koncowym momencie po zwolnieniu migawki spust jakby sie chowal do srodka i po chwili wyskakiwal.
Powiedz mi jeszcze, czy spust migawki jest normalnie wystajacy, czy raczej jest w pozycji "wcisniety"?
I czy samowyzwalacz normalnie "bzyczal", czyli sprezyna dziala?

HrabiaMiod
1.08.11, 18:46
Samowyzwalacz często się psuje - spróbuj go delikatnie popchnąć, pomóc mu, jeżeli go naciągnąłeś.

Weasly
1.08.11, 21:30
spust migawki jest wciśnięty nie wystaje, pomagałem samowyzwalaczowi ale nic nie pomagało..

Jutro przejdę się do serwisu jakiegoś może mi zaradzą na tą awarię...

k@czy
1.08.11, 21:46
Kiedys jakos odblokowalem migawke, ale nie pamietam czy od spodu, czy od srodka...
Dobra- ostatnie podejscie- poruszaj ta mala dzwigienka, ktora jest pod naciagiem samowyzwalacza- ta z bialym paskiem ( albo czarnym jak masz srebrna wersje aparatu) -moze ona wyzwoli samowyzwalacz.
Jak nie jest w pionie, to blokuje mechanicznie spust, ale nie sama migawke.

HrabiaMiod
1.08.11, 23:55
Kaczy dobrze prawi.

Szkoda, że nie mam OM1 przy sobie, jest u mojej kobiety. Coś teraz kojarzę, że kiedyś też mi się tak zrobiło, możliwe, że właśnie przy zabawach samowyzwalaczem. Gdybym się nim pobawił, pewnie znalazłbym rozwiązanie.

Jak serwis w Krakowie to polecam pana na Krakowskiej, coś koło numeru 6.


pozdr