PDA

Zobacz pełną wersję : Automatyczne tryby fotografowania



NeverEndingStory
18.04.11, 22:08
Witam,

W Olympusie XZ-1 jest do wyboru dwa tryby automatyczne: iAUTO oraz P. Czym one sie roznia oraz ktory lepiej wybrac na poczatek?
Chodzi mi o to by zrobic jak najladniejsze zdiecia bez zaglebiania sie w te wszystkie parametry (chodz i na to w swoim czasie przyjdzie pora).

grizz
18.04.11, 22:11
Proponuję zacząć od przeczytania instrukcji.

W skrócie:
P - automatycznie dobiera tylko czas i przysłonę
iAuto -Dobiera wszystko co sobie ubzdura.

Centus
19.04.11, 22:36
iAuto -Dobiera wszystko co sobie ubzdura.

strach sie bac co wtedy zrobi ;-)

henry1
19.04.11, 22:40
strach sie bac co wtedy zrobi ;-)

Zrobi wszystko abyś oszczędzał neurony,dendryty i aksony kiedys mogą się przydać :-D

NeverEndingStory
19.04.11, 22:41
Dzieki za info na razie pobawie sie iAUTO i zobacze jak wychodza fotosy a jak sie bede pewniej czul to wtedy bede eksperymentowal.

Centus
19.04.11, 22:47
Zrobi wszystko abyś oszczędzał neurony,dendryty i aksony kiedys mogą się przydać :-D


po wypowiedzi sadze ze kolega robi gdzies blisko neurologii ;-)

no ja wlasnie mysle ze te tryby auto powoduja podczas ogladania zdjec

duze straty powyzszych ... neuronow,dendrytow i aksonow

irek50
20.04.11, 07:00
strach sie bac co wtedy zrobi ;-)
----------
W "czasach analogowych" widziałem model lustrzanki Minolta, który sam sobie kadrował (zoomował) postać do wyglądu portretowego --ciął nogi wg własnego uznania :)

Rafał Czarny
20.04.11, 07:19
strach sie bac co wtedy zrobi ;-)

Słyszałem, że jedna kobita zaszła od tego w ciążę.

kris70
20.04.11, 07:42
Dzieki za info na razie pobawie sie iAUTO i zobacze jak wychodza fotosy a jak sie bede pewniej czul to wtedy bede eksperymentowal.
A ja ci radzę nigdy nie wychodź poza tryb auto bo jak cię dopadnie "to coś" to już się z tego nie wygrzebiesz :) i poza problemami natury medycznej wymienionymi wcześniej przez kolegę możesz wpaść w poważne tarapaty finansowe o problemach rodzinnych nie wspomnę:wink:

juras49
20.04.11, 08:06
[QUOTE=kris70;.... możesz wpaść w poważne tarapaty finansowe o problemach rodzinnych nie wspomnę:wink:[/QUOTE]

To prawda co kris napisał, wyjdziesz poza "auto".....zaczniesz myśleć skąd wziąć kase na lustrzankę i szklarnie, .... ale to tylko takie żarty.
życzę udanych fot

Centus
20.04.11, 08:40
----------
W "czasach analogowych" widziałem model lustrzanki Minolta, który sam sobie kadrował (zoomował) postać do wyglądu portretowego --ciął nogi wg własnego uznania :)


niezle , nigdy nie slyszalem o czyms takim , to dopiero byl automat , dobrze ze obiektyw nie skrecal sie na boki bo okazalo by sie ze idac na spacer z kobieta i chcac zrobic jej zdjecie aparat robi zdjecie komus innemu i wtedy dopiero byla by afera , a jak tu wytlumaczyc kobiecie ze to aparat zrobil ...

irek50
20.04.11, 16:40
niezle , nigdy nie slyszalem o czyms takim , to dopiero byl automat , dobrze ze obiektyw nie skrecal sie na boki bo okazalo by sie ze idac na spacer z kobieta i chcac zrobic jej zdjecie aparat robi zdjecie komus innemu i wtedy dopiero byla by afera , a jak tu wytlumaczyc kobiecie ze to aparat zrobil ...
-----------
Miałem to w ręku i faktycznie aparat ciął po swojemu w trybie auto (jakieś specjalne auto)--Z całą pewnością program łapałby na boki, gdyby połączone to było ze zmotoryzowaną głowicą statywu (znaczy musiałby być inny program dopasowany do tego) :) --Jednak pomysł się nie przyjął, a teraz mamy tylko automatyczne wykrywanie uśmiechu :) (mój pomysł z szarym filtrm w korpusie już robią praktycznie podobnie jak celowniki o kącie wglądu 45 stopni, ale w wersji elektronicznej --Ale ja byłem pierwszy przed firmą Carl Zeiss :)

