PDA

Zobacz pełną wersję : E-3 50-200 SWD AF-C ptaki w locie



Centus
21.03.11, 14:55
Witam

sprzet jak w tytule , firmware aparatu 1.4 obiektywu 1.1
mam problem ze zrobieniem ostrych zdjec ptakow w locie

poprzednio uzywalem przez rok e-520 i 40-150 ustawialem centralny punkt AF
do tego tryb AF-C obiektyw przymykalem tak do 7 czasami 8 i dawalo rade
fotografowalem w trybie priorytetu przyslony

po zmianie sprzetu liczylem ze bedzie duzo lepiej a jak narazie jest duzo slabiej , poki co wine zwalam na tzw czynnik ludzki czyli "mnie"

przegladnalem forum i widzialem rozne porady nawet takie zeby do ptakow w locie uzywac trybu AF-S

opisze moze sposob w jaki probowalem robic fotki na jakich ustawieniach i byc moze ktos podpowie co zmienic

1. wylaczam stabilizacje
2. iso tak w granicach 400 czasami 800
3. tryb priorytetu przyslony (czytalem na forum ze lepiej tryb Manualny , dlaczego ?)
4. obiektyw przymykam tak do 5.6
5. tryb zdjec seryjnych H
6. tryb autofocusa AF-C
7. centralne pole autofocusa

i niestety ptaki wychodza nieostre (ewidentnie po za obszarem GO)

probowalem tez duzej i malej czulosci punktu af
oraz centralnego punktu wspieranego dynamicznie bocznymi

testowalem rowniez opcje blokady AF-C wg instrukcji chodzi o to zeby w razie sledzenia obiektu w ruchu kiedy pojawi sie cos innego w kadrze np galazka obiektyw nie przestawil ostrosci wlasnie na ta galazke
ale nie zauwazylem zadnej poprawy dzialania korzystajac z tej funkcji

ostateczny test zrobilem na jadacych samochodach (predkosc aut ok 60 km odleglosc od samochodu od 20 do 60 metrow)
i tam z trybem AF-C nie bylo wiekszego problemu
ostrosc ustawialem na tablicy rejestracyjnej

fotografowane ptaki to byly glownie mewy , czasami kaczki
wiem ze latwiej ostrosc ustawia sie na kaczkach bo sa bardziej kontrastowe
z mewami slabiej

staralem sie tak kadrowac aby nie robic zdjec z drzewami w tle bo moglo by sie okazac ze galezie na tle nieba sa bardziej kontrastowe od ptaka

zdjecia robilem podczas przelotow z prawej do lewej strony kadru lub odwrotnie , oraz ptaki lecace prosto na mnie


odnosnie pracy samego AF w moim E-3 zdjecia w trybie AF-S
wychodza dobre sprawdzalem i na 12-60 i na 50-200
niz zauwazam ani FF ani BF pomimo iz mam wersje firmware body 1.4
owszem zdazy sie aparatowi pomylic ale w bardzo malej liczbie przypadkow

przepraszam za przydlugi post ale staralem sie opisac jak najdokladniej sytuacje , bardzo licze na pomoc osob z forum
chetnie tez poznam osoby z Poznania i okolic ktore interesuje fotografia przyrodnicza


pozdrawiam

Jacek

Eddie
21.03.11, 15:06
Dorzuć do tego zdjęcia lub wycinki kadrów ilustrujące problem.
Od siebie mogę Ci powiedzieć, że AF w E-3 tak właśnie działa - kapryśnie. Niestety, automatyczne ustawianie ostrości w tym aparacie jest szybkie, ale mało precyzyjne, bywa czasami też wręcz nieprzewidywalne.
Być może jednak powinieneś poszukać wątku o problemach z AF przy firmware 1,4 i zrobić downgrade oprogramowania do wersji 1,2. W niektórych przypadkach ta operacja pomagała.

Centus
21.03.11, 15:11
Dorzuć do tego zdjęcia lub wycinki kadrów ilustrujące problem.
Od siebie mogę Ci powiedzieć, że AF w E-3 tak właśnie działa - kapryśnie. Niestety, automatyczne ustawianie ostrości w tym aparacie jest szybkie, ale mało precyzyjne, bywa czasami też wręcz nieprzewidywalne.
Być może jednak powinieneś poszukać wątku o problemach z AF przy firmware 1,4 i zrobić downgrade oprogramowania do wersji 1,2. W niektórych przypadkach ta operacja pomagała.

Witam

probowalem juz downgrade do wersji 1.2 i nie zauwazylem roznicy , wiec wrocilem do 1.4 , doczytalem jak zrobic "twardy" reset i zrobilem go jednak nie sprawdzilem jeszcze efektow (postaram sie jak najszybciej)
co do zdjec to bedzie problem bo nieudane zdjecia poprostu kasuje

chcialem zaznaczyc ze w trybie AF-S nie zauwazylem zadnych anomali
problem dotyczy tylko AF-C

pozdrawiam

Jacek

moose
21.03.11, 15:32
Spróbuj uruchomić wszystkie pola AF, samo środkowe może nie wystarczyć. Ptak na tle nieba będzie wystarczająco się odcinał od tła by AF go wyłapał. Problemem może być kontrastowe tło np. pojedyncze drzewa.

