PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcia nocne co o nich sądzicie



Centus
12.04.11, 13:46
Witam

wpadlem wczoraj na pomysl ciekawych zdjec nocnych

oczywiscie ktos juz wczesniej to pewnie wymyslil ale jak dla mnie to nowa

technika i chcialbym zapytac co sadzicie o efektach ?

zdjecia zrobine sa na dluzszych czasach w jednym specjalnie ustawilem

ostrosc na bakier aby uzyskac ladne rozmycie swiatelek

a w drugim podczas robienia zdjecia jednostajnym ruchem zmienilem zoom od

jednego konca do drugiego

czy ew znacie jakies ciekawe techniki zdjec nocnych ?

1.

http://farm6.static.flickr.com/5308/5613070096_91be51ab89_b_d.jpg


2.

http://farm6.static.flickr.com/5143/5613070200_be1affe9da_b_d.jpg

Mirek54
12.04.11, 14:18
czy ew znacie jakies ciekawe techniki zdjec nocnych ?



Zdjecia nocne to taka sama technika jak przy zdjeciach dziennych.Ciekawe swiatlo,kadr motyw.W nocnych zamiast swiatla masz oswietlenie.Czesto roznica jest tak duza,ze matryca nie ma takiego zakresu zeby wszystko prawidlowo zarejestrowac.Pozostaje obrobka.Bardzo czesto w takich wypadkach sprawdza sie DRI.Mozna sie bawic w rozne "artystyczne" efekty,jednak poza wersje kolejnego rodzaju kicza ciezko wyjsc.

Centus
12.04.11, 14:27
Zdjecia nocne to taka sama technika jak przy zdjeciach dziennych.Ciekawe swiatlo,kadr motyw.W nocnych zamiast swiatla masz oswietlenie.Czesto roznica jest tak duza,ze matryca nie ma takiego zakresu zeby wszystko prawidlowo zarejestrowac.Pozostaje obrobka.Bardzo czesto w takich wypadkach sprawdza sie DRI.Mozna sie bawic w rozne "artystyczne" efekty,jednak poza wersje kolejnego rodzaju kicza ciezko wyjsc.

dla mnie wczoraj to byla nowosc i troszke sie nia zachlysnalem

jednak z tego co rozumiem po twojej wypowiedzi nie ma sie co za bardzo w to

zaglebiac gdyz traca to kiczem ?

chyba lepiej bedzie poznac chociaz troszke HDR bo widze ze czesto z tej

techniki korzystacie

a i tak powinienem pewnie wiecej potrenowac sama obrobke zdjec

poki co robie to w Olympus Viewer 2

lustrzanke mam od niecalego roku i coraz bardziej dociera do mnie jak wazna

jest obrobka zdjecia po jego zrobieniu a widze ze mam na tym polu spore braki

helmuth
12.04.11, 15:11
dla mnie wczoraj to byla nowosc i troszke sie nia zachlysnalem
jednak z tego co rozumiem po twojej wypowiedzi nie ma sie co za bardzo w to zaglebiac gdyz traca to kiczem ?Wszystko zależy od pomysłu na zdjęcie. Niektóre są interesujące jedynie dzięki technice (potrzeba do tego odpowiedniego tematu, obiektu). Większość to faktycznie szukanie Sztuki :wink:

...poki co robie to w Olympus Viewer 2 ...Ja też :-P
RAW-y wywołuję w OV2 a potem to już GIMP (ma całkiem spore możliwości i jest darmowy)

Centus
12.04.11, 15:14
Większość to faktycznie szukanie Sztuki

czyli o ile rozumiem miedzy wierszami poprostu kicz

w jakim formacie przenosisz zdjecia z OV 2 do Gimpa ?

i czy w OV 2 robisz tylko ta obrobke w sekcji RAW ? a potem cala reszte w Gimpie ?

