PDA

Zobacz pełną wersję : dcraw już "umie" czytać ORFy z E410



cra3y
7.05.07, 00:27
wiec bieri i rozgani tanki wlasnorecznie (rawy na sajcie w moim podpisie)

PS: dcrawa znajdziecie w google

skow
7.05.07, 08:52
1. Ciekawe skąd on wziął algorytm kompresji, który jak widzę jest lekko zakręcony.
Wartości danych pikseli są zapisywane jako przyrosty (dodatnie lub ujemne) względem sąsiednich pikseli (tej samej barwy czyli R, G lub B). Operuje na wręcz pojedyńczych bitach przez co jest zdecydowanie wolniejszy odczyt danych.

2. Niektóre aparaty (np. E-300) w trybie NR na długich czasach zapisują 2bajty/piksel.
Ciekawe czy E-410 używa wtedy kompresji czy robi ok. 20MB orfy (bez kompresji)?

Eddie
7.05.07, 11:23
Przepraszam, ale o co chodzi?

skow
7.05.07, 17:55
Przepraszam, ale o co chodzi?

Sorry ale czego nie rozumiesz?

1. Od E-410 (i pewnie E-510 i nowszych) Olympus wprowadził kompresję ORFów (RAWów). Przykładowe ORFy z E-410 można pobrać ze strony "cra3y".
2. Do tej pory tylko oficjalne oprogramowanie Olympusa potrafiło czytać te ORFy.
3. Od tej pory także "dcraw" (i inne, które będzie się na nim wzorować) potrafi to robić.
4. Przeglądając źródła do "dcraw" można poznać algorytm tej kompresji co też zrobiłem i w dwóch zdaniach omówiłem.
5. Na koniec zadałem pytanie do przyszłych testerów E-410 czy kompresja występuje zawsze czy są wyjątki.

No to teraz chyba wszystko jasne. :-)

Eddie
7.05.07, 21:05
Teraz tak, teraz kumam o co chodzi :)
Dzieki :)


P.S.: Niestety, ja raczej humanistyczny typ jestem, dlatego takie rzeczy trzeba mi dwa razy i lopatologicznie ;)

fotomic
9.05.07, 07:37
Silkypix tez >>KLIK<< (http://www.isl.co.jp/SILKYPIX/english/download/early_preview/?20070508)