PDA

Zobacz pełną wersję : zd 40-150 manula?



yarp2326
21.05.11, 13:09
Witam,
Kolejne z mojej strony może banalne pytanie.
Poszedłem za waszą radą i do mojego PENa podłączyłem zd 40-140 z przejściówką i raynoxa 250tke. Jest rewelacja ale ... mam problem z ustawieniem ostrości manulanie. Czy to w ogóle możliwe? Ostrzyć ręcznie nie mogę. Mimo, że ustawiam na MF to nie wiele mi to zmienia. A przy większych przybliżeniach af lata mi jak głupi. Dużo lepiej wychodziło podłączenie obiektywu canona przez adapter. Ręcznie ostrość ustawiam i gra gitara. Dlatego pytanie czy ja coś źle robię czy to normalne i nie marudzić albo zmienić obiektyw?

apz
21.05.11, 13:41
Rodzaj AF ustaw w menu na M i na na kółku na M. Tak muszę w E-30, w penie pewnie też tak trzeba.

Z Canonem nie było komunikacji.

Pozdrawiam AP.

PS.Jeśli nie pomoże daj znać sprawdzę jak jest na E-P1

yarp2326
21.05.11, 13:46
Wiesz, pewnie powód jest jakiś banalny bo szukam w necie i wszyscy piszą że działa ale ja ustawiam na M czy P czy A potem MF i czym kręcę? Jeśli tym takim wąskim pokrętłem na obiektywie to nic totalnie się nie dzieje. (zepsute?) a jeśli samom obiektywem jak to miałem w Nikonie czy Canonie to one są zablokowane i nic się nie dzieje.
W 14-40 mam to samo tylko tam sa się ruszyć obiektywem ale wtedy i tak włącza się silnik i kontruje. Nie wiem o co chodzi.

apz
21.05.11, 13:55
A jak nastawiasz na A pokazuje ogniskową?, może trzeba delikatnie poruszyć obiektywem tam i z powrotem, może coś nie kontaktuje na stykach?.

Pozdrawiam AP.

Moominek
21.05.11, 14:05
Najpierw załóż sam 40-150 z adapterem, bez Raynoxa.

1. A jakie ma znaczenie tryb fotografowania?
2. Ustaw na MF lub S(C)AF+MF o ile w Penach jest coś takiego
3. Kręcenie wąskim pierścieniem ustawia ostrość - tak jak w kicie, silniczkiem

Działa? No to zakładaj Raynoxa ale pamiętaj że to działa podobnie jak z pierścieniami, odległoś ograniczona do około 13cm od niego do robala, niewiele dalej ani bliżej.

Nie działa? Poruszaj, przetrzyj styki, potem raczej serwis.
Wyklikane z mobilka

yarp2326
21.05.11, 16:13
No zrobiłem wszystko co powyżej pierścień się kręci i tyle. Ostrość się nie zmienia. Ale ok thx przynajmniej wiem że to to. Na af działa all na mf nie.
Ok dziękuję za rady.

Moominek
21.05.11, 16:26
Dziwne. A masz inny obiektyw 4/3 żeby sprawdzic?
Wyklikane z mobilka

K_Puchatek
21.05.11, 17:01
Zdecydowanie dziwna sytuacja, przed chwilą sprawdziłem EPL-1 z 40-150 (sprawdziłem z obiektywami starszej i nowszej wersji) i wszystko jest OK.
Ustawienia - priorytet przysłony i SAF+MF - bez problemu ostrzy ręcznie...:roll:
Raynoxa nie mam więc nie sprawdzę...
PS. Trzeba sporo pokręcić pierścieniem ostrości żeby był efekt...

Moominek
21.05.11, 17:02
Edit: na marne pocieszenie dodam że można się obejść bez tego w makro z Raynoxem, ostrząc balansując aparatem przód-tył, jak to robi chyba większość posiadaczy tego konwertera.

yarp2326
21.05.11, 17:15
Tak to prawda , daję przód tył i jest ok ale niestety jak mam duży obiekt to af lata jak głupi. Muszę poćwiczyć a w przyszłości i tak planuję kupić inny i ostrzyć manualnie. Jak będę miał okazję skocze do serwisu czy sklepu i ich pomęczę. Tym pierścieniem kręcę i nic się nie dzieje.
Niestety innego 4/3 nie mam ale może w jakimś sklepie podepnę i porównam. Będę wiedział czy to body czy nie.

Ale przyznam że tak jak PEN robi super filmiki jak dla mnie i fotki takie hop siup to brakuje mi normalnego lustra w dłoni. Wcześniej miałem d70. Był duży ciężki i to był aparat:-)

ps. sprawdziłem z innym obiektywem m4/3 i w drugim działa więc albo mmf2 albo obiektyw nie działa. Dziwne tylko że af działa super po prostu mf nie działa.