Centus
21.03.11, 15:40
Spróbuj uruchomić wszystkie pola AF, samo środkowe może nie wystarczyć. Ptak na tle nieba będzie wystarczająco się odcinał od tła by AF go wyłapał. Problemem może być kontrastowe tło np. pojedyncze drzewa.

Witaj

dziekuje za oddzew

tak jak pisalem probowalem juz srodkowego z dynamicznym wspomaganiem bocznymi , raz sprobowalem wlaczyc wszystkie pola AF i mialem wrazenie ze aparat zapetlil sie myslac ktory punkt wybrac tak dlugo myslal nad wyborem
faktem jest ze mialem wtedy malo ciekawe tlo wiec to moglo byc powodem
generalnie frustruje mnie problem z AF-C dlatego ze w E-520 z 40-150 dzialalo to bardziej przewidywalnie i mialem wiecej sukcesow a teraz na dwa wyjscia w teren zero ostrego zdjecia ptakow w locie . Oczywiscie zdjecia w trybie AF-S obiektow ktore nie uciekaja sa super .

pozdrawiam

Jacek

dog_master
21.03.11, 16:08
3. tryb priorytetu przyslony (czytalem na forum ze lepiej tryb Manualny , dlaczego ?)
W E-30 w sumie się temu nie przyglądałam, ale w E-330 była diametralna różnica w prędkości i gdy w trybie M większość zdjęć wychodziła ostra, to w to A znikomy procent. Przypuszczam, że to dlatego, że w A aparat dłużej "myśli". W E-30 używam M z auto iso z lenistwa :P


oraz centralnego punktu wspieranego dynamicznie bocznymi
Moim skromnym zdaniem on działa najwolniej, ale jest najbardziej dokładnie. Na ptaki ja tam brałabym AF wielopunktowy, na wszystkie. Na psy na trawie :D bardzo ładnie działa, więc na ptaki też powinien, niebo jest mniej kontrastowe niż park. Przy okazji też muszę się wybrać na mewy :cool:


testowalem rowniez opcje blokady AF-C wg instrukcji chodzi o to zeby w razie sledzenia obiektu w ruchu kiedy pojawi sie cos innego w kadrze np galazka obiektyw nie przestawil ostrosci wlasnie na ta galazke
ale nie zauwazylem zadnej poprawy dzialania korzystajac z tej funkcji
Co to za opcja po angielsku? Chyba nie release priority, która jedyna mi się z blokadą kojarzy, ale tu nie pasuje ;)

Centus
21.03.11, 16:26
Co to za opcja po angielsku? Chyba nie release priority, która jedyna mi się z blokadą kojarzy, ale tu nie pasuje ;)

Witaj

funkcja nazywa sie C-AF LOCK

a jej opis : When set to [ON], during focusing with C-AF mode, this prevents the focus from changing even
if the distance to the subject suddenly changes. This is effective when shooting at a location
where something passes in front of or behind the subject.

z tego co mi odpisujecie wnioskuje ze pomocne bedzie focenie w trybie Manualnym , w sumie plusem tego jest to ze jak sie ustawi ISO na auto
to po zdefiniowanej przyslonie i czasie aparat bedzie dobieral ISO tak aby fotka byla optymalnie naswietlona

co do wlaczenia wszystkich punktow AF musze to pocwiczyc w sytuacji czystego nieba i jakiegos ptaszka

generalnie mysle ze w wekend wybiore sie na szachty , gdzie kiedys udawalo mi sie zrobic najwiecej mew w locie wlasnie e-520 i 40-150

pozdrawiam

Jacek

kowal73
21.03.11, 16:34
Jakie czasy uzyskujesz przy parametrach 5,6 i iso 400? Jak daleko jesteś od ptaków?

Ustawiam przysłonę na 2,8 w 50-200 nie zauważyłem żadnych problemów z ff i bf.

Centus
21.03.11, 16:41
Jakie czasy uzyskujesz przy parametrach 5,6 i iso 400? Jak daleko jesteś od ptaków?

Ustawiam przysłonę na 2,8 w 50-200 nie zauważyłem żadnych problemów z ff i bf.

Witam

niestety nieudane zdjecia skasowalem wiec nie pamietam czasow
teraz beda madrzejszy i nawet nieudane zdjecia ptakow z AF-C sobie zostawie
do doglebnej analizy problemu ;-)

najbardziej dolujace jest to ze majac poprzednie e-520 i 40-150 jakos sie specjalnie nie przykladalem do zdjec ptakow w locie stosowalem powszechnie znane zasady i zdjecia sie udawaly oczywiscie nie wszystkie ale bardzo duzy odsetek

natomiast problemy mam z e-3

tak na marginesie widze ze kolega z Poznania
moze bywa kolega czasami na szachtach lub na rudniczym lub wpn ?

pozdrawiam

Jacek

kowal73
21.03.11, 16:53
Teraz zauważyłem, że z Poznania jesteś. Bywam, chociaż z racji zamieszkanie Rataje moje naturalne tereny łowieckie to Rogalin i Krajkowo :).

Co do AF u to ciągły potrafi być chimeryczny jednak jak złapie to trzyma, dodatkowo 50-200 mimo wszystko jest trudniejszym obiektywem niż 40-150 z racji dłuższej ogniskowej. Ja jestem tak zdolny, że 1/1000 potrafię zerwać i poruszyć dlatego z tele nawet z podchodu, najczęściej wspomagam się min. monopodem. Widzę, iż odnośnie stabilizacji i przysłony czerpiesz wiedzę od fachowców ale w olku jest tak fajnie że zuiko na 2,8 3,5 nie mydli a GO jest na tyle dużo ze obiekt nie powinien z niej uciec, stabilizacja nie powoduje spadku jakości optycznej jak w innych stajniach więc wykorzystuj największe atuty Olka. Reszta wyjdzie w praniu.

