PDA

Zobacz pełną wersję : Jaką rozdzielczość 4:3 i frame rate wybrać?



dog_master
31.03.11, 21:17
Mam takie szybkie pytanie, na które nie mogę znaleźć sensownej odpowiedzi...

Tworzę video, które będzie w formacie 4:3, chciałabym wyższą rozdzielczość niż VGA, publikowane będzie w internecie. Jaką rozdzielczość wybrać, jaka jest "standardowa", popularna? SVGA? XGA? Wyższą? Z materiałem wyjściowym nie mam problemu (zdjęcia), tylko nie wiem, jakich 4:3 się używa... Na takim 800x600 już coś widać, ale czy bawić się w większą myślicie? Jakbym miała inne proporcje to bym dała HD 720 i po sprawie ;)

Jaki do tego dobrac frame rate? Pytam o to dlatego, że z tego, co wyczytałam, to w PAL przyjmuje się 25, w NTSC 29,97 itd, a ja bym chciała tylko i wyłącznie, by ta liczba "była standardowa" (tzn nie dam dla NTSC 25, o, po prostu...), to dla samego video będzie bez znaczenia (animacja poklatkowa).

:-)

tymczasowy_
1.04.11, 09:45
Wszystko zależy w jakim formacie chcesz zapisać plik, tak przynajmniej podpowiada mi mój PowerDirector.
Najwięcej swobody mam z plikiem AVI (u mnie do 1025x768 ) - ale do internetu to on średnio się nadaje bo rozmiar pliku jest gigantyczny

Najlepszy pod względem kodowania jest AVCHD, i on daje mi rozdzielczość 720x576.

PAL i NTSC mają znaczenie jeżeli ktoś sobie ten plik ściągnie i będzie chciał uruchomić na sprzęcie video. Europa to PAL.

Teoretycznie najlepiej tworzyć format 16:9 Full HD - uzyskasz 1440x1080 i kodowanie ACVHD.

Joki
1.04.11, 12:48
Witam serdecznie.

Co za różnica, skoro nie będziesz tego oglądać na TV ani zgrywać na żaden standardowy nośnik wideo?
Wybierasz tyle i le chcesz i pozwala kodek (niektóre maja ograniczenia proporcji, albo zarezerwowane rozdzielczości) i na ile możesz sobie pozwolić z bitrate.
Aha, no i nie wybieraj żadnych standardowych ustawień dla PAL czy NTSC, bo będziesz mieć przeplot. Po co Ci on?
Pozdrawiam.

dog_master
1.04.11, 21:02
Dzięki dzięki :) W takim razie muszę zacząć od kodeków :) Chyba 720x576 będzie najbardziej optymalne. Tak się dopytuję, bo z video dopiero zaczynam, a jak zaczynać to już porządnie :-)

(w razie czego pozwolę sobie jeszcze popytać Was o jakieś dziwne szczegóły, które mnie będą nurtowały :P ale najpierw ogarnę, jak to wyżej ma się do mojego projektu)

Mirek54
1.04.11, 21:22
Dzięki dzięki :) W takim razie muszę zacząć od kodeków :)

Oj nie.Moze zacznij od koderow i dekoderow.Kodekami jak ich nie znasz mozesz tak namieszac,ze SVCD tylko na "bluryju" bedzie chodzic

Joki
2.04.11, 08:47
To typowa rozdzielczość dla PAL z przeplotem. Nadal nie rozumiem po co chcesz się trzymać standardu TV?
Gdybyś miał np. Canopus ProCoder, życie byłoby prostsze, ale on kosztuje krocie...
Pozdrawiam.