PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 30mm f/1,4 - problem



twiggins
4.05.11, 22:34
witam, mam taki oto problem.
Posiadam E-30 i dokupilem do tego sigma 30mm f/1,4. Niby wszystko jest ok, ale jak zaczynam dzialac na live view to zachodzi ...niewiem czy to dobrze okresle, ale jest podwojne ostrzenie, trzymam przycisk do polowy - aparat ustawia ostrosc (ostrosc z centralnego punku, AF) i ekspozycje (program P) - przekadrowuje - wciskam spust do konca i aparat/obiektyw zaczyna poraz kolejny ustawiac ostrosc na innym obiekcie. Czy mozna jakos temu zaradzic by zablokowac ustawienie ostrosci i ekspozycji, by po przekadrowaniu i wcisniecu dokonca pozostalo tak jak chcialem?
Na obiektywie ZD 14-54 II ten problem nie wystepuje.

Probowalem rozwiazac ta sprawe przy pomocy ustawien w menu: B'spust/pokretlo' -> AEL/AFL -> S-AF -> mode1/mode2/mode3.
Ustawienie na mode1: ostrzenie live view za pomoca przycisku AEL/AFL dziala poprawnie, zostaje zapamietane, ekspozycja tez zostaje zapamietana ale obraz na ekraniku zwieksza jasnosc tak ze nic nie widac, zdjecie jest ok, ale potrzebuje cos widziec jak wyglada kadr.
Ustawienie mode2: ustwaienie ostrosci AEL/AFL wogole nie dziala a za pomoca spustu ostrzy 2 razy.
Ustawienie mode3: ustawienie ostrosci AEL/AFL pozostaje zapamietane ale niestety ekspozycja sie zmienia, co mi nie odpowiada.


Nie wiem czy wszystko jasno wyjasnilem :D ogolnie potrzebuje ustawien aparau takich: kadrowanie i robienie zdjec live view, program P i ostrzenie AF, i to wszystko ustawione i zablokowane przy wcisnietym spuscie do polowy by moc przekadrowac i wykonac zdjecie.
Najblizej tych wymagan jest mode1 ale on rozjasnia mi niesamowicie ekranik i nic nie widac. Na mode1 robie zdjecia zapomoca ZD 14-54II i problem nie wystepuje.

Czy ktos umialby mi pomoc ?;p

Tobik
4.05.11, 23:09
Wciśnij najpierw AEL/AFL i przytrzymaj, potem przekadruj i wciśnij do końca spust migawki trzymając wciśnięty jednocześnie AEL/AFL.

epicure
4.05.11, 23:38
...trzymam przycisk do polowy - aparat ustawia ostrosc (ostrosc z centralnego punku, AF) i ekspozycje (program P) - przekadrowuje - wciskam spust do konca i aparat/obiektyw zaczyna poraz kolejny ustawiac ostrosc na innym obiekcie.

Spust migawki trzymaj wciśnięty do połowy przez cały czas. Jeśli go puścisz, to ponowne jego naciśnięcie zawsze uruchomi AF jeszcze raz, chyba że przełączysz na MF.

Ceat
5.05.11, 00:52
Jeśli dobrze się domyślam - Twoja S30 nie wspiera ostrzenia po kontraście. W tej sytuacji przy LV puszka przełącza się w tryb hybrydowy, tj. po kontraście ostrzy "zgrubnie", a przed zrobieniem zdjęcia opuszcza lustro i ostrzy zwyczajnie (fazowo). E-620 sygnalizuje zgrubne ostrzenie zapalając na wyświetlaczu zielone kółko z dziurką, a tryb nazywa się H-AH. Metoda: przełączyć ostrzenie w LV na klasyczne, AF na M i ostrzyć przyciskiem AEL/AFL.

twiggins
5.05.11, 16:45
Jest dokladnie tak jak pisze Ceat. Dzieki, rozumiem juz w czym rzecz. Jednak jak robie tak jak poleciles, to po ustawieniu i zablokowaniu ostrosci i ekspozycji obraz na ekraniku niemilosiernie sie rozjasnia co bardzo utrudnia prace :/ Jest na to jakas rada?

i jeszcze 2 pytanie, piszesz, ze 'moja S30' to znaczy, ze kupilem uszkodzony obiektyw? czy da sie to jakos zreperowac czy cos ?

Tobik
5.05.11, 17:00
i jeszcze 2 pytanie, piszesz, ze 'moja S30' to znaczy, ze kupilem uszkodzony obiektyw? czy da sie to jakos zreperowac czy cos ?

