PDA

Zobacz pełną wersję : Korekcja ekspozycji a filtr neutralnie szary



dobrzyk
19.04.07, 20:09
Witam,

Czy ktoś może mi wytłumaczyć na chłopski rozum różnicę pomiędzy filtrem szarym, a korekcją ekspozycji?

Filtrem szarym redukujemy ilość wpadającego światła np. o dwie działki przysłony (np. filtr neutralnie szary NDx4 Hoya). Możemy również użyć korekcji ekspozycji na minus ujmując również dwie działki przysłony (również ilość wpadającego światła zostanie ograniczona).

Prawdopodobnie pomyliłem dwa pojęcia, ale za żadne skarby nie mogę znaleźć konkretnego wytłumaczenia czym różni się jedno od drugiego. Czy korzystając z tych dwóch rozwiązań (oczywiście oddzielnie) uzyskamy podobne efekty?

grizz
19.04.07, 20:13
Filtr szary (cały) zakładasz jak chcesz użyć dłuższego czasu, a duża ilośc czasu na to już nie pozwala - np uzyskać efekt mlecznej rzeki, gdy słońce jest mocne.

Używając filtra dostanisz zdjęcie poprawnie naświetlone, bo aparat skoryguje pomiar, ale zdjecie będzie zrobione z dłuższym czasem - co w podawanym przykładzie umożliwi rozmycie wody.

Uzywając korekcji ekspozycji - dostaniesz zdjęcie ciemniejsze/jasniejsze - by rozmyć wode musiałbyś dać ekspozycję na + co doprowadi do przepałów.

Reasumując - filtr szary da ci tyle co dało byCi zmniejszenie ISO o tyle działek ile ma wartośc filtra.

dobrzyk
19.04.07, 20:59
Filtr szary (cały) zakładasz jak chcesz użyć dłuższego czasu, a duża ilośc czasu na to już nie pozwala - np uzyskać efekt mlecznej rzeki, gdy słońce jest mocne.
Reasumując - filtr szary da ci tyle co dało byCi zmniejszenie ISO o tyle działek ile ma wartośc filtra.

Dziękuję za odpowiedź.

Czy taki filtr przyda się również w słoneczny dzień (np. o godz. 12.00) kiedy słońce jest mocne i ostre...? Czy robiąc zdjęcia w takich warunkach z filtrem szarym uzyskamy większą ilość zdjęć bez przepaleń?

Dobrze kombinuje?

Smerf Maruda
19.04.07, 21:04
Czy taki filtr przyda się również w słoneczny dzień (np. o godz. 12.00) kiedy słońce jest mocne i ostre...? Czy robiąc zdjęcia w takich warunkach z filtrem szarym uzyskamy większą ilość zdjęć bez przepaleń?

Może myślisz o szarym połówkowym, który wyrównuje jasności nieba i pierwszego planu w słoneczny dzień? Sama szara połówka zmniejsza jedynie ilość wpadającego przez obiektyw światła, przez co wydłuża się czas naświetlania. Przepalenia wynikające ze zbyt dużych kontrastów w takiej sytuacji pozostaną.

rodia
19.04.07, 22:53
Podepne się do tematu bo bliski:
Może ktoś pokazać ten sam kadr z szarą połówką i bez? Chciałbym to zobaczyć.

apa-sf
20.04.07, 18:26
rodia: moze nie ten sam kadr "z" i "bez" ale ten sam kadr raz z polowka przyciemniajaca niebo (gorny lewy rog) a raz jasny placek na zbyt mocno oswietlonej scianie domu (dolny prawy rog).
Roznice, jak widac, widac ;)

http://img406.imageshack.us/img406/8256/polowkagoraiy8.jpg

http://img485.imageshack.us/img485/6716/polowkadolce4.jpg

suchar
20.04.07, 18:29
O, dzieki wielkie, mnie tez to interesowalo. Jaka to byla polowka? O ile przyciemniala?

apa-sf
20.04.07, 18:36
ND0,6 Tiffena

apa-sf
21.04.07, 12:38
chlopaki, wygrzebalem stare ujecie testowe szybko strzelone po zakupie filtrow z i bez polowki:

bez szarej polowki: http://img454.imageshack.us/my.php?image=p4040376rv6.jpg
z szara polowka: http://img360.imageshack.us/my.php?image=p4040375wl7.jpg

Od razu widac ladnie wycieniowane niebo i znacznie lepiej doswietlona linie lasu.