Centus
21.03.11, 17:21
Teraz zauważyłem, że z Poznania jesteś. Bywam, chociaż z racji zamieszkanie Rataje moje naturalne tereny łowieckie to Rogalin i Krajkowo :).

zawsze mozna sie umowic w polowie drogi i zaplanowac safari na slonie w zoo ;-)


Co do AF u to ciągły potrafi być chimeryczny jednak jak złapie to trzyma, dodatkowo 50-200 mimo wszystko jest trudniejszym obiektywem niż 40-150 z racji dłuższej ogniskowej. Ja jestem tak zdolny, że 1/1000 potrafię zerwać i poruszyć dlatego z tele nawet z podchodu, najczęściej wspomagam się min. monopodem. Widzę, iż odnośnie stabilizacji i przysłony czerpiesz wiedzę od fachowców ale w olku jest tak fajnie że zuiko na 2,8 3,5 nie mydli a GO jest na tyle dużo ze obiekt nie powinien z niej uciec, stabilizacja nie powoduje spadku jakości optycznej jak w innych stajniach więc wykorzystuj największe atuty Olka. Reszta wyjdzie w praniu.

wychodzi na to ze algorytmy w e-3 w polaczeniu z swd w trybie AF-C nie sa dopracowane bo juz kolejna osoba z forum pisze ze AF ciagły potrafi byc chimeryczny

odnosnie 50-200 juz sie przekonalem ze smialo mozna uzywac go na 2.8 3.5
wiem tez ze system 4/3 ma wieksza GO co w tym rodzaju fotografii jest zaleta
jednak domknalem go zeby dodatkowo zwiekszyc swoje szanse ;-)

co do e-520 i 40-150 to zaczynam miec swoja teorie
byc moze ww sprzet jest duzo wolniejszy w trybie AF-C i dlatego jest stabilniejszy , jakies nagle widzimisie body nie zdazy byc zrealizowane przez obiektyw bo jest on za wolny a tym samym bledny rozkaz z body nie wplywa na celnosc i obiektyw widzi dalej to co widzial przed ulamkiem sekundy

to tylko moj domysl i prosze mnie za niego nie linczowac ;-)

sławekb
21.03.11, 18:46
Następnym razem nie kasuj nieudanych zdjęć zanim nie dojdziesz dlaczego są nieudane.
Przypomnij sobie jak daleko od Ciebie były ptaszki i spróbuj skomponować podobne ujęcie, uwzględnij tło (niebo, drzewa itp.). Zamiast ptaka ustaw sobie jakiś przedmiot podobnej wielkości i koloru.
Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF. Celuj raz w "ptaka" raz dalej, raz bliżej tak aby autofocus trochę popracował.
Jeśli się okaże że jest problem z ostrością na nieruchomym przedmiocie to wiadomo, że i w dynamicznych ujęciach będzie gorzej.

Poczytaj również co piszą fachowcy na temat ustawień aparatu i techniki fotografowania: http://www.foto-ptaki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=115&limit=1&limitstart=3


P.S.
Zrób jeszcze taki mały teścik.
Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.

dog_master
21.03.11, 18:49
funkcja nazywa sie C-AF LOCK

a jej opis : When set to [ON], during focusing with C-AF mode, this prevents the focus from changing even
if the distance to the subject suddenly changes. This is effective when shooting at a location
where something passes in front of or behind the subject.
Dzięki, nie kojarzyłam tej funkcji, stąd moje pytanie :)


stabilizacja nie powoduje spadku jakości optycznej jak w innych stajniach więc wykorzystuj największe atuty Olka
Nie wiem, jak w E-3, ale w E-30 AF-C + IS ON = 90% nieostrych zdjęć :D Taki ot bug :P

Weasly
21.03.11, 19:29
Hmmmm... moim zdaniem celność ciągłego autofokusa jest kiepska, przynajmniej u mnie się nie sprawdza w 50-200.

Popróbuj z pojedynczym AF i włączoną stabilizacją, przynajmniej u mnie się to sprawdza może mniej zrobisz zdjęć ale za to celnych.

Centus
21.03.11, 19:42
Następnym razem nie kasuj nieudanych zdjęć zanim nie dojdziesz dlaczego są nieudane.

teraz juz o tym wiem , kiedy je kasowalem nie zdawalem sobie powagi z istoty problemu



Przypomnij sobie jak daleko od Ciebie były ptaszki i spróbuj skomponować podobne ujęcie, uwzględnij tło (niebo, drzewa itp.). Zamiast ptaka ustaw sobie jakiś przedmiot podobnej wielkości i koloru.
Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF. Celuj raz w "ptaka" raz dalej, raz bliżej tak aby autofocus trochę popracował.
Jeśli się okaże że jest problem z ostrością na nieruchomym przedmiocie to wiadomo, że i w dynamicznych ujęciach będzie gorzej.