Nie, ten typ tak ma. Np. u Olka z serii pro tylko ZD 14-54 vII "wspiera" ostrzenie po kontraście.

twiggins
5.05.11, 17:27
to ciekawe, nie zdawalem sobie sprawy, jezeli to nie bedzie offtop na tym forum to jakie jeszcze obiektywy wspieraja takie ostrzenie ?


no i czekam na rade w sprawie przeswietlania sie podgladu live view ?:???:

Tobik
5.05.11, 17:54
to ciekawe, nie zdawalem sobie sprawy, jezeli to nie bedzie offtop na tym forum to jakie jeszcze obiektywy wspieraja takie ostrzenie ?

ZD 14-42, 40-150, 25, 14-54 vII, 70-300, 9-18.
W swoim E-450 nie spotkałem się z czymś takim jak takie podświetlenie które opisujesz, a LV ten sam ....

brudnyhary
5.05.11, 17:58
witam a patrzyłeś w ustawieniach trybów w podglądzie na żywo może ustawienie AF sensor zlikwiduje problem podwójnego ostrzenia, z tym ze spust migawki do końca

twiggins
5.05.11, 18:49
W swoim E-450 nie spotkałem się z czymś takim jak takie podświetlenie które opisujesz, a LV ten sam ....

A podczas ostrzenia na LV zauwazasz, ze obraz sie lekko rozjasnia a jak sie ostrosc ustawi to wraca do normy? To mi sie wlasnie tak rozjasnia i juz pozostaje.



brudnyhary: spust migawki do konca zlikwiduje 2x ostrzenie ale nie mozna juz przekadrowac.

Tobik
5.05.11, 19:55
A podczas ostrzenia na LV zauwazasz, ze obraz sie lekko rozjasnia a jak sie ostrosc ustawi to wraca do normy? To mi sie wlasnie tak rozjasnia i juz pozostaje.

To dziwnie masz. U mnie z kolei obraz podczas ostrzenia zauważalnie się przyciemnia a po wyostrzeniu wraca do normy i jest git.

Moominek
5.05.11, 20:02
Jeśli dobrze się domyślam - Twoja S30 nie wspiera ostrzenia po kontraście. W tej sytuacji przy LV puszka przełącza się w tryb hybrydowy, tj. po kontraście ostrzy "zgrubnie", a przed zrobieniem zdjęcia opuszcza lustro i ostrzy zwyczajnie (fazowo). E-620 sygnalizuje zgrubne ostrzenie zapalając na wyświetlaczu zielone kółko z dziurką, a tryb nazywa się H-AH. Metoda: przełączyć ostrzenie w LV na klasyczne, AF na M i ostrzyć przyciskiem AEL/AFL.

Popieram to rozwiązanie. Nie tylko S30 się tak zachowuje ale WSZYSTKIE obiektywy nie współpracujące z Olkowym ostrzeniem po kontraście (niestety, również systemowe, w tym te z napędem ultradźwiękowym). Sprawdzone na E-450, E-620 i E30 (najnowszy firmware żeby nie było) oraz S50-500, S30, S105, ZD12-60SWD, ZD14-54I... W trybie hybrydowym doostrza po wciśnięciu do końca (jeżeli jest włączony szybki po kontraście - sam się przełączy na hybrydowy). Lepiej se PENa kupić... A mogę zapytać po co LV? Ja używam tylko w MF do makro bo tak wygodniej.

Ceat
5.05.11, 20:05
W E-620 przy ustawieniu MF i <trybu 3> dla MF oraz AF w LifeView na <Czujnik AF> aparat zachowuje się tak jak potrzebujesz: wciśnięcie AEL/AFL zamraża podgląd, opuszcza lustro i ustawia ostrość; następnie podnosi lustro i przywraca normalny LV. Teraz przekadrowanie i wciśnięcie spustu daje żądany efekt. Ciekawostka: w E-620 trzeba przytrzymać AEL/AFL aż ustawi ostrość, w E-510 wystarczyło w tej sytuacji wciśnięcie AEL/AFL.

Nie znam E-30 ale pewnie będzie podobnie. Za to mam Sigmę 70-200 która też niestety nie wspiera I-AF (przepraszam za dwuznaczne sformułowanie n/t Twojej S30, niezamierzone).

twiggins
6.05.11, 09:43
Ceat: Masz racje, pozostaje tylko i wylacznie ostrzenie AEL/AFL ale wlasnie <tryb 3> nie zachowuje sie jak potrzebuje, poniewaz potrzebuje tez zablokowana ekspozycje a na 3 podczas przekadrowania sie zmienia. <tryb 1> jest tym czego potrzebuje ale w tym trybie ekranik nie wraca do normalnej jasnosci :[

w E-30 tez trzeba trzymac AEL/AFL a nie tylko przycisnac

Tobik
6.05.11, 10:16
Proponowałbym reset ustawień a następnie trochę poeksperymentować na "fabrycznych".

Thomasso
6.05.11, 10:29
w E-30 tez trzeba trzymac AEL/AFL a nie tylko przycisnac

Zalezy od ustawien. Mi blokuje ekspozycje po jednorazowym nacisnieciu. I trzyma, az nie "odklikne".

T.

twiggins
6.05.11, 10:37
Thomasso: a podczas ostrzenia na LV obraz na ekranie ci sie rozjasnia czy sciemnia ?

Thomasso
6.05.11, 10:41
Thomasso: a podczas ostrzenia na LV obraz na ekranie ci sie rozjasnia czy sciemnia ?

Wydej mi sie, ze jak ostrze uzywajac obiektywow ZD to obraz sie rozjasnia po wcisnieciu spustu do polowy. Ale przyjde do domu to sprawdze dolkadnie.
Mysle, ze to rozjasnienie ma jednak niewiele wspolnego z obrazem wynikowym - to tylko sie rozjasnia na potrzeby ostrzenia na LV :roll:

T.

twiggins
6.05.11, 10:50
tak, rozjasnia sie tylko na potrzeby ostrzenia, obraz wynikowy mam ok, tylko ze to rozjasnienie mi pozostaje az do wykonania zdjecia, nie znika po zakonczeniu ostrzenia. Jest to rozjasnienie jest o +3EV.

Wroce do domu i zresetuje aparat, moze pomoze :/

epicure
6.05.11, 14:52
Na jasność obrazu w LV w ogóle nie patrz.

twiggins
7.05.11, 12:01
Na jasność obrazu w LV w ogóle nie patrz.

no jak nie patrz ? potrzebuje tak robic i szukam rozwiazania bo mi to przeszkadza. Jakbym mogl nie patrzec to bym wogole tematu nie zakladal ;p

reset ustawien nie pomogl :/

Dar-i-jush
7.05.11, 12:10
no jak nie patrz ? potrzebuje tak robic i szukam rozwiazania bo mi to przeszkadza. Jakbym mogl nie patrzec to bym wogole tematu nie zakladal ;p

reset ustawien nie pomogl :/

Na histogram lepiej patrzeć. LCD zawsze będzie przekłamywał jasność, bo się ona zmienia w zależności od światła (tzn. takie wrażenie jest).

epicure
7.05.11, 12:13
Jasność kadru widoczna w LV nie ma nic wspólnego z tym, jak jasne będzie zdjęcie.

twiggins
7.05.11, 12:36
Tak, zgadzam sie z wami, macie racje i bardzo dobrze wiem, ze sa takie sposoby na to...wiem ze foto wychodzi naswietlone ok, a histogram by mi pomogl ale ja wlasnie potrzebuje widziec co sie dzieje na ekraniku, wiem , ze on przeklamuje i nie ma na to rady, moze byc przeklamanie niewielkie ale nie takie ze widze prawie bialy ekran :/ i chcialbym to jakos 'zreperowac'.

epicure
7.05.11, 12:53
i chcialbym to jakos 'zreperowac'.

Nie możesz, bo to nie jest usterka. To są po prostu niedomagania zastosowanej technologii.

Thomasso
7.05.11, 17:18
no jak nie patrz ? potrzebuje tak robic i szukam rozwiazania bo mi to przeszkadza. Jakbym mogl nie patrzec to bym wogole tematu nie zakladal ;p

reset ustawien nie pomogl :/

Po sprawdzeniu (E-30). Obraz na ekranie podczas ostrzenia na LV sie rozjasnia na czas ostrzenia. Po zlapaniu ostrosci sie przyciemnia.

T.

Bodzip
7.05.11, 19:40
Po sprawdzeniu (E-30). Obraz na ekranie podczas ostrzenia na LV sie rozjasnia na czas ostrzenia. Po zlapaniu ostrosci sie przyciemnia.

T.

U mnie inaczej - też E-30. Ostrzy na ciemnym, a po złapaniu ostrości rozjaśnia się. W sumie jak epicure pisał liczy się klatka, nie ekran. Jeśli mam pewność że wyostrza mi w punkt, to na ekranie nawet misia Yogi mogę mieć :)