PDA

Zobacz pełną wersję : Tryb "sport" a tryb "M" w E-510



speedybike
9.07.11, 21:09
Witam.
Postanowiłem się pobawić trybem "M"
I tu spotkała mnie niespodzianka.Jakkolwiek bym nie ustawiał, tak przy robieniu zdjęcia, szybkość wykonywania zdjęcia jest ...mała.
W trybie "sport" jest szybkie pstryk
W trybie "M" w o identycznych ustawieniach migawki i przysłony oraz iso, zdjęcie jet wyraźnie dłużej naświetlane.
Dla porównania wklejam dwie fotki
Jedna zatytułowana "Sport" druga "Manual"
Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)

Weasly
9.07.11, 21:57
1/30 s to za mało :) migawki w okolicy 1/200 a 1/500 będą okej i nie będzie rozmycia przy ogniskowej 42mm bo przy większych ogniskowych typu 200mm migawka 1/200 to będzie za mało jak na obiekt poruszajacy się 50km/h

A różnicy między tymi dwoma fotkami które wrzuciłeś to ja nie widzę

speedybike
9.07.11, 22:06
1/30 s to za mało :) migawki w okolicy 1/200 a 1/500 będą okej i nie będzie rozmycia przy ogniskowej 42mm bo przy większych ogniskowych typu 200mm migawka 1/200 to będzie za mało jak na obiekt poruszajacy się 50km/h

A różnicy między tymi dwoma fotkami które wrzuciłeś to ja nie widzę
Różnicy nie ma w samym zdjęciu, ale jest w szybkości wykonywania tego zdjęcia.W exif różnic też nie widzę.
A jak ustawię w "M" 1/500 z przysłoną powiedzmy 5,6 to będzie długo zdjęcie się robiło, zrobi pstryk ..naświetlanie i powstaje zdjęcie, a na trybie sport będzie pstryk i jest foto...
Chodzi o to że na takich samych ustawieniach w obydwu trybach , wtrybie sport zdjęcie jest robione powiedzmy w ułamku sekundy, w trybie "M" w 1,5 sekundy, a to juz jest spora róznica

Weasly
9.07.11, 22:28
po prostu możesz wyjść na ulicę i porobić w obu opcjach zdjęcia z tymi samymi migawkami i jak w obu przypadkach jak nie będzie rozmycia lub w obu ono wystąpi to wszystko o jest okej.

Jednak jak na np. 1/200 rozmyje Ci w trybie M a na 1/200 nie rozmyje Ci w programie "sport" to jest coś rąbnięte.

Ceat
10.07.11, 00:37
Różnie jest ustawiony AF dla trybu Sport i Manual. W Sport masz C-AF i zwolnienie migawki włączone, jak dociśniesz spust to aparat zrobi zdjęcie nawet jeśli nie złapał ostrości. W Manualu masz pewnie S-AF i zwolnienie wyłączone, aparat czeka na ustawienie ostrości przed zwolnieniem migawki. Szczególnie widoczne przy kitowym obiektywie i w ciemniejszych warunkach.
Sprawdź: w trybie dowolnym ustaw się z ostrością na odległy obiekt, przełącz na Sport, przekadruj na bliski obiekt i wciśnij spust od razu do końca - aparat zrobi zdjęcie natychmiast ale będzie ono nieostre.

dog_master
10.07.11, 00:54
Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)

Daruj sobie Sport, ustaw tryb M i w nim:
- przysłonę najmniejszą (da najwięcej światła i tło będzie ciut bardziej rozmyte :P)
- czas taki, by zdjęcie nie było poruszone (zobacz na obecnych zdjęciach, jeśli już masz jakieś dobre w ruchu zrobione, ile tam aparat ustawił, jeśli nie masz to zacznij od powiedzmy 1/500s tak na oko),
- czułość ISO taką, żeby całe Twoje zdjęcie było dobrze naświetlone
- AF na ciągły, jednopunktowy na środku
Hmm o czymś jeszcze zapomniałam o tej porze?

Tojfi
10.07.11, 01:09
Różnicy nie ma w samym zdjęciu, ale jest w szybkości wykonywania tego zdjęcia.W exif różnic też nie widzę.
A jak ustawię w "M" 1/500 z przysłoną powiedzmy 5,6 to będzie długo zdjęcie się robiło, zrobi pstryk ..naświetlanie i powstaje zdjęcie, a na trybie sport będzie pstryk i jest foto...
Chodzi o to że na takich samych ustawieniach w obydwu trybach , wtrybie sport zdjęcie jest robione powiedzmy w ułamku sekundy, w trybie "M" w 1,5 sekundy, a to juz jest spora róznica

Podejrzewam że masz włączone jakieś "ustrojstwo" w menu. Nie powinno być różnicy w szybkości robienia zdjęć przy tych samych parametrach.