Poczytaj również co piszą fachowcy na temat ustawień aparatu i techniki fotografowania: http://www.foto-ptaki.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=53&Itemid=115&limit=1&limitstart=3



dzieki , podsunales dobry pomysl aby zasymulowac powtarzalne warunki i wykonac serie testow , a podana stronke znam , znalazlem ja kiedys jak szukalem technik jak zrobic zdjecia krukom




P.S.
Zrób jeszcze taki mały teścik.
Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.

napewno to sprawdze , mysle ze moze to byc jakas wskazowka odnosnie prawidlowej pracy AF

mysle ze jakies testy i eksperymenty zrobie w wekend
pojde w miejsce gdzie udalo mi sie zrobic duzo udanych zdjec ptakow w locie
moim starym e-520 i przeprowadze powyzsze testy
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Sprawdź czy Twój zestaw E-3+50-200 trafia w nieruchomy przedmiot w trybie C-AF
P.S.
Zrób jeszcze taki mały teścik.
Ustaw aparat na statywie, wyceluj w trybie C-AF w nieruchomy punkt na ogniskowej 200mm i trzymaj spust do połowy wciśnięty. Autofocus powinien ustawić ostrość i przestać pracować. Jeśli AF będzie cały czas poprawiał ustawienie ostrości to też o czym świadczy.

tak na szybko zrobilem eksperyment w domu
aparat ustawilem na statywie w narozniku pokoju a na meblach poustawialem w roznych odleglosciach pudelka roznej wielkosci staralem sie wybrac pudelka z wiekszymi nadrukami i nie blikujace ,poczatkowo body bylo w wersji softu 1.4
cala scenerie doswietlilem czym mialem i zaczalem testy
obiektyw ustawilem na 200mm i zaczalem sobie przeskakiwac z obiektu na obiekt w trybie AF-C , najpierw sprobowalem wszystkich pol AF i byla tragedia
pozniej sprobowalem centralnego z bocznymi uzupelniajacymi i bylo tak samo fatalnie , i na koncu centralny , bylo o niebo lepiej jednak zdazalo sie ze obiektyw zaczynal strzelac jak z karabinu przy czym amplituda doostrzania powoli malala , nie bylo to czesto ale na kilkadziesiat prob zdazylo sie moze z 10 razy , generalnie zauwazylem ze aparat ustawial ostrosc w poblizu a potem przeostrzal i ta amplituda stopniowo malala , zauwazylem tez ze szybkosc AF byla duza ale precyzja mala i stad ten efekt strzelania podczas doostrzania

nastepnie zmienilem soft na 1.2 i dokonalem "twardego" resetu aparatu
ponownie skonfigurowalem aparat do moich preferencji i zaczalem test
taki jak poprzednio , zaczalem od centralnego punktu wspomaganego bocznymi i bylo naprawde slabo ale lepiej niz przy 1.4, potem wlaczylem wszystkie punkty AF i o dziwo bylo calkiem sprawnie o wiele lepiej niz z softem 1.4 , no i na koniec poszedl centralny punkt i tu sie zdziwilem , generalnie po zmianie softu na 1.2 zauwazylem ze AF zwolnil ale nie pojawial sie efekt strzelania obiektywu ktory opisalem przy sofcie 1.4 , generalnie poprawilo sie znacznie
aparat trafial bez wiekszego pudla , robil to wolniej (i tak szybko) ale pewniej
,skoki amplitudy przy doostrzaniu byly malutkie i nie bylo efektu strzelania z karabinu ;-)
nie pojawil sie tez objaw ze aparat na statywie wycelowany w jakis obiekt ostrzy bez konca czyli jezdzi sobie tam i z powrotem przy jakiejs malej amplitudzie

podsumowujac ten moj amatorski eksperyment w stalych warunkach
moj zestaw e-3 i 50-200 swd lepiej dziala na sofcie body 1.2
ale to tylko testy domowe zobaczymy jak bedzie przy swietle dziennym
a to sprawdze dopiero w wekend

zastanawia mnie tylko jakie wnioski mam wyciagnac z tego testu
klania sie watek E-3 i downgrade firmware 1.4 do 1.2

ktos z olympusa dal do zrozumienia ze firmware 1.4 w niektorych e-3 moze powodowac spadek celnosci ukladu af , moglo to wynikac z tego ze wersja softu 1.4 mogla powodowac uwypuklenie wady ukladu AF ktory przy wczesniejszych wersjach softu nie ujawnialy sie (byc moze wynika to z zastosowanego w danym modelu e-3 modulu AF)

problem ten dotyczyl jednak osob z e-3 i 14-54
u mnie nie dosyc ze problem wystapil z 50-200 swd
to jeszcze w normalnym uzyciu objawial sie tylko w trybie AF-C
w trybie AF-S na sofcie 1.4 nie zauwazylem problemow

jednak po domowych testach wychodzi ze AF-C poprawil sie po downgrade 1.4 do 1.2

ma ktos jakies sugestie ?

body i obiektyw mam jakby co na gwarancji
jednak czy tak subtelny problem ma szanse na sensowna reakcje serwisu ?

kowal73
21.03.11, 22:27
Zoo już całe ofotografowałem ;) , ale chętnie na szachty się wybiorę, czy widać już ruch?

slaszysz
21.03.11, 22:31
Nie wiem jak akurat w tym miejscu, ale generalnie ruch z kierunku Afryki itp. rankiem i wieczorem jest duży (pod Poznaniem np. Rogalin, WPN) . :)

kowal73
21.03.11, 22:55
Byłem w Rogalinie i niestety tylko przeloty, nic nie żeruje.

sławekb
21.03.11, 22:58
Centus, zrób sobie testy przy świetle dziennym bo raczej w dziennym będziesz częściej fotografował przy użyciu 50-200
Fajnie że wziąłeś się sam za rozwiązanie "zagadki" AF w E-3 i widzę, że dochodzisz do podobnych wyników jak moje z E-3+150/2. Niestety ja miałem wybór innego systemu i dałem za wygraną.
Teraz, kiedy pojawił się E-5, jest nadzieja na normalny autofocus ale na potwierdzenie tego trzeba jeszcze poczekać.
Jeśli E-5 będzie miał naprawdę dobry AF to będzie sens kupować szkła typu: 150/2 lub dłuższe.

