PDA

Zobacz pełną wersję : dopalanie portretów Lampą FL-50



dziekan
4.05.07, 18:33
Mam takie pytanko do ludzi siedzących w temacie portretowym, a mianowicie:
1.Jak wygląda sprawa dopalania fotek lampą zewnetrzną, chodzi mi głównie o ustawienia przysłona/migawka ?
2. Jakim trybem pracy lampa-e500-14-54 najlepiej takie coś ogarniać ?
3. Czy ciężko o przepały z taką lampką - bo w końcu lampa współpracuje z ESP ?

Mam kilka fotek cyknietych wewnętrzną lampa i powiem że strasznie musiałem się nakombinować aby efekt był zadowalający jak dla mnie (mogę zarzucić samplami), fl-ka póki co leży w szafie i czeka aż się do-edukuje w temacie.
pozdrawiam

chomsky
4.05.07, 20:16
Bywa roznie. Negatyw znosil spokojnie +3/-2EV i maszyny bez naszej przytomnosci to korygowaly. Wiec czesto nie zdawalismy sobie sprawy z bledow jakie popelnialismy przy pracy z lampa. Cyfra nie wybacza znacznie mniejszych bledow i nawet gdy pracujemy z RAW nie mozemy sobie pozwolic na przeswietlenia i niedoswietlenia wieksze jak 1EV, ja sadze, ze granica to 0,7EV.
Jakiekolwiek walory ciemniejsze lub jasniejsze od sredniego, zajmujace kawal sceny falszuja zarowno naswietlenie swiatlem zastanym jak i blyskiem.
Moje doswiadczenie jest takie. W dzien dopalam blyskiem w trybie lampy A ( automatyka flesza) z -2,7 korekcja blysku. Na aparacie P, na jednym kolku shift, na drugim szybka korekcja swiatla zastanego. Sprawdza sie znakomicie i nie wymaga wiekszych dodatkowych korekcji. Tryb TTL ( takze ten z szybka migawka), nie daje mi takich powtarzalnych ( bezpiecznych) rezultatow przy w miare szybkiej reporterce. Jak jest czas to mozna sie pocyckac z ttl i korygowac na wykonana fotke na LCD, lub z wykresu. W pomieszczeniu takze pracuje w A- lampy, choc tu roznice na korzysc sa mniejsze. Pokombinuj z rownoczesna korekcja blysku i swiatla zastanego. Przy przyslonie 2,8 lubi przypalic szczegolnie bankowo masz przepal na bliskim planie. Wiec od razu korekcja na -, nawet do -2EV. Zawsze gdy moge uzywam rozpraszaczy blysku- roznych, niweluja wieksze bledy automatyki.
czesto uzywam lamp z manualnym podzialem blysku, zawsze gdy jest roszke wiecej czasu.
Silnej reporterskiej lampy Cullmana, dwoch silnych reporterskich Canona i jednej Metza. Kazda inna i kazda ma inne zastosowanie.
Podzial blysku daje najlepsze efekty. przy odrobinie wprawy mozna dosc szybko pofocic. Mozna kupic, lub odziedziczyc niezle i tanie takie lampy.
czesc.Ch.

dziekan
7.05.07, 07:43
ok dzieki za treściwą odpowiedź - chciałem co prawda porad do FL-ki ale rozumiem że z nia podobnie trzeba schodzić z siły błysku. bede próbował.

mam jeszcze jedno a może dwa pytania:

1.Czy to coś wysuwane z FL-50 pełni rolę dyfuzora ? (rozumiem że dyfuzor rozprasza światło aby np nie było przepaleń)
2. CO świadczy o tym że E-300 nadaje się do fotografii IR ? Ma ktoś może doświadczenia z E-500 ?
dzięki za pomoc i pomocne wskazówki
g.dziekan

grizz
7.05.07, 10:23
ok dzieki za treściwą odpowiedź - chciałem co prawda porad do FL-ki ale rozumiem że z nia podobnie trzeba schodzić z siły błysku. bede próbował.

mam jeszcze jedno a może dwa pytania:

1.Czy to coś wysuwane z FL-50 pełni rolę dyfuzora ? (rozumiem że dyfuzor rozprasza światło aby np nie było przepaleń)
2. CO świadczy o tym że E-300 nadaje się do fotografii IR ? Ma ktoś może doświadczenia z E-500 ?
dzięki za pomoc i pomocne wskazówki
g.dziekan

