PDA

Zobacz pełną wersję : Obiektywy - fizyka laika



erol
21.07.11, 11:40
Dajmy na to mam obiektyw m43 o ogniskowych 14-45 3.5-5.6 oraz drugi obiektyw - stałoogniskowy 45mm 1.8. I teraz, czy pod względem fizyki oba te obiektywy dadzą taki sam "efekt zdjęciowy"? Zakładając oczywiście, że pierwszy obiektyw jest "wyzumowany" na 45mm i przysłona jest ustawiona tak samo w obu (np 5.6). Czy nie powstanie różnica spowodowana efektem samego zumowania pierwszego obiektywu przez co tło rozmyje się bardziej? Pytam bo mam w planach wymienić zuma na 2 stałki i nie do końca to ogarniam. Teraz jak "zumuje" na 45, tło rozmywa się, tylko nie wiem czy to efekt 45mm czy samego zumowania, czyli zmiany odległości soczewek od siebie. Chciałbym uzyskać taki sam efekt na stałce 45mm

hades
21.07.11, 12:25
Obiektywy przy 45 mm ogniskowej, tej samej przysłonie i tych samych kadrach powinny dać to samo rozmycie tła. Różnica w rozmyciu (na plus) będzie jeszcze większa, kiedy w "stałce" odkręcisz przysłonę do f/1,8. Zwiększenie otworu przysłony skraca głębie ostrości, a tym samym zwiększa rozmycie tła. Więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82%C4%99bia_ostro%C5%9Bci

epicure
21.07.11, 13:01
Teraz jak "zumuje" na 45, tło rozmywa się, tylko nie wiem czy to efekt 45mm czy samego zumowania, czyli zmiany odległości soczewek od siebie.

"Zumowanie" to tylko zmiana ogniskowej. A głębia ostrości zależy od ogniskowej, przysłony i odległości od fotografowanego obiektu. Im dłuższa ogniskowa, tym mniejsza GO. Im mniejsza przysłona, tym mniejsza GO. Im bliżej jesteś fotografowanego obiektu, tym mniejsza GO.


Chciałbym uzyskać taki sam efekt na stałce 45mm

Uzyskasz taki sam, a jak otworzysz stałkę do pełnej dziury, uzyskasz nawet lepszy efekt.

erol
21.07.11, 13:10
Czyli taka stałka 45mm ma takie samo ustawienie soczewek (na stałe) jak zum 14-45 na ogniskowej 45mm? Troche dziwne bo przecież taki lumix 14-45 na ogniskowej 45mm ma jakieś 12cm, a taka stałka olympus 45mm ma 5cm więc siłą rzeczy te odległości sa inne. Przednia soczewka jest dalej od matrycy w 14-45 niż w stałce 45mm. Czy to nie powoduje różnic w obrazku, głębi itp?

epicure
21.07.11, 13:17
A co Cię interesuje ustawienie soczewek? Ono jest inne dla każdego obiektywu, bo każdy obiektyw ma inną konstrukcję. I nie ma to żadnego znaczenia w kwestii, o którą pytasz.


Przednia soczewka jest dalej od matrycy w 14-45 niż w stałce 45mm. Czy to nie powoduje różnic w obrazku, głębi itp?

Ogniskowej nie liczy się od przedniej soczewki.