Centus
21.03.11, 23:03
Zoo już całe ofotografowałem ;) , ale chętnie na szachty się wybiorę, czy widać już ruch?


nie jestem ornitologiem i nie znam sie na gatunkach (staram sie dopiero nauczyc) jednak na szachtach od strony kopernika sa juz kaczki i mewy

natomiast idac dalej na wzgorzu Rudnicze jest maly park z jeziorkiem i wysepka i tam jest duzo dzieciolow , widzialem dzieciola duzego , nawet kilka sztuk , oraz dzieciola czarnego w ilosci 1 szt ale za to duzy osobnik
zreszta widac po drzewach ze dziecioly tam szaleja
na jednym z drzew (bardzo wysokim) prawie na samym szczycie jest swieze gniazdo i wydaje mi sie ze jest to jakis z ptakow drapieznych (sadzac po tym jak mignal mi przed oczami)

moze uda sie umowic na wekend w kilka osob i zrobic mini spotkanie forumowe

slaszysz
21.03.11, 23:06
Byłem w Rogalinie i niestety tylko przeloty, nic nie żeruje.

A ja byłem w zeszły weekend naprzeciw Rogalinka i były 2 łabędzie :) i chyba czapla (spłoszyłem ją przypadkiem i zwiała).

Centus
21.03.11, 23:18
Centus, zrób sobie testy przy świetle dziennym bo raczej w dziennym będziesz częściej fotografował przy użyciu 50-200
Fajnie że wziąłeś się sam za rozwiązanie "zagadki" AF w E-3 i widzę, że dochodzisz do podobnych wyników jak moje z E-3+150/2. Niestety ja miałem wybór innego systemu i dałem za wygraną.
Teraz, kiedy pojawił się E-5, jest nadzieja na normalny autofocus ale na potwierdzenie tego trzeba jeszcze poczekać.
Jeśli E-5 będzie miał naprawdę dobry AF to będzie sens kupować szkła typu: 150/2 lub dłuższe.

wiem ze uklad AF pracuje innaczej przy swietle dziennym i sztucznym
jednak na chwile obecna mialem tylko mozliwosc przy swietle sztucznym
przy naturalnym zrobie testy w wekend

generalnie widze ze tamat AF w E-3 to dziwna sprawa

myslalem ze robiac przesiadke z E-520 dual kit na E-3 i 12-60 oraz 50-200 swd bedzie tylko lepiej pod kazdym wzgledem , jak narazie jest maly zgrzyt
ale mysle ze sobie z nim poradze a jezeli nie ja to serwis Olympusa ;-)

zreszta robiac zmiane sprzetu rozwazalem zmiane systemu ale wyszlo mi ze
za te pieniadze zaden system nie da mi takich szkiel jak 12-60 i 50-200 swd
oraz pancernej puszki

tak sobie teraz przypominam jak robilem fotki E-520 bylo tam takie ustawienie w menu odnosnie wyzwalania migawki i mialem ustawione zeby nie zezwalal na zdjecie dopoki nie bedzie ustawina ostrosc w trybie S i C AF

teraz w E-3 mam ustawione ze w trybie S AF nie zezwala dopoki nie ustawi ostrosci a w trybie C AF moze wyzwolic migawke zanim ustawi ostrosc

oczywiscie robiac zdjecia w trybie AF-C czekalem az uslysze pikniecie i dopiero zaczynalem serie , musze jednak zobaczyc jak bedzie jezeli zmienie ta opcje tak zeby aparat czekal nawet w trybie AF C na ostrosc i dopiero zezwalal na zdjecie

co o tym myslicie ?

czy moze to byc czesciowa przyczyna ?

dog_master
23.03.11, 00:15
Też mam tak ustawione, AF-C z pozwoleniem na wyzwolenie przed piknięciem i oczekuję na piknięcie ;]

Hm, serię. Właśnie. Aparat nie podostrza podczas robienia serii :( Może to dlatego? Chociaż to byś zauważył, to z pewnością zbyt banalny powód ;) Ale akurat ostatnio próbowałam zmusić aparat do podostrzania, ale nic z tego :/

Centus
9.04.11, 23:28
Też mam tak ustawione, AF-C z pozwoleniem na wyzwolenie przed piknięciem i oczekuję na piknięcie ;]