1. ni - to nakładka poszerzająca kąt lampy, jak załozysz szkiełko poniżej 14mm

dziekan
7.05.07, 14:54
ok dzięki grizz już jestem o jedną rzecz mądrzejszy.
a co z 2 ?
pozdrawiam

grizz
7.05.07, 17:23
ok dzięki grizz już jestem o jedną rzecz mądrzejszy.
a co z 2 ?
pozdrawiam

a to kliknij pomógł ;p

2. nie wiem, nie mam, ani e300, ani się IR nie interesowałem.

chomsky
7.05.07, 19:17
Caly czas pisze o FL, tylko pod koniec "zachecam" do eksperymentow z innymi niesystemowymi lampami.
Czesc.Ch.

kisi
7.05.07, 20:08
chomsky wlasnie jestem na etapie zakupu FL50, ale nie moge znalezc nic w dobrej cenie a 1 550 PLN to jednak duzo nawet za tak dobra lamke. W zwiazku z tym zestawiam ja jedynie z METZem 54i z odpowiednia kostką SCA-3202 M5. Wiem ze w tej alternatywie jestem pozbawiony trybu HSS zgodnego z Olympusem. Kupujac lampe w tej cenie chcialbym miec mozliwosc swiadomego zakupu (a ze nie moge sie pobawic lampa FL50 ani Metzem) to zdaje sie na Was grupowicze posiadajacy ten sprzęt.

Wiem ze HSS jest super sprawa w doswietlaniu postaci w sloneczny dzien. Ale czy jednak nie jestem w stanie nic zrobic owym Metzem 54i ? Roznica pomiedzy tymi lampami to tylko (aż) 300zl. Jesli by sie okazalo ze Metz by wystarczyl to spoko. Bardzo frapuje mnie pomysl z dwoma lampami w Metzie. Z tego co wiem to podzial jest na sztywno 85:15. Ale czy moc małej lampki mozna regulowac oddzielnie od duzego palnika ?

Dempsey
7.05.07, 21:02
Kisi co prawda nie przetestowałem poniższego, ale koncepcja wydaje mi się słuszna...
Co zrobić, gdy nie ma się HSS, a chce się zrobić portret w słoneczny dzień z małą głębią ostrości, doświetlany lampą... :?: Odpowiedź - doprowadzić do tego, by czas ekspozycji był dłuższy lub równy maksymalnemu czasowi synchronizacji... na przykład używając filtra szarego (skoro przesłony nie możemy tknąć z oczywistych względów) lub polara (bo ten też dwie działki zabiera a do tego może zlikwidować bliki ;-) ). Teoretycznie po prostu dla aparatu zrobi się ciemniej, czas się wydłuży i tylko lampa będzie musiała walnąć mocniej - taki mój pomysł... ale jeszcze nie sprawdzony.

dziekan
7.05.07, 21:30
Kisi czatuj na okazje w dziele Sprzedam, ja swoja z 1,5 roczną gwarancja wyrwałem za 1300 zł :] a chodzą jeszcze taniej. no chyba że już klamka zapadłą na tego metza.
pzdr

chomsky
7.05.07, 22:59
Ja bym kupil oryginalna fl! System blysku w Olym nie jest taki zly. Ostatnie zabawy D80 + SB 800 w dzien troszke zachwialy moim szacunkiem do pomiaru blysku w Nikonie. Jakby D70 spawowal sie lepiej??!! Trudno ocenic bo sporo juz minelo czasu od zabaw tym ostatnim. Nie mam az tak usystematyzowanych wnioskow, ale jednak jakies tam mysli sie kolacza i ta fl50 nie jest zlym rozwiazaniem.
czesc.h.

grizz
7.05.07, 23:01
Czatuj czatuj... sam dorwałem z ponad roczną gwarancją z dyfuzorem i luminequestem za 1100zł

kilka osób za 1000 też kupiło.

ziemia01
8.05.07, 11:48
[Bardzo frapuje mnie pomysl z dwoma lampami w Metzie. Z tego co wiem to podzial jest na sztywno 85:15. Ale czy moc małej lampki mozna regulowac oddzielnie od duzego palnika ?
nie ma płynnej regulacji małego palnika możesz albo używać tylko dużego (100/0) albo obu (85/15) albo obracając taki mały filterek który jest tam zamocowany osłabić moc mniejszego palnika (tak na oko 85/10).
Trochę szkoda, że metz nie działa z krótszymi czasami w lustrach, bo u mnie w kompakcie działa i miałem nadzieję, że przy przesiadce nie będę miał problemów a z tego co czytam to nie przejdzie tak gładko :(

kisi
8.05.07, 16:09
Za miesiac wczasy a tu posucha z FL50. Albo nowka albo kiszka. Jeszcze czekam... ech...