PDA

Zobacz pełną wersję : Dwa pytania do znawców



majeczek78
21.02.11, 22:12
Witam.
Pierwsze pytanie kieruje do osób które miały styczność z lampą Metz 48 AF1 lub 50 AF-1.Od tygodnia jestem posiadaczem lampy 50 AF-1 i mam małą zagadkę dotyczącą funkcji wspomagania AF. Po uruchomieniu tej funkcji lampa emituje czerwony punkt który ma pomagać w ustawianiu ostrości, tyle tylko że ten punkt nie znajduje się w zasięgu punktów AF od czego To zależy? czy robię coś nie tak?
Druga sprawa dotyczy szybkości ustawiania ostrości przez moje E 520. Mam do tego na razie tylko szkła z zestawu i słabych warunkach oświetleniowych AF długo ustawia ostrość szczególnie gdy obiekt się porusza a czasami wręcz jest to nie możliwe. Czy zakup jaśniejszego szkła z jakimś silnikiem poprawi tą irytującą sytuację czy zmiana będzie zauważalna? Może coś konkretnego możecie polecić? O ile się orientuje mam aktualne wersje softu.

dog_master
21.02.11, 23:13
1. Nie chciałabym nic mówić, ale to możliwe, że te punkty są błędnie za wysoko. Coś mi się kojarzą podobne problemy kiedyś kiedyś...

2. Szybkość i skuteczność AF zależy od ilości światła docierającego do układu AF, czyli też od przysłony - jaśniejszy obiektyw będzie szybciej ostrzyć - jak to jest np. w przypadku 14-54. Tak, będzie widać różnicę :)

Eddie
21.02.11, 23:28
[QUOTE=dog_master;699931]1. Nie chciałabym nic mówić, ale to możliwe, że te punkty są błędnie za wysoko. Coś mi się kojarzą podobne problemy kiedyś kiedyś...

[...]

Chodzi o błąd paralaksy. Zmniejszać się będzie wraz ze zwiększającą się odległością od fotografowanego obiektu.
Te punktu nie są błędnie za wysoko, one po prostu są za wysoko i trzeba się nauczyć z tym żyć.

[...]2. Szybkość i skuteczność AF zależy od ilości światła docierającego do układu AF, czyli też od przysłony - jaśniejszy obiektyw będzie szybciej ostrzyć - jak to jest np. w przypadku 14-54. Tak, będzie widać różnicę [...]

Bardzo mocne uproszczenie. Jak w takim razie wytłumaczyć problemy z AF przy użyciu szkieł jaśniejszych niż F: 2,8?
Natomiast faktem jest, że bardzo dużo zależy od silnika AF, na którym pracuje dany obiektyw. Jeśli chodzi o 14-54, ten uskrzydli każdą puszkę z niższej E-Półki. Aparat też jednak ma swoje ograniczenia i poprawa nie oznacza cudów.

montere
15.03.11, 00:02
zgadza sie. mialem kiedys e520 do ktorego dokupilem 14-54. bylo lepiej ale bylo mi malo. kupilem e30. o niebo lepiej -oczywiscie nie tylko szybkosc. zmienilem rowniez lampe z 36 na 50tke. af szybszy i ogolnie mniej stresu bo na lampe juz nie czekam. jednak znow mi malo i 12-60 mi sie marzy z swd