Hm, serię. Właśnie. Aparat nie podostrza podczas robienia serii :( Może to dlatego? Chociaż to byś zauważył, to z pewnością zbyt banalny powód ;) Ale akurat ostatnio próbowałam zmusić aparat do podostrzania, ale nic z tego :/


ja zauwazylem cos innego
robiac zdjacia z af-c i w serii , kiedy przegladam je na aparacie widac punkt ostrosci ale nie na wszystkich , dotyczy zdjec z jednej serii jak i z kilku , wniosek taki ze czasami podotrza czasami nie i nie wiem od czego to zalezy

natomiast w moim przypadku af-c lepiej dziala z firmware 1.2
jest pewniejszy i rzadko sie gubi przy slabszym swietle

natomiast af-s dziala podobnie na 1.4 i 1.2

mowa caly czas o e-3

a tak z innej beczki czy ktos rozpoznal roznice w pomiarze swiatla pomiedzy esp-af i samym esp ?

u nas na forum nie przypominam sobie zeby to bylo

a na anglojezycznych tez zdawkowe domysly

Joki
10.04.11, 15:27
Witam serdecznie.


Witam
...
mam problem ze zrobieniem ostrych zdjec ptakow w locie

poprzednio uzywalem przez rok e-520 i 40-150 ustawialem centralny punkt AF
do tego tryb AF-C obiektyw przymykalem tak do 7 czasami 8 i dawalo rade
...

...
4. obiektyw przymykam tak do 5.6
...
Jacek
Ależ nie ma się czemu dziwić. Fotografujesz przy większej dziurze i dłuższej ogniskowej.
Masz znacznie mniejszą GO.
W 40-150 przy, przy 150mm i obiekcie odległym o 20m. miałeś przy f8 cztery metry tolerancji!
Teraz, przy 200mm. i f6,5 masz tylko niecałe dwa metry GO.
1,7m. to nie 4m.
Przyznasz, że trudniej trafić...
Pozdrawiam.

Centus
10.04.11, 16:38
Witam serdecznie.


Ależ nie ma się czemu dziwić. Fotografujesz przy większej dziurze i dłuższej ogniskowej.
Masz znacznie mniejszą GO.
W 40-150 przy, przy 150mm i obiekcie odległym o 20m. miałeś przy f8 cztery metry tolerancji!
Teraz, przy 200mm. i f6,5 masz tylko niecałe dwa metry GO.
1,7m. to nie 4m.
Przyznasz, że trudniej trafić...
Pozdrawiam.


witam

dzieki za trafna uwage , kilka dni temu tez na to wpadlem
znalazlem jakis kalkulator GO i policzylem GO w zaleznosci od ogniskowej i odleglosci i przyslony

mysle ze moze w przyszly tydzien uda mi sie wyjsc i wszystkie te nowe pomysly sprawdzic

no i wkoncu beda fajne fotki z af-c

Karampuk
18.04.11, 21:39
mam podobny problem z E30 plus ED 50-200 i nie kryje, że wymiękam. Zastanawiam się co zawodzi? Sprzęt, czy czynnik ludzki? Kaczki na stawie, sikorki na gałązkach dla 50-200 to nie problem, ale ptaki w locie? Uuf, to nadmierny wysiłek jak dla mnie. Nawet na anemiczne mewy. Ciekawe jak wyjdzie Epl1 + u40-150, bo o nim na śmierć zapomniałem. A ha, Epl1 i ZD50-200 też nie dał rady na ptaki w locie :-(
Wyklikane z mobilka

slaszysz
18.04.11, 22:02
Ale co znaczy "nie dał rady"? Autofocus nie nadąża, głębia ostrości niewłaściwa czy co?
Napisz jakie ustawienia stosujesz.

Karampuk
19.04.11, 00:04
Ale co znaczy "nie dał rady"? Autofocus nie nadąża, głębia ostrości niewłaściwa czy co?
Napisz jakie ustawienia stosujesz.
próbowałem AF oraz AF+M z doostrzeniem na f/3.5 i więcej z różnymi czasami, minimum 1/250. ISO auto. Wyłączone odszumianie i tryb nocny itp. Z autopsji wiem i z forum, że 50-200 działa wolniej z Epl1 niż z E30. Jutro spróbuje jeszcze raz. Epl1 plus ZD50-200 jest fajny, ale nie do szybko poruszających się obiektów np ptaki w locie. Po prostu nie nadąża. Przynajmniej mój egzemplarz.
Wyklikane z mobilka

epicure
19.04.11, 00:43
Jaki miałeś tryb AF i ile punktów ustawionych?

Karampuk
19.04.11, 09:26
Pojedynczy, ale na serii też próbowałem. Od dawna używam wyłącznie jeden punkt centralny. Po postach nie tylko z naszego forum używanie AF wielopunktowego odpuściłem.
Wyklikane z mobilka

kowal73
19.04.11, 13:08
Jeżeli piszecie o problemie to wstawcie zdjęcie i ustawienia/ parametry aparatu, bo w innym przypadku to wróżenie z fusów.

