PDA

Zobacz pełną wersję : RAW czy JPG



kamio4
4.04.11, 03:09
Witam! W czym robić zdjęcia w RAW czy JPG. I czy zdjęcia robione w RAW jak je umieszcze w komputerze i przetworze je w JPG nie stracą na jakości.

bruder
4.04.11, 06:41
Jeśli chcesz mieć więcej możliwości przy obróbce zdjęć to rob w rawie. Jeżeli zależy ci na czasie i nie masz go za wiele na wywoływanie rawów to ustaw odpowiedni dla siebie kontrast itp. w puszce i rób w jpg.

Zdjęcie nie straci na jakości chyba ze przesadzisz z obróbką i sam zniszczysz zdjecie ;)

Karol
4.04.11, 06:44
Witam! W czym robić zdjęcia w RAW czy JPG. I czy zdjęcia robione w RAW jak je umieszcze w komputerze i przetworze je w JPG nie stracą na jakości.
RAWy się wywołuje, formatem docelowym może być m.in. JPG, ale sam plik RAW pozostaje niezmieniony, więc nie może być mowy o stracie jakości, która jest przy każdorazowej kompresji/dekompresji JPGów. Innymi słowy RAWów nie przetwarzasz a tworzysz z nich nowe pliki, tak jak się tworzy odbitki z negatywów.
Skoro zadajesz takie pytanie póki co chyba nie wykorzystasz walorów formatu RAW. Jeżeli nie potrafisz wywołać RAWów rozsądnym działaniem jest fotografowanie w obu formatach jednocześnie RAW+JPG i zachowanie RAWów, przynajmniej zdjęć najbardziej udanych, gdybyś w przyszłości chciał się z tymi plikami nieco pobawić...

Darekw1967
4.04.11, 08:48
Witam! W czym robić zdjęcia w RAW czy JPG. I czy zdjęcia robione w RAW jak je umieszcze w komputerze i przetworze je w JPG nie stracą na jakości.

Witam !

Najlepiej RAW + JPG. Zdarzalo mi sie, ze czasem ulegl uszkodzeniu jeden
z plikow.

RAW - to bezstratny format zapisu a JPG jest stratny i okrojony
i zawiera mniej informacji o obrazie.

Najbardziej tracisz na jakosci gdy
jeszcze raz obrabiasz JPG-a i zapisujesz dalej jako... JPG.

Jak chcesz nie tracic na jakosci poza RAW-em to konwertuj
RAW-y do bezstratnych... formatow 48 bitowych TIF-ow.

Pozdrawiam

epicure
4.04.11, 10:04
Jak chcesz nie tracic na jakosci poza RAW-em to konwertuj
RAW-y do bezstratnych... formatow 48 bitowych TIF-ow.

Tylko jeśli zamierzasz coś w tych plikach jeszcze grzebać. Bo jeśli wywołałeś rawa do postaci ostatecznej, której już nie chcesz w żaden sposób zmieniać, wystarczy, że zapiszesz go do jpega.

No i mam wątpliwości, czy zapisywanie do 48-bitowego tifa jest konieczne. Nie wystarczy 16 bitów?

zibi1303
4.04.11, 10:14
A nie lepiej zamiast Tiff użyć JPG bez kompresjii.... w końcu i tak na koniec zrobisz z tego JPG w jakiejś postaci

Darekw1967
4.04.11, 11:03
A nie lepiej zamiast Tiff użyć JPG bez kompresjii.... w końcu i tak na koniec zrobisz z tego JPG w jakiejś postaci

Witam !

Nie spotkalem jeszcze aby jakis aparat mial funkcje bezstratnego
tworzenia JPG-a.

Producenci maja opcjonalne parametry wielkosc-jakosc i
jeden aparat wyprodukuje wiekszego JPG-a a inny mniejszego
dla tej samej rozdzielczosci.

Jak ktos dalej chce obrabiac zdjecie i zachowywac prace w lepszej jakosci
to najlepiej posrednio robic to we formatach bezstratnych. (TIF)

Tak samo z RAW-a mozna obrabiac ale posrednio lepiej trzymac
uzyskane efekty obrobki w TIFF niz w JPG-u.


Pozdrawiam

Moominek
4.04.11, 11:15
Nie ma czegoś takiego jak bezstratny JPG. Taka jego natura.
Wyklikane z mobilka

zibi1303
4.04.11, 12:42
Czy ja napisałem że JPG jest bezstratny !!!
Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałem ze i tak obrabiacie zdjęcia do postaci JPG. To po drodze zamiast tiff można użyć JPG bez kompresji

Dla mnie trzymanie tiff obok RAW to dopiero głupota...

lukasz78
4.04.11, 13:05
Czy ja napisałem że JPG jest bezstratny !!!
Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałem ze i tak obrabiacie zdjęcia do postaci JPG. To po drodze zamiast tiff można użyć JPG bez kompresji

Dla mnie trzymanie tiff obok RAW to dopiero głupota...

Masz rację co do trzymania TIFFa obok RAWa :).... ale autor wątku pyta w czym robić zdjęcia, w RAW czy JPG.
JPG bez kompresji (o ile wogóle istnieje taki jpg) to nie jest odpowiedź na jego pytnie bo puszka nie daje takiej możliwości.

Przez zapisanie JPG bez kompresji rozumiesz ustawienie jakości na 100%?

Bezstratny JPG możliwy jest w standardzie JPG 2000. :)
TIFF 48 bitowy bo ma 3 kanały kolorów po 16bit każdy.

Darekw1967
4.04.11, 13:42
Czy ja napisałem że JPG jest bezstratny !!!
Proszę czytać ze zrozumieniem. Napisałem ze i tak obrabiacie zdjęcia do postaci JPG. To po drodze zamiast tiff można użyć JPG bez kompresji

Dla mnie trzymanie tiff obok RAW to dopiero głupota...

Witam !

Format ( JPG ) - z samej zasady zawsze kompresuje STRATNIE nawet jak dasz 100% jakosci. Poza tym JPG zawsze scina Ci... przestrzen kolorow
z 16 bit/kanal do 8 bit/kanal - niestety :(

Efektem tego sa bardziej skokowe przejscia miedzy odcieniami tego samego koloru. Najczesciej to widac na niebie.

Jak zaczniesz dalej... Przetwarzac takiego okrojonego JPG-a to
bedziesz pogarszal te przejscia.

Trzymanie obok RAW-a TIFF-a nie jest glupota o ile
ten tiff jest koncowym efektem dlugotrwalej obrobki obrazu a
Tobie zalezy na jak najlepszej jakosci obrazu PO OBROBCE.
Zawsze pod rozne potrzeby mozesz z TIFF-a zrobic dowolnego JPG-a
pod dany format odbitki.

Pozdrawiam

Hegemon
23.06.11, 20:35
Każdy wg potrzeb... Ja np od dawna robię zdjęcia wg schematu RAW + JPG w najmniejszej możliwej kompresji. Póżniej - fotki "standardowe" (czyli przeciętne) obrabiam z pliku i zapisuje siłą rzeczy jako JPG JPG, fotki "perełki" lub kłopotliwe co do jakości, a warte poświęcenia im więcej czasu - obrabiam jako RAW i zapisuję w TIFFie.