rap1d
21.04.07, 13:21
Uzytecznosci szarej polowce odmowic nie mozna. Jednak ja osobiscie przy moich niskich nakladach finansowych zainwestowalbym na poczatek w dobrej jakosci cpla.

apa-sf
21.04.07, 13:29
rap1d: szukaj okazji :) Ja dorwalem cpla marumi dhg na 58mm w idealnym stanie + szara polowka tiffena 58mm w dobrym stanie (szklo idealne) za 240 zetow - nie tak zle jak za takie szkielka ;)

Ale jesli musisz wybierac, to racja - najpierw cpl

rap1d
21.04.07, 13:41
rap1d: szukaj okazji :) Ja dorwalem cpla marumi dhg na 58mm w idealnym stanie + szara polowka tiffena 58mm w dobrym stanie (szklo idealne) za 240 zetow - nie tak zle jak za takie szkielka ;)

Ale jesli musisz wybierac, to racja - najpierw cpl

A filterki mi dobrze znane, szczegolnie Marumi. Wlasnie teraz siedze z WPC CPL i WPC UV tejze firmy, ktore mi zostaly po kompakcie. Szkoda, ze nie dam rady podczepic tego pod obiektyw ZD, albowiem filtry sa po prostu o malej srednicy. Poki co staram sie sprzedac je na Allegro tak zeby dostac jak najmniej po tylku :)

rafrog
7.05.07, 12:18
a jaki filtr pomógłby mi uniknąć tego typu przepaleń co na fotce?

chodzi mi głównie o fotografowanie ludzi w ostrym słońcu.

fotomic
7.05.07, 12:20
a jaki filtr pomógłby mi uniknąć tego typu przepaleń co na fotce?

chodzi mi głównie o fotografowanie ludzi w ostrym słońcu. dopalić lampą.

dog_master
7.05.07, 12:23
Ooo, dobre pytanie! Może ktoś zna sposób na przepały? Polar zmniejsza kontrasty, więc może...? Ja staram się dopalać lampą błyskową, troszku pomaga... A tak to PS i zabawa na warstwach ;)

lessie
7.05.07, 12:23
tak punktowo nie unikniesz przepaleń - gdybyś skorygował ekspozycję na te punktu obraz byłby w pozostałych 80-90% kadru za ciemny ( prawie czarny ). Takie sytuacje to tylko dopał lampą przy korekcie ekspozycji zastanego na minus. Pozbywasz się nieładnych cieni na twarzach i unikasz przepaleń.
generalnie to wbrew pozorom trudny temat...fotki w takich ekstremalnych warunkach to męka.

No oczywiście pozostaje kombinacja na różnie wołanych rawach i warstwy w PS ale prawda jest taka że jak wypalisz jakieś mijsce to nie za wiele zrobisz nawet w PSie, chyba że występluujesz albo zamalujesz te miejsca.
Spróbuj tez tego:
nad warstwą oryginalną utwórz z polecenia nową warstwę: Warstwa- nowa warstwa i zmień tryb mieszania na nakładkę oraz zaznacz w okienku wypełnij kolorem neutralnym 50%szarości
potem malujesz pędzlem czarnym miejsca które mają być ciemniejsze a białym, które chcesz rozjaśnić ( przy kryciu ok 3-10% )

rafrog
7.05.07, 12:33
dzięki. no tak sobie właśnie myślałem żeby skorygować na "-" ekspozycje i dopalić lampka. a czy np. polar ogranicza światło podobnie jak filtr szary? może warto by było zainwestować w polara...

lessie
7.05.07, 12:35
polar i szary nic tu nie pomogą bo one zaciemnią cały kadr... to nie jest żadne rozwiązanie takich sytuacji, szkoda inwestycji dla tego zabiegu.

rafrog
7.05.07, 12:46
lessie thanks.

kisi
7.05.07, 20:33
Sa sytuacje w ktorych nie da sie zrobic poprawnego zdjecia. Owszem mozna probowac, kombinowac i cos z tego bedzie, ale to jak bedziesz kombinowal zalezy od twojego doswiadczenia. Najprosciej bedzie ze po prostu wczesniej przewidujac robienie fotek zrobisz je po prostu w lekkim cieniu gdzie unikniesz ostrego slonca.

Co do dopalania fotek to wez pod uwage bezpieczenstwo oczu dziecka. Widzialem juz przypadki gdzie zewnetrzna lampa qmpel blyskal swojemu nowo narodzonemu dzieciakowi i mial jeszcze wlaczona redukcje czerwonych oczu!!!