Centus
19.04.11, 13:49
witam

jako ze to ja zalozylem ten watek i dostalem wiele porad , chcialem podsumowac do jakich wnioskow doszedlem

na samym poczatku myslalem ze to kwestia firmware mialem 1.4 i nie udawalo mi sie zrobic zdjec ptakow w locie , zmienilem na 1.2 i poczatkowo wydawalo mi sie ze jest lepiej ,jednak robiac zdjecia statyczne zobaczylem ze sa one mniej ostre niz na 1.4
zauwazylem tez roznice ze na 1.2 aparat mniej dokladnie ostrzy obojetnie czy af-c czy af-s i czy obiekt sie porusza czy nie , natomiast na 1.4 lepiej doostrza natomiast jest bardziej wrazliwy na dokladne sledzenie obiektu punktem AF (wlasnie przez ta duza wrazliwosc na dokladne sledzenie obiektu poczatkowo wydawalo mi sie ze na 1.2 jest lepiej )

wrocilem wiec do firmware 1.4 i zaczalem doskonalic technike

zdjecia ptakow w locie robie w trybie M

ustawiam sobie wstepnie przyslone nie przekraczam wartosci 5.6 ,dzieki kalkulatorowi potrafie sobie mniej wiecej wyliczyc przy jakiej odleglosci i przyslonie i ogniskowej bede mial glebie ostrosci

nastepnie kwestia czasu , do ptakow w locie staram sie nie schodzic ponizej 1/1000 s
a jak swiatlo dopisuje moze byc i 1/2000

ISO ustawiam na Auto , a czasami jak mam dosyc stabilne warunki oswietleniowe to ustawiam recznie

obiektyw i aparat na statywie , oczywiscie do 50-200 zalozony uchwyt statywowy

zdjecia robie seriami , jednak staram sie aby nie byly za dlugie ,max 4 do 6 zdjec

staram sie miec swiatlo za plecami a obiekt fotografowany przed soba

jezeli to tylko mozliwe staram sie sledzic obiekt juz z wiekszej odleglosci , duzo wczesniej niz zrobie zdjecie

jezeli ptak jest na tle nieba to czasami uzywam wszystkich punktow AF

a jezeli tlo jest mieszane to czasami pojedynczy centralny wspomagany bocznymi

a najczesniej centralny , jednak wtedy wymagana jest duza precyzja prowadzenia

obiektywu za fotografowanym obiektem

koncowe proby robilem w niedziele przy dosc zachmurzonym niebie , musialem wiec

posilkowac sie dosyc wysokim iso , zdjecia sa slabe technicznie wiec nie ma co ich

pokazywac , natomiast widac ze fotografowane obiekty sa w obszarze glebi ostrosci

poki co wydaje mi sie ze jestem na dobrej drodze do rozwiazania problemu zdjec ptakow

w locie , czekam teraz na wolny dzien i ladna pogode aby ostatecznie potwierdzic moje

ostatnie testy , jak beda jakies fajne fotki napewno umieszcze na forum z opisem jak je

zrobilem

Centus
19.04.11, 21:21
udalo mi sie wyjsc dzisiaj poznym popoludniem na szachty

zdjecia wg przepisu powyzej , niestety nie zabralem statywu wiec

wszystkie fotki z "reki" no i swiatlo z boku a nie zza plecow

mile widziane wszelkie uwagi ;-)

1

http://farm6.static.flickr.com/5228/5635106121_891538b180_b_d.jpg

2

http://farm6.static.flickr.com/5304/5635106115_4d8c35ec51_b_d.jpg

3

http://farm6.static.flickr.com/5301/5635106111_3048b817ab_b_d.jpg

4

http://farm6.static.flickr.com/5182/5635106109_81e8e83269_b_d.jpg

5

http://farm6.static.flickr.com/5305/5635106099_f2aa903596_b_d.jpg

Muminek
19.04.11, 21:54
Pierwsze jak dla mnie najlepsze, dobre światło, ostrość i głębia ładnie trafiona. Exif do zdjęć by się przydał. Kadrowałeś któreś z tych zdjęć?

kasprzyk
19.04.11, 21:54
Zdjęcia udane, kwestia jeszcze tła, modela - jego ustawienia, pozy, i może być jeszcze piękniej. Ja podobnej klasy zdjęcia nie mam żadnego.
pzdr

Centus
19.04.11, 22:24
Zdjęcia udane, kwestia jeszcze tła, modela - jego ustawienia, pozy, i może być jeszcze piękniej. Ja podobnej klasy zdjęcia nie mam żadnego.
pzdr


zdjecia robilem glownie pod katem testowania ukladu AF w aparacie
wiec kwestie bardziej "artystyczne" zeszly na plan dalszy

a czy w kwestii ostrosci i ilosci detali sa w miare ok ?
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

Pierwsze jak dla mnie najlepsze, dobre światło, ostrość i głębia ładnie trafiona. Exif do zdjęć by się przydał. Kadrowałeś któreś z tych zdjęć?


zdjecia robione na czasie 1/1000 s przyslona 5.6 czasami 4.5
iso roznie od 100 do 200 AF-C

co do exif'a nie zwrocilem uwagi ze wystawiajac fotki z flicker'a i potem podajac jako linki do naszego forum exif znika

moge wrzucic zdjecia fizycznie na nasz serwer forumowy i beda exif'y

zdjecia sa kadrowane z minimalna obrobka

zapomnialem dodac , bo w powyzszej dyskusji pojawialy sie watki

doostrzania podczas zdjec seryjnych , okazuje sie ze nie mam z tym

problemu , niektore z pokazanych fotek sa ktoryms zdjeciem z serii

mam nadzieje ze opis moj problemu i sposob jego rozwiazania pomoze

innym ;-)

dog_master
19.04.11, 23:05
No i super, że się udało! Da się, da się :-) Pierwsze, trzecie najlepsze z serii. Aż postaram się w święta wyjść na ptaszki :)



