PDA

Zobacz pełną wersję : OM czy FD do PEN E-PL1



mcwill
30.07.11, 20:20
Witam używam z moim E-PL1 manualnych szkieł Heliosa 44M-4 58 f/2 i Jupitera 135mm f/3.5
Planuje zakup jakiegoś manualnego szkła z szerokim kontem, zastanawiam się pomiędzy dwoma systemami FD i OM dokładniej mówiąc:

Canon Fd 28mm f/2.8
Olympus OM 28mm f/2.8

Czy ktoś ma może doświadczenia z tymi systemami i nowymi PENami?
Jak porównanie samej optyki i jakości zdjęć?
Nie wiem, który system wybrać mając w perspektywie dalsze rozszerzanie zbioru szkieł manualnych np o jakieś silniejsze tele.

snuffi
30.07.11, 20:36
Nie wiem, jak te szkła
Ja ma Cosine 28mm 2,8 - gigantyczny spadek kontrastu połączony z sieczką na brzegach

Co nie zmienia faktu, że takie 28 to ni w kij ni w oko szeroki kąt na penie a 56mm czyli coś koło standardu

fret
30.07.11, 20:41
Patrz na ceny. FD, to też nie były złe szkła, ale mają jedną ciekawą cechę. Chyba tylko do 4/3 można je podpiąć przez adapter bez soczewki i ostrzyć na nieskończoność, więc powinny być zauważalnie tańsze od OM.

HrabiaMiod
30.07.11, 21:55
Mam 28/2.8 i to porządne szkło. Sampelek np tu: https://forum.olympusclub.pl/showpost.php?p=740457&postcount=206

Jednak jak ktoś już napisał - 28mm po podpięciu do pena to nie będzie nawet standard :) Szeroko rozumiem przez 28mm i mniej - musiałbyś mieć więc szkiełko 14 lub mniej by mieć ekwiwalent 28 - takich szkieł nie robili zbyt wiele, a jeśli nawet, to osiągają na pewno teraz astronomiczne sumy - poluj na 12/2 od Zuiko albo kup sobie po prostu kita - jest dość szeroki.

mcwill
30.07.11, 22:22
Z tą szerokością miałem raczej na myśli coś szerszego od mojego heliosa.
Mam kitowe 14-42 ale uwielbiam te stare analogowe szkła, które z wizjerem VF-2 daję masę przyjemności.

Co do mojego pytania sprawa rozwiązała się sama właśnie zakupiłem OM 35mm f/2.8:)

HrabiaMiod
1.08.11, 01:21
Świetne szkło. Gratki. Spróbuj kiedyś poużywać z filmem - za psie pieniądze można kupić wspaniały korpus OM1 lub OM2 - jeśli sprawia Ci frajdę używanie takich szkieł z penem, to używanie ich z analogowym olkiem dostarczy jeszcze więcej przyjemności.

mcwill
1.08.11, 21:11
Najlepsze, że kupiłem to szkło na ebayu za 198 zł z transportem :)
Wersja G.ZUIKO ze srebrnym nosem. Z opisu wynika ze stan techniczny i wizualny idealny :)