Z tego co piszesz wnioskuje że masz włączony ANTI-SHOCK (menu aparatu 2). Co prawda w moim E-520 ustawienie te się resetuje po wyłączeniu puszki ale w E-510 może być inaczej.

Możesz też mieć włączony np TIMER na 2sek.

Jeżeli to nie pomoże, po prostu zrób reset ustawień, może to coś da ;)

Jak ustawisz ANTI-SHOCK albo TIMER w trybie P lub A lub S lub M to działa to tylko w trybach P,A,S,M

//EDIT: Czyżbym Ja inaczej zrozumiał o co chodzi koledze od poprzednich forumowiczów
wypowiadających się pod tym samym postem. Godzina późna może mnie coś w dekiel "walło" :)

speedybike
10.07.11, 07:36
Podejrzewam że masz włączone jakieś "ustrojstwo" w menu. Nie powinno być różnicy w szybkości robienia zdjęć przy tych samych parametrach.

Z tego co piszesz wnioskuje że masz włączony ANTI-SHOCK (menu aparatu 2). Co prawda w moim E-520 ustawienie te się resetuje po wyłączeniu puszki ale w E-510 może być inaczej.

Możesz też mieć włączony np TIMER na 2sek.

Jeżeli to nie pomoże, po prostu zrób reset ustawień, może to coś da ;)

Jak ustawisz ANTI-SHOCK albo TIMER w trybie P lub A lub S lub M to działa to tylko w trybach P,A,S,M

//EDIT: Czyżbym Ja inaczej zrozumiał o co chodzi koledze od poprzednich forumowiczów
wypowiadających się pod tym samym postem. Godzina późna może mnie coś w dekiel "walło" :)

przejrzałem menu i okazało się że był włączony Anti Shock 1 s.
Stąd właśnie to opóźnienie.
Głupia sprawa, ale nie podejrzewałem że to może być włączone....

Dzięki za pomoc:)

Tojfi
11.07.11, 01:05
przejrzałem menu i okazało się że był włączony Anti Shock 1 s.
Stąd właśnie to opóźnienie.
Głupia sprawa, ale nie podejrzewałem że to może być włączone....

Dzięki za pomoc:)

Nie przejmuj się, nie jesteś jedyny, zdarza się czasami nawet zaawansowanemu użytkownikowi takie tymczasowe przyćmienie umysłu ;). Takie, w rezultacie proste do rozwiązania problemy były już nie raz na tym forum :D .
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________


Proszę o porady, jakie ustawienia dla trybu "M" żebym mógł swobodnie fotografować dość szybko poruszające się obiekty, (dokładnie chodzi o rowerzystów -gdzie prędkość jest od ok 30 do 50km/h)

Co do porad na temat poruszających się obiektów, posłużę się fotkami ze swojej galeriii:

Wszystko zależy, od tego czy chcesz zamrozić poruszający się obiekt w ruchu, czy nadać mu dynamiki (stworzyć fotkę na której widać jest ruch).

Osobiście wolę na fotkach oglądać tę drugą opcję, która przez fotografów zwana jest: "PANING" bądź też po "polskiemu" "PANORAMOWANIE", polega to mniej więcej na tym, że fotografując poruszający się obiekt, ustawisz dłuższe czasy naświetlania matrycy i starasz się podążać obiektywem za poruszającym się obiektem.

W efekcie czego fotografowany obiekt jest w głębi ostrości a tło jest rozmazane kierunkowo. Przy takim fotografowaniu proponuję też ustawić stabilizację ekranu na IS2 (stabilizacja w poziomie)

Przykład fotka 1/200 sek: (myślę, że dla rowerów będą to czasy 100 - 160), fotki wykonane na manualu TRYB M ;)


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/07/normal_P41935352_-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/15665/normal_P41935352_.jpg)

Jak chcesz zamrozić obiekt w ruchu to dajesz krótsze czasy na tej fotce 1/1000s :


https://forum.olympusclub.pl/imgimported/2011/07/normal_P4193235-1.jpg
źródło (https://galeria.olympusclub.pl/albums/userpics/15665/normal_P4193235.jpg)