(a w weekend fociłam latające psy, miałam 50-200 z tym, że zwykłe, i sigmę 135-400 - różnica w szybkości, trafności i skuteczności na korzyść sigmy - ale to tak na marginesie, bo w końcu pytania były o 50-200SWD i samą technikę - ale musiałam, tak na bieżąco :P)
_______________________ (automatyczne scalenie)_____________________

ustawiam sobie wstepnie przyslone nie przekraczam wartosci 5.6 ,dzieki kalkulatorowi potrafie sobie mniej wiecej wyliczyc przy jakiej odleglosci i przyslonie i ogniskowej bede mial glebie ostrosci



jezeli ptak jest na tle nieba to czasami uzywam wszystkich punktow AF


WOW! Normalnie kalkulator głębi ostrości w oczach ;) Ja to zwykłej odległości nie umiem ocenić :P W sumie to Ty nawet z manualnym obiektywem dałbyś sobie rade ;)

Super, że też ktoś wielopunktowego używa. Czyli on jednak działa ;)

sławekb
19.04.11, 23:35
zdjecia robilem glownie pod katem testowania ukladu AF w aparacie
wiec kwestie bardziej "artystyczne" zeszly na plan dalszy



zdjecia robione na czasie 1/1000 s przyslona 5.6 czasami 4.5
iso roznie od 100 do 200 AF-C


Czyli jednak ten AF nie jest taki do D bo nr 1 to dość trudna sytuacja dla autofocusu.
Parametry dobrze dobrane, trochę wysiłku i zdjęcia poprawne.
Powodzenia w dalszej ........ "walce":wink:

Centus
20.04.11, 05:13
Czyli jednak ten AF nie jest taki do D bo nr 1 to dość trudna sytuacja dla autofocusu.
Parametry dobrze dobrane, trochę wysiłku i zdjęcia poprawne.
Powodzenia w dalszej ........ "walce":wink:


no AF w E-3 nie jest taki zly , zreszta zaczynajac ten watek bralem tez pod uwage czynnik ludzki ;-)

duzo zalezy od swiatla od parametrow no i od techniki
ale generalnie da sie ;-)

byc moze przesiadajac sie z E-520 liczylem ze aparat sam zrobi super fotki ptakow w locie , a tu sie okazalo ze nie , ze nalezy podejsc do tego z odrobina wysilku , ale jakby porownac te zdjecia do najlepszych moich zdjec zrobionych E-520 i 40-150 oczywiscie te z E-3 i 50-200 swd sa duzo lepsze , mamy wiec odpowiedz - czynnik ludzki i odpowiednia technika ;-)

kris70
20.04.11, 08:02
Brawo Centus świetnie odrobiłeś swoje zadanie:) ,plusik poleciał.
Od siebie dodam tylko, że mi pomogła również blokada C-AF.

Centus
20.04.11, 08:36
Brawo Centus świetnie odrobiłeś swoje zadanie:) ,plusik poleciał.
Od siebie dodam tylko, że mi pomogła również blokada C-AF.


dziekuje , odnosnie blokady przy AF-C w wiekszosci przypadkow mam wlaczona , czasami wylaczam i nie widze wielkiej roznicy , ale potestuje i jak dojde do jakis wnioskow dam znac na forum ;-)

kowal73
20.04.11, 10:42
Trening czyni mistrza w każdej dziedzinie. Fotografowanie ptaków w locie to wyzwanie dla sprzętu jednak większe dla fotografującego. Widać, że można uzyskać dobre efekty ale trzeba się przyłożyć

sławekb
20.04.11, 13:12
W tym przypadku AF zadziałał prawidłowo. Pozostaje sprawdzić % trafień, jeśli będzie tak działał w min. 60% to pewnie ten zestaw jest dobrze dobrany. Testowany przeze mnie E-3+150/2 osiągał nie więcej jak 20-30% trafień na AF-C (ale szybki był jak D300+AF-S300/2,8 bo do D3s "troszkę":) brakowało)

Centus
20.04.11, 14:13
W tym przypadku AF zadziałał prawidłowo. Pozostaje sprawdzić % trafień, jeśli będzie tak działał w min. 60% to pewnie ten zestaw jest dobrze dobrany. Testowany przeze mnie E-3+150/2 osiągał nie więcej jak 20-30% trafień na AF-C (ale szybki był jak D300+AF-S300/2,8 bo do D3s "troszkę":) brakowało)

z tego co pamietam to trafnosc okolo 80 % , praktycznie tylko kilka pojedynczych zdjec z calego wyjscia musialem wyrzucic z uwagi na to ze obiekt nie znajdowal sie w zakresie glebi ostrosci , byc moze spowodowane to bylo tez tym ze zlapalem cel dosyc pozno i nie dalem czasu aparatowi na dluzsze sledzenie (przy dluzszym sledzeniu nawet z wiekszej odleglosci mam lepsze efekty )

aczkolwiek caly czas bede to testowal w roznych warunkach , wyniki napewno opisze na forum , no i wrzuce jakie przykladowe fotki

Centus
20.04.11, 19:24
jeszcze kilka fotek z dzisiaj , udalo sie zrobic na jeszcze krotszych czasach

i slonce mialem prawie za plecami , to tyle z ulatwien

natomiast z utrudnien to dodalem dzisiaj drzewa w tle

wszystkie ustawienia po za czasem takie jak z ostatniej serii

wlaczona funkcja blokady AF