Mirek54
12.04.11, 15:32
a i tak powinienem pewnie wiecej potrenowac sama obrobke zdjec

poki co robie to w Olympus Viewer 2

lustrzanke mam od niecalego roku i coraz bardziej dociera do mnie jak wazna

jest obrobka zdjecia po jego zrobieniu a widze ze mam na tym polu spore braki

O tak.Obrobka to wieksza czesc sukcesu.Dawniej w czasach analoga nosilo sie rolke do pana fotografa i prosilo sie po jednym z klatki jak wyszla.Pan fotograf przewaznie stwierdzal,ze wyszlo 36 zdjec(kasa misiu,kasa)Teraz wrzucamy z karty na kompa i tez twierdzimy w wiekszosci,ze wszystkie wyszly.A jesli mamy ustawione w puszce,ze jak nie piknie potwierdzenie ostrosci to nawet wszystkie ostre mamy.
Jesli poznamy obrobke to wtedy zaczynamy dostrzegac,ze cos tam przepalone,cos za mocno swieci,kolory nie takie jak byly,tu za ciemne,tam za jasne.Wtedy uruchamiamy suwaki i doprowadzamy do tego,zeby to rece i nogi mialo.To wlasnie ta obrobka dodaje przypraw zdjeciu.Odbior jego zaczyna smakowac i oczy dlugo pamietaja co zobaczyly i posmakowaly.
Mozna tez nie znajac obrobki i na wszelkie sugestie odpowiadac-Nie znosze ingrencji w zdjecie,nie poprawiam,i wlasnie tak jak jest to chcialem.
Szkol jest wiele,jedne gorsze inne lepsze.

helmuth
12.04.11, 15:41
czyli o ile rozumiem miedzy wierszami poprostu kicz ;)


... w jakim formacie przenosisz zdjecia z OV 2 do Gimpa ?

i czy w OV 2 robisz tylko ta obrobke w sekcji RAW ? a potem cala reszte w Gimpie ?To zależy. Powinienem w tiff ale jeśli zdjęcie ma być prezentowane tylko w necie (800x600 pix) wystarcza mi jpg.
W OV2 w sekcji RAW, jedynie korekta balansu bieli, naświetlenia (EV) i zniekształceń obiektywu.

Centus
12.04.11, 15:56
;)

To zależy. Powinienem w tiff ale jeśli zdjęcie ma być prezentowane tylko w necie (800x600 pix) wystarcza mi jpg.
W OV2 w sekcji RAW, jedynie korekta balansu bieli, naświetlenia (EV) i zniekształceń obiektywu.


dzieki za wyjasnienie , a czy podpowiesz jak zrobiles tego HDR z samochodem ?

(maly hundai z na tle szklanego budynku ten w dwoch wersjach kolor i b&w)

helmuth
12.04.11, 21:44
Jednego raw-a wywołałem trzy razy:
1- bez korekty. Ważne, żeby histogram mieścił się w zakresie 0-255
2- z korektą -EV (tak, aby histogram wyraźnie wyszedł w lewo- w cienie)
3- z korektą +EV (tak, aby histogram wyraźnie wyszedł w prawo- w światła)
Te trzy zdjęcia dajesz "na pożarcie" programowi do HDR-ów i gotowe :grin:
Lepiej jest (lepsza jakość), kiedy masz statyw i wykonujesz kilka (3-5) naświetleń tego samego kadru.

Centus
12.04.11, 22:08
Jednego raw-a wywołałem trzy razy:
1- bez korekty. Ważne, żeby histogram mieścił się w zakresie 0-255
2- z korektą -EV (tak, aby histogram wyraźnie wyszedł w lewo- w cienie)
3- z korektą +EV (tak, aby histogram wyraźnie wyszedł w prawo- w światła)
Te trzy zdjęcia dajesz "na pożarcie" programowi do HDR-ów i gotowe :grin:
Lepiej jest (lepsza jakość), kiedy masz statyw i wykonujesz kilka (3-5) naświetleń tego samego kadru.


pomyslowo , zawsze myslalem ze trzeba zrobic 3 osobne zdjecia ze statywu powiedzmy ze skokiem 2 EV

a odnosnie Gimpa i OV2 jak przenosisz fotki z OV2 jako tiff to ilo bitowe te tiffy maja byc ? 8 bit czy 16 bit ?