LeonAmator
25.04.11, 00:36
To powinieneś się starać o patent:wink:

RadioErewan
25.04.11, 00:40
(mój pomysł z szarym filtrm w korpusie już robią

Wiesz Irek, że szare filtry w korpusach kamer są od dziesięcioleci, a w Canonie G2 (nie wiem czy był w G1) od prawie dekady?
Często okazuje się, że ktoś też wymyślił to co my. Właściwie, to zazwyczaj tak właśnie bywa.

Pozdrawiam

irek50
25.04.11, 08:36
Wiesz Irek, że szare filtry w korpusach kamer są od dziesięcioleci, a w Canonie G2 (nie wiem czy był w G1) od prawie dekady?
Często okazuje się, że ktoś też wymyślił to co my. Właściwie, to zazwyczaj tak właśnie bywa.

Pozdrawiam
------------------
Odnośnie szarych filtrów to tylko wzmianka, o kórej czytałem na Optyczne.pl -- Nie wiedziałem, że to już było stosowane. Ja pisałem kiedyś o sensowności zastosowania wbudowanego szarego filtra w Olku...--- Ale celownik to jednak ja wymyśliłem --teraz jest po ptakach, bo elektronika jest konkurencyjna, a celownik drogi ... (wielu osobom wystarczy uchylny LCD z powiększeniem), ale jeszcze dopytują się ludzie ze świata n/t kupna... Stosuję jednak ceny zaporowe, bo nie mam obecnie czasu na jednostkowe zlecenia. Dla mnie przy portecie jest jednak wygodnie pracować z celownikiem (ergonomiczna pozycja i powiększenie) dlatego składam aktualnie dla siebie celownik przystosowany do E-3 (poprzedni dla E-1 itp zbyt przysłania rogi kadru przy większej matówce. Niestety to wymagało zakupienia dodatkowo LOMO z obiektywem 32mm za 160zł. Stosując te obiektywy zrobiłem kiedyś dwa celowniki do pełnoklatkowych Canonów i uzyskałem świetny obraz bez winietowania z powiększeniem 1,3x --(przy E-1 itp jest powiększenie 1,7x)---pozdrawiam
---------------------------------------------------
LeonAmator: -- Na zrobienie patentu trzeba mieć dużą kasę do wydania --za małe jest zainteresowanie pomysłem. Jeden Forumowicz zrobił wg moich rysunków zamocowanie czyli najtrudniejszy do wykonania element (jeden mi wysłał), ale nie wiem czy ukończył budowę celownika --obecnie udostępniam szczegóły budowy bezpłatnie ...
----------------------------
W zasadzie powyższy tekst należałoby przenieść do mojego starego wątku o celowniku...

sisman
25.04.11, 09:16
a szczęśliwcy co mają Irek'45 sobie chwalą i życzliwie wspominają przy każdym stosowaniu

irek50
25.04.11, 09:19
a szczęśliwcy co mają Irek'45 sobie chwalą i życzliwie wspominają przy każdym stosowaniu
-------
Pozdrawiam serdecznie z okazji Świąt :) Zrobiłem ich niezbyt wiele, ale poszły na wszystkie kontynenty i ani jednej reklamacji ... Jeden gość z USA zastosował ten celownik do obudowy podwodnej :)

Bodzip
25.04.11, 09:56
XZ-1 ma wbudowany filtr ND. Sprawdzałem, przydał się w bardzo słoneczny dzień, gdy 1/2000s i tak prześwietlało.

irek50
25.04.11, 10:10
XZ-1 ma wbudowany filtr ND. Sprawdzałem, przydał się w bardzo słoneczny dzień, gdy 1/2000s i tak prześwietlało.
----------------
Czy ten filtr wsuwa się automatycznie po naciśnięciu spustu a przed uruchomieniem migawki, czy też przyciemnia obraz od razu, utrudniając pracę systemu AF? --może da się to zauważyć patrząc z przodu na obiektyw...(ale pewnie jest za migawką centralną...)

Bodzip
25.04.11, 10:20
Kompletnie nic nie widać przez obiektyw.
Nie widać też różnicy w jasności ekranu. Jest za to różnica w czasie naświetlania i ISO.
Teraz w pokoju - zdjęcie bez ND = 1/60s ISO 125
z filtrem ND = 1/13 s ISO 200

irek50
25.04.11, 10:27
Kompletnie nic nie widać przez obiektyw.
Nie widać też różnicy w jasności ekranu. Jest za to różnica w czasie naświetlania i ISO.
Teraz w pokoju - zdjęcie bez ND = 1/60s ISO 125
z filtrem ND = 1/13 s ISO 200
-------------
Jeśli obraz na LCD w bardzo słabym świetle otoczenia nie wykaże pogorszenia jakości przy zastosowaniu filtra to podejrzewam, że wsuwa się on automatycznie we właściwym momencie... --Fajnie byłoby to mieć w lustrzance albo w przyszłym M4/3pro... :)

henry1
25.04.11, 11:19
-------------
Jeśli obraz na LCD w bardzo słabym świetle otoczenia nie wykaże pogorszenia jakości przy zastosowaniu filtra to podejrzewam, że wsuwa się on automatycznie we właściwym momencie... --Fajnie byłoby to mieć w lustrzance albo w przyszłym M4/3pro... :)

A nie jest on czasem programowy ?

irek50
25.04.11, 11:33
A nie jest on czasem programowy ?
----------------------------------------------
Na 100% nie jest programowy --wynosi 3 EV wg specyfikacji...

Dar-i-jush
25.04.11, 12:02
----------------------------------------------
Na 100% nie jest programowy --wynosi 3 EV wg specyfikacji...

Ja bym chciał taki polar, którym by się obracało kręcąc rolką:wink:

irek50
25.04.11, 12:16
Ja bym chciał taki polar, którym by się obracało kręcąc rolką:wink:
-------------
Super pomysł --opatentuj to jak masz kasę (o tym pewnie nawet Radek nie czytał)... Jednak musi też być opcja wstępnego wsuwania w oś optyczną, gdyż polar w każdej pozycji kradnie światło :)

Dar-i-jush
25.04.11, 12:26
-------------
Super pomysł --opatentuj to jak masz kasę (o tym pewnie nawet Radek nie czytał)... Jednak musi też być opcja wstępnego wsuwania w oś optyczną, gdyż polar w każdej pozycji kradnie światło :)

Nie mam pojęcia jak rozwiązać kwestię wsuwania. Inżynier ze mnie marny.
W systemie Olympusa, gdzie pierścień ostrości jest w pełni cyfrowy, można by go wykorzystać do wygodniejszego (niż kręcenie rolką) obracania filtrem. Przytrzymujemy dedykowany przycisk i pierścień ostrości zmienia się w pierścień filtra polaryzacyjnego:)

irek50
25.04.11, 12:33
Nie mam pojęcia jak rozwiązać kwestię wsuwania. Inżynier ze mnie marny.
W systemie Olympusa, gdzie pierścień ostrości jest w pełni cyfrowy, można by go wykorzystać do wygodniejszego (niż kręcenie rolką) obracania filtrem. Przytrzymujemy dedykowany przycisk i pierścień ostrości zmienia się w pierścień filtra polaryzacyjnego:)
------------
Dobrze kombinujesz... Sposób wsuwania jest banalnie prosty : kołowy fitr wsuwa się na prowadnicach silniczkiem i w końcowej pozycji sprzęgla z elementem obracającym (może być trybik na oprawce polara i trybik obracający). W bezlusterkowcach można to swobodnie zmieścić w body przed matrycą :)

Bodzip
25.04.11, 12:36
Przynajmniej jakieś konkretne i realne marzenie. :grin:

Koriolan
25.04.11, 13:38
a nie było mowy o jakichś " soczewkach - niesoczewkach" które zmieniają polaryzacje pod wpływem przylozonego napięcia ? odpada wsuwanie.
Wyklikane z mobilka

RadioErewan
25.04.11, 13:38
W 90-250 i 300 jest takie rozwiązanie. Kieszeń na filtr. Na co dzień jest tam UV, ale można wetknąć ND albo polarka (dodawanego w komplecie do obiektywu). Kręci się nim przez śrubkę wystającą z tubusu.

Pozdrawiam
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

a nie było mowy o jakichś " soczewkach - niesoczewkach" które zmieniają polaryzacje pod wpływem przylozonego napięcia ? odpada wsuwanie.
Wyklikane z mobilka

Komórka Kerra zastosowana w aparacie rapatonicznym jako migawka (używanym do fotografowania eksplozji nuklearnych). Obawiam się jednak, że polaryzator będzie działać zawsze.

edit: A jednak nie, to by mogło działać, tylko jak tym kręcić?